بلیط هواپیما

معرفی پر افتخارترین شهر روس ها، سنت پترزبورگ!

سنت پترزبورگ در روسیه | Saint Petersburg

بدون شک تا حدی پایتخت سابق روس ها یعنی شهر سنت پترزبورگ را می شناسید. این شهر روسی پر است از جاذبه های مختلف و دیدنی. در حال حاضر این شهر به عنوان دومین شهر بزرگ روس ها شناخته می شود و به نوعی نماد بسیاری از مفاهیم مختلف برای روس ها همچون سرسختی و مقاوت است. این شهر برای مدتی در طول تاریخ حیات خود به یک نام دیگر مشهور بود اما مدتی نگذشت که باز هم به نام اصلی خود خوانده شد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا شهر سنت پترزبورگ در روسیه آشنا شویم و همه چیز را درباره ی آن مطالعه نمایید.

سنت پترزبورگ در روسیه

معرفی کامل شهر سنت پترزبورگ در روسیه

مطالب مرتبط:
برنامه سفر ۳ روزه به سنت‌پترزبورگ روسیه
در «میدان اسحاق مقدس» سنت پترزبورگ چه جاذبه‌هایی انتظارتان را می کشند؟
آشنایی با بهترین غذاهای روسیه

نماد مقاومت مردم روسیه و سرسختی آنان در برابر تغییرات بنیادینی که مردم این کشور برای سال ها با آن مواجه بودند، شهر سنت پترزبورگ است. قبل از این که شهر مسکو تبدیل به پایتخت فعلی روس ها شود، تنها پایتخت این کشور پهناور و سرد سیر؛ شهر سنت پترزبورگ بود. این شهر روسی در نزدیکی رود نوا و قسمت شرقی خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته است. سنت پترزبورگ کاملا در قسمت شمال غربی کشور روسیه قرار گرفته است و از لحاظ تقسیمات جغرافیایی دارای ۴۰ رودخانه و همچنین ۴۲ جزیره ی مرتبط است. از دیگر اهمیت های سنت پترزبورگ باید به شما بگوییم که این شهر به عنوان یکی از اصلی ترین بنادر کشور روسیه نیز محسوب می گردد و به همین علت از مراکز بسیار حیاتی و مهم نفت و انرژی های طبیعی در جهان است.

از لحاظ جمعیتی، سنت پترزبورگ دارای جمعیتی برابر با ۵ میلیون و ۴۲۶ هزار و ۹۵۹ نفری بر حسب آخرین آماری که در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر شده است را در خود جای داده. همانطور که قابل حدس است در این شهر بیشتر روس ها زندگی می کنند و درصد بسیار کمتری را مهاجران و خارجی ها تشکیل می دهند. از لحاظ آب و هوایی، شهر سنت پترزبوگ در روسیه دارای آب و هوایی معتدل است و این دقیقا چیزی است که از یک شهر روسی هیچ کس انتظار ندارد! این شهر دارای آب و هوایی معتدل در بسیاری از ماه های سال است البته زمستان های این شهر نیز بسیار سرد و آزار دهنده است و بالعکس، تابستان های این شهر آب و هوایی دلچسب دارد.

دانستنی هایی درباره ی شهر سنت پترزبورگ در روسیه

شهر سنت پترزبورگ به دست شخص پتر کبیر و به کوشش مردم در سال ۱۷۰۳ میلادی ساخته شد. این شهر در بین سال های ۱۷۱۳ تا ۱۷۲۸ میلادی و پس از آن در بین سال های ۱۷۳۲ میلادی تا ۱۹۱۸ میلادی به عنوان تنها پایتخت روسیه و امپراطوری این کشور شناخته می شده است. شهر سنت پترزبورگ در طول تاریخ خود دو بار اسمش عوض شد. یک بار آن را به افتخار یک کشیک به نام پتروگراد نام گذاری کردند و بار دیگر آن را به افتخار شخص لنین به نام لنینگراد نام گذاری کردند. برای سالیان سال طول کشید که اسم اصلی این شهر به آن باز گردد زیرا از ابتدا تا به زمان فروپاشی شوروی ها، اسم این شهر لنینگراد بود. از لحاظ تاریخی و جغرافیایی شهر سنت پترزبورگ در روسیه را به عنوان پرجمعیت ترین ناحیه ی شمالی جهان می نامند. یکی از دلایل شهرت سنت پتربورگ در جهان پدیده ای طبیعی و وابسته به جغرافیای این کشور به نام شب های سفید است. شب های روشن پدیده ای در سنت پترزبورگ است که باعث می شود تا این شهر در اوایل فصل تابستان و به خاطر شدت اشعه های خورشید اصلا شب را به خود نبیند. در تاریک ترین حالت ممکن این شهر حالت هوای دمِ غروب را دارد!

سانت بطرسبرغ WEATHER

معرفی کامل شهر سنت پترزبورگ در روسیه

این شهر که از لحاظ فرهنگی نیز بسیار غنی است، به عنوان پایتخت فرهنگی کشور تزارها نیز محسوب می گردد. به لطف همین صفت، در این شهر سالانه جشنواره های مختلف موسیقی و تئاترهای مختلف برگزار می شود که باعث می گردد تا هم مردم زیادی از سراسر روسیه به همراه گردشگران مختلف از سراسر جهان به این شهر بیایند. شهر سنت پترزبورگ در روسیه یکی از بهترین مقاصد در کشور روسیه برای شکم گردی و خرید کردن است. در این شهر پر است از مرکز خریدهای دیدنی مختلف با تنوع اجناس بسیار بالا. از بین آن ها می توان به مرکز خرید گراند پالاس و بابوچکا اشاره کرد. اگر به سنت پترزبورگ سفر کردید و به مراکز خرید مختلفی رفتید و قصد خرید سوغاتی برای دوستان و آشنایان خود دارید، پیشنهاد می کنیم که معروف ترین سوغاتی های این کشور یعنی: تخم مرغ های فابرژه، نقاشی های معروف پرتره ی روسی، چترهای مختلف با طرح های سنتی روسی، جعبه های معروف لاکی روسی، عروسک های ماتروشکا و دیگر سوغاتی های معروف این کشور را خریداری نمایید. در این شهر می توانید به دیدن جاذبه هایی هوچون: کلیسای جامع سنت آیزاک، موزه ی آرمیتاژ، سالن تئاتر مارینسکی، باغ وحش لنینگراد، پل کاخ، سوارکار برنزی، جزیره ی یلاگین، قلعه و کلیسای پتر و پائول، خیایان نووسکی پراسپکت و بسیاری از جاذبه های معروف دیگر روسی که اسمشان را ممکن است شنیده باشید، بروید

دانستنی هایی درباره ی شهر سنت پترزبورگ در روسیه

  • با این که بالاتر اشاره کردیم اما، بر خلاف تصور خیلی ها از این که نام این شهر از اسم پتر کبیر گرفته شده است؛ اسم این شهر تاریخی و بسیار معروف از یک کشیش روسی به نام سنت پیتر گرفته شده است. این مرد قدیس شهر بوده و مردم برای گرامی داشت یاد او این اسم را برای این شهر انتخاب کردند.
  • سنت پترزبورگ در روسیه یکی از شهرهایی است که شاهد نبردهای نیروهای روسی با آلمان های نازی در زمان جنگ جهانی دوم و همچنین انقلاب سال ۱۹۱۷ بوده است.
  • نام لنینگراد برای ۶۷ سال و پتروگراد برای ۱۰ سال بر روی این شهر بوده است.
  • در دروه ی حکومت سلسله ی قاجار بر ایران، این شهر را سنت پطرزبورغ می نوشته و می خوانده اند. البته به نظر می رسد که این نام، تنها یکی از القابی باشد که این شهر در دوره ی قاجارها داشته است. زیرا بر اساس نوشته های تاریخی به این شهر پتل پُرت و فتل فرت نیز می گفته اند.
سنت پترزبورگ در روسیه | Saint Petersburg
  • بسیاری از جاذبه های تاریخی سنت پترزبورگ در لیست آثار یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند.
  • بر اساس آمار منتشر شده گفته می شود که در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۸ میلیون نفر از این شهر روسی بازدید نموده اند.
  • سنت پترزبورگ را از جمله ی شهرهای جوان دنیا می شناسند. از زمان ساخت و تاسیس این شهر تنها ۳۵۰ سال است که می گذرد.
  • سنت پترزبورگ دارای یک رکورد بسار جالب است. می گویند که این شهر جوان، تنها جایی در جهان است که بیشترین انقلاب های دنیا را دیده است.
  • درباره ی انقلاب های روسیه که حداقل مهم ترین هایشان در سنت پترزبورگ رقم خورده اند باید بگوییم که آن ها اثر خود را بر روی فضای تاریخی شهر گذاشته اند. شما در هر قسمت از سنت پترزبورگ که باشید می توانید تا یک جاذبه ی انقلابی ببینید.
  • سنت پترزبوگ در روسیه یکی از شهرهایی است که از طرف بسیاری از شهرهای دنیا به سمت آن پرواز مستقیم وروردی و خروجی وجود دارد.
از ترستان در روسیه لذت ببرید!
از ترستان در روسیه لذت ببرید!
ناقوس تزار در مسکو، زنگی که هیچ وقت نواخته نشد!
ناقوس تزار در مسکو، زنگی که هیچ وقت نواخته نشد!
طرح های ایستگاه های اتوبوس روسیه در دنیا اول شدند+ تصویر
طرح های ایستگاه های اتوبوس روسیه در دنیا اول شدند+ تصویر
بهترین کلیساهای سنت پترزبورگ روسیه
بهترین کلیساهای سنت پترزبورگ روسیه