فستیوالی که همه مردم در آن نارنجی می پوشند، روز پادشاه هلند!

روز پادشاهی هلند

یکی از جاذبه هایی که در هلند برای گردشگران در فصل بهار جذابیت دارد، روز پادشاهی هلند است. روزی که تمام مردم هلند لباس هایی نارنجی می پوشند و جشن می گیرند. آداب و رسوم خاصی در این روز تعطیل در میان مردم وجود دارد و همگی خوشحالی می کنند. مجله ی گردشگری الی گشت به مناسبت این روز، شما را با یکی از فستیوال ها و جشن های هلند به نام روز پادشاهی هلند آشنا می نماید.

ازدحام مردم در شهر در روز پادشاهی هلند

آیا روز تولد پادشاه، تعطیل عمومی است؟

مطالب مرتبط:
بورتانگ، قلعه ستاره ای شکل هلند!
خوشمزه ترین غذاهای خیابانی هلند
تاریخچه «پنیر گودا»، پنیر لذیذ و خوشرنگ هلندی!

روز تولد پادشاه در کشور هلند را روز تعطیلی رسمی می دانند. این روز برای مردمان عادی این کشور، روز استراحت و خوشگذرانی است. همچنین تمام مدارس و بیشتر ادارات و مشاغل تعطیل هستند. در سال ۲۰۱۹ روز پادشاهی هلند به روز شنبه می افتد. به همین خاطر ممکن است که بعضی از ادارات ترجیح دهند که شنبه صبح همچنان باز باشند.

در این روز خانواده سلطنتی به بازدید و تماشای یک یا چندین مکان می روند. خانواده سلطنتی در این روز، در جشن ها و مراسم هایی که توسط مردم محلی اجرا می شوند، شرکت نموده و سرگرم می شوند. اعضای خانواده سلطنتی در روز پادشاهی هلند، به میان مردم آمده و در بازی ها و جشن ها شرکت می کنند. به همین مناسبت، مردم عامه هم می توانند از نزدیک با آن ها همراه شده و آن ها را ببینند.

جشن های خیابانی در روز پادشاهی هلند

در این روز مردم چه کارهایی انجام می دهند؟

در بسیاری از شهرهای هلند، مخصوصا در آمستردام، آرنهام، اوترخت و هاگو جشن روز پادشاهی هلند از بعد از ظهر روز قبل آن شروع می شود. برای برگزاری چنین مراسم جشنی، مردم به دور هم و در خیابان ها جمع می شوند. بعضی از مردم برای فروش کالاهای دست دوم و یا کالاهایی که در این روز خواهان بسیاری دارند، به خیابان ها می آیند و بساط می کنند. در خلال برگزاری این جشن، صحنه ها و خیابان های متعددی را برای جشن و پایکوبی آماده می کنند. مردم کل شهر، به خیابان ها می آیند. در کنار استودیو ها و مانیتورهای بزرگ با صحنه های اجرای موسیقی جمع می شوند. این روز پر از اجراهای موسیقی با موضوع روز پادشاهی هلند است.

بسیاری از مردم در گروه های مختلف آواز مشهور هلندی با نام “Het Wilhelmus” را می خوانند. این ترانه شعری است که در سال ۱۵۷۴ نوشته شده است و زندگی ویلیام آو اورنج (ویلیام بی صدا) و مبارزه اش را برای مردم هلندی توصیف می کند. این شعر به گونه ای نوشته شده است که گویا ویلیام نارنجی دارد خود را به مردم هلندی معرفی می کند. بنابراین از زبان ویلیام آو اورنج بیان می شود. نسخه های متعددی از این اشعار و نمایشنامه ها در روز پادشاهی هلند توسط گروه های مختلف تئاتری و یا در ایستگاه های رادیویی اجرا می شوند.

بازارچه های روز پادشاهی هلند

زندگی مردم عادی در روز پادشاهی هلند

روز پادشاهی هلند در واقع روز تعطیلی رسمی برای بسیاری از مشاغل در این کشور است. بانک ها، اداره های پست و بسیاری از مشاغل تعطیل هستند. اگر می خواهید در این روز به خرید مشغول شوید، باید خوش شانس باشید. ساعت های باز شدن مغازه ها در این روز بسیار متنوع بوده و گاهی دل بخواهی است. بعضی از فروشگاه ها مانند روزهای دیگر، هر روز باز هستند. بعضی از فروشگاه های دیگر هم، تنها بخشی از روز را باز هستند. بعضی دیگر از مغازه ها هم، تمام روز بسته هستند.

حمل و نقل در روز جشن

از خوبی ها و مزایای حمل و نقل در روز می توان گفت که برنامه زمانبندی عادی یا ویژه حمل و نقل عمومی همچنان پابرحاست. جدای از این، به خاطر جمعیت زیاد مردم و البته طولانی شدن جشن ها تا آخر شب، قطارهای ویژه در ساعات خاص شب هم گذاشته می شود تا مردم را پس از تمام شدن جشن بزرگ، به خانه شان بازگرداند. با این حال، اتوبوس ها و تراموایی که در مرکز شهر حرکت می کنند، برای اینکه در میان جمعیت شلوغ، حرکت کنند و یا گیر نیفتند، گاهی تنها مسیرهای کوتاه را طی می کنند. اگر می خواهید از مکان های شلوغ در روز پادشاهی هلند دور شوید یا خود را به دیگر مکان ها برسانید. پیشنهاد ما سوار شدن در این اتوبوس و ترامواها بوده تا در نهایت خود را به ایستگاه های اصلی برسانید.

حمل و نقل با قایق در روز پادشاهی هلند

وضعیت رستوران ها در روز پادشاهی

برای سفارش غذا در روزهای جشن، شاید کمی اذیت شوید. به این دلیل که هر غذایی را در هر رستورانی نمی توانید سفارش دهید. بیشتر رستوران ها بسته هستند اما رستوران هایی هم که باز می شوند، تنها غذاهای مخصوص روز پادشاهی هلند را سرو می کنند. همچنین کافه ها و رستوران ها ممکن است این زمان، زودتر از حد معمول بسته شوند.

با توجه به شلوغی خیابان ها و مسیرها، دسترسی به بسیاری از آدرس ها و مراکز شهرهای بزرگ، مخصوصا در مرکز شهر آمستردام مشکل خواهد بود. بیشتر سیستم حمل و نقل آمستردام شامل این مشکل هستند.

اگر روز پادشاهی هلند به روز یکشنبه بیفتد، روز جشن را به یک روز قبل و شنبه می اندازند و شنبه را جشن می گیرند.

جدای از اتفاقاتی که در شلوغی جشن ها ممکن است رخ دهد، بیشتر جاذبه های این روز، بسیار جذاب و شاد هستند. خانواده ها به همراه کودکانشان در بازارچه های مختلف شرکت می کنند. جوانان به همراه دوستان خود به جشن و پایکوبی می پردازند. در کنسرت های موسیقی شرکت می کنند و یا بر روی قایق ها در کانال های شهر حرکت نموده و با یکدیگر با صدای بلند آواز می خوانند.

فستیوال های موسیقی روز پادشاهی هلند

چرا تولد پادشاه را جشن می گیرند؟

به مدت سال های طولانی در هلند، روز تولد پادشاه را جشن می گیرند. همانطور که روز پادشاهی هلند جشن بزرگی بر پا می شود، روز ملکه هم جشنی برگزار می کنند. جشن روز ملکه از سال ۱۸۹۰ گرفته می شود. در این زمان پرنسس ویلهلمینا پس از مرگ پدرش بر تخت پادشاهی می نشیند. همچنین ملکه جولیانا دختر ویلهلمینا در سال ۱۹۴۸ تاجگذاری می کند. پس از آن در سال ۱۹۴۹ روز ۳۰ آپریل را که مصادف با تولد ملکه جولیانا بوده را هر ساله جشن می گیرند. پس از ملکه جولیانا، دختر او بئاتریکس در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۱۹۸۰ بر تخت نشست و ملکه شد. با اینکه تولد ملکه بئاتریکس روی ۳۱ ژانویه بود اما به درخواست او همچنان روز تولد مادرش یعنی روز ۳۰ آوریل را به عنوان روز ملکه هلند مشخص نمودند و جشن گرفتند. (یادآور شویم که این روز، روز تاجگذاری ملکه بئاتریکس نیز بود.)

اما این داستان به گونه دیگری ادامه پیدا می کند. تاکنون در تاریخ برایتان از روز ملکه هلند نام بردیم.

پس شاید از خود بپرسید که روز پادشاهی ملکه چه می شود یا چه زمانی است؟

در همین چند سال پیش همزمان با سال ۲۰۱۳، به تمام مردم هلند اعلام گردید که روز ملکه از سال ۲۰۱۴ تغییر خواهد نمود و عنوان آن، به روز پادشاهی هلند تبدیل می شود. در نهایت از سال ۲۰۱۴ مردم این کشور، به جای روز ملکه، روز پادشاه را جشن گرفتند. در این تغییر عنوان یک تغییر دیگر هم دیده می شود. روز ملکه که هر ساله در تاریخ ۳۰آوریل جشن گرفته می شد، برای روز پادشاهی هلند به تاریخ ۲۷ آوریل منتقل گردید. دلیل این تغییر نیز این بود که ملکه به نفع پسر بزرگ خود یعنی ویلم آلکساندر (Willem Alexander) از تاج و تخت کناره گیری نمود و سلطنت را به پسرش واگذار کرد. روز تولد ویلم الکساندر هم، همزمان با تاریخ ۲۷ آوریل است.

در زیر جدول زمان بندی روز پادشاهی هلند را در سال های آینده می خوانید:

سال روز هفته تاریخ
۲۰۱۹ شنبه ۲۷ آوریل
۲۰۲۰ دوشنبه ۲۷ آوریل
۲۰۲۱ سه شنبه ۲۷ آوریل
۲۰۲۲ چهارشنبه ۲۷ آوریل
۲۰۲۳ پنج شنبه ۲۷ آوریل
قایق سواری در روز پادشاهی هلند

چرا همه در روز پادشاهی هلند نارنجی می پوشند؟

پرچم رسمی کشور هلند، از سه رنگ تشکیل شده که نوارهایی افقی را تشکیل می دهند. در بالای پرچم، رنگ قرمز، سفید در وسط و آبی در پایین پرچم قرار دارد. در بعضی از جشن هایی که به صورت ملی در این کشور برپا می شود، می توانید رنگ نارنجی را هم ببینید. پرچم ها، پارچه هایی ریش ریش و نواری و یا نمادهایی به رنگ نارنجی در بالای پرچم ملی دیده می شود.

این رنگ علامت خانواده سلطنتی هلند بوده  که به عنوان (House of Orange-Nassau) است. تمام رنگ های پرچم ملی به همراه رنگ نارنجی در روز پادشاهی هلند استفاده می شوند. بسیاری از مردم تلاش بسیار می کنند تا تمام نارنجی به نظر برسند. موهای خود را نارنجی می کنند. کلاه گیس های نارنجی به سر می گذارند. لباس های نارنجی می پوشند. حتی صورت های خود را نارنجی رنگ می کنند.

همچنین بسیاری از مردم از نمادهای سلطنتی که با رنگ نارنجی ساخته شده اند، استفاده می کنند. تاج ها و کلاه هایی نارنجی رنگ می پوشند. حیوان شیر هم نماد سلطنتی است که رنگ نارنجی آن در این روز به چشم می خورد. اگر شما هم در چنین روزی در یکی از شهرهای هلند مانند آمستردام، اوترخت و دیگر شهرهای بزرگ آن هستید، حتما در این جشن عمومی شرکت کنید.

روز پادشاهی هلند و کارناوال های آن

همراه گروه های مختلف سوار قایق ها شوید. هر چند که هلندی نمی دانید اما با گروه های مختلف هم آوا شوید. در کنسرت ها و مراسم های این روز شرکت کنید. حتی از بازارچه ها هر آنچه که دوست دارید، به عنوان سوغاتی بخرید. بهترین عکس های اینستاگرامی و شبکه های اجتماعی خود را در این روز بگیرید.

  • نکته: به عنوان یک گردشگر در کشوری خارجی، بهتر است که مدارک خود را در کیف های مخفی و کوچک با خود به همراه داشته باشید. مراقب خود باشید و در صورتی که مشکلی پیش آمد، بتوانید مدارک کپی از پاسپورت و شناسایی خود را ارائه دهید.

منبع: timeanddate.com

عکس هایی که جادوی جنگل های هلند را فاش می کنند!
عکس هایی که جادوی جنگل های هلند را فاش می کنند!
قصر سلطنتی آمستردام، از باشکوه ترین قصرهای دنیا
قصر سلطنتی آمستردام، از باشکوه ترین قصرهای دنیا
سفر به عمق ناشناخته ها، موزه میکروب
سفر به عمق ناشناخته ها، موزه میکروب
ذوق دیدن این فیلم از آمستردام را در خود نکشید!
ذوق دیدن این فیلم از آمستردام را در خود نکشید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code