سفر به قبرس و بندر پاوس

پاوس بندری زیبا و باستانی

منطقه پافوس به‌عنوان یک مکان گردشگری قبرس و محبوب برای بسیاری تنها در خورشید، دریا و شن و ماسه‌های ساحل خلاصه می‌شود ولی علی رغم مشهور بودن به یک اقامت گاه مطلوب ساحلی، این شهر دارای جاذبه ‌های گردشگری باستانی بسیار ویژه‌ای است که برای کسانی که می‌ خواهند فعالیت‌ هایی فراتر از لم دادن در ساحل را انجام بدهند، تفریح جانبی یک یا دوروزه مناسبی خواهند بود. با الی گشت همراه باشید و با چند جاذبه زیبا، باستانی و هنری این شهر آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
ماجراجویی در قبرس
پرسه زنی در گذشته قبرس
cyprus paphos agia paraskevi

آیه باراسکوی (Agia Paraskevi)

اگر به دنبال نقاشی ‌های رنگی دیواری پرزرق ‌وبرق می‌گردید آنگاه این کلیسای دوره بیزانس در منطقه گروسکیپو (Geroskipou) می ‌تواند بهترین مکانی برای بازدید شما باشد. قدمت این کلیسا به قرن دهم میلادی بازمی‌گردد و بازیلیکای آن دارای پنج گنبد است که شکل یک صلیب را به خود گرفته ‌اند و شامل نقاشی ‌های دیواره متعلق به قرن پانزدهم هستند که داستان زندگی عیسی مسیح را روایت می‌کنند. در میان این نقاشی ‌ها، ماجرای شام آخر به ‌طور جالبی سالم مانده است؛ با این ‌وجود دیدن نقاشی خیانت و شست وشوی پاهای عیسی نیز در نوع خود جالب و دیدنی هستند. رنگ این سه مورد هنوز به ‌صورت شگفت‌ انگیزی تازه باقی مانده است. اگر به گنبد مرکزی نگاه کنید می‌توانید یک نقاشی دیواری دیگر را مشاهده کنید که در آن مریم مقدس با دستانی به آسمان گرفته شده به نمایش درآمده است.

موقعیت مکانی: گروسکیپو، کتیما

cyprus paphos agios mamas church in morfou

موروفو

 

اگر به آثار هنری مذاهب علاقه ‌مند هستید نباید بازدید از کلیسای آگیوس ماماس (Agios Mamas) در موروفو (که با نام گیزلیورت یا Guzelyurt نیز شناخته می‌شود) را از دست بدهید. این کلیسای زیبا به ‌افتخار قدیس این جزیره ساخته شده است و یکی از جالب ‌ترین مواردی است که در قبرس می ‌توانید آن را مشاهده کنید. نقاشی‌ های دیواری و طرح‌ های روی دیوارهای این بنا به‌طور ویژه‌ای تازه باقی ‌مانده‌اند و در نور کم و اندک محیط داخلی این بنا بسیار زیباتر به نظر می‌آیند و زرق ‌وبرق طلایی بسیار زیادی دارند. این کلیسا همچنین آرامگاه سنت ماماس را نیز در خود جای داده است که باور بومیان بر قابلیت شفادهی ویژه این بنا برای مراجعه‌ کنندگان است. در کنار این بنا نیز موزه کوچک باستان ‌شناسی موروفو قرار دارد که به علت داشتن مجموعه ‌ای کوچک و زیبا از عتیقه ‌های سولی و وونی ارزش کافی دارد. موروفو در بخش شمالی قبرس قرار دارد و بهتر است که دیدن از آن در قالب یک تور یک‌ روزه به همراه بازدید از مناطق باستانی وونی و سولی در شمال غربی مناسب خواهد بود. البته برای رفتن به این مکان باید وسیله نقلیه در اختیار داشته باشید.

موقعیت مکانی: ۱۱۹ کیلومتری شمال شرقی پافوس

cyprus paphos archaeological museum

موزه باستان ‌شناسی

 

دوستداران تاریخ نباید موزه باستان ‌شناسی پافوس را از دست بدهند زیرا این مکان شامل مجموعه ‌ای وسیع از یافته ‌های به‌دست‌ آمده در این منطقه است. در این مکان می‌ توانید یک ویترین بسیار زیبا و پر شده از عتیقه ‌های قبرس را مشاهده کنید که از دوره نئولوتیک تا دوره عثمانی را شامل می‌شوند. این مجموعه از چهار اتاق تشکیل شده است.

اتاق شماره یک دارای مجسمه ‌های سفالی رنگ و بت ‌هایی از دوران لمباها (Lemba) و کوزه‌ هایی از پولیس است. در مرکز این اتاق نیز اسکلتی از یک سایت متعلق به لمباها قرار گرفته است. اتاق شماره دو شامل کوزه ‌هایی به سبک باستانی یونانی، مجسمه‌ های متعدد و مجموعه ‌ای باارزش از سکه‌ هایی که توسط پادشاهی ‌های مختلف یونانی ضرب شده ‌اند می‌شود. اتاق شماره سه نیز خانه تعداد زیادی از تابوت ‌ها و اجسام عجیب ‌وغریب دوران رومیان است که در آن‌ها یک چشم مصنوعی از جنس مرمر و یک بطری آب داغ از جنس گل وجود دارند. اتاق شماره چهار نیز یافته‌ های مربوط به خانه دیونیسوس را به نمایش گذشته و دوران جدیدتری را پوشش داده است که بیشتر شامل آثار کوزه‌ گری دوران قرون ‌وسطی است.

آدرس: خیابان لئوفوروس جیورجیو، کتیما

آشنایی با مکان های مذهبی تهران، گشتی معنوی در پایتخت
آشنایی با مکان های مذهبی تهران، گشتی معنوی در پایتخت
چهره دوگانه سنگاپور
چهره دوگانه سنگاپور
زوجی که از هر روز سفر دور دنیای خود یک ثانیه فیلم گرفتند
زوجی که از هر روز سفر دور دنیای خود یک ثانیه فیلم گرفتند
موزه بستنی، خوشمزه ترین و رویایی ترین موزه دنیا
موزه بستنی، خوشمزه ترین و رویایی ترین موزه دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code