راهنمای سفر به خارج از کشور با خودروی شخصی

سفر خارجی با خودرو شخصی

وقتی صحبت از سفرهای خارجی پیش می آید، اولین چیزی که به ذهن خواهد رسید، بلیط هواپیما، ویزا و … می باشد. البته که در این روش شما می توانید در کوتاه ترین زمان در محل مقصد خود بوده و راحتی بیشتری را تجربه نمایید اما طبیعتا نسبت به سفر از طریق روش های دیگر گران تر خواهد بود. غیر از مسافرت با کشتی، قطار یا وسایل دیگر، یکی از ارزان ترین روش ها سفر خارجی با خودرو می باشد. مسافرت با خودروی شخصی به خارج از کشور مزایا  معایبی دارد. از جمله ایراداتی که می توان به آن گرفت اینکه در سفر خارجی با خودرو کشورهایی که هم مرز با ایران بوده و در فاصله ای نزدیک واقع شده باشند اندک است در حالی که شما می توانید به وسیله هواپیما تا دورترین کشورهای را نیز تجربه نمایید. از سوی دیگر مزیت سفر با خودروی شخصی کاهش هزینه های آن می باشد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد نحوه انجام مراحل لازم برای سفر خارجی با خودرو بیشتر بدانیم.

سفر خارجی با خودرو شخصی

مراحل مورد نیاز برای انجام سفر خارجی با خودرو

مطالب مرتبط:
روش های خارج کردن خودرو از باتلاق!
نکات مهم برای سفر خانوادگی با ماشین شخصی
نکات ایمنی خودرو قبل از سفر

هر ساله همزمان با فرارسیدن تعطیلات نوروز بسیاری از خانواده های ایرانی سفر کردن را به عنوان بهترین تفریح انتخاب می کنند. یکی از این روش ها سفر با خودروی شخصی می باشد که اتفاقا خانواده های ایرانی علاقه زیادی هم به آن دارند. سفرهای داخلی با خودرو که امری جا افتاده است اما در سفر خارجی با خودرو موضوع کمی متفاوت تر خواهد شد. برای اینکه  افراد بتوانند خودروی خود را از کشور خارج کنند نیاز است تا مراحلی را انجام داده و مجوزهایی دریافت کنند. جالب است بدانید که روند دریافت این مجوزها نهایتا یک روزه انجام شده و می توانید به سادگی آن را دریافت نمایید. توجه کنید که برای چنین سفرهایی می بایست علاوه بر اینکه مدارک شخصی خود مانند گذرنامه را تهیه و آماده می کنید، اطلاعاتی را نیز برای خودرو و راننده آن نیز تهیه نمایید. بنابراین برای سفر خارجی با خودرو نیاز دارید تا گواهینامه بین المللی داشته و پلاک ترانزیتی دریافت نمایید.

مراحل مورد نیاز برای انجام سفر خارجی با خودرو

کاپوتاژ کردن خودرو یا دریافت پلاک ترانزیت

اولین اقدام در مسافرت های خارجی کاپوتاژ کردن خودرو می باشد. کاپوتاژ به معنی دریافت مجوز خروج برای خودروهای شخصی است. برای انجام این کار می توانید خودتان مستقیما به گمرک مراجعه کرده و یا آن را از طریق یکی از کارگزاران گمرکی انجام دهید. در تهران، می بایست به گمرک غرب تهران که در جاده قدیم کرج واقع شده مراجعه نمایید. مراحل کاپوتاژ کردن حدود یک ساعت زمان برده و پس از آن برگه تردد بین المللی یا همان برگه کاپوتاژ به شما تحویل داده می شود. نکته مهم اینکه این برگه یک سال اعتبار داشته و پس از مدت معین باید جهت تمدید یا ابطال شدن آن اقدام نمایید. توجه نمایید که کاپوتاژ خود به خود باطل نشده و در صورتی که در زمان اعتبار آن قصد فروش خود رو را داشته باشید می بایست شخصا برای ابطال ان اقدام نمایید.

کاپوتاژ کردن خودرو یا دریافت پلاک ترانزیت

مراحل و مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ کردن خودرو

لازم است بدانید که برای کاپوتاژ کردن برای سفر خارجی با خودرو حتما می بایست خودرو و مالک آن حضور داشته باشد. علاوه بر این تمامی مدارک اعم از برگ سبز خودرو، سند کارخانه، کارت ماشین و مدارک شناسایی مالک مانند شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه نیز را می بایست همراه داشته باشید. در ابتدا خودرو را بیرون از گمرک قرار داده و وارد قسمت اداری شده و از آنجا مراحل را آغاز می کنید. هر قسمت پس از اینکه کار مورد نظر خود را انجام داد شما را به بخش بعدی معرفی می نماید تا اینکه به بخش کارشناسی برسید. در این مرحله شما می بایست خودرو را به داخل مجموعه آورده تا شماره شاسی و شماره بدنه آن کنترل شود.

برگه کاپوتاژ برای خروج از کشور بوده و یک سال اعتبار دارد

پس از انجام این مراحل برگه کاپوتاژ به شما تحویل داده شده که مجوز خروج خودروی شما از کشور بوده و یک سال نیز اعتبار دارد. هزینه هایی که در گمرک می بایست پرداخت نمایید شامل ۵۰ هزار تومان در دو فیش ۱۵ و ۳۵ هزار تومانی می باشد (قیمت فیش ها در بهمن ۹۷) حال شما مجوز خروج از کشور را داشته اما کافی نمی باشد و نیاز به مدارکی دیگر هم دارید.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ کردن خودرو

مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

پس از دریافت برگه کاپوتاژ برای سفر خارجی با خودرو می بایست به یکی از دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه نمایید. این دفاتر می تواند نزدیک محل کار یا زندگی شما باشد. به همراه برگه کاپوتاژ، پاسپورت، گواهینامه رانندگی و ۲ قطعه عکس به این دفاتر مراجعه کرده و فرم های مورد نیاز برای دریافت پلاک بین المللی و گواهینامه بین المللی را تکمیل می نمایید. مبالغی که می بایست در کانون جهانگردی و اتومبیلرانی پرداخت نمایید شامل ۱۱۹ هزار تومان برای گواهینامه بین المللی، ۱۱۰ هزار تومان برای کارت بین المللی خودرو، ۵۶ هزار تومان برای کارت عضویت یکساله کانون جهانگردی، ۳۶۰ هزار تومان برای پلاک ترانزیت و ۴۸۰۰ تومان برای برچست آی آر (IR) می باشد. (مبالغ مربوط به بهمن ۹۷) انجام این مراحل در حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ کردن خودرو

بیمه بین المللی برای سفر خارجی با خودرو

پس از انجام مراحل فوق و دریافت مجوز خروج از کشور، پلاک ترانزیت، گواهینامه بین المللی و کارت بین المللی خودرو، لازم است تا خودرو خود را بیمه کنید. روش های بیمه کردن برای کشورهای مختلف متفاوت می باشد. برای کشور ترکیه از دو روش می توان این کار را انجام داد. یکی لب مرز و هنگام خروج از کشور که تنها گزینه آن بیمه ۳ ماهه می باشد و در حدود ۵۰۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت. روش دیگری نیز وجود داشته که با حدود ۲۰۰ هزار تومان و همراه داشتن مدارک ماشین، پاسپورت و برگه کاپوتاژ می توانید به ساختمان مرکزی بیمه ایران مراجعه نمایید. نکته ای که وجود دارد اینکه بیمه صادر شده به این روش تنها ۱۵ روز اعتبار خواهد داشت.

مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

قوانین و هزینه های دیگر در سفر خارجی با خودرو

قوانین بیمه ای برای کشورهای مختلف تفاوت دارند. به عنوان مثال برای سفر خارجی با خودرو به کشور گرجستان نیازی به بیمه وجود ندارد. کشور ارمنستان فرایند دریافت بیمه را در مرز و در هنگام ورود انجام داده اما به ازای ورود و خروج ماشین نیز مبلغی را (احتمالا حدود ۳۰۰ تومان) دریافت می کنند. در مورد کشور آذربایجان دقت نمایید که تنها اجازه ورود به خودروهایی را می دهد که سال تولید آن ها پس از ۲۰۱۴ باشند. در هنگام خروج از مرز، پس از پرداخت عوارض خروج از کشور (بهتر است قبل از رسیدن به مرز پرداخت نموده باشید) تمامی مسافران و راننده ها به همراه پاسپورت خود کنترل شده و عبور می نمایند تا مهر خروج برای آن ها زده شود. راننده خودروها پس از اینکه مهر خروج برایشان ثبت شد می بایست از ساختمان خارج شده و به وسیله خودروی خود از مرز عبور نمایند. برخی نکات در مرزها متفاوت می باشد مانند اینکه در مرز گرجستان حساسیت برای داروهای کدئین بسیار بالا می باشد که بهتر است همراه نداشته باشید و یا در مرز ارمنستان تمامی وسایل می بایست از خودرو خارج شده و توسط مسافرا از مرز عبور نماید و از طرف دیگر راننده به همراه خودروی خالی نیز به طور جداگانه از مرز عبور کنند.

بیمه بین المللی برای سفر خارجی با خودرو

نکات قابل توجه در مورد سفر خارجی با خودرو

هنگامی که برای سفر خارجی با خودرو به مرز می رسید تعداد زیادی از افراد هستند که به سمت شما خواهند آمد. گروهی از این افراد قصد دارند در ازای دریافت مبلغی پلاک ترانزیتی شما را روی پلاک ملی خودرو بچسبانند. پیشنهاد می کنیم خودتان به وسیله بست های پلاستیکی (اصطلاحا بست کمربندی) این کار را انجام دهید. گروهی دیگر از افراد که معمولا در مرز ارمنستان وجود دارند کسانی هستند که قصد فروش سیم کارت را دارند اما دقت کنید به دلیل قوانین رجیستری این سیم کارت ها بعد از یک الی دو ساعت از کار خواهد افتاد. گروه سوم نیز عده ای می باشند که می خواهند در ازای دریافت مبلغی مراحل انجام کارها برای عبور از مرز را انجام دهند. با توضیحات این متن احتمالا تمایل دارید که این روش های ساده را خود انجام دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code