ییلاق سوباتان کجاست؟

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان از سرسبزترین و زیباترین ییلاق های کشور است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش  قرار دارد. اطراف این ییلاق را طبیعتی زیبا و چشم نواز احاطه کرده است به طوری که در شرق آن جنگل های تالش، در غرب، ییلاق های اردبیل و در شمال، رودخانه لیسار قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این منطقه خوش آب و هوا الی گشت را همراهی کنید.

ییلاق سرسبز سوباتان
مطالب مرتبط:
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال
مرتفع ترین آبشار چشمه ای ایران، مارگون

تعدادی از مردم شهر لیسار در فصل های بهار، تابستان و بخشی از پاییز در این ییلاق زیبا می کنند. چشمه های گوارا و خنک، هوای پاک و مطبوع، چمنزارها و جنگل های انبوه این منطقه آن را به یکی از بهترین مکان ها برای گذراندن تابستان گرم تبدیل کرده است. با کشف گورهای چندین هزار ساله در این محل مشخص شده که تاریخ و تمدن آن بسیار کهن است. برای دلیل این که چرا نام این محل را سوباتان گذاشته اند دو نظریه مختلف وجود دارد، یکی اینکه معنی سوباتان در زبان ترکی محل فرو ریختن آب است که از سو به معنی آب و باتان به معنی فرو رفتن تشکیل شده است. چون باران ها در این ییلاق در حفره ای فرو می روند به همین دلیل اسم آن را سوباتان گذاشتند. اما نظریه ای دیگر این است که سو به معنی گلپر و وتون به معنی روییدن است  و چون در سراسر قسمت های مختلف این ییلاق گلپر رشد می کند به همین دلیل نام آن را سوباتان گذاشته اند.

ییلاق سوباتان

دمای اکثر شهرهای گیلان معمولا به زیر صف نمی رود اما این ییلاق که در ارتفاعات ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد با وزش بادهایی که از سمت شمال می وزند در تابستان هم خنک است. زمستان های سرد این محل باعث می شود که ساکنان دامدار آن در اواخر پاییز از این محل کوچ و به دامنه های البرز و کناره های دریای خزر بروند. ویژگی های منحصر بفرد این ییلاق گردشگران زیادی را در فصل تابستان به این محل می کشاند، برای اسکان گردشگران هیچ هتل رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند. این ییلاق بسیار سنتی است، در داخل آن گاز وجود ندارد و برای تامین برق به جای دکل برق از موتورهای برق استفاده می شود. ساکنان دامدار و عشایر آن در چادر و خانه های کاهگلی زندگی می کنند و تعدادی از آن ها به شغل مغازه داری روی آورده اند تا مایحتاج ساکنان و گردشگران را فراهم کنند.

طبیعت اطراف سوباتان

دیدنی های این منطقه شامل چشمه باتمان بلاق، منطقه باستانی غار گنجخانه، آبشار ورزان، دریاچه نئور، آبشار ماهار، گودال های سنگی، دشت گل های شقایق، دره های سرسبز و زیبا، موزه مردم شناسی عشایر، بازارچه سنتی سوباتان، پارک طبیعی و جنگلی آلچالق، زمین اسب دوانی و … می باشد. تورهای زیادی در ایران برای بردن علاقمندان به این محل وجود دارد که می توانید با آن ها خود را به این منطقه بکر ایران برسانید و از طبیعت و چشم اندازهای اطراف آن لذت ببرید.

جنگل های اطراف سوباتان
معرفی فرودگاه اراک
صعود به قله بینالود دور از دسترس نیست!
دیوچشمه، چشمه ای جذاب در اطراف نوشهر
جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویر احمد (جاذبه های طبیعی)
  1. Avatar
    پولت

    اطلاعات جامعی در اختیار کاربران قرار دادید ولی ی غلط املایی داره متن نوشته شده و اون نوشته بعد از عکس اول قرار دارد.
    تعدادی از مزدم لیسار در فصل بهار در این ییلاق زیبا…… اصلاحش کنید
    با تشکر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code