بلیط هواپیما

روستای دیلمان، خیره کننده ترین ییلاق گیلان

روستای دیلمان

ایران طبیعت دیدنی زیادی دارد که در سراسر کشورمان گسترده شده است، این بار می خواهیم به شمال ایران و به یکی از بکرترین و دیدنی ترین طبیعت هایش سر بزنیم، جایی به نام روستای دیلمان که به بهشت کوچک گیلان معروف شده است. گفته می شود که این روستا مرتفع ترین ییلاق شرق گیلان است، جایی عالی برای طبیعت گردی در دل جایی بکر و زیبا. با الی گشت همراه شوید:

روستای دیلمان
مطالب مرتبط:
از این کویرهای زیبای ایرانی دیدن کنید!
همه چیز درباره پل ورسک و تاریخچه آن

روستای دیلمان ییلاقی بسیار زیبا و مرتفع واقع در شرق گیلان است که برای رسیدن به آن باید از جاده ای جنگلی بگذرید، جاده ای که محال است از آن عبور کنید و دلتان نخواهد در آن توقف داشته باشید. در طول مسیر راه های فرعی زیادی وجود دارد که اگر ماجراجو باشید و به علاوه وقت کافی داشته باشید، می توانید آن ها را امتحان کنید، راه هایی که مطئنا راه به جایی بکر خواهند داشت..

یه روستای دیلمان می رسیم جایی خوش آب و هوا با چشم انداز  و منظره ی های زیبا که در همان  نگاه اول مشخص است تعطیلات فوق العاده ای را در آنجا خواهید داشت. مناظر سر سبز و اسب و دام هایی که در ل طبیعت آزادانه در حال چرا هستند بیشتر به خیال و رویا شبیه است تا واقعیت و واقعا فکر می کنید که در یک تابلوی نقاشی قرار گرفته اید. این روستا در شمال ایران، در استان گیلان و در منطقه ی سیاهکل قرار دارد. در نزدیکی این روستا، روستاهای زیادی دیگری هم وجود دارد که هر آن شما را وسوسه می کند تا از آن ها هم دیدن کنید ولی زیبایی دیلمان به اندازه ای است که با دیدن آن نخواهید توانست از آن دل بکنید.

روستای دیلمان گیلان

این روستا علاوه بر طبیعت بکر و بی نظیرش جاذبه هیا تاریخی ای هم در خود جای داده که باید از آن ها دیدن کنید، جاهایی مثل حمام دیلمان، قلعه ی گرماور و چند آرامگاه مانند آرامگاه باباولی، آبشار لونک و… از جاهایی است که د سفر به دیلمان باید ببینید. یکی زا جلوه ی طبیعتی دیلما آبشار ی کوچک و ززیبا به نام ابشر لونک است و معمولا گردشگران بعنوان مححلی ابرای استراحت در کنار آن اتراق می کنند چر که امکاناتی مثل منقل های بتونی برای برپایی آتش کباب، آب لوله کشی و غرفه هایی که به فروش صنایع دستی می پردازند در آن وجود دارد.

از دیدنی های تاریخی روستای دیلمان می توان به حمام دیلمان اشاره کرد. این حمام دارای چند گنبد است که در بالای آن ها نورگیر هایی وجود دارد که از آن ها برای روشن شدن داخل حمام استفاده می شود. تاریخچه ی این حمام را به دوران ایلخانیان نسبت داده اند و از آن جا که اولین بار پس از آن دوران، شخصی به نام میرزا علی میربلوک آن را پیدا و مرمت کرده است ، به حمام دیلمان، حمام میربلوک هم می گویند. البته بعدها این حمام توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده است و حالا هم در فهرست آثار میراث فرهنگی قرار دارد.

دیلمان طبیعت بسیار زیبایی دارد که آن را در همه ی  فصل ها دیدنی کرده است گرچه اگر در فصل زمستان بخواهید سفر کنید باید منتظر سرمای نسبتا شدیدی باشید با این حال اگر که در فصل بهار به این روستای خوش منظره سفر کنید می توانید دشت شقایق مشهور این روستا را هم ببینید، دشتی بسیار دیدنی که در ۶ کیلومتری دیلمان قرار دارد.

عکس روستای دیلمان

یکی دیگر از دیدنی های تاریخی روستای دیلمان، کاروانسرای تی تی است که در ۱۵ کیلومتری جاده دیلمان به سیاهکل قرار دارد این کاروانسرا مانند بساری از کاروانسراهای دیگر ایران به عنوان یک محل اقامتی موقت و سر راهی برای افرادی بوده است که بین ۲ منطقه ی دیلمان و سیاهکل رفت و آمد می کرده اند. تی تی در زبان دیلمی به معنی شکوفه است و دلیل این نامگذاری این بوده است که این کاروانسرا را فردی به نام تی تی خانم از خاندان صفوی بانی نهاده است.

در این روستا، قلعه ای از خشت وجود دارد که قدمت آن را به دوران قبل از اسلام نسبت داده اند، البته امروزه بخش زیادی از آن دیگر وجود ندارد و تقریبا تنها بخشی که از آن باقی مانده است، برج دیدبانی است که یکی از دیدنی ترین بناهای تاریخی روستای دیلمان است. این قلعه در ۳ کیلومتری دیلمان قرار دارد.

کاروانسرای تی تی

اما مطمئنا یکی از بهترین بخش های سفر به روستای دیلمان و بازدید از این منطقه ی ییلاقی خوش آب و هوا دیدن منطقه ی شکار ممنوع است که در ۱۰ کیلومتری جنوب سیاهکل قرار گرفته است. در این منطقه گونه های مختلفی از حیوانات مثل پلنگ، گربه وحشی، شغال، گراز، خرس قهوه ای، سمور و چند نوع دیگر حیوانات مختلف زندگی می کند و جالب تر اینکه گردشگران می توانند بی هیچ ممنوعیتی از این منطقه دیدن کنند فقط تنها نکته ای که در مورد آن وجود دارد این است که این نقطقه همان طور که از اسم آن هم مشخص است، منطقه ی شکار ممنوع است. از نظر پوشش گیاهی هم فوق العاده است و در آن انواع گیاهان و درختان مختلف مثل افرا، ممرز، راش، صنوبر، گردو، تمشک و شمشاد وجود دارد.

حیات وحش دیلمان

بهترین زمان سفر به دیلمان

روستای دیلمان در همه ی فصل ها زیبایی خاص خود را دارد، با این حال اگر دوست دارید از طبیعت تازه و سرسبز استفاده کنید باید در فصل بهار به آن جا بروید. فصل پاییز هم زیبایی خود را دارد ، رمانی که طبیعت لباس چند رنگش را به تن می کند اگر که طبیعت گرد حرفه ای هستید و سرما برایتان چندان مهم نیست می توانید در فصل زمستان به دیلمان بروید و از غارهای آن دیدن کنید.

در صورتی که خواستید غارنوری را در این روستا امتحان کنید، می توانید سری به کوه درفک بزنید، کوهی با ارتفاع ۲۷۳۳ متر که در غرب دیلمان واقع شده است. این کوه، دو غار منحصر بفرد و معروف دارد که مورد علاقه ی کوهنوردان و غارنوردان است، یکی از این غارها قندیل های یخی دارد و در غار دیگر اشکالی وجود دارد که شبیه به انسان ها هستند.

هیاهوی مردگان را در برج خاموشان یزد بشنوید!
هیاهوی مردگان را در برج خاموشان یزد بشنوید!
آبشار لوه، رازی نهفته در شهر گالیکشِ گلستان
آبشار لوه، رازی نهفته در شهر گالیکشِ گلستان
۱۰ مورد از غارهای معروف ایران
۱۰ مورد از غارهای معروف ایران
معرفی بهترین هتل های ایران
معرفی بهترین هتل های ایران