گشتی در روستای تاریخی شاهکوه در گرگان

روستای شاهکوه در گرگان

شمال ایران با جنگل های سرسبز و دریای خزر از پرطرفدارترین مناطق ایران برای سفر و گشت و گذار است. گرگان مرکز استان گلستان یکی از سه استان کناره دریای خزر است که از متنوع ترین شرایط محیطی را دارد. در همین شهر می توانید زیباترین جاذبه های طبیعی مثل کوه، بیابان، دریا، رودخانه، زمین کشاورزی، جنگل، تالاب، دشت و چمنزار را ببینید. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره روستای شاهکوه در گرگان صحبت کنیم. این روستای تاریخی و دیدنی در استان گلستان به علت موقعیت کوهستانی که دارد آب و هوای معتدل و بسیار خوبی را به خصوص در فصل تابستان دارا است و همین خود سبب می شود تا در این فصل گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره ی روستای شاهکوه در گرگان اطلاعاتی را خدمتتان ارائه دهیم.

روستای شاهکوه در گرگان
مطالب مرتبط:
عمادیه، مدرسه ای تاریخی در گرگان
بازار نعلبندان، بازاری محلی و تاریخی در گرگان
دیوار تاریخی گرگان کماکان مدفون در دل خاک!

استان گلستان یکی از بهترین قطب های گردشگری در ایران است و جاذبه های منحصر به فردی و فوق العاده ای را در خود جای داده است. مناطقی مانند دهکده ی جهان نما، پارک جنگلی ناهارخوران و روستای شاهکوه که در این مطلب می خواهیم به آن اشاره کنیم از جمله ی آن ها می باشد. روستای تاریخی و زیبای شاهکوه یکی از سایت های گردشگری استان گلستان است و جنگل چند میلیون ساله ابر که سفر در میان ابرها را برای گردشگران هیجانی به ارمغان می آورد، در این منطقه قرار دارد. روستای شاهکوه در گرگان یکی از مقصدهای روستاگردی جذاب در استان گلستان به شمار می رود و از توابع بخش مرکز شهرستان گرگان، در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد.

روستای شاهکوه

شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شاهکوه  

از لحاظ جغرافیایی روستای شاهکوه در گرگان از سمت شمال به کوه خوش دشتی و از سمت باختر به کوه شیرکش محدود می شود. در جنوب این روستای دیدنی کنودره قرار دارد و رودخانه های فصلی رودبار دله نیز احاطه کرده است. کوه سیاه پوش و کوه ترکه چال، از جمله کوه های سر به فلک کشیده این منطقه هستند. کوهی به نام گاوکشان در شش کیلومتری جنوب شرقی روستای شاهکوه در گرگان قرار دارد و کوه دیگری به نام سرلیسه در پنج کیلومتری شاهکوه نیز قرار گرفته است. این منطقه ی بکر برای گذراندن ایام خاص سال که تعطیلی دو الی سه روزه وجود دارد نیز بسیار مناسب است.

از لحاظ شرایط جوی روستای شاهکوه در گرگان، زمستان های سرد و تابستان های معتدلی دارد، به همین خاطر، فرصت خوبی را برای گردشگران طبیعت در نیمه نخست سال فراهم می کند.

یکی از گردشگران خارجی به نام رابینو در سفرنامه ی خود به شاهکوه گفته است:

این روستا در گذشته، در مسیر جاده اصلی و شاهراه ارتباطی بین خراسان بزرگ و شاهرود بوده‌ است. مردم روستای شاهکوه به زبان محلی مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

سبک زندگی مردم در روستای شاهکوه

با توجه به سرشماری هایی که در روستای شاهکوه انجام شده این منطقه کمتر از یک هزار نفر جمعیت دارد و در فهرست روستاهای پلکانی کشور قرار ندارد. با توجه به زمستان سرد و بارش برف سنگین در روستا، در فصل زمستان نیمی از جمعیت روستا، به شهرهای گرگان و اطراف کوچ قشلاقی می‌کنند. شغل اغلب اهالی روستای شاهکوه در گرگان فعالیت هایی نظیر زراعت، باغداری و دامداری است. تعدادی از مردم در بخش های خدماتی و صنایع دستی نیز مشغول هستند.

مهم ‌ترین محصولات دامی این روستا عبارت است از: پشم، گوشت، شیر، ماست و کره

شاهکوه

معماری خانه ها در روستای شاهکوه در گرگان

در این روستای تاریخی و دیدنی بافتی بسیار جذاب دارد و بازدیدکنندگان را یاد قرن ها پیش می اندازد. سقف خانه ها مسطح بوده و پوشش آن ها کاهگل و چوب است و اکثر خانه های یک الی دو طبقه دارند. جنس ساخت خانه اغلب از سنگ و گل و خشت و چوب بوده است. این روستا دو محله بزرگ به نام «ده میان» و «ده دره» دارد. «ده میان» قدیمی ‌ترین محله روستا است که از چندین محله کوچک به نام‌ های حسام محله، کابوسی محله، دهقان محله و … تشکیل شده ‌است. جالب است بدانید که ده دره شامل نگین محله، بید پند، سرخ چاله و کلاتی محله است.

روستای شاهکوه در استان گلستان

جاذیه های گردشگری شاهکوه

در امتداد روستای شاهکوه در گرگان دره دینو و کنودره قرار دارند و به همین خاطر طبیعت زیبا و دیدنی را پدید آورده اند. به غیر از این دو دره کوه های خوش دست و زیبایی نظیر شیرکش، ترکه چال، سیاهپوش، گاوکشان و سرلیسه نیز فرا گرفته است.

کوه های اطراف روستای شاهکوه در گرگان

  • کوه سرلیسه در ۵ کیلومتری شمال غربی روستای شاهکوه در گرگان قرار گرفته و با ارتفاع ۲۹۱۰ متری که دارد یک مقصد عالی برای طبیعت گردان و کوهنوردان به شمار می رود.
  • رشته کوه گاوکشان کوه دیگری که در اطراف روستای شاهکوه در گرگان قرار دارد رشته کوه گاوکشان است که در ۶ کیلومتری جنوب غربی این روستا قرار گرفته و با ارتفاع ۳۸۱۳ ماری یکی از بلندترین ارتفاعات استان گلستان به شمار می رود. دامنه‌های شمالی این کوه به شهرستان گرگان و دامنه‌های جنوبی آن به شهرستان‌های شاهرود و دامغان مشرف است. دامغان، یکی از قطب های لبنیات و کشاورزی منطقه به شمار می رود.

اطراف شاهکوه را کوه های مرتفع و مملو از برف تشکیل داده است که در فصل زمستان، پر از برف است. یخچال‌های طبیعی رشته کوه‌های گاوکشان، بر زیبایی و جذابیت ارزش‌های گردشگری ورزشی آن افزوده‌ و به همین خاطر، در همه فصول سال، شاهکوه، مقصد جذابی برای عکسبرداری خواهد بود.

کوه بینالود

خانه تاریخی گرگان

در سال ۱۳۹۵ یک خانه تاریخی در روستای شاهکوه در گرگان به ثبت ملی رسید و این خبر بسیار خوبی برای این روستای زیبا و دیدنی در استان گلستان بود. خانه تاریخی خواجوی که متعلق به دوره پهلوی است در استان گلستان شهرستان گرگان بخش مرکزی دهستان استرآباد جنوبی روستای شاه‌کوه سفلی در خواجه محله واقع شده است. اگر به شاهکوه سفر کردید، بازدید از این خانه تاریخی را توصیه می کنیم.

خانه تاریخی گرگان

چشمه های اطراف روستای شاهکوه در گرگان

دیگر جاذبه هایی که در اطراف روستای شاهکوه در گرگان قرار دارند نیز شامل چشمه‌ های متعدد و زیبایی می شوند که در حواشی سرسبز قرار گرفته اند و نام آنها به ترتیب عبارت است از: زرد چشمه، چشمه سار، سرخ چشمه، سنگ چشمه، استل سر و شلیار اشاره کرد. رودخانه فصلی رودبار دله در جنوب روستا، رستنگاه درختان ارس در ارتفاعات اطراف، بر جلوه‌های زیبای طبیعت روستا می‌افزاید.

امامزاده یوسف و حسین

دو امامزاده هم در این روستا قرار دارد به نام های امامزاده یوسف و حسین که از نوادگان امام موسی بن جعفر می باشند. این آرامگاه بسیار ساده، اتاقی کوچک بوده و با خشت و گل و سقفی چوبی ساخته شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code