سوملا، صومعه ای هزار ساله در قلب ترابزون ترکیه

صومعه سوملا در ترابزون ترکیه

صومعه ی سوملا در ترابزون ترکیه یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین صومعه های دنیای مسیحیت محسوب می شود. دقیقا مشخص نیست که این صومعه در چه تاریخی و توسط چه کسی ساخته شده است اما تخمین زده شده که قدمت آن به یک هزار سال پیش برمی گردد و هدف از ساخت آن توسط محلی ها هم فرار از حمله های دشمن بوده است. این صومعه ی تاریخی امروزه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه محسوب می شود و داستان جالبی دارد. همراه الی گشت باشید:

صومعه سوملا در ترابزون ترکیه
مطالب مرتبط:
چند دقیقه ای با آیین صوفی گری و مولانا در ترکیه
ترابزون، شهری سرسبز در ترکیه

صومعه ی سوملا (Sumela Monastery) در بالای صخره های پر شیب شهر ترابزون ترکیه ساخته شده و در انبوهی از جنگل ها محاصره شده است. این صومعه که در گذشته های بسیار دور کاربری زیادی داشت، در سال ۱۹۲۳ به طور کلی متروک شد.

این صومعه، در بالای صخره هایی با شیب بسیار تند به نام کوه های زیگانا ساخته شده است و به عنوان Meryem Ana یا همان «مریم مقدس» هم شناخته می شود. بنای سوملا در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح زمین ساخته شده است ۳۰۰ متر ارتفاع دارد و سبک معماری آن درست به سبک صومعه های کنار غارها و آب است.

چطور به صومعه ی سوملا در ترابزون ترکیه برویم؟

برای رسیدن به این صومعه ابتدا باید خودتان را به شهر ترابزون برسانید، از آنجا باید حدود ۴۵ کیلومتر بپیمایید و به طور پیوسته بالا بروید. وقتی به این صومعه می رسید اینطور به نظر می رسد که آن را به کوه چسبانده اند و ابهتی که این صومعه بر بالای صخره ها دارد، به نظر خیالی می رسد. برای رسیدن به ورودی این صومعه باید پلکانی باریک و طولانی را بروید.

صومعه سوملا ترابزون ترکیه

ویژگی های صومعه ی سوملا

ساختمان های اصلی صومعه که باید از آنها دیدن کنید عبارتند از کلیسای صخره ای، اتاق شاگردان، آشپزخانه، اتاق مهمان، کتابخانه و فواره ای که از آن برای جمع آوری آب کوهستان استفاده می شده است. در این صومعه، ساختمانی بزرگ با یک بالکن در قسمت جلویی آن وجود دارد که مورد استفاده ی راهبان بوده است و تاریخ آن به سال ۱۸۶۰ بر می گردد.

در این بنا، می توان تاثیرهنر ترکی را به خوبی مشاهده کرد.

صومعه سوملا

کلیسیای صخره ای سوملا

یکی از عجیب ترین بخش های این صومعه، کلیسای صخره ای است که ظاهر غیر معمولی دارد. موردی که باعث منحصر بفرد شدن این کلیسا شده است این است که ورودی آن مثل فضای بیرونی اش با نقاشی های دیواری پوشانده شده است ، این نقاشی ها داستان هایی از انجیل و حضرت عیسی و مریم مقدس را به تصویر کشیده اند.

کلیسای صومعه سوملا
نقاشی های دیواری کلیسا

ریشه های باستانی صومعه ی سوملا در ترابزون ترکیه

صومعه ی سوملا در سال ۳۸۶ بعد از میلاد مسیح توسط راهبان ارتدوکس یونانی ساخته و وقف مریم مقدس شد. طبق افسانه ها، دو راهب یونانی به نام St Barnabas و خواهر زاده اش به نام St. Sophronios، تصویری از مریم مقدس روی غار دیدند و تصمیم گرفتند تا صومعه را در همین نقطه درست کنند و اما تاریخ دانان بر این باورند که قدمت سوملا خیلی به بیشتر از ینها برمی گردد.

صومعه سوملا امروزه محل بازدید هزاران گردشگر است.

معرفی هتل ارسان ریزورت بدروم | ۵ ستاره
معرفی هتل ارسان ریزورت بدروم | ۵ ستاره
موزه معصومیت، جستجویی در دل رمان و دنیای واقعی
موزه معصومیت، جستجویی در دل رمان و دنیای واقعی
در مورد چای: نوشیدنی ملی ترکیه!
در مورد چای: نوشیدنی ملی ترکیه!
خوردنی های قونیه ترکیه را بشناسیم
خوردنی های قونیه ترکیه را بشناسیم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code