در سفر به چابهار چه بایدها و نبایدهایی را رعایت کنیم

باید و نباید های سفر به چابهار

با معرفی بیشتر بندر چابهار به مردم ایران، روز به روز تعداد گردشگرانی که برای سفر به چابهار چمدان خود را می بندد، زیاد شده است. بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند با طبیعت بکر، دست نخورده و مردم مهمان نوازی که دارد، قابلیت بالقوه ای برای تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری جنوب ایران دارد. برای سفر به این منطقه باید همانند یک طبیعت گرد باشید، حتی اگر به همراه خانواده سفر می کنید. در این مطلب و در مجله الی گشت به باید و نباید هایی که برای سفر به چابهار مهم می باشد می پردازیم.

باید و نباید های سفر به چابهار

بهترین فصل سفر به چابهار

مطالب مرتبط:
دیدنی های چابهار، هندوستان ایران
خلیج گواتر در جنوب ایران

همانطور که از نام بندر چابهار می توان حدس زد، این بندر در تمام طول سال آب و هوای عالی و دلپذیری دارد. چابهار از کلمه چهار بهار می آید که نشان دهنده آب و هوای مطبوع این شهر ساحلی ایران می باشد. داشتن خنک ترین هوای بندری در تابستان ها و هوای مطبوع بهاری در فصل زمستان، به دلیل وزش بادهای قطب جنوب اقیانوس هند به سمت این ساحل از مهم ترین خصوصیات بندر چابهار می باشد. یادتان باشد که به هرحال به عنوان یک شهر ساحلی در جنوب شهری گرم به حساب می آید منتها گرمای آن بسیار مطلوب و همراه با وزش بادهای خنک از سمت ساحل می باشد. بنابراین اگر قصد سفر به چابهار را دارید، از بابت آب و هوا محدودیت زمانی ندارید.

اگر از شلوغی تعطیلات رسمی فراری هستید یا به دنبال عکاسی از مناظر بکر این منطقه می گردید، برنامه سفر به چابهار را در روزهای عادی و غیر تعطیل بریزید، تا با موج عظیم جمعیت در ساحل آن مواجه نشوید.

بهترین فصل سفر به چابهار

باید های دیدنی در بندر چابهار

جدای از اهمیت این بندر به دلایل موقعیت تجاری و سیاسی که دارد، از نظر طبیعت و گردشگری نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر و اطراف آن باعث شد که در نوروز امسال، بیش از ۳۳۹ هزار و ۲۷ مسافر، از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین به این شهر سفر کنند. این تعداد مسافر رشد ۵ درصدی گردشگر را به این شهر نشان می دهد. این حجم زیاد گردشگر قبل از همه چیز، نکات و مسئولیت های ما را در قبال نابود نکردن جاذبه های گردشگری این شهر بندری یادآوری می کند.

جاذبه های فراوانی همچون قلعه پرتغالی ها در چابهار، کوه های مینیاتوری، تالاب صورتی، مسجد جامع دزک، موزه محلی چابهار، غارهای بان مسیتی، درخت مکر زن، گِل افشان ها، منطقه حفاظت شده گاندو، خلیج گواتر، درخت انجر متبرکه، گورستان جن، جاده ساحلی چابهار، جنگل و درخت حرا، خلیج چابهار، روستای تاریخی و غارهای تیس، موج افشان و در این منطقه وجود دارد.

شهر زیبای چابهار- باید های دیدنی در بندر چابهار

کوه های مینیاتوری

کوه های مینیاتوری یا کوه های مریخی در فاصله حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شهرستان چابهار زمانی که به سمت بندر گواتر می روید، در سمت چپ جاده خودنمایی می کنند. به دلیل شکل این کوه ها که مناظری عجیب را در مقابل دریا بوجود آورده اند، این نام را بر روی آن ها گذاشته شده است. اگر به درون آن ها پا بگذارید، به دلیل شکلشان و رنگ خاکی که دارند، حس می کنید که بر روی مریخ پا گذاشته اید. این کوه ها به دلایل صفحات تکتونیکی پوسته عمان و مکران و فرسایش های آبی و بادی شکل گرفته و قابلیت تبدیل شدن به یک ژئوپارک را دارد. از باید های دیدن این جاذبه، رفتن به بالای نقطه ای مرتفع در بین کوه هاست تا بتوانید دید بهتر و زیباتری از منطقه داشته باشید یا داشتن یک دوربین هلی شات می تواند به شما برای بهتر دیدن عظمت این کوه ها کمک کند. هر چند مشاهده آن ها از روی زمین مسطح نیز خالی از لطف نیست.

این جاذبه برای اختر شناسان و عکاسان نجوم یک منطقه بالقوه به شمار می آید. پس یکی از بایدهای این جاذبه اقامت در مجتمع تفریحی کنار آن یا کمپینگ در دل این طبیعت بکر و مشاهده آسمان شب آن می باشد.

نبایدهای این جاذبه

اگر به فکر کمپینگ در میان کوه های مینیاتوری هستید، هیچ گاه به تنهایی این کار را نکنید و همیشه سعی کنید که در نزدیکی مجتمع تفریحی اقامتی آن باشید. برای ورود به این منطقه حتماً بطری آب به همراه داشته باشید. در این کوه ها هیچ آب و گیاهی یافت نمی شود و اگر کوهنوردی با تمام تجهیزات مسیریابی نیستید، هیچ موقع تنها و بدون راهنما به درون این کوه ها پا نگذارید.

کوه های مینیاتوری یا کوه های سفرمریخی- سفر به چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی

این تالاب نیز دقیقاً در مسیر جاده چابهار-گواتر قرار گرفته است. برای رسیدن به آن باید تا ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و تا نزدیکی روستای رمین رانندگی کنید. اگر در ماه های بعد از خرداد تا شهریور به چابهار سفر کردید، خصوصاً در آذر ماه می توانید بیشتر رنگ صورتی را در این تالاب مشاهده کنید. چرا که در این زمان به دلیل افزایش تعداد پلانگتون های گیاهی رنگ تالاب بسیار پر رنگ می شود. همچنین جزر و مد قرمز را در ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر مشاهده خواهید کرد. در زمان های دیگر ممکن است که رنگ تالاب به رنگ های سبز، آبی، زرد و قهوه ای نیز مشاهده شود اما رنگ غالب آن رنگ قرمز بوده که باعث شده به آن، صفت سرخ داده شود.

در کنار این تالاب، منطقه دشتار یا عروس نیز وجود دارد که با درختان سر سبز پوشانده شده است. اگر به دنبال تورهای طبیعت گردی و پرنده نگاری می گردید، این تالاب می تواند به مهم ترین مقصد شما در این منطقه تبدیل شود. بنابراین برای بازدید از این تالاب، دوربین دوچشمی و دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

نباید های این منطقه

در هنگام بازگشت از این منطقه هیچ زباله ای را در آن به جا نگذارید. در آب های این تالاب به هیچ عنوان شنا نکنید و یادتان باشد به دلیل وجود پرندگان مهاجر سر و صدای تکنولوژی را وارد این محیط نکنید تا آرامش آن را حفظ کرده و از طبیعت بکر و بازی رنگ های آن لذت ببرید.

تالاب لیپار یا صورتی- سفر به چابهار

مسجد جامع دزک

اگر علاقه مند به معماری مخصوصاً معماری بومی و اقلیمی هستید، در مسیر حرکت خود قبل از رسیدن به چابهار و بعد از ایرانشهر، به سمت سروان بروید. سری به روستای دزک در ۳ کیلومتری شرق سراوان بزنید. می توانید با وسیله نقلیه خود از سمت ایرانشهر به این منطقه رانندگی کنید. هر چند این شهر خود دارای فرودگاه نیز می باشد. این شهر از بندر چابهار دور بوده و در نزدیکی مرز شرقی ایران با پاکستان قرار گرفته است. فرهنگ مردم این منطقه و نوع زندگی آن ها به همراه مهربانی و مهمان نوازیشان می تواند جاذبه ای برای شما مسافران باشد. گفته می شود که مسجد جامع دزک مربوط به دوره صفوی می باشد. در این شهر می توانید از سفال های بومی منطقه که جزو صنایع دستی زنان این ناحیه به شمار می آید خریداری کنید یا به دیدن قلعه سب، قلعه کنت یا جاذبه طبیعی تپه نمکی بروید.

نباید های این منطقه

سعی کنید که حتما با مردم محلی این منطقه ارتباط برقرار کرده و از راهنماهای محلی برای گشت و گذار در اطراف شهر کمک بخواهید. به هیچ عنوان به منطقه مرزی نزدیک نشوید و برای اقامت در این منطقه به هیچ عنوان به فکر کمپینگ نیفتید.

سراوان- سفر به چابهار

بندر گواتر

طبیعت زیبای این بندر، با نمایشی از کوه های مینیاتوری و جنگل های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیستی می باشد. می توانید با قایق های مردم محلی به دیدن جنگل های حرا و گونه های پرندگان مهاجر آن بروید. دیدن تعداد زیاد لنج ها و قایق ها در دریا به همراه مرغان دریایی منظره زیبایی را ایجاد کرده است.حتی می توانید به تورهای ماهیگیری با ماهیگیران قدیمی این منطقه بروید. این منطقه آخرین خلیج و نقطه مرزی چابهار در کناره دریای عمان می باشد.

نبایدهای بندر گواتر

در مواقع شرجه یا طوفانی به هیچ عنوان به درون دریا پا نگذارید و یا به مردم محلی برای این منظور اصرار نکنید.

بندر گواتر- سفر به چابهار

رژیم غذایی

اگر طرفدار تجربه کردن غذاهای محلی هستید، در سفر به چابهار سری به رستوران های تهران، رستوران بام چابهار، رستوران بام صدف و رستوران هتل لیپار بزنید. اکثر غذاهای محلی این منطقه با خرما و ماهی درست می شوند. مثلا یکی از مهم‌ترین خوراکی‌های چابهار خوراک خرما است و کنک نام نوعی حلوای خرما می باشد.

بتو ماش، شودوده، بتو هوارى، ماشینگ، پاکگین ماهیک، کورک، گلو هک، ناروش، کیش و دلگ از غذاهای محلی استان سیستان و بلوچستان است که می‌توانید این غذاها را در رستوران بلوچ امتحان کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code