سومین ساعت تاریخی جهان، ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی پراگ در کشور چک

پراگ قلب تپنده ی کشور جمهوری چک است که با وجود جاذبه های تاریخی متعدد سبب شده تا زمانی که به این شهر قدم می گذارید احساس کنید که در کتاب تاریخ قدم گذاشته اید و هر طرف را که نگاه می کنید کلیساهای تاریخی بسیار زیبا و برج های قدیمی را مشاهده خواهید کرد. در این مطلب می خواهیم درباره یکی از جاذبه های تاریخی این شهر که داستان های زیادی درباره آن تا به حال گفته شده است شرح دهیم، این جاذبه ی تاریخی ساعت نجومی پراگ است که با توجه به اسنادی که در این ساعت قدیمی کشف کرده اند که اسرار زیادی درباره این جاذبه ی تاریخی در پراگ را مشخص کرد. در ادامه این مطلب همراه الی گشت باشید تا بیشتر درباره ی این جاذبه ی گردشگری در پراگ خدمتتان شرح دهیم.

ساعت نجومی پراگ سومین ساعت تاریخی جهان
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به پراگ
برترین جاذبه های پراگ، پایتخت جمهوری چک
چطور از فرودگاه پراگ به مرکز شهر برویم؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم ساعت نجومی پراگ یکی از جاذبه های تاریخی این شهر در جمهوری چک است. این ساعت سومین ساعت قدیمی در جهان است که در حال حاضر می تواند کار کند و ساعت دقیق را در شهر نشان دهد. این ساعت اما علاوه بر زمانی که نشان می دهد، اگر به دایره های متعدد آن توجه کنید متوجه می شوید که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند به طور مثال هر کدام از این دایره ها نشان دهنده ی اطلاعات نجومی مانند موقعیت دایره البروج خورشید، اندازه و موقعیت ماه  و … را نشان می دهند. ساعت نجومی پراگ بالای برج عمارت شهرداری در شهر قدیم نصب شده و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های توریستی شهر پراگ است. در سال ١۴٩٠ میلادی، صفحه‌ی سال ‌نما به این ساعت اضافه شد و بالای آن را با مجسمه‌های سبک گوتیک تزیین کردند.

ساعت نجومی

در راس هر ساعت صدها گردشگر برای تماشای مکانیزم این ساعت و نمایش مکانیکی قرون وسطایی ساعت نجومی می ایستند و از این جاذبه ی شگفت انگیز جهان فیلم ها و عکس های متعددی تهیه می کنند. ساعت نجومی پراگ که به مدت ۶۰۰ سال جزء بزرگ ‌ترین گنجینه‌های شهر محسوب می‌شد، هنوز هم مردم را به وجد می‌آورد. نمایش پیکره‌های متحرک و تصویرسازی زمان در این ساعت باعث شده ادعا کنیم که هیچ وسیله زمان سنج دیگری در دنیا به این خوبی نمی‌تواند زمان را نشان دهد.

ساعت نجومی پراگ

افسانه‌ های ساعت نجومی پراگ

همانطور که گفتیم درباره ساعت نجومی پراگ داستان های زیادی وجود دارد که اکنون می خواهیم درباره یکی از این افسانه های صحبت کنیم. در این ساعت در بافت قدیمی شهر پراگ قرار دارد از معروف ترین افسانه هایی که در این باره وجود دارد این است که این ساعت را استادی به نام هانوش که ساعت سازی بسیار معروف و حرفه ای بوده نیز در سال ۱۴۱۰ ساخته است. مسئولین شهر در آن زمان آن ‌قدر نسبت به این ساعت نجومی مفتخر بودند و رضایت مند که مدت ها بعد از ترس آن‌ که استاد هانوش نمونه دیگری از آن را برای شهر دیگری بسازد، شبانه وی را کور کردند تا این ساعت، شگفتی منحصر به فرد پراگ باقی بماند. نکته ای که وجود دارد این است که چه این داستان راست باشد و یا دروغ ما می بینیم که نمونه ای از این ساعت در هیچ کجای جهان نمی توان یافت.  رأس هر ساعت پیکره‌های ساعت نجومی پراگ جان گرفته و متحرک می‌شوند و از دو پنجره ساعت ۱۲ تا حواری بیرون می آیند و به شهر سلام می‌کنند. در کناره‌های ساعت نیز اسکلتی وجود دارد که ناقوسی را به صدا در آورده، یک بوقلمون سر خود را تکان داده، یک خسیس کیفی پر از پول داشته و یک مغرور در آینه به خود نگاه می‌کند. تمام این نمایش با خواندن یک خروس طلایی و به صدا در آمدن ناقوسی بزرگ در بالای برج به پایان می‌رسد. مردم در گذشته اعتقاد داشتند که با اولین بانگ خروس در صبح تمام اشباح و شیاطین از شهر پراگ دور می‌شدند.

مجسمه های داخلی ساعت نجومی پراگ

افسانه های دیگری درباره ی پیکره های اسکلتی که در کنار ساعت قرار دارند نیز وجود دارد که گفته می شود که زمانی که ساعت نجومی پراگ از کار بیوفتد دوران سختی برای جمهوری چک به وجود خواهد که اسکلت های اطراف ساعت با تکان دادن سرشان بر این موضوع سندیت می گذارند. بنا بر این افسانه، تنها امید برای جلوگیری از این قضیه، تولد پسری در شب سال نو بود. زمانی که ساعت دوباره به حرکت می‌افتاد، پسر باید از کلیسای «تین» (Týn) بیرون دویده و تا ساختمان شهرداری را طی کند. وی باید این مسیر را بسیار سریع می‌پیمود تا قبل از آخرین ضربه ناقوس ساعت به آنجا برسد. اگر او موفق به انجام این کار می‌شد می‌توانست اسکلت و تمام نیروهای شیطانی را از شهر بیرون کند.

اما در برخی دیگر از افسانه ها نیز برای این اسکلت ها دلایل دیگری آورده اند و آن ها را نماد امید می دانستند. همانطور که گفتیم تمامی این موارد افسانه هستند و ما هیچ سندیتی درباره هیچ کدام نداریم و بر اساس باورهای اهالی این شهر ذکر شده است.

ساعت نجومی پراگ در جمهوری چک

داستان های واقعی درباره ساعت نجومی پراگ

اما داستان واقعی که درباره این ساعت وجود دارد مبنی بر سندی است که در سال ۱۹۶۱ در این ساعت پیدا شد و در این سند اطلاعات کاملی درباره ساعت نجومی پراگ نوشته شده است که به این صورت می توانیم درباره آن بنویسیم، این ساعت توسط فردی به نام میکولاش در سال ۱۴۱۰ ساخته شده است. این ساعت نجومی در قرن ۱۶ توسط فردی به نام یان تابورسکی مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. هر چند به مرور زمان خطاهای ساعت افزایش پیدا کرد و تقریباً از کار افتاد، حتی در دهه ۱۷۸۰ این تصمیم گرفته شد که آن را از بین ببرند اما به‌ هر حال ساعت برای مدتی طولانی به خواب رفت. با پیگیری های بی شمار مسئولان شهرداری این شهر در سال ۱۸۶۵ مجددا این بنای تاریخی مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت و ساعت را مدرنیزه کردند همچنین صفحه ی تقویم ساعت نجومی را نیز نقاشی کردند و شکل و شمایل ویژه ای به آن بخشیدند. در سال ۱۹۴۵ ارتش آلمان ساعت را تخریب کرده و تعدادی از مجسمه‌های آن را نیز آتش زد. این تندیس‌ها بعداً توسط نمونه‌های کپی جایگزین شدند و زمان ساعت از زمان قدیمی چک به زمان اروپای مرکزی تغییر یافت.

دسترسی به ساعت نجومی پراگ

برای رسیدن به این جاذبه زیبای شهر پراگ می‌توانید از تراموا، اتوبوس و مترو استفاده کرده و اندکی تا مقصد پیاده‌روی کنید.

آدرس: Staroměstské nám. 1, 110 00 Staré Město, Czechia

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد