پالنگان، روستایی پلکانی با قدمت هزاران ساله

روستای پالنگان

کردستان را همه به طبیعتی خاص و زیبا، چشمه ها و آبشارهای باشکوه می شناسند، به همه این جاذبه های دل انگیز، روستایی با معماری بی همتا را هم اضافه دارید تا گوشه ای از زیبایی های پالنگان در نظرتان به تصویر در بیاید. این جاذبه ها از روستای پالنگان مقصدی معروف ساخته که گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن دیدن می کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با روستای پالنگان بیشتر آشنا شوید.

روستای پالنگان
مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به کردستان و اورامان
اسرارآمیزترین غارهای ایران را بشناسید

در جای جای خاک سرزمینمان ایران بناهایی با معماری متنوع می بینید که بعضی از آن ها نشان دهنده فرهنگ و باور محلی های آن منطقه هستند و با دیدنشان حتی می توان رفتارهای مردم آن ناحیه را هم حدس زد. روستاهای پلکانی، معماری منحصربفردی دارند که سادگی و صمیمیت خانواده های روستایی را به نمایش می گذارند و میراثی به جای مانده از گذشتگان ایرانی اند. خیلی از ما ماسوله در نظرمان معروف ترین روستای پلکانی ایران است اما خبر خوب این است که این فقط ماسوله نیست که چنین معماری باشکوهی را برایمان به یادگار گذاشته است. در استان کردستان روستاهای پلکانی زیادی هست،  در اینجا مجاورت در کنار زاگرس موقعیتی را پدید آورده که خانه ها به صورت طبقه طبقه ایجاد شوند. صمیمیت میان مردم این ناحیه در حدی است که با اینکه حیاط خانه بالایی پشت بام خانه پایینی ست اما سالیان سال است که آن ها بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می کنند.

روستای پلکانی پالنگان

برای درک حس و حال روستای پالنگان باید به ۵۷ کیلومتری شهرستان کامیاران در استان کردستان بروید. با دیدن خانه های قدیمی و باغ های شکوهند این روستا می توان حدس زد که شالوده اش در دوره سامانی پی ریزی شده است. قبرستان قدیمی روستا با سنگ قبرهایی به خط کوفی که به قرن های هفتم یا هشتم هجری مربوط هستند و همچنین قلعه ای باستانی با بقایای آتشکده ها هم قدمت طولانی روستا را نشانمان می دهند. با رفتن به روستا این فقط تماشای معماری خیره کننده خانه ها نیست که برایتان جذاب و دیدنی است در اینجا خودتان را در میان طبیعتی بکر و بی بدیل پیدا می کنید. چشمه سارها، آبشارهای خروشان و طبیعت سرسبز شاهکاری را پدید آورده اند که وادارتان می کنند تا می توانید در آن گشت و گذار کنید. در دل روستا رودی به نام تنگی ور در جریان هست که آب گوارا و خوش طعمش زبانزد خاص و عام است، آبی که از چندین چشمه اطراف تامین شده است.

روستای تاریخی پالنگان در کردستان

حدود ۱۰۰۰ نفر در این روستا زندگی می کنند که در هم کلام شدن با آن ها شنیدن لهجه شیرین اورامی برایتان لذتبخش خواهد بود. هوای خوب روستا در فصل بهار باعث شده که عشایر در این مدت به اینجا کوچ کنند و در هنگام کوچ، مراسم جذابی را به نمایش بگذارند که تماشایش یکی از محبوب ترین جاذبه ها برای گردشگران است. در اینجا باغداران و کشاورزان محصولاتی مثل گندم، جو، زنجیر، زردآلو، هلو، انار و محصولات لبنی را عرضه می کنند و علاوه بر این دستی هم در کارهایی مثل تولید عسل، گیوه بافی و جیاجیم بافی دارند البته می توانید برای خرید سوغاتی به سراغ کشک محلی، روغن، عسل طبیعی و گیوه بروید. هر سال با آمدن بهار ساکنان این روستا با پوشیدن لباس های رنگارنگ به روی پشت بام ها می روند و موسیقی های سنتی می نوازند.

مردم روستای پالنگان

برای رسیدن به کامیاران خوب است بدانید این شهر دقیقا در میانه مسیر سنندج- کردستان قرار گرفته و از کامیاران تا پالنگان حدود۵۷ کیلومتر راه کوهستانی ولی آسفالت را در پیش رو دارید، در پالنگان هتل یا مهمانسرایی پیدا نمی کنید پس اگر قصد شب مانی دارید خوب است که چادر بزنید.

رودخانه پالنگان
ایران کشوری چهار فصل + ویدئو
ایران کشوری چهار فصل + ویدئو
ساختمان موزه های کشور ایمنی کافی را ندارند
ساختمان موزه های کشور ایمنی کافی را ندارند
اسکلت ۷۵۰۰ ساله ای که راز سالم ماندش هنوز کشف نشده! + تصویر
اسکلت ۷۵۰۰ ساله ای که راز سالم ماندش هنوز کشف نشده! + تصویر
آشنایی با غذاهای محلی و اصیل مازندران
آشنایی با غذاهای محلی و اصیل مازندران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code