راهنمای سفر به تاجیکستان

سفر به تاجیکستان

برای سفر کردن حتما نباید کشورهای دور و گران قیمت را انتخاب کرد. در همین همسایگی خودمان کشورهای فوق العاده زیبایی وجود دارند که با گنجینه غنی تاریخی و فرهنگی خود برای گردشگران ایرانی می توانند بسیار جذاب باشند. یکی از این کشورها تاجیکستان است. تاجیکستان اگرچه کشوری مستقل از ایران است اما تاجیک و تاجیکی برای ایرانی ها غریبه نیستند و اشتراکات فرهنگی بسیاری که بین ما وجود دارد یادگار ایران کهن است. اگر به تاجیکستان سفر کنید شاید از فهمیدن این موضوع که آن ها هم فارسی صحبت می کنند غافلگیر شوید. در این مطلب قصد داریم در مورد راهنمای سفر به تاجیکستان کمی توضیح دهیم و از جنبه های مختلف این کشور جذاب و زیبا را بررسی کنیم. با الی گشت همراه باشید.

راهنمای سفر به تاجیکستان

موقعیت جغرافیایی

مطالب مرتبط:
دوشنبه، شهری غنی از فرهنگ و تمدن + ویدیو
۵ جاذبه معروف تاجیکستان

تاجیکستان که به اسم جمهوری تاجیکستان شناخته می شود کشوری کوهستانی است که در آسیای میانه قرار دارد. پایتخت این کشور شهر دوشنبه است و با کشورهای افغانستان، ازبکستان، قرقیزستان و جمهوری خلق چین مرز مشترک دارد. این کشور کاملا محصور در خشکی است و مساحتی بالغ بر ۱۴۳۱۰۰ کیلومتر مربع دارد. جمعیت کشور تاجیکستان حدود هشت میلیون نفر است.

مختصری از تاریخ

واژه تاجیکستان به معنای سرزمین تاجیک هاست و برگرفته از قبیله «تاجیک» است که پیش از اسلام در این سرزمین زندگی می کردند. تاجیکستان تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و قدیمی ترین آثار یافت شده در تاجیکستان به دوران میان سنگی برمی گردد. تاجیکستان در دوره های مختلف تاریخی دستخوش حوادث مختلف بوده است. تا پیش از اسلام  قلمرو تاجیکستان دولت های بلخ و سغد را شامل می شد. تاجیکستان سال های طولانی جزو قلمرو ایران بود، تا آنکه در سال ۱۲۴۷ شمسی به اشغال روسیه درآمد. در سال ۱۳۰۷ شمسی و در پی انقلاب اکتبر، جمهوری شوروی تاجیکستان تشکیل شد و سرانجام پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور کهن و غنی به استقلال دست یافت و اکنون با نام جمهوری تاجیکستان شناخته می شود. کشور تاجیکستان محل تلاقی فرهنگ ها و نژادهای مختلف است و این تنوع و گوناگونی هم در آثار تاریخی به جا مانده و هم در نژادهای مردم ساکن در این کشور کاملا مشهود است. از مجموع هشت میلیون نفر جمعیت تاجیکستان، حدود ۶۳ درصد تاجیک، ۲۴ درصد ازبک، ۶ درصد روس، ۱ درصد تاتار و حدود ۱ درصد قرقیز هستند.

سفر به تاجیکستان

اطلاعات کلی

پایتخت: دوشنبه

زبان رسمی: تاجیکی

واحد پول: سامانی (TJS) یا سومونی

فرودگاه : فرودگاه بین المللی دوشنبه و فرودگاه بین المللی قرغان تپه

پیش شماره: +۹۹۲

شماره های اضطراری:

پلیس ۰۲

آتش نشانی ۰۱

اورژانس ۰۳

دوشنبه حدود یک ساعت و نیم از ساعت تهران جلوتر است.

 

آب و هوا

تاجیکستان کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است. این کشور دارای بارندگی های زیاد و منابع آب فراوان است. آب و هوای این کشور در تابستان ها گرم و در زمستان معتدل و مطبوع است.

بهترین زمان سفر

تاجیک ها اشتراکات فرهنگی زیادی با ما دارند و حالب است که آن ها نیز جشن نوروز را برگزار می کنند. به همین دلیل ایرانی های زیادی در فصل بهار و هنگام نوروز به تاجیکستان سفر می کنند. هرچند در فصول دیگر نیز می توان به تاجیکستان سفر کرد اما فصل بهار محبوب ترین زمان برای سفر به تاجیکستان است.

سفر تاجیکستان

هزینه های سفر به صورت کلی

هزینه اقامت

اقامت در یک هتل ارزان قیمت در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان حدود ۲۵ الی ۴۰ دلار برای یک اتاق دو تخته است. هزینه یک شب اقامت در هتل های خوب حدود ۷۰ الی ۱۵۰ دلار و هزینه اقامت در یک هتل لوکس و مجلل ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار برای یک شب برایتان تمام خواهد شد.
هزینه خورد و خوراک

غذاهای تاجیکستان به خاطر تلاقی فرهنگ های مختلف ترکیبی از غذاهای آسیای میانه، افغانستان و پاکستان است. تاثیر سالها سلطه شوروی را نیز می توانید در آشپزی تاجیکستان ببینید. یک وعده غذا در رستوران های محلی حدود ۱-۲ دلار قیمت دارد. اگر به رستوران بهتری بروید حدود ۴ دلار باید بپردازید. هزینه یک وعده غذا در رستوران های شیک دوشنبه نیز بالای ۱۰ دلار هزینه خواهد داشت.

غذای تاجیکستان

شکم گردی در تاجیکستان

غذای ملی تاجیکستان پلو (Plov) است که از برنج، گوشت و هویج تشکیل شده است. شیش کباب یا شیشلیک نیز از غذاهای محبوب تاجیکستان است که از کباب کردن گوشت مرغ، گاو، گوسفند تهیه می شود. از دیگر غذاهای مشهور تاجیکستان می توان به سوپ توشبرا، شوربو و سوپ اوگرا اشاره کرد.

 

جاذبه های مهم گردشگری

تاجیکستان و دوشنبه، پایتخت آن آثار فرهنگی و تاریخی فراوانی دارد. از میان جاذبه های گردشگری دوشنبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه اسکندرکول

پارک رودکی
سواحل تفریحی

موزه ملی تاجیکستان

کتابخانه ملی تاجیکستان

باغ گیاه شناسی و باغ وحش

سفر به دوشنبه تاجیکستان

نکاتی در مورد سفر به تاجیکستان

مردم تاجیکستان به زبان فارسی تاجیکی صحبت می کنند که تا حد زیادی برای ما ایرانی ها قابل درک است. بنابراین از لحاظ برقراری ارتباط و زبان در تاجیکستان مشکلی نخواهید داشت.

مردم تاجیکستان بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و علاقه زیادی به فرهنگ و تاریخ ایران دارند. در سفر به تاجیکستان می توانید گپ و گفت های جالبی با مردم تاجیکستان داشته باشید.

نکاتی که باید قبل از راندن در بزرگراه پامیر بدانید!
نکاتی که باید قبل از راندن در بزرگراه پامیر بدانید!
۷ جاذبه زیبا در تاجیکستان که بازدید از آن ها را نباید از دست داد
۷ جاذبه زیبا در تاجیکستان که بازدید از آن ها را نباید از دست داد
راهنمای سفارت تاجیکستان و اخذ ویزای این کشور
راهنمای سفارت تاجیکستان و اخذ ویزای این کشور
۵ جاذبه معروف تاجیکستان
۵ جاذبه معروف تاجیکستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code