بلیط هواپیما

روستای برگ جهان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟

روستای برگ جهان

در حوالی پایتخت کشورمان تهران، یک نقطه منحصر به فرد وجود دارد که برای یک دوری از هوای آلوده ی پایتخت و یک سفر یک روزه یکی از مناسب ترین گزینه ها است. روستای برگ جهان از بخش های دهستان لواسان کوچک و لواسانات شهرستان شمیرانات با آب و هوایی بی نظیر و طبیعتی رویایی در تمام فصول سال در انتظار علاقمندان به نقاط دیدنی کشورمان است. این روستای زیبا در شمال شرق دهستان لواسان کوچک و در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد.

برگ جهان در ۱۳ کیلومتری شهر لواسان، که مرکز بخش لواسانات است و ۱۱ کیلومتری شرق روستای افجه واقع شده است. در این روستا رودخانه برگ جهان قرار دارد که از کوه های اطراف روستای برگ جهان سرچشمه گرفته و بعد از پیوستن به رودخانه رودبار وارد سد لتیان می شود. این روستا ارتفاعش از سطح دریا ۲۰۲۶ متر است و از قدیمی ترین روستاهای منطقه لواسانات است. در ایرانگردی امروز با الی گشت در این روستا می گردیم.

روستای برگ جهان

تاریخچه روستا

مطالب مرتبط:
محله کن، قطب گردشگری شهر تهران شد
تهرانی ها! روستای آهار محلی برای تنفس

همان طور که گفته شد روستای برگ جهان قدمت زیادی دارد و یکی از کهن ترین روستاهای منطقه لواسانات است. سفال‌ های مکشوفه از این منطقه که در نتیجه کاوش های باستان شناسی به دست آمده تایید کننده این گفته ی محققان است. این سفال ها از لایه های زیرین این روستای کوهستانی بدست آمده است. اما این روستا هم مثل خیلی از نقاط دیگر در گذر زمان و بویژه دهه های اخیر آثار و بناهای قدیمی آن به شکل های گوناگون، یا در اثر حوادث طبیعی و یا ساخت و سازهای بی رویه تخریب شده و امروزه به جای آن یادگارها و بناهای تاریخی، ساختمان‌ های جدیدی در این محل احداث شده که این مساله باعث شده بافت قدیمی برگ جهان آرام آرام دچار تغییر شود و آن زیبایی طبیعی که ویژگی این روستا بوده رفته رفته کم رنگ شود.

این روستا از محله های گوناگون تشکیل می شود که شامل، محله های سر ده، پا ده، روبار و شاهان کالبد است و باز جای تاسف و نگرانی است که آن بافت قدیمی این محله ها از بین رفته و از نظر معماری هویت این محلات بکلی تغییر یافته و اصالت و زیبایی طبیعی خود را از دست داده اند و تنها در محله سردره بقایای معماری یک اثر قدیمی که یک مسجد دوره پهلوی است در حال حاضر وجود دارد. زبان مردم این نقطه زبان فارسی است و جمعیت روستای برگ جهان حدودا ۱۲۰۰ تن است که این جمعیت از راه زراعت، باغداری و دامداری و فعالیت‌های خدماتی دیگر امرار معاش می کنند.

ارتفاعات برگ جهان

آب و هوا و ویژگی های روستای برگ جهان

این روستا دارای آب و هوای  معتدل و مطبوع  در فصل های بهار و تابستان  است و در پاییز و زمستان دمای هوا در این روستا کاهش یافته و سرد می شود. روستای قدیمی برگ جهان که در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته از نظر سکونت دارای بافت مسکونی متمرکزی است. مصالحی که اهالی روستا برای ساخت خانه‌های خود در قدیم از آن استفاده می کردند شامل سنگ، خشت، گل و چوب بود، دیوار این خانه ها ضخیم و سقف خانه ها را با تیرهای چوبی که از سرشاخه ‌های درختان بود و کاهگل اندود شده بود، می پوشاندند.

گندم، جو و حبوبات تولیدات عمده این روستا است همچنین دیگر محصولات کشاورزی مثل آلبالو، گیلاس، زردآلو، هلو، گردو و سیب از محصولات درخت ها و باغ های برگ جهان است. فرآورده‌های لبنی روستا هم شامل شیر، ماست و کره است و تولید عسل هم در این روستا رایج است.

طبیعت روستای برگ جهان

در سال های اخیر مردم در بازسازی خانه‌ های قدیمی خود سقف‌های خانه هایشان را شیروانی یا ایزوگام کرده اند. خانه‌ های قدیمی روستا بیشتر یک طبقه بود اما ساختمان‌های نوساز و جدید دو یا چند طبقه بنا شده اند اما با همه ی این تغییرات هنوز فضاهای سرسبز و پر گل این روستا مناظر زیبا و دل انگیزی را نمایش می دهد.

در ساخت خانه های قدیمی این روستا حیاط در مرکز بنا بود و اتاقها در اطراف قرار داشتند که برای ورود به اتاقها در هر قسمت حیاط پلکان سنگی قرار داشت و عرض آن حدود دو متر و ارتفاع پله‌ها ۲۰ تا ۳۵ سانتیمتر بود. سکویی که اتاق ها روی آن قرار داشت حدود ۲ متر بالاتر از سطح حیاط بود و در قسمت زیرین سکو، زیر زمین‌ها قرار داشت که محلی برای ذخیره مواد غذایی و آذوقه خانواده ها بود.

آبشار برگ جهان

مسیر دسترسی به روستا

گفتیم که این روستا از توابع دهستان لواسان کوچک و بخش لواسانات شهرستان شمیرانات استان تهران است. بنابراین از تهران  راه‌های دسترسی به روستای برگ جهان شامل دو مسیر دسترسی است: یکی اینکه از تهران به  شهر لواسان رفته و از آنجا به نارون، هنزک، افجه می رسید و در نهایت به روستای زیبای برگ جهان راه پیدا می کنید این راه آسفالته است. و دیگر اینکه باز هم می توانید از تهران و از مسیر جاجرود، سد لتیان، نیکنامده، به برگ جهان بروید که این راه هم اسفالته است اما در قسمت انتهایی، راه به بازسازی نیاز دارد. فاصله تهران با  برگ جهان حدودا ۴۰ کیلومتر است، اگر از داخل شهر تهران می خواهید به این روستا بروید از اتوبان شهید بابایی جاده لشگرک به شهر لواسان بروید و بعد به روستای افجه رسیده و سپس راه روستای برگ جهان را در پیش بگیرید.

نقشه ی روستای برگ جهان

دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای برگ جهان

این روستای زیبای کوهستانی چشم‌ اندازهای منحصر به فردی دارد، کوه ها، رودخانه، باغ های سرسبز و آرامش و سکوتی که در هر گوشه این منطقه وجود دارد گردشگران را به خود جذب می کند. در کنار این طبیعت زیبا باید از جاذبه های زیر هم نام برد:

  • قلعه دختر؛ در فاصله سه کیلومتری شمال روستا قرار دارد، این اثر سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت شده است.
  • زندان‌ خانه لار؛ در ارتفاعات شمال غربی روستا غاری معروف به زندان‌ خانه لار قرار دارد.
  • غار خمیره؛ یا همان زندان ‌خانه لار است.
  • آرامگاه امام‌ زاده اسماعیل؛ در غرب روستا تپه‌ ای معروف به تنگل‌ خانه قرار دارد که آرامگاه امام زاده  اسماعیل است.
  • آبشار برگ جهان؛ در شمال شرق روستای برگ جهان قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری این روستا است.
روستای اصفهک، باقی مانده ای از زلزله مرگبار طبس در سال ۱۳۵۷
روستای اصفهک، باقی مانده ای از زلزله مرگبار طبس در سال ۱۳۵۷
یک فوت و صد فن ویژه مدیریت آژانس های مسافرتی ایران
یک فوت و صد فن ویژه مدیریت آژانس های مسافرتی ایران
روستای زیبای ژیوار، هزار ماسوله ی کردستان
روستای زیبای ژیوار، هزار ماسوله ی کردستان
بنای داش کسن، اژدهایی خفته در خاک
بنای داش کسن، اژدهایی خفته در خاک