بلیط هواپیما

روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزد

روستای قطرم در بافق  

شهر بافق در استان یزد یکی از بهترین مناطق گردشگری در این منطقه ی کویری است و به دلیل نخلستان ها و صنایع دستی بی نظیری که دارد سالانه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره روستای قطرم در بافق یزد که قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد صحبت کنیم. روستای قطرم در دامنه های غربی کوه های باجگان و دره ای کوهستانی در جنوب شرقی شهر بافق نیز واقع شده است. مردم این روستا لهجه ی خاصی دارند و کمی با شهر بافق متفاوت است. اغلب به دامداری و کشت محصولات زراعی مشغول هستند؛ در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره ی روستای قطرم در بافق خدمتتان اطلاعاتی را بدهیم.

روستای قطرم در استان یزد
مطالب مرتبط:
روستای سریزد با قدمتی از دوره سلجوقیان
هیاهوی مردگان را در برج خاموشان یزد بشنوید!
کاروانسرای زین الدین، اقامتگاهی ۴۰۰ ساله در دل کویر یزد

همانطور که گفتیم در شهر بافق یزد روستایی به نام قطرم وجود دارد که در دامنه های غربی کوه های باجگام و دره ای کوهستانی در جنوب شهر بافق نیز واقع شده است و از لحاظ تاریخی قدمت طولانی به اندازه ۵۰۰۰ سال نیز دارد. این روستا که به آن قدرم یا قدرام هم نیز گفته می شود مردم آن نیز به زبان خاصی از شهر بافق نیز صحبت می کنند و بیشتر به کشاورزی و دامداری و کار در معدن نیز مشغول هستند. حصار حفاظتی روستای قطرم یزد را کوه های کوهستانی مرتفع، شکل داده که در گذشته امنیت روستا را تامین می کرده و امروزه مناسب کوهنوردی و سنگ نوردی هستند. بخشی از این کوهستان تخریب و جدا شده که به شکل یک دسته هاوندر آمده و نمادی طبیعی و زیبا ساخته است.

روستای قطرم در یزد

طبیعت روستای قطرم در بافق

روستای قطرم در بافق دارای طبیعتی بکر که البته به نظر عموم مردم وجود طبیعت بکر در دل کویرهای یزد کمی غیر قابل باور است اما خوب همین شرایط جوی و اقلیمی سبب شده تا این روستا به عنوان یک مقصد توریستی در بین گردشگران نیز مشهور باشد. این روستا تپه های ماسه ای و طبیعت بکر روستای قطرم را درختان بنه، سبل ارس، بادام کوهی، انجیر وحشی، آنغوزه و زیره و حیات وحش آن را بز، کل، میش، قوچ، کبک، تیهو و یوزپلنگ آسیایی تشکیل داده اند.

به غیر از زیبایی هایی که درون روستای قطرم در بافق سه سد آبی و اشکال طبیعی از ماسه های بادی نیز در این منطقه وجود دارد که جذابیت روستا را به اندازه کافی برآورده می سازد. آب آشامیدنی سالم، برق، گیرنده دیجیتال تلویزیون، تلفن ثابت و همراه، دفتر مخابراتی و پستی، اقامتگاه بومی و تفریحی، جاده آسفالته برای دسترسی آسان و … از امکانات رفاهی این روستا می باشد.

روستای قطرم یزد

آب و هوای روستای قطرم

از لحاظ آب و هوایی روستای قطرم در بافق یزد شرایط جوی بسیار متوعی دارد و ۴ فصل ممکن را در آن می توانید مشاهده کنید. در این روستا محصولات گرمسیری نظیر خرما، مرکبات و محصولات سردسیری نظیر گردو و بادام را می توانید مشاهده کنید. تماشای طلوع و غروب آفتاب در این روستا بسیار دیدنی است.

محصولات و سوغات قطرم

اگر خواستید در روستای تاریخی قطرم در بافق یزد نیز سوغاتی تهیه کنید می توانید محصولات اهالی همین روستا نیز بهره ببرید و کالاهایی نظیر سبد، جارو، حصیر، بادبزن، کلاه و ژاکت از کرک و پشم گوسفندان، گردو، خرما، بادام، گندم، جو، سبزیجات، گوجه فرنگی، بادمجان، مرکبات و … را تهیه کنید.

4

پوشش مردم قطرم بافق

اهالی روستای قطرم در استان یزد از نظر سبک پوشش نیز به روش خود عمل می کنند و از دامن های بلند پین دار، چارقد و دستمال روی آن نیز استفاده می کنند. پیراهن مردان روستا نیز متفاوت و یقه بسته با دو دکمه می باشد که جیبی بزرگ برای نگهداری لوازمی نظیر ساعت، نخ و سوزن، کبریت، چسب و سایر ملزومات دارد. مردان روستا همچنین در تابستان و زمستان بر روی پیراهن خود جلیقه و کت می پوشند، زیر شلواری هایی به رنگ مشکی با پاچه نسبتا گشاد نیز پوشش دیگری برای مردان در این روستا می باشد.

 بازی های محلی اهالی روستای قطرم در بافق

در این روستای خوش آب و هوا در دل کویر یزد بازی های محلی مرسوم است که سبب می شود شما ساعاتی که در آن هستید را به خوشی سپری بنمایید. این بازی ها نیز شامل گوی بازی یا چفته بازی، دغال بازی، چش گریزو یا قایم موشک امروزی و … می شود که از دیگر یادگارهای زنده قدیم در این روستا است.

روستای قطرم

آیین کهن تالو گردانی در روستای قطرم

در روستای تاریخی قطرم در شهر بافق آیینی قدیمی به نام تالو گردانی نیز برگزار می شود که اهالی این روستا آن را نمادی به عنوان طلب ریزش باران از خداوند می دانند. مراسم اجرای این آیین نیز به این صورت است که اصولا از بین جوانان یا نوجوانان روستا یک نفر انتخاب می شود سپس این شخص با انداختن یک دستمال بزرگ بر روی سر( از نوع روستایی) و زنگوله ای در دست به همراه مردم به درب خانه های روستاییان رفته و از صاحبخانه، طلب نذری برای طبخ آش یا شکلات یا وجه نقد می نمایند، صاحب خانه نیز به فراخور توانش، نذری خود را به تالو هدیه می کند.

اهالی این روستا با خواندن شعری مراسم خود را اجرا می کنند که در زیر به این شعر نیز اشاره می کنیم:

تالو متالو | وقت گل شفتالو(هلو) | تالوی ما چیزی میخاد  | گندم سر تفحه میخاد( آرزوی برکت گندم).

روستای قطرم در بافق

جاهای دیدنی قطرم بافق

روستای قطرم در بافق یزد که به ماسوله ی این استان نیز مشهور است، جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که هر کدام می توانند جذابیت های ویژه ای برای گردشگران داشته باشند. چشمه آب بسیار گوارا و با ارزش در میان بیشه زاری سرسبز است که حیات دیرینه این روستا به آن وابسته می باشد و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند. همچنین یک زیارتگاه به نام« پیر قطرم »، قبرستان خورشیدی، ، تاسیسات آبی قدیمی نظیر استخر و آسیاب های آبی، ۸ مسجد، قلعه دختر، چندین کمینگاه، چشمه های متعدد درب گوشین، سی سبزی، پیروزی، آب مرغون، سنگ قصاب و درب دز با ستون های سنگی و … در این روستا قرار دارد که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

روستای قطرم جاذبه ی شهر یزد

اگر خواستید در این منطقه بمانید می توانید در اقامتگاه های سنتی در روستای قطرم در بافق نیز بمانید و یک الی دو روزی را در این سکوت و آرامش این روستا بمانید و حال خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

تنها قنات ایران که توسط جن ها و دیوها حفر شده!
تنها قنات ایران که توسط جن ها و دیوها حفر شده!
درکه، خوش آب و هواترین محله ی شمال تهران
درکه، خوش آب و هواترین محله ی شمال تهران
تپه سنگ چخماق، یکی از نخستین سکونتگاه های مرکزی فلات ایران!
تپه سنگ چخماق، یکی از نخستین سکونتگاه های مرکزی فلات ایران!
ایران کشوری چهار فصل + ویدئو
ایران کشوری چهار فصل + ویدئو