چطور از پکن به شانگهای برویم؟

سفر پکن به شانگهای

اگر در تور چین شرکت کرده باشید، عموما از هر دو شهر پکن و شانگهای بازدید خواهید نمود اما باید مسیر بین دو شهر را بپیمایید. مسیر ۱۲۰۰ کیلومتری بین پکن تا شانگهای برای بسیاری از گردشگرانی که قصد دیدن هر دو شهر بزرگ و معروف چین را دارند، به روش های مختلفی طی می شود. بعضی از گردشگران به سراغ پروازهای بین دو شهر می روند و بعضی از قطار استفاده می کنند. اتوبوس هم به عنوان یک وسیله نقلیه سنتی و همیشگی همچنان جایگاه خود را در میان انواع وسایل حمل و نقل حفظ نموده است. در سفر پکن به شانگهای و در مجله ی گردشگری الی گشت تمام وسایل حمل و نقل را برایتان مشخص و هر یک را با جزئیات معرفی می کنیم.

آنچه که در این مطلب مجله ی گردشگری الی گشت می خوانید

وسایل حمل و نقل عمومی در سفر پکن به شانگهای

پرواز از پکن به شانگهای

مطالب مرتبط:
دریاچه افسون شده غربی در هانگژو چین
بهترین شهر چین برای خرید کجاست؟
بهترین صنایع دستی چین که در تور چین می توان خرید

یکی از روش های آسان و راحت برای طی مسیر دو شهر پکن به شانگهای، پروازهای داخلی هستند و می توان راحتی آن را با قطارهای سریع السیر چین مقایسه نمود. در سفر پکن به شانگهای می توانید پروازهای متعددی را پیدا کنید که شما را بین این دو شهر، جا به جا می کنند. پروازهایی که در ساعت های مختلفی از شبانه روز انجام می شوند. اگر بخواهیم ایرلاین های چینی را نام ببریم که این پرواز را دارند باید به ایرلاین هایی مانند چاینا ایسترن (China Eastern)، چاینا ساترن (China Southern)، هاینان ایرلاینز (Hainan Airlines)، ایر چاینا (Air China)، جونیائو ایرلاینز (Juneyao Airlines) و تعدادی دیگر اشاره کنیم.

برای قیمت این پرواز ها هم بایستی اشاره ای کوچک داشته باشیم. با این حال به خاطر داشته باشید که هر ساله ممکن است به دلایل مختلف این قیمت ها تغییر نماید. تنها برای اینکه حدود قیمت ها را داشته باشید، می گوییم. قیمت ها در پرواز مستقیم در سفر پکن به شانگهای از ۱۰۰ دلار تا ۲۵۰ دلار شروع می شوند.

پرواز در سفر پکن به شانگهای

اگر برای طی مسیر بین این دو شهر توریستی تصمیم گرفتید تا پرواز را انتخاب نمایید، در حدود ۲ ساعت و نیم در آسمان خواهید بود.

همچنین برای این پروازها باید به فرودگاه های پکن بروید. فرودگاه کاپیتال پکن مد نظر ماست. در شانگهای هم وارد فرودگاه هایی مانند فرودگاه هونگجیائو شانگهای یا فرودگاه پودونگ خواهید شد. در هنگام خرید بلیط هواپیما به مقصد فرودگاه های شانگهای حتما دقت داشته باشید و فرودگاهی را انتخاب کنید که تا محل اقامت شما، مسافت کمتری دارد.

خدمات ویژه پرواز در سفر پکن به شانگهای

اتوبوس های سفر پکن به شانگهای

در کل روش دیگری هم برای طی مسیر پکن به شانگهای وجود دارد. در چنین سفری می توانید از اتوبوس هم استفاده کنید. هر چند که این روش و وسیله نقلیه به نسبت دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و بین جاده ای راحت نیست و مشکلات خودش را دارد. مسیری که باید با اتوبوس طی نمایید، حدود ۱۲۸۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر تصمیم گرفتید که این مسیر را با اتوبوس طی کنید، بایستی خود را برای سفری ۱۸ تا ۲۰ ساعته آماده کنید.

سفر پکن به شانگهای با اتوبوس چندان کار راحتی نیست، گر چه می توان از آن به عنوان ارزان ترین مسیر و روش برای جا به جا شدن بین این دو شهر نام برد.

از این اتوبوس ها با نام اتوبوس های مسافت طولانی هم نام می برند. چرا که درون آن ها به جای صندلی با ردیفی از تخت های دو طبقه روبرو خواهید شد.

درون اتوبوس های مسافت طولانی در سفر پکن به شانگهای

انتخاب قطار برای سفر به شانگهای از پکن

از جذاب ترین و جالب ترین وسایلی حمل و نقل عمومی در چین، قطارها هستند. مسیر راه آهن بین پکن و شانگهای که به آن مسیر راه آهن جینگهو (Jinghu Railway) نیز گفته می شود، یکی از شلوغ ترین و محبوب ترین مسیرها در این کشور است. در واقع قطارهای چین را می توان جزوی از جاذبه های توریستی چین دانست. قطارهای سریع السیر چین در جهان تک بوده و بیشترین سرعت را در میان قطارهای جهان دارند. به همین دلیل در تور چین یا در کل در سفر چین به شما گردشگران و خوانندگان پیشنهاد می دهیم که قطار را انتخاب کنید.

اینجا هم فال است و هم تماشا! هم راحتی و امنیت را دارید و هم سریع به مقصد می رسید. همچنین هزینه ای به نسبت کمتر از پرواز می پردازید. سریع تر از اتوبوس هم به شانگهای می رسید. برای مسیر برگشت نیز می توانید از همین وسیله نقلیه استفاده کنید.

قطارهای سریع چین در مسیر و سفر پکن به شانگهای-شرایط زندگی در چین

اطلاعات کلی قطارهای چین

قطارهای بسیار سریع یا همان قطارهای سریع السیر چین با سرعت بسیار بالایی حرکت می کنند. راه آهن پکن تا رسیدن به شانگهای یکی از شلوغ ترین راه آهن ها در چین است. این قطارها در طول مسیر و قبل از رسیدن به شانگهای از شهرهای معروف چین مانند تایتجین، جینان، نانجینگ و سوژو هم عبور می کند. در نتیجه اگر قصد سفر به هر یک از این شهرهای بین راهی را دارید، باز هم می توانید قطار را انتخاب کنید. انواع مختلفی از قطارهای سریع السیر وجود دارد. هم به طور خلاصه و هم با اطلاعات جامع تری می توانید راجع به این قطارها دانسته و سفر پکن به شانگهای خود را دنبال کنید. بلیط یک طرفه چنین قطارهایی، بسته به نوع آن از ۲۳ دلار شروع شده و تا ۲۷۰ دلار هم می رسد.

اگر در پکن هستید، برای سوار شدن به قطارها باید خود را به ایستگاه راه آهن جنوبی پکن یا ایستگاه راه آهن پکن برسانید.

مقصد نهایی قطارها هم به ایستگاه راه آهن شانگهای یا ایستگاه راه آهن هونجیائو-شانگهای خواهد بود.

قطارهای سریع السیر در سفر پکن به شانگهای

امکانات درون قطارهای سریع السیر

در مجموع اگر قطار سریع السیر با عنوان G/D (همان صندلی درجه دو، صندلی درجه یک و قطارهای تجاری) را انتخاب نمایید، سفر شما بین ۴ ساعت و نیم تا ۵ ساعت و نیم طول می کشد. تمام این قطارها، تهویه مطبوع، سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی، صندلی های راحت و تخت شو دارد. هر روزه ۵۰ قطار سریع السیر از پکن به سمت شانگهای حرکت می کنند.

امکانات قطارهای G/D بسیار مشابه یکدیگر هستند. تمام قطارهایی که بیشتر از ۶ ساعت در راه هستند، حتما تخت های نرم و راحت تعبیه شده است. برای هر واگن سرویس های بهداشتی بسیار تمیز و به شیوه اروپایی (فرنگی) فراهم شده است. جدای از امکانات درون قطارها، ایستگاه های راه آهن ورودی و خروجی هم بسیار شیک و مدرن هستند. همچنین ایستگاه های بین راهی بسیار کمی دارند. در نتیجه توقف کمتر، زودتر به مقصد می رسند.

جدای از سفر پکن به شانگهای با این قطارها می توانید برای دیگر شهرهای چین نیز بلیط تهیه کنید. از پکن به شهرهایی مانند شیان و تیانجین نیز می توانید قطار بگیرید. در دیگر مسیرهای کشور چین مانند شانگهای به هانگژو و شانگهای به نانجینگ هم این قطارها حرکت دارند.

از دیگر امکانات درون قطارها، می بایست به واگن رستوران اشاره کرد. در هر واگن سرویس آب جوش و آب سرد برای انواع نوشیدنی ها فراهم بوده و سرویس بهداشتی مخصوص برای کودکان و البته افراد ناتوان در دسترس است.

امکانات درون قطارها در سفر پکن به شانگهای

قطارهای مدل T

این نوع قطارها به همراه قطارهای مدل Z نیز در چین وجود دارند که در دیگر مسیرها حرکت می کنند. اگر به غیر سفر پکن به شانگهای می خواهید به دیگر شهرهای معروف و توریستی چین مانند شیان بروید، می توانید بلیط این قطارها را خریداری کنید. سرعت حرکت این قطارها، ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت است.

قطارهای معمولی در این مسیر

نام قطارهای معمولی چین با حرف اختصاری T نشان داده می شود. این قطارها، مسیر پکن به شانگهای را طولانی تر و بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت طی می کنند. همچنین صندلی های راحتی ندارند اما می توانید بلیط تخت های آن را خریداری کنید.

انواع قطارها در مسیر بین پکن تا شانگهای

قطار سریع السیر: قطارهای مدل G و قطارهای مدل D

حرف G در مدل قطارها از کلمه Gaotie گرفته شده است. حررف D نیز مخفف کلمه Dongche است. این دو نوع قطار از محبوب ترین و شلوغ ترین نوع قطارها در چین هستند. مدل ساخت آن ها بسیار جدید و مدرن بوده و ظاهری به کلی متفاوت تر از دیگر قطارهای چین دارند. همچنین سرعت، امکانات رفاهی و خدمات آن ها نیز بسیار متفاوت است. همچنین ایستگاه های ورودی و خروجی آن ها نیز با هم متفاوت هستند.

قطارهای مدل G سریع ترین قطار در چین است که می تواند به سرعت ۳۸۰ کیلومتر در ساعت برسد. هر چند که حداکثر سرعت قطارهای سریع السیر چین ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت بوده و چنین طراحی بی نظیری دارند اما تنها ۲۰۰ یا ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند. حرکت این نوع قطار در طول روز است.

قطارهای بیزینس-کلاس چین در مسیر سفر پکن به شانگهای

قطارهای مدل D دومین قطار سریع السیر در چین و البته دنیا بوده که قیمت هایی ارزان تر از مدل G دارند. همچنین مسافت بین پکن و شانگهای را با سرعت ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت طی می کنند. قطارهای نوع D شبانه حرکت می کنند. در طول شب تنها ۲ قطار برای مسیر پکن به شانگهای وجود دارد.

  • نکته: یادتان باشد که ایستگاه راه آهن جنوبی پکن از مرکز شهر فاصله بسیار زیادی دارد که قطار شبانه شماره D709 از آن حرکت دارد. اگر می خواهید به مرکز شهر پکن یا شانگهای نزدیک تر باشید، دیگر قطارهای شبانه را انتخاب کنید.
واگن دو نفره قطارهای شبانه در سفر پکن به شانگهای

صندلی های قطارهای G و D

در هنگام خرید بلیط قطار در چین می توانید از میان صندلی های درجه یک، درجه دو، بیزینس کلاس و صندلی های سوپریور بلیط خود را انتخاب کنید. بعضی از قطارهایی که شبانه حرکت می کنند و از نوع D هستند، تخت های نرم تر و راحت تری دارند. کوپه ها به صورت ۴ صندلی طراحی شده اند. همچنین بعضی از کوپه های دولوکس با تخت های راحت تر، ۲ نفره هستند. در کابین های درجه یک، گر چه هر یک از صندلی ها به صورت مجزا طراحی شده اند اما روبروی یکدیگر قرار گرفته اند. به این صورت که هر چهار صندلی، به صورت دو به دو روبروی یکدیگر هستند و در میان آن ها میز بسیار بزرگی طراحی شده تا مسافران راحتی بیشتری داشته باشند.

در قطارهای درجه دو نحوه چیدمان صندلی ها به گونه دیگری ست. در یک سمت ۳ صندلی و در سمت دیگر ۲ صندلی بزرگ و با تمام امکانات قرار گرفته اند. در قطارهای بیزینس کلاس، چیدمان صندلی ها در هر کوپه و واگن متفاوت است. بعضی از قطارها، واگن هایی با صندلی های ویژه دارند که در واقع همان صندلی های راحت بیزینس کلاس هستند. این کوپه ها پنجره های بسیار بزرگ دارند و از جاذبه های این نوع قطار این است که مسافران می توانند نحوه کار راننده قطار را هم ببینند. راستی برای رزرو هتل در شانگهای می توانیدبه وب سایت الی گشت مراجعه بفرمایید.

واگن-درجه یک در سفر پکن به شانگهای

مدارکی که برای خرید بلیط قطار یا بلیط هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگری نیاز دارید:

مدارک شناسایی کلی حتما باید همراه شما باشد. چرا که با مشخصات بر روی بلیط تطبیق داده می شود. تمامی گردشگران خارجی که وارد چین می شوند، از جمله ایرانی ها بایستی پاسپورت خود را در هنگام خرید بلیط به همراه داشته باشند. این قوانین به صورتی است که حتی ساکنین هنگ کنگ، ماکائو و تایوان هم بایستی مجوز عبور نیز به همراه داشته باشند.

سایت های فروش بلیط در شرق دور

در کشور چین از حدود سال ۲۰۱۸ سایت های رسمی فروش بلیط آنلاین راه اندازی شده است. با این وجود دو سایت هستند که نه تنها برای چین بلکه در دیگر کشورها مانند تایلند، ویتنام، مالزی، لائوس و کامبوج هم می توانید از آن ها استفاده نمایید. نام این سایت ها را در ادامه بخوانید:

سایت جستجو، رزرو و خرید بلیط هواپیما: ۱۲ go.asia و Baolau

حتما پس از خریداری بلیط ها، آن را پرینت بگیرید و با خود به همراه داشته باشید.

قطار درجه دو چین در سفر پکن به شانگهای

خلاصه روش های سفر پکن به شانگهای که در این مطلب خواندید

مسیر بین پکن به شانگهای چقدر طول می کشد؟

  • اگر پرواز را انتخاب کنید، سفر شما حدود ۲ ساعت و نیم زمان می برد.
  • اگر با قطار این مسیر را طی نمایید، بین ۵ تا ۲۰ ساعت (بسته به نوع قطار) در راه خواهید بود.
  • اگر اتوبوس را انتخاب کنید، سفر پکن به شانگهای شما حدود ۲۰ ساعت زمان می برد.

 

مسافت سفر بین این دو شهر چند کیلومتری است؟

  • مسیر مسافرتی بین پکن و شانگهای با اتوبوس یا قطار حدود ۱۳۰۰ کیلومتر است. با هواپیما این مسافت به ۱۱۰۰ کیلومتر کاهش می یابد.

 

هزینه سفر از پکن به شانگهای چقدر می شود؟

  • اگر هواپیما را انتخاب کنید، باید هزینه ای در مابین ۱۰۰ تا ۲۳۰ دلار بپردازید.
  • هزینه سفر با قطار نیز بسته به نوع قطاری که انتخاب می کنید، از ۲۳ دلار شروع شده و تا ۲۷۰ دلار ادامه می یابد.
راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر
راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل و نقل در سفر
چطور از فرودگاه ژنو به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه ژنو به مرکز شهر برویم؟
سیستم حمل و نقل در مسکو چگونه است؟
سیستم حمل و نقل در مسکو چگونه است؟
معرفی فرودگاه بین المللی روتردام
معرفی فرودگاه بین المللی روتردام

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code