۸ مورد از زیباترین قلعه ها و قصرهای فرانسه!

زیباترین قصرهای فرانسه

فرانسه تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و پادشاهان مختلفی بر این سرزمین حاکم بوده اند. امروزه قلعه ها، کاخ ها و قصرهای زیادی در جای جای این کشور به جا مانده اند که هرکدام روایتی از یک دوره تاریخی هستند. برخی از این کاخ ها از نظر معماری و تزیینات و جلوه های ظاهری بسیار باشکوه و زیبا هستند و چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. برخی از این قصرها در پاریس و بقیه در شهرهای مختلف فرانسه قرار دارند. جاذبه های مشهور فرانسه شامل تعداد زیادی قصر، کاخ و قلعه می شوند که بسیاری از آن ها از لحاظ معماری بسیار قابل توجه و منحصربفرد هستند. این مطلب قصد داریم زیباترین قصرهای فرانسه را به شما معرفی کنیم که به خوبی روایتگر تاریخ و فرهنگ کشور فرانسه هستند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با زیباترین قصرهای فرانسه آشنا شویم.

800x500

۱- قصر شِنونسو | Chateau de Chenonceau

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به فرانسه
جاذبه های کمتر شناخته شده پاریس!
۹ مورد از حیرت انگیزترین جاذبه های طبیعی فرانسه

یکی از زیباترین قصرهای فرانسه قصر شنونسو است که در کناره رود شِر قرار گرفته است. این قصر زیبا و تاریخی مدت ها دست به دست گشته تا بالاخره به معشوقه شاه هنری دوم، دیان دو پواتیر رسیده است.دیان دو پواتیر دستور داد تا پلی باشکوه و زیبا در کنار این قصر بسازند تا مردم بتوانند مناظر و چشم اندازهای زیبای اطراف قصر را ببینند. در واقع، این پل دلیل بقاء و سالم ماندن قصر تا به امروز است: در بحبوحه انقلاب فرانسه اغلب قصرها و کاخ های درباریان نابود شد و به آتش کشیده شد. اما صاحب این قصر انقلابیون را قانع کرد که وجود این پل می تواند برای تجارت و مبادلات آینده ضروری باشد؛ چون این پل تنها پلی بود که تا کیلومترها روی رود شر کشیده شده بود و دسترسی مردم را میسر می کرد. به این ترتیب یکی از زیباترین قصرهای فرانسه از گزند و آسیب در امان ماند و امروزه همچنان سرپا ایستاده است.

قصر شنونسو فرانسه

۲- قصر شَمبور | Chateau de Chambord

قصر شمبور یا شاتو دو شامبور که در انگلیسی چمبورد هم نامیده می شود یکی دیگر از زیباترین قصرهای فرانسه است. قصر شمبور یکی از شگفت انگیزترین نمونه های معماری رنسانس فرانسه است و بزرگ ترین قصر در دره لوآر به حساب می آید. این قصر در واقع برای شاه فرانسیس اول ساخته شد و به عنوان اقامتگاه او در هنگام شکار به حساب می آمد و به شکارگاه سلطنتی نزدیک بود. این قصر زیبا و باشکوه در گوشه هایش چهار برج بلند و باعظمت دارد و یک مجموعه ساختمان بزرگ و باشکوه است. برای این که تصور بهترین از عظمت این قصر داشته باشید باید بدانید که این قصر دارای ۳۶۵ شومینه، ۸۴ راه پله و ۴۴۰ اتاق است! اطراف این قلعه هم با بیش از ۵۰۰۰ هکتار جنگل و فضای سرسبز و پوشیده از درخت احاطه شده است.

قصر شمبور فرانسه

۳- کاخ ورسای | Versailles

خب، به کاخ مشهور و افسانه ای ورسای می رسیم! در بین تمام کاخ های فرانسه شاید ورسای از همه شهرت بیشتری داشته باشد و مسافران زیادی که به پاریس سفر می کنند حتما از این کاخ باشکوه هم دیدن می کنند. کاخ ورسای در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مرکز پاریس قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. زمانی که پروژه ساخت کاخ ورسای در سال ۱۶۲۴ شروع شد، شهر ورسای یک دهکده کوچک و دورافتاده در حاشیه پاریس بود. اما امروزه وجود همین کاخ باعث شده تا این ناحیه به منطقه ای ثروتمند، مرفه نشین و باکلاس تبدیل شود و خانه های ویلایی بسیاری در نزدیکی این کاخ ساخته شوند.

کاخ ورسای در ابتدا به عنوان اقامتگاه موقت برای لویی سیزدهم ساخته شد اما بعدها گسترش پیدا کرد و به کاخ ورسای کنونی تبدیل شد. جانشین او، یعنی لویی چهاردهم این کاخ را مورد بازسازی و نوسازی قرار داد و طراحی بی نظیر باغ ورسای را انجام داد. این کاخ در آن زمان به یکی از بزرگ ترین قصرها در جهان تبدیل شد و مرکز جدیدی برای سلطنت و پادشاهی به حساب می آید. در حقیقت کاخ ورسای از سال ۱۶۸۲ یکی از اصلی ترین اقامتگاه های لویی چهاردهم تا شروع انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ به حساب می آید. امروزه کاخ ورسای به جرات یکی از زیباترین قصرهای فرانسه است و به دلیل تاریخ پر فراز و نشیبی که پشت سر گذاشته نماد و سمبل هویت فرانسوی به شمار می رود.

کاخ ورسای فرانسه

۴- قصر شانتیلی | Chateau de Chantilly

قصر شانتیلی یا شاتو دو شانتیلی یکی دیگر از زیباترین قصرهای فرانسه است که در شانتیلی و در محدوده کلان شهر پاریس قرار گرفته است. این قصر زیبا و باشکوه در حقیقت از دو بخش تشکیل شده است: قصر بزرگ و قصر کوچک!

قصر شانتیلی در اصل در حدود سال ۱۵۲۸ برای آن دو مونتمورنسی ساخته شد، اما بخشی که قصر بزرگ نامیده می شود در جریان انقلاب فرانسه نابود شد. این بخش سال ها بعد دوباره مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت و امروزه یکی از جاذبه های دیدنی پاریس و حومه محسوب می شود. هر دو سال یک بار رقابت آتش بازی مهیجی در باغ بزرگ و وسیع قصر برگزار می شود که طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. همزمان با برگزاری این مسابقه بازدیدکنندگان زیادی از مناطق دور و نزدیک فرانسه و حتی سرتاسر جهان به این بخش از فرانسه سفر می کنند تا از نزدیک شاهد این رقابت هیجان انگیز و مفرح باشند.

قصر شانتیلی

۵- قصر دامبواز | Chateau d’Amboise

قصر دامبواز اولین بار در قرن ۱۱ و برای فولک سوم، کنت آنجو ساخته شد. اما بعدها این قصر به لویی دامبواز رسید و وی این قصر باشکوه را به یکی مراکز قدرت تبدیل کرد. در حقیقت توطئه هایی که لویی دامبواز علیه شاه انجام داده بود در همین قصر طرح ریزی شده بودند.

لدورنادو داوینچی هم مدتی به این قصر آمده و این قصر محل کار و زندگی او بوده است. حتی شایعاتی وجود دارد که می گوید او در همین حوالی دفن شده است. ماری، ملکه اسکاتلند در همین قصر زندگی کرده و بزرگ شده است و سپس به عقد فرانسیس دوم درآمده است. همان طور که می بینیم قصر دامبواز تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در جریان انقلاب فرانسه این قصر آسیب و تخریب زیادی دید و بعدها در جریان جنگ جهانی دوم باز هم مورد تخریب قرار گرفت و بخش های زیادی از آن نابود شد. با این حال، قصر دامبواز مورد بازسازی قرار گرفته و امروزه یکی از زیباترین قصرهای فرانسه و یکی از دیدنی ترین مکان ها در این کشور به حساب می آید.

قصر دامبواز

۶- قلعه پیرفوند | Pierrefonds

یکی دیگر از زیباترین قصرهای فرانسه کاخ و قلعه پیرفوند است. این قلعه در قرن ۱۲ ساخته شد اما بعدها دوباره مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته تا به قلعه و کاخ دوک اورلئان تبدیل شود. در سال ۱۶۱۷ این قصر توسط نیروهای کاردینال ریشلیو محاصره شد و قرار بر این شد که تخریب شود. اما بعد ارتش ریشلیو متوجه شدند که این قلعه بسیار بزرگ است و تخریب  و نابودی آن بسیار وقت گیر و انرژی بر است، به همین دلیل از تخریب آن خودداری کردند. بعدها، ناپلئون بناپارت تصمیم گرفت قصر پیرفورد را بازسازی کند. البته به جای آن که آن را مثل قبل بسازد آن را به قصری بزرگ تر با طراحی و دکوری مدرن تر و جدیدتر تبدیل کرد. اگرچه بخش زیادی از این قصر دوباره ساخته شده است، اما همچنان ظاهر قرن چهاردهمی خود را حفظ کرده است.

قلعه پیرفوند فرانسه

۷- قلعه کارکاسون | Carcassonne

کارکاسون در فهرست سایت های باستانی یونسکو به ثبت رسیده است و در حقیقت یک قصر یا قلعه تنها نیست، بلکه یک شهر کامل است که داخل حصار قلعه قرار گرفته است. کارکاسون در حدود سال ۱۰۰ قبل از میلاد و توسط رومی ها ساخته شد و مجددا در سال ۱۸۵۳ مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت. قلعه، برج و باروها، دیوارها و ساختمان های قرون وسطایی کارکاسون امروزه جزء جاذبه های گردشگری بسیار جذاب هستند و توریست های زیادی از کارکاسون بازدید می کنند. این شهر قلعه ای حدود ۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد و در ناحیه اوکسیتانی و در جنوب فرانسه قرار گرفته است. کارکاسون بزرگ ترین شهر محصور با دیوار در اروپا به شمار می رود و روایتگر تاریخ پرفراز و نشیب این منطقه از سرزمین فرانسه است.

قلعه کارکاسون

۸- قصر دوسه | Chateau d’Usse

آخرین مورد از زیباترین قصرهای فرانسه که به شما معرفی می کنیم قصر دوسه است. مسلما فرانسه قصرها و کاخ های بسیار زیادی دارد، اما در این مطلب چند مورد از معروف ترین آن ها را به شما معرفی کردیم. قصر دوسه در حاشیه جنگل شینون قرار گرفته و به دلیل ظاهر و نمایش در بین عامه مردم به قصر زیبای خفته شهرت پیدا کرده است. گفته می شود که به دلیل ظاهر گوتیک/رنسانس باشکوه قلعه، شرکت فیلمسازی دیزنی تصمیم گرفته تا برای خلف قصر زیبای خفته از این قلعه الهام بگیرد.

منبع: wanderwisdom.com

شهر سگد، مکانی متفاوت در مجارستان
شهر سگد، مکانی متفاوت در مجارستان
فاتح پور سیکری، امپراتوری رهاشده مغول‌ها
فاتح پور سیکری، امپراتوری رهاشده مغول‌ها
با رنگارنگ ترین جاذبه های گردشگری دنیا آشنا شوید
با رنگارنگ ترین جاذبه های گردشگری دنیا آشنا شوید
۱۱ مرکز خرید وسوسه کننده در دهلی
۱۱ مرکز خرید وسوسه کننده در دهلی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code