ییلاقی مملو از جاذبه های طبیعی به نام روستای لاویج

روستای ییلاقی لاویج کجاست؟

نام لاویج برای اکثر ما ایرانی ها آشناست و تا کنون یا به این منطقه سفر کرده ایم و یا تعریفش را از دیگران شنیده ایم، روستای لاویج که از توابع شهرستان نور در استان سرسبز مازندران است، این منطقه دارای آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی در بهار و تابستان می باشد. در میان دره های جنگلی رشته کوه های البرز واقع شده است و دارای طبیعتی با چشم اندازها و جاذبه‌های گردشگری از قبیل آب گرم لاویج و آبشار و طبیعت چشم نواز روستای لاویج به یکی از مقاصد جذاب طبیعت گردی و گردشگری تبدیل شده است. علاوه بر این، حضور خانه نیما یوشیج در روستای یوش که به روستای لاویج بسیار نزدیک است، کلیسای آنتوان مقدس در شهرک ساحلی هایکاشن و آبشار آب پری نیز جذابیتی مضاعف به این منطقه داده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا از این منطقه بکر و دیدنی بیشتر بدانیم.

لاویج مازندران
مطالب مرتبط:
گذری از تاریخ و طبیعت به مقصد قلعه مارکوه رامسر
آلاشت مازندران جاذبه ای تاریخی و دارای طبیعتی بکر
دریاچه ولشت مرزن آباد برگی دیگر از بهشت مازندران

چشمه های آب گرم که در دامنه های کوه های شرق لاویج در حال جوشیدن است مملو از املاح معدنی گوگردی استکه برای امراض پوستی، دردهای مفصلی و تمدد اعصاب خاصیت درمانی بالایی دارد. در این مکان می توانید از امکانات رفاهی نظیر دوش و استخر و وان بهره مند گردید و همچنین به منظور اقامت در این منطقه می توانید از مسافرخانه های اطراف این چشمه ها استفاده نمایید. در دو قسمت زنانه و مردانه به صورت مجزا و همراه با دو استخر جداگانه که هر کدام بین ۱۰الی ۲۰ نفر گنجایش دارد و همچنین دارای دو حمام اختصاصی در قسمت مردانه و دوش اختصاصی زنانه نیز می باشد.

لاویج

با توجه به طبیعت روستای لاویج، یکی از فعالیت ها و کسب و کار های مرسوم در آنجا پرورش زنبور عسل و زنبورداری است که به موجب آن عسل طبیعی لاویج با عطر و طعم مخصوص به خود، سوغات معروف این روستا است، صنایع دستی چوبی و تولید محصولات لبنی محلی لاویج هم از دیگر مواردی است که مورد استقبال گردشگران در این منطقه می باشد.

طبیعت زیبای روستای لاویج

مسیر دسترسی

پس از آنکه از سمت غرب به چمستان وارد شدید، در کیلومتر ۳ چمستان به نور از مسیری فرعی زیبا و آسفالته که به سمت جنوب از جاده اصلی جدا شده، از پارک جنگلی کشپل عبور کنید تا نهایتا به لاویج برسید. این روستا که از دهستان های شهر چمستان شهرستان نور می باشد، در۱۷ کیلومتری جنوب چمستان واقع شده است. روستای لاویج به علت ییلاقی بودن منطقه، مناظر زیبا و آبگرم های طبیعی معروف شده است.

طبیعت زیبای لاویج

جنگل های روستای لاویج

از دیگر ویژگی ها و جذابیت های طبیعت روستای لاویج، جنگل های انبوه و متراکم آن است که تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، از تنوع زیاد گونه های گیاهی و درختان گوناگون برخوردار است، بویژه درختان راش در این منطقه به وفور دیده می شود که در واقع یادگاری از دوره های گذشته جنگل های هیرکانی مربوط به میلیون ها سال قبل است و در هر فصل سال دارای میوه های وحشی و جنگلی برخوردار است. اما معمولا گردشگران در این منطقه بیشتر به دنبال آبگرم آن هستند و توجه چندانی به طبیعت بکر و سرسبز آن ندارند به گونه ای که برای رسیدن به مقصد خود خیلی بی تفاوت از کنار این جنگل های باشکوه و بیشه زارها در حاشیه جاده می گذرند و بهره چندانی نمی برند. بهار با شکوفه های سفید، تابستان سراسر سبز و پاییز با جامه ای هزار رنگ از ویژگی های این جنگل در فصول مختلف به شمار می رود.

طبیعت ییلاق زیبای لاویج

آبشار حرام او

آبشار “حرام او”  نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستای لاویج به شمار می رود که در مسیر جاده چمستان به لاویج واقع شده و دارای آب خنک و گوارای فراوانی است که مورد توجه جهانگردان زیادی در مسیر جاده می باشد. این آبشار همچنین دارای امکانات پذیرایی و تفرجگاهی زیبایی است. به دلیل این که این آب از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که درآنجا دفن است به پایین سرازیر می گردد و “او” در زبان طبری به معنی آب می باشد، بنابراین از ترکیب این دو به “حرم او” معروف شده است.

ییلاق زیبای لاویج

فیل سنگی

قطعه سنگ بزرگی در مرکز روستای لاویج وجود دارد که در اثر فرسایش طبیعی به شکل فیلی در حالت نشسته بر روی زمین نقش بسته است که گردشگران و مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و خاص دیدن می‌کنند. برای رسیدن به محل این جاذبه بعد از عبور از آب گرم لاویج و با پیاده روی حداقل ده دقیقه ای می توانید از این فیل سنگی دیدن کنید.

روستای زیبای لاویج

جاذبه های لاویج

  • جاده‌های جنگلی سوردار: ۲۰ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و در مسیر لاویج به کرچی واقع شده است.
  • جنگل اسیونگ: ۱۰ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و در مسیر رییس کلا به کیاکلا قرار دارد.
  • ییلاق زیبای ایزوا: ۲۵ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و در مسیر لاویج به بهبنک واقع شده است .
  • منطقه ییلاقی میر خمند: ۳۵ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و در مسیر لاویج به بهبنک واقع گردیده است.
روستای لاویج
  • پارک جنگلی کشپل: ۱۵ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و در ابتدای جاده آسفالتی لاویج در محور چمستان به آمل واقع شده است.
  • آبشار حرام او: ۳ کیلومتر از روستای لاویج فاصله دارد و دارای آب خنک و گوارایی می باشد.
  • آبگرم شفل: روستای کیاکلای لاویج در انتهای لاویج واقع است و دیدن آن را دوستداران طبیعت توصیه می گردد.
روستای لاویج
  • جاذبه‌های فرهنگی امامزاده صالح: امامزاده صالح در ارتفاعات بالای روستای لاویج و در چمستان نور واقع شده است.
  • بازار محلی: بازار محلی لاویج بازاری سنتی و زیبا است که در بدو ورود نظر شما را جلب می کند.
معرفی ۱۰ مورد از بهترین هتل های ۳ ستاره اصفهان
معرفی ۱۰ مورد از بهترین هتل های ۳ ستاره اصفهان
دره راگه کجاست؟
دره راگه کجاست؟
بهترین قهوه فروشی های تهران
بهترین قهوه فروشی های تهران
کشف اردوگاه ۲۵۰۰ ساله ارتش ایران در فلسطین
کشف اردوگاه ۲۵۰۰ ساله ارتش ایران در فلسطین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code