بناهای یادبود در هند

بناهای یادبود در دهلی

دهلی هند با قدمتی حدود ۵۰۰۰ سال از قدیمی ترین شهرهای هند است. هند به خاطر جاذبه های فرهنگی و تاریخی اش سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند.  بناهای یادبود از دیدنی های مهم مراکز گردشگری هستند که گردشگران علاقه مند به تاریخ را به خود جذب می کنند. با الی گشت همراه باشید و با سه بنای  یادبود مهم دهلی آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
آشنایی با سه موزه مهم دهلی
مسجد جامع دهلی، از بزرگترین مساجد جهان
india delhi gandhi smriti
  • بنای یادبود گاندی (Gandhi Smriti and the Mahatma Gandhi Memorial)

در گوشه و کنار شهر دهلی می توانید آثار و نشانه های متعددی در ارتباط با مهاتما گاندی که تفکر وی میراث ارزشمندی برای بشریت محسوب می شود، پیدا کنید.  شاید بهترین این موارد را بتوان بنای یادبود گاندی (Gandhi Smriti) دانست که موزه ای است که در محل کشته شدن گاندی در سال ۱۹۴۸ قرار دارد. در این محل موارد متعددی در ارتباط با زندگی و مرگ رهبر استقلال هند به نمایش گذاشته شده که از آن جمله می توان به اتاق محل اقامت وی که به همان شکلی که گاندی آن را ترک کرده بود، باقی مانده اشاره کرد که در کنار موزه رسانه ای که در آن آثار تاریخی و جزئیات زندگی و دستاوردهای وی گردآوری شده است، به بازدید کنندگان اطلاعات کاملی از نحوه زندگی مهاتما گاندی ارائه می کند. یکی دیگر از جاذبه های این محل، قدم زدن در باغی است که گاندی اوقات خود را در آن سپری کرده و در در آن کشته شد که در محل کشته شدن وی، یک ستون یادبود ساخته شده است. در نزدیکی این مجموعه، بنای یادبود گاندی (Raj Ghat memorial) که وی در آن سوزانده شد واقع شده که می توان این مسیر را با پای پیاده طی کرد.

آدرس: ۵ Tees January Marg, New Delhi, Delhi 110011

humayun tomb delhi
  • آرامگاه همایون (Humayun’s Tomb)

این آرامگاه در محیطی بسیار زیبا به شکل یک باغ بزرگ مربع شکل ساخته شده که ساختمان آرامگاه همایون از پادشاهان مغول هند در مرکز آن قرار دارد. این بنا دارای نمای زیبایی از سنگ های مرمر سفید و ماسه سنگ قرمز بوده و نمونه اولیه طراحی تاج محل محسوب شده و یکی از بهترین نمونه های معماری سبک مغولان هند به شمار می رود. این مجموعه در اواسط قرن ۱۶ میلادی توسط حاجی بیگم به عنوان یک بنای یادبود جهت بیوه ارشد شاه همایون و بزرگترین همسر وی ساخته شد. این بنا در مرکز یک باغ به سبک باغ های ایرانی از نوع چهارباغ قرار داشته و مقابر دیگری مانند مقبره خیاط همایون، عیسی خان؛ معمار تاج محل که به صورت هشت ضلعی بوده و نمونه خوبی از سبک معماری لودی است، در آن قرار دارند. در صورت خوش شانس بودن ممکن است بتوانید در شب های خاصی در طول سال از این بنا بازدید کرده و آن را غرق در نورپردازی و رنگ ببینید.

آدرس: Mathura Road, Nizamuddin, New Delhi, Delhi 110001

indira gandhi memorial
  • موزه یادبود ایندرا گاندی (The Indira Gandhi Memorial Museum)

یکی دیگر از جاذبه های مرتبط با سیاست در شهر دهلی ، موزه یادبود ایندرا گاندی است که در محل اقامت این بانوی مشهور و مورد احترام ساخته شده است.  ایندرا گاندی دختر جواهر لعل نهرو، نخستین نخست وزیر هند و دوست صمیمی مهاتما گاندی بود. در این محل، آثار متعددی از جمله تصاویر، اسناد و مدارک مرتبط با زندگی ایندرا گاندی در دوران مختلف حیات خود از جمله دوره نخست وزیری  و همچنین اشیا شخصی این فرد از جمله لباس های سنتی و ساری که در هنگام ترور شدن به تن کرده بود، نامه ها و اخبار قیچی شده از روزنامه ها توسط وی به نمایش گذاشته شده است. در اطراف این ساختمان، یک باغ بسیار بزرگ با درختانی کهن سال قرار دارد و در گذرگاه این باغ، محل دقیق ترور شدن ایندراگاندی مشخص شده است. تعداد زیادی از اتاق های این موزه به پسر وی یعنی راجیو گاندی (Rajiv Gandhi) اختصاص دارد که در سال ۱۹۹۱ میلادی ترور شد.  موزه نهرو پدر ایندرا گاندی در ساختمانی به نام (Teen Murti Bhavan) به طور مجزا قرار داشته و در آن آثار و تالیفات نهرو و وسایل مرتب با وی  از جمله اتاق خواب، اتاق طراحی و سالن مطالعه مورد استفاده جواهر لعل نهرو به نمایش گذاشته شده است.

آدرس: ۱ Safdarjung Road, New Delhi, Delhi 110011

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code