۱۰ مورد از زیباترین شهرهای تونس

زیباترین شهرهای تونس | Most Beautiful Towns In Tunisia

کشور تونس به شهرهای فوق العاده اش که نزدیک به شهرهای قدیمی ساخته شده اند، مناره های زیبا و بلند در سراسر آن ها دیده می شوند و چشم اندازی رو به دریای مدیترانه دارند شهرت دارد. می توانید برخی از برترین نمونه های معماری از اولین سال های بعد از اسلام را در مساجد و آیه های قرآنی که با خط عربی بر روی برخی اماکن تاریخی نوشته شده اند مشاهده کنید. مکان هایی مانند دوگا و غار الملح دارای خرابه های زیبا از سال های دور هستند و می توان ساعت های زیادی را برای جست و جو در آنان اختصاص داد. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا ۱۰ مورد از زیباترین شهرهای تونس را به شما معرفی کنیم.

زیباترین شهرهای تونس

قیروان | Kairouan

مطالب مرتبط:
برترین جاذبه های گردشگری شهر قیروان در تونس
برترین جاذبه های گردشگری شهر الحمامات در تونس
جاذبه های گردشگری شهر مهدیه در تونس

در سال پنجاه هجری قمری اولین کاروان خراسانیان ایرانی وارد آفریقیه شدند و بعدها شهر تاریخی قیروان که همان کاروان است را احداث کردند. از آن زمان، بیش از هشتصد کلمه فارسی معرب در زبان عربی و لهجه تونسی وارد شد که از جمله آن‌ ها دینار و شیرین و شیراز و دیوان و برید و مانند آن‌ ها می باشد. قیروان اولین شهری است که اعراب مسلمان در سال ۶۷۰ میلادی در مغرب عربی فتح کردند و در واقع دروازه ورود مسلمانان به شمال آفریقا بوده است. کل شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

قیروان

الحمامات | Hammamet

یکی از زیباترین شهرهای تونس الحمامات است، مکانی شگفت انگیز در میان کوه های شبه جزیره کپ بون که توجه گردشگران زیادی را به خود معطوف ساخته است. ساحل ماسه ای و زیبای آن در کنار مدینه (شهر قدیمی) که به خوبی مورد حفاظت قرار گرفته اصلی ترین جاذبه های الحمامات است. این شهر گذشته پر فرازی را پشت سر گذاشته است و در بازه های زمانی مختلف حکومت فنقی ها، رومی ها، اسپانیایی ها، ترک ها و فرانسوی ها را دیده است که می توان میراث هر یک از آن ها را در شهر مشاهده کرد.

الحمامات

صفاقس | Sfax

شهر صفاقس بر روی بازمانده های دو شهر باستانی رومی در سواحل شرقی احداث شده و یکی از زیباترین شهرهای تونس می باشد. شهر صفاقس مرکز پرورش زیتون است و محصولات کشت شده در آن به سراسر مدیترانه صادر می شود. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر بوده‌است. شهر برای سال های متمادی محل مبارزخ با اهالی نرماندی از سیسیلی و اسپانیایی ها بود و بعد ها به پایگاه دزدان دریایی تبدیل شد.

صفاقس

دوگا | Dougga

هیچ کس را پیدا نمی کنید که در این مورد از زیباترین شهرهای تونس زندگی کند در واقع می توان گفت که دوگا شهری مخروبه است. شهر باستانی رومی ها که به گفته یونسکو سالم ترین شهر آن ها در شمال آفریقا است. حمام، تئاتر رومی، معماری زیبا، کاخ ها و ساختمان ها و سایر آثاری که از آن دوره به جای مانده است و از مشهورترین آثار معماری تونس به شمار می رود.

دوگا

سوسه | Sousse

سوسه شهری بندری و سومین شهر بزرگ است که به عنوان مروارید سواحل تونس شناخته می شود و توسط کاشف فینیقی کشف شده است.  این شهر به دلیل دارا بودن  سواحل اعجاب انگیز، آب و هوای مناسب، وجود هتل ها و رستوران های متعدد تبدیل به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری تونس شده است. سوسه در خلیج الحمامات قرار دارد و شهر قدیمی آن به نام مدینه در میراث جهانی یونسگو به ثبت رسیده است مقصد محبوب فیلم سازان بزرگ جهان است. جالب است بدانید یک قسمت از سری فیلم های ایندیانا جنز این جا فیلم برداری شده است.

سوسه

حومه السوق | Houmt Souk

حومه السوق شهر اصلی در سواحل جنوب شرقی جزیره جربه است. برخی معتقد هستند که جزیره Lotus-Eaters که در کتاب  اودیسه و ملوانان از آن نام برده شده است در واقع همین جا است. شهر و جزیره علی رغم اینکه به زبان فرانسه یا عربی صحبت کنند یکی از نادر به جا مانده ها برای آشنایی با فرهنگ بربرها است.

السوق

سیدی بوسعید | Sidi Bou Said

سیدی بو سعید که در قبل به جبل المنار یا جبل المرسی معروف بود پس از فتح اسلام در تونس شهر جبل المرسی به دست شخصی به نام ابو سعید الباجی شهرسازی می شود و شهر کنونی سیدی بو سعید را به وجود می آورد که به احترام او این نام روی شهر قرار گرفت. دهکده آبی رنگی که یکی از زیباترین شهرهای تونس به شمار می رود. فاصله آن تا پایتخت تنها ۲۰ کیلومتر است و ویژگی منحصر به فرد آن قرار گرفتن کوه در کنار دریا است.

بوسعید

مطماطه | Matmata

این شهر در حفره بزرگی در زمین ساخته شده و اطراف آن را غارهایی فراگرفته است که ساکنان این شهر از آن به عنوان اتاق ‌هایی برای استراحت و برآوردن دیگر نیازهای معیشتی خود استفاده می ‌کردند. همچنین خانه ‌های این شهر زیر زمینی توسط تونل ‌ها به هم متصل می ‌شوند. با وجود پایداری این خانه ها در برابر عوامل و فرسایش زمانی شمار ساکنان شهر مشهور مطماطه در دهه های اخیر کاهش یافته است.

مطماطه

غار الملح | Ghar Al Milh

گاهی اوقات نیز به عنوان پورتو فارینا شناخته می شود، غار الملل در ساحل شمالی واقع در حوالی دریاچه قرار دارد. در واقع این مورد از زیباترین شهرهای تونس همانند رازی از گردشگران پنهان مانده است. بندری که زمانی یکی از اصلی ترین ها در تونس و بیزانس بود. در قرن ۱۷ میلادی دزدان دریایی بربر در آن زندگی می کردند تا این که در سال ۱۶۵۵ یک ناوگان انگلیسی سراسر آن را با خاک یکسان کرد.

الملح

تونس قدیم | Old Tunis

مدینه یا شهر قدیمی تونس را نمی توان در لیست زیباترین شهرهای تونس قرار نداد. در حالی که جاذبه های دیدنی مدرن زیادی از جمله ساختمان کلنی فرانسوی ها در پایتخت وجود دارد اما شهر قدیمی هم دیدنی های مخصوص به خود را دارد. وسعت این مجموعه باستانی ۲۸۰ هکتار است و در آن بیش از ۹۰۰ سازه بزرگ که بین قرن های ۱۲ تا ۱۶ ساخته شده اند به چشم می خورد. یعنی زمانی که تونس مرکز پیشرو در ثروت و آموزش در دنیای اسلام بود.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد