بلیط هواپیما

راهنمای سفر کم هزینه در ایران

سفر کم هزینه در ایران

ما ایرانی ها به سفر کردن بسیار علاقه داریم و هر وقت که صحبت از مسافرت کردن می شود، همه ما در رویایمان آن را برنامه ریزی می کنیم. اما چند درصد از افراد واقعا عزمشان را جزم می کنند و وقتی مقصدی را در نظر دارند به آن جا می روند؟ معمولا یکی از دلایلی که مردم سفر کردن را نادیده می گیرند، موضوعات مالی است. اینکه می گویند سفر خرج دارد و نمی توان با بودجه کم به سفر رفت. اما باید بگوییم که سفر کم هزینه در ایران بسیار کار راحتی می باشد. تنها کافی است از چند نکته پیروی کنید و ببینید که چقدر می شود راحت، ارزان و بدون دغدغه سفر کرد. همراه الی گشت این نکات را مرور می کنیم.

برای رزرو آنلاین تور اینجا را کلیک کنید

سفر در ایران

حمل و نقل

مطالب مرتبط:
آیا می خواهید با سفر رفتن پول در بیاورید؟ بخوانید!
مصاحبه با زوجی که با ون به دور دنیا سفر می کنند!

یکی از مسائل پیش پا افتاده ای که در ذهن مردم بسیار بزرگ و سخت به نظر می رسد، همین حمل و نقل است. ما می خواهیم که با ماشین خودمان به همه جا برویم و یا همیشه می گوییم که پروازها گران هستند. از نکاتی که برای سفر کم هزینه در ایران باید بدانید این است که هر مقصدی، راه های دسترسی متعددی دارد. شما باید بودجه خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن از میان راه ها یکی را انتخاب نمایید.

 • هواپیما: راحت ترین و سریع ترین راه حمل و نقل هواپیما است، اما در نظر بگیرید که همین راحتی باعث گران شدن این نوع حمل و نقل می شود. اگر می خواهید کمتر برای حمل و نقلتان هزینه کنید، این گزینه را کنار زده و از راه های دیگر استفاده کنید.
 • تاکسی های بین شهری: اگر راحتی برایتان مهم است شاید بتوانید تاکسی های بین شهری را انتخاب کنید. این ها از هواپیما ارزان تر هستند به علاوه اینکه می توانید از جاده نیز لذت ببرید.
جاده های ایران
 • قطار: گزینه بعدی همیشه قطار است. در حال حاضر شبکه راه آهن ایران به بسیاری از نقاط کشور قطار دارد که هزینه شما را بسیار پایین می آورد. می توانید بلیط های مختلف قطار که قیمت های گوناگونی دارند را مقایسه نمایید و برای سفری کم هزینه آن را خریداری نمایید.
 • اتوبوس: شاید در نظرتان اتوبوس کمی سخت باشد اما باید بدانید که برای بیشتر نقاط اتوبوس های VIP و مختلفی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها بسیار هزینه هایتان را پایین بیاورید. یکی از اتوبوس های شب رو را انتخاب کنید و صبح که به مقصد می رسید، به راحتی از یک شب هزینه اقامت نیز جلو میوفتید.

رفت و آمد در مقصد

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر ماشین شخصی با خود نیاورده اید، حتما نباید از تاکسی دربست استفاده کنید! برای اینکه سفرتان ارزان تر شود، وقتی می خواهید از جاذبه ای بازدید کنید، توسط یک جست و جوی اینترنتی و یا پرسش از مردم محلی راه های ارزان تری نظیر اتوبوس های درون شهری را برای رفت و آمدتان در شهر انتخاب کنید.

اتوبوس

اقامت

دومین مورد برای سفر کم هزینه در ایران اقامت است. معمولا همه ما فکر می کنیم که ماندن در جایی فقط در یک هتل امکان پذیر است و چون هتل ها معمولا گران هستند، به کل از سفرمان صرف نظر می کنیم.

خب! این مورد هم راه حلی دارد:

اقامت گاه ها تنها به هتل محدود نمی شوند و در سراسر ایران گزینه های زیادی برای اقامت وجود دارد.

 • هاستل: هاستل ها معمولا اقامت گاه های مشترک هستند. یعنی شما تختی را در یک اتاق مشترک اجاره می کنید. با اینکه این اقامت گاه ها در کشورهای خارجی بیشتر هستند اما در بسیاری از شهرهای ایران نیز، هاستل وجود دارد.
 • مهمان پذیر: یکی از انواع اقامت گاه های ایران مهمان پذیرها هستند که از هتل ارزان تر می باشند. مهمان پذیرها معمولا امکانات کمتری از هتل ها دارند که همین هم باعث ارزان شدنشان می شوند. به نظر ما برای گردشگری که می خواهد مقصدی را ببیند و سفری کم هزینه داشته باشد، این ویژگی خیلی هم خوب است.
 • هتل آپارتمان: هتل آپارتمان ها معمولا از هتل ها ارزان تر هستند و ویژگی خوب آن ها این است که معمولا آشپزخانه دارند که با پخت و پز می توانید هزینه های خورد و خوراک تان را کم کنید.
مهمان پذیر
 • خانه محلی: خانه محلی را می توان یکی از محبوب ترین اقامت گاه های کم هزینه دانست. اقامت در خانه های محلی بسیار هیجان انگیز است. زیرا شما علاوه بر دیدن یک مقصد می توانید به وضع اقتصادی مردم نیز کمک کنید و حس و حال مردم آن شهر یا روستا را بیشتر درک کنید.
 • اکولوژ یا اقامتگاه بوم گردی: این اقامت گاه ها شبیه به خانه های محلی هستند با این تفاوت که این ها مخصوص گردشگران طراحی و ساخته شده اند. معمولا این ها اقامت گاه هایی هستند که در مناطق مختلف به منظور گردشگری تاسیس می شوند و هدفشان آشنا کردن توریست ها با رسم و رسوم، فرهنگ، تاریخ و معماری یک منطقه است. این نوع اقامت گاه نیز بسیار برای سفر کم هزینه در ایران مناسب می باشند.
 • چادر: بله! چادر یکی دیگر از راه های ارزان سفر کردن است. می توانید یک چادر مسافرتی خریداری کنید و هر جا که می روید به جای اقامت در یک هتل گران قیمت، در جایی که معمولا خود شهرداری هر شهری آماده کرده، چادر بزنید و یا اگر مقصدتان جایی در دل طبیعت و یا یک روستاست، چادر زدن علاوه بر کم هزینه بودن بسیار تجربه جالبی برایتان خواهد بود.

بسیاری از خانواده ها که مخصوصا با کودک شان سفر می کنند، نگران هستند که اگر مثلا با تور به مقصدی سفر نکنند، جایی برای اقامت پیدا نخواهند کرد. اما این باور اشتباهی است که همین حالا باید آن را از ذهنتان دور کنید. در تمام ایران گزینه هایی برای اقامت وجود دارند. مثلا به قشم که می روید، پیدا کردن یک خانه محلی مثل آب خوردن است و یا در شیراز مهمان پذیرهای ارزان قیمتی را پیدا خواهید کرد.

اکولوژ

خورد و خوراک

موضوع دیگر بحث وعده های غذایی است که از دو مورد اول نیز ساده تر می باشد. بهتر است که در سفرهایتان از رستوران هایی که پر از توریست و گردشگر است، فاصله بگیرید. به جای آن در هر شهری که هستید به دنبال رستوران ها و یا کترینگ های محلی بروید. به این صورت هم غذای ارزان تری می خورید و هم به اقتصاد جامعه محلی کمک می کنید. پخت و پز و بردن غذاهای کنسروی نیز همیشه گزینه مناسبی برای سفر کم هزینه در ایران می باشد.

غذای سنتی

دُنگی سفر کنید!

تا اینجا متوجه شدید که مسائلی که شاید در ذهنتان بسیار بزرگ به نظر می رسید، چقدر کوچک و قابل حل هستند. نکته دیگری که باید برای یک سفر کم هزینه در نظر بگیرید، دنگی سفر کردن است.

اگر می خواهید که ماشین شخصی تان، وسیله شما برای سفر به جایی باشد، بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که هزینه دنگی حساب شود. مثلا هزینه بنزین را بین ۴ نفر که تقسیم کنید، برایتان سفر ارزان تری خواهد شد. این مورد در اقامت گاه ها هم صدق می کند. مثلا زمانی که یک خانه محلی را اجاره می کنید، اگر هزینه بین چند نفر تقسیم شود، سفرتان بسیار مقرون به صرفه تر خواهد شد. برای خورد و خوراک هم دنگی کردن هزینه ها به دردتان می خورد.

چای ایرانی

سفر ارزان در نوروز

سفر کردن را می توان بخشی جدا ناپذیر از نوروز دانست. برای اینکه در روزهای عید سفر کم هزینه در ایران داشته باشید، می توانید نکات بالا را رعایت کنید.

برای مثال شما تصمیم می گیرید که در نوروز به اصفهان سفر کنید:

 • بلیط اتوبوس یا قطارتان را زودتر تهیه کنید که مجبور نباشید در صورت نبود بلیط ماشین با خود ببرید.
 • اگر ماشین شخصی همراه تان است سفرتان را دنگی کنید و هزینه های ماشین را تقسیم کنید.
 • لازم نیست حتما در یک هتل اقامت کنید. خوبی نوروز این است که اقامت گاه ها افزایش می یابند! یعنی مکان های دیگری مانند مدرسه ها برای مسافران نوروزی آماده می شوند: شما هرگز بدون سقف نخواهید ماند.
 • برای چند وعده با خود غذا بیاورید و وعده های دیگر را در رستوران های ارزان محلی میل بفرمایید و نه آن دسته از رستوران های توریستی که قیمت وعده هایشان سر به فلک می کشد.
 • برای رفت و آمد در شهر حتی اگر ماشین همراهتان است از اتوبوس های درون شهری استفاده کنید. این کار دو مزیت دارد: در شلوغی شهر که از گردشگر پر شده، رانندگی نمی کنید و به دنبال جای پارک زمان تان تلف نمی شود.
اصفهان

با رعایت این نکات به راحتی می توانید یک سفر کم هزینه در ایران داشته باشید و این باور که همیشه باید برای یک سفر هزینه زیادی لازم است را از ذهنتان دور کنید.

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
۶ مورد از جاذبه های دیدنی یاسوج
۶ مورد از جاذبه های دیدنی یاسوج
یخچال های علم کوه، بازماندگان عصر یخبندان در ایران
یخچال های علم کوه، بازماندگان عصر یخبندان در ایران
چرا دریاچه ارومیه قرمز رنگ است؟
چرا دریاچه ارومیه قرمز رنگ است؟
نظرات عجیب و جالب توریست زن خارجی درباره ایران!
نظرات عجیب و جالب توریست زن خارجی درباره ایران!