سازه اتومیم، بلژیکی ترین شاهکار معماری بلژیک

سازه اتومیم بلژیک | Atomium

اگر قرار بود که از سه سازه یا بنای بسیار مهم و به یادماندنی در بلژیک نام ببریم, بی شک سازه بسیار زیبای اتومیم در شمار یکی از این مشهورترین ها قرار می گیرد. این شاهکار هنری از ابتدا برای نمایشگاه بین المللی بروکسل در سال ۱۹۵۸ طراحی شد تا سمبلی باشد برای این نمایشگاه بین المللی که اصطلاحا به آن اکسپو ۵۸ گفته می شود. در زمان خودش این سازه در اصل، سمبل اراده دموکراتیک برای برقراری صلح بین تمام ملت ها، ایمان به پیشرفت چه از نظر فنی و چه علمی و در پایان پیام آور نگرش امیدوارانه به آینده جهانی پیشرفته و فرا فنی قلمداد می شد که نوید زندگی بهتری برای کل بشریت را  القا میکند. هر چند این سازه قرار بود بعد از اتمام نمایشگاه بین المللی ۱۹۵۸ از بین برود، ولی محبوبیت آن بین مردم عادی و موفقیت چشمگیرآن در طول دوره برگزاری نمایشگاه خیلی زود باعث شد این سازه در بعد بین المللی تبدیل به یکی از معروفترین آنها در بلژیک از در نزد مردمان دیگر ملل شود. با الی گشت همراه شوید:

اتومیم
مطالب مرتبط:
۱۲ جاذبه بروکسل، پایتخت هیجان انگیز بلژیک
بروکسل، شهری سلطنتی در بلژیک + ویدیو

بعد از حدود نیم قرن، اتومیم هنوز جایگاه خود را نزد مردم و گردشگران حفظ کرده است و همچنان به عنوان نمادی برای ایده های ناب مربوط به آینده و جهان شمول بودن به شمار می رود. علاوه بر ارزش سمبلیک این سازه که به تاریخچه آن مربوط می شود، اتومیم به یکی از تمثال های نمادین شهر بروکسل و پایتخت سیاسی اروپا مبدل شده است. بعد از بازسازی این سازه عظیم در سال ۲۰۰۶– سازه ایی که از نگاه خیلی از مردم این کشور بلژیکی ترین بنای این سرزمین به حساب می آید–از آن بعنوان موزه ایی برای نمایش اثار هنری و نمایشگاههای موقت استفاده می شود. بدنه سرتاسر فولادی اتومیم شبیه بشقاب پرنده های فیلمهای علمی-تخیلی است. این سازه انسانی مثل آینه ایی است که در یک آن هم به گذشته و هم به آینده نظر دارد. به معنایی دیگر، مدینه فاضله ی  است که گذشته انسان را با رویاهای آن در آینده را، در ترازوی مقایسه قرار می دهد

اتومیم بلژیک

اتومیم سازه ایی قابل تشخیص از فاصله دور

این سازه براحتی از مسافت دور قابل تشخیص دادن است. این سازه ارتفاعی به اندازه ۱۰۲ متر و وزنی حدود ۲۴۰۰ تن دارد. این شاهکار انسانی، بیانگر دغدغه های انسان دهه ۱۹۵۰ میلادی است، وقتی که دانشمندان به این کشف مهم نایل شدند که اتم یک شکلی از انرژی است که هیچ گاه به پایان نمی رسد و به طریق اولی سمبل مدرنیته محسوب می شود.

این اثر هنری را که معماری به نام آندره واترکین خلق کرده است، شامل یک کره مرکزی و هشت کره دیگر در اطراف آن و در فاصله های متفاوت است. هر کره ایی به وسیله رشته هایی لوله ایی به بقیه کره ها متصل می باشند و هر یک از این کره ها بر روی سه ستون استوار هستند. نکته جالب توجه این است که بعضی ها فکر می کنند که تعداد این کره ها که مجموعا ۸ عدد می شوند دال بر وجود ۹ استان کشور بلژیک در زمان ساخت این سازه است.

این کره های کریستال آهن که ۱۶۵ میلیارد بار بزرگتر از اتم های اولیه آهن می باشند، پوششی آلومینیومی دارند چراکه آلومینیم ماندگاری بیشتری در محیط در برابر زنگ زدگی و خورگی دارد. در ضمن، قیمت کمتری دارد که برای سازه ایی که از ابتدا قرار بوده موقتی باشد موضوع عجیبی به نظر نمی آید. هرچند، در بازسازی  که در مقیاس بزگتری پنجاه سال بعد از ساخت ان انجام شد پوشش الومینیومی با فولاد ضد زنگ که به اینوکس معروف است جایگزین ماده مورد استفاده قبلی شد.

اتومیم شاهکارمعماری بلژیک

چطور به اتومیم برویم؟

این مکان حدود چندین کیلومتر بالاتر از شمال شهر بروکسل قرارگرفته است. اتومیم کنار اسگم پارک قرار گرفته است و براحتی از طریق مترو و یا خودرو شخصی قابل دسترس است. چنانچه با مترو قصد دارید به اتومیم بروید، شما میبایست در ایستگاه هیسل پیاده شوید که از انجا حدود ۵۰۰ مترو با محل بازدید خود فاصله خواهید داشت. آنهایی که از طریق خودو شخصی به اینجا می آیند میتوانند از انبوه پارکینگ های خودرویی که در محل وجود دارند، استفاده کنند. اتومیم در میدانی به همین نام در خیابان ۱۰۲۰ بروکسل قرار دارد. اتومیم کلیه ساعات هفته  از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ عصر باز است و قیمت بلیط های آن نسبتا ارزان است. در پایان شایان ذکر است که بروکسل یکی از امن ترین شهرهای جهان برای مسافرت و استراحت به شمار می رود. چیپس که امروزه همه ما ایرانی ها به نوعی مصرف کننده آن در تماشای برنامه های تلویزیونی ویا غیره به همراه دوستان یا عزیزانمان هستیم در این شهر اختراع شده است. چنانچه روزگاری فرصت کردید به این شهر سفر کنید، خواهید دید که بیشتر اغذیه فروشی های این شهر انواع واقسام آن را در رستورانهای خود سرو میکنند.

داخل اتومیم

در اتومیم چه کار کنیم؟

از نه کره موجود بر روی سازه، پنج تای آنها برای بازدید عموم قابل دسترس است. از این پنج کره، یکی از آنها اختصاص به نمایشگاه دائمی اتومیم است که گزارشی از مراحل ساخت این سازه ، اطلاعاتی درباره اکسپو سال ۱۹۵۸ و نقشی که این مجموعه در پیشرفت شهر بروکسل ایفا کرده است به سمع و نظر بازدیدکنندگان می رساند. مابقی کره های موجود بطور اختصاصی برای نمایشگاههای موقتی استفاده می شود و یکی از انها بطور ویژه با امکانات و بازیهای تعاملی به کودکان اختصاص پیدا کرده است. وقتی که به اتومیم مراجعه میکنید، برای رفتن به کره های بالاتر سوار آسانسور شوید. با اینکه یک مهندس بیرون سازه را طراحی کرده است، طراحی داخل آن محصول کار دو ارشیتکت بلژیکی طراحی داخلی است. اندازه کره های این سازه به بزرگی یک ساختمان است و فضای داخلی آنها بسیار آن جهانی است. عکس ها، بروشورها و داستان های مربوط به اکسپو در تمام دانشگاه در معرض بازدید علاقه مندان قرار داده شده است. برای بازدید از مرتفع ترین کره و خوردن غذا در رستوران بسیار شیک این نمایشگاه، از آسانسور مرکزی استفاده کنید. در حین انتخاب غذا از منوی متنوع رستوران میتوانید از چشم انداز بیرون از رستوران لذت مضاعف ببرید. قیمتهای پیشنهادی در این مکان بسیار اقتصادی و مرقون به صرفه می باشند.

منبع: bruxelles.be

کلیسای سنت میشل، از دیدنی های بروکسل
کلیسای سنت میشل، از دیدنی های بروکسل
معرفی شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز
معرفی شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز
در این ویدیو همه جاذبه های بروکسل را ببینید!
در این ویدیو همه جاذبه های بروکسل را ببینید!
چطور از فرودگاه بروکسل به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بروکسل به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code