سفر به دنیایی اسرارآمیز در شهر گمشده پترا

شهر گم شده پترا

با یکی از عجایب دنیای قدیم، شهر پترا آشنا شوید.

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن و یکی از عالی‌ترین دستاوردهای معماری روی زمین، شهر گمشده‌ی پترا است که دارای یک مجموعه‌ی نفس‌گیر از مقبره‌های سر برافراشته از دامنه‌های کوه است. این مکان به عنوان میراث جهانی در یونسکو و یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید (انتخاب در سال ۲۰۰۷) به ثبت رسیده است و در مجله‌ی Smithsonian به عنوان یکی از ۲۸ مکانی که قبل از مرگ باید دید، معرفی شد‌. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
مرکز تاریخی ماکائو؛ ترکیب معماری غرب و شرق
زیباترین مقاصد تاریخی دنیا که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند
شهر گم شده پترا

قدمت این شهر باستانی که در میان مردم محلی، به “رز بیابان” شهرت دارد، به حدود ۳۲۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در این زمان شهر پترا به عنوان پایتخت نبطی‌های عرب تأسیس شد. نبطی‌ها عشایر عربی بودند که از نزدیکی پترا به مسیرهای تجاری و تبدیل شدن آن به یک مرکز تجاری سود زیادی بردند. این قوم همچنین در ساخت شیوه‌های کارآمد جمع آوری آب در بیابان و استعدادشان در حجاری سازه‌های عظیم درون صخره‌های سخت شهرت داشتند. همین موضوع سبب ساخت چنین اثر باشکوهی شد.  این شهر نماد اردن و پربازدیدی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این کشور به شمار می‌رود که ناحیه‌ای به وسعت ۲۶۴ کیلومترمربع را در می‌گیرد.

شهر گم شده پترا

دسترسی

پترا مکان گرمی است، به طوری که در اوج تابستان دمای هوا تا ۳۶ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. در عوض فصل بهار (مارس-مه) و پاییز (سپتامبر-نوامبر) بهترین زمان برای بازدید از پترا محسوب می‌شود. در این مدت دمای هوا مطلوب (حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد) است. استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بهترین راه برای بازدید از این مکان به شمار می‌رود.

سفر از امان به پترا

جت باس از ابدالی در امان راس ساعت ۶:۳۰ صبح به سمت پترا حرکت می‌کند و حدود ساعت ۱۰:۳۰ به مقصد می‌رسد. سفر برگشت راس ساعت ۱۷:۰۰ عصر صورت می‌پذیرد. هزینه‌ی این سفر برای رفت و برگشت به صورت جداگانه ۸.۵۰۰ دینار اردن می‌شود. مینی‌بوس عمومی نیز از ایستگاه مجمع جنوبی (Mujamaaa Janobi station) به سمت وادی موسی بین ساعات ۹ صبح تا ۱۶ عصر حرکت می‌کند و مسیر برگشت را بین ساعت ۶ صبح تا ۱۳:۰۰ می‌پیماید. هزینه‌ی رفت و برگشت این مسیر ۵ دینار اردن می‌شود. اگر برای هزینه‌ی بیشتر ۸۰ تا ۸۵ دیناری مشکلی ندارید، می‌توانید از مرکز شهر یا فرودگاه به سمت پترا را سوار بر تاکسی طی کنید.

سفر از عقبه به پترا

جت باس (jett bus) روزانه از ایستگاه اتوبوس در عقبه راس ساعت ۸ صبح به سمت پترا حرکت می‌کند و راس ساعت ۱۶ هم بر می‌گردد. بلیت یک طرفه ۱۲ دینار و بلیت رفت و برگشت ۲۰۰ دینار می‌شود. می‌توانید در ایستگاه اتوبوس نزدیک مرکز شهر در کنار ایستگاه پلیس عقبه سوار مینی‌بوس عمومی شوید و طی ۱.۵ تا ۲ ساعت به سمت وادی موسی سفر کنید. اولین دستگاه مینی‌بوس راس ساعت ۶ صبح شروع به مسافرگیری می‌کند و هر زمان که پر شد حرکت خواهد کرد. هزینه‌ی این سفر ۵ دینار می‌شود. در همان ایستگاه مینی‌بوس می‌توانید سوار تاکسی شوید و با پرداخت ۳۰ دینار به سمت وادی موسی سفر کنید.

آیا واقعا جن ها این شهر را ساختند؟
سفر به کنعان و تاریخ اردن
شهری نفرین شده که هزاران سال زیر خاک مدفون مانده!
اقوام بدوین یا بدوی چه کسانی هستند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code