سرسبزی یعنی روستای کوتنا

روستای کوتنا کجاست؟

روستای کوتنا از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌ شهر(شاهی سابق) در استان مازندران واقع شده است. جمعیت این روستا ۱۲۲۱ نفر است. این روستای زیبا، در ۶ کیلومتری شهرستان قائم شهر قرار دارد، دارای طبیعتی چشم نواز و مردمی با فرهنگ است که تحصیلات بالا وچهره هایی بزرگ از افتخارات کوتنا می باشد. در این مطلب ما قصد داریم شما را با این روستای دوست داشتنی آشنا کنیم پس با الی گشت همراه باشید.

روستای کوتنا
مطالب مرتبط :
آبشار شاهاندشت، مرتفع ترین آبشار مازندران
وفور جاذبه های دیدنی در قطار گردشگری شمال
دریاچه الیمالات، تصویری به یاد ماندنی از آرامش

به شهرستان قائم شهر که وارد می شوید در مسیر خیابان ساری وقتی از پل سیاهرود گذر کردید،  وارد فرعی می شوید که شما را به سمت کوتنا هدایت می کند. در طول مسیر با چشم انداز زیبایی مواجه می شوید و در بخش جنوبی این روستا با صدای دلنواز سیاهرود آرامش خواهید یافت. روستای کوتنا در جنوب شرقی شهرستان قائم ‌شهر و در فاصله ۶ کیلومتری این شهر خوش آب و هوا واقع شده است که  از جنوب با روستای قادی کلای بزرگ و آهنگر کلای بیشه ‌سر و گل ‌افشان، از شمال به روستای تلوک، از غرب با روستای ساروکلا و از شرق با روستاهای کرچنگ و ریکنده و سیّد ابو‌صالح وسیف کتی و پرچینک مجاور است. موقعیت مکانی روستای کوتنا را در نقشه گوگل ببینید و نشانه گذاری کنید.

شالیرزار ها و دشت در مقابل این روستا، باعث شده کوتنا یکی از سرسبزترین، چشم نواز ترین و خوش ‌منظره ‌ترین روستای این منطقه است در قسمت جنوبی به فاصله ۶۰۰ متر از روستا سیاه رود می‌گذرد که دارای منابع آب زیادی است برای آبیاری دشت و مزرعه منطقه بسیار مفید است، به طوری که آبادانی و زیبایی منحصر به فرد کوتنا را بیشتر کرده است.

روستای زیبای کوتنا قائم شهر

وجه تسمیه

پس از بررسی هایی در این خصوص می توان به کلمات کوتینار، کوتنه، کوتن ها، کوتن انار و … اشاره کرد. اما فقط یکی از این هابه واقعیت نزدیکتراست و کتاب های تاریخی آن را تایید کرده اند، که آن هم کوتن ها می باشد. به دلیل اینکه در زمان های قدیم برای آسیاب کردن وسیله ای وجود نداشت، اهالی این روستا در آن زمان از سنگ و تخته برای آسیاب کردن مواد غذایی استفاده می کردند، همچنین این موضوع تا حدی در کتاب های لغت نامه محلی قدیمی تایید شده است به طوری که نام کوتنا به معنی کوبنده آمده است.

روستای زیبای کوتنا در قائم شهر

رسم و رسومات کوتنا

آداب و رسوم اجتماعی  روستای کوتناتفاوت چندانی با سایر روستاهای مازندران ندارد امّا برخی از ویژگی‌ها و خصوصیت های مهم این روستا قابل توجه و بسیاری از ساکنین در منطقه است. یکی از آن ها این است که مردم روستای کوتنا در مشکلات و غم و غصه، همدم و شریک یکدیگرند تا حدی که وقتی یکی از اهالی روستا عزیزی را از دست می دهد، مردم تا روز چهلم خانواده  سوگوار و غمدیده را تنها نمی‌ گذارند. شب‌ نشینی ها و صله ‌رحم یکی دیگر از اخلاق پسندیده مردم روستای کوتنا است و احترام  به بزرگان و قدیمی تر ها یکی از ویژگی های ممتاز کوچک تر ها و جوانان این روستا است. مردم این منطقه از این که اهل کوتنا هستند به خود افتخار می‌کنند حتی این موضوع در بین آن هایی سال ها است به شهر و یا جایی دیگر مهاجرت کردند، دوست دارند که ان ها را در دیار خود یعنی روستای کوتنا به خاک بسپرند. زنان که گویی شیر زنان این روستا همراه و هم قدم مردان خود در تمام طول عمر خود در ساختن زندگی و رونق کسب و کار و خانه داری فعالیت دارند.

روستای کوتنا قائم شهر

چشمه کوتنا

از مسیر اصلی روستا که گذر کنید، تقریبا در انتهای روستا با یک بنای کاهگلی قدیمی روبرو خواهید شد که در مجاورت آن یک درخت انجیر مشخص است. این بنا که از مقدسات این روستا نیز محسوب می گردد، چاه آبی در آن قرار دارد که مردم منطقه از آب این چاه به گونه ای معجزه آسا جهت رفع زگیل و دردهای چشمی استفاده می کنند. اما اکنون کمتر به آن توجه می شود و فقط قدیمی ها و پیران این روستا آن را مقدس بر می شمرند و بر اثرات خاص آن تاکید دارند.

طبیعت قائم شهر

امام زاده عباس رضا

در روستای کوتنا نیز امام زاده ای به نام امام زاده عباس رضا در دل خاک آرمیده است که در سنگ مزار این آن سال ۹۳۱ هجری قمری یاد شده است که مربوط به آخرین سالهای فرمانروایی مرعشیان بر مازندران بوده است. بزرگان و ریش سفیدان این منطقه می گویند ایشان از بزرگان خاندان عصمت و طهارت علوی بوده است. همچنین در جوار مرقد ایشان مادر بزرگوارشان نیز به خاک سپرده شده اند. ساختمان و بقعه مبارک این بزرگوار در سال ۱۳۸۸ شمسی به دست اهالی کوتنا بنا شد و یک سال بعد بازسازی شد. امامزاده عباس رضای کوتنا در بخش جنوبی روستا و قبل از روخانه سیاهرود قرار گرفته است. فضای خارج از امامزاده مملو از درختان زیبا و بلند همراه با چشم انداز بسیار زیبایی از شالیزارها و روستای کوتنا است. بنابراین همراه با فضای معنوی می توانید از طبیعت بکر پیش رو نیز لذت ببرید.

طبیعت زیبای قائم شهر

جشنواره هنر در روستا

جشنوراه هنر در روستا در سال ۱۳۹۰ در روستای کوتنا به ثبت وزارت فرهنگ و ارشاد کشور رسید. دبیر جشنواره هنر در روستا که خود از هنرمندان و نقاشان نامی کشور است، جشنواره نقاشی های او در کشورهایی مانند مالزی، فرانسه، چین، آلمان و .. با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است. او می گوید :

این طرح بر اساس ایده خودم، یک پروژه سنگینی بود که در سال ۱۳۸۶ در وزارت اموزش و پرورش مطرح کردم. نیتم از این طرح سهم مردم روستا از هنر را مشخص کنم و هنرهای خاص و سنتی روستا را احیا کنم تا فراموش نشود.

روستای زیبای کوتنا

این روستا نیز علاوه بر موارد فوق دارای جاذبه های دیگری از قبیل موزه اکبری کوتنا، خانه هنر و موزه ریحانه، آببندان و جنگل نسوم کوتنا، پیست سوارکاری کوتنا و جمعه بازار کوتنا می باشد. اما با وجود تمام این توضیحات بهتر است بدانیم در استان سرسبز مازندران نظیر این روستا های دیدنی بسیار زیاد وجود دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد