بلیط هواپیما

سیستم حمل و نقل عمومی در تایلند چگونه است؟

حمل و نقل عمومی در تایلند

حمل و نقل عمومی در تایلند بسیار پر هرج و مرج و بی نظم و البته متنوع است. موتورسیکلت و دوچرخه اصلی ترین گزینه های حمل و نقل مردم در مناطق روستائی محسوب شده و در تمامی این کشور استفاده از این وسایل برای تردد در مسیرهای کوتاه رایج است. البته در شهر بانکوک برای طی کردن مسیرهای طولانی، اتوبوس مورد استفاده قرار دارد. به طور کلی در سراسر کشور تایلند، دو دسته کلی از اتوبوس ها در حال فعالیت هستند که شامل اتوبوس های بدون کولر و اتوبوس های کولردار می شوند. اتوبوس های بدون کولر عموما دولتی بوده و بسیار ارزان و البته کند تر هستند در حالی که اتوبوس های کولر دار بسیار راحت تر بوده و با سرعت بیشتری مسافران را جابجا می کنند. البته استفاده از اتوبوس های کولردار تنها منحصر به شرکت های خصوصی نبوده و شاهد حضور برخی از انواع این اتوبوس در شهرها هستیم که توسط دولت اداره می‌شوند. برای تردد در مسیرهای طولانی تر و سفر های بین شهری نیز نوعی اتوبوس موسوم به وی آی پی VIP یا اتوبوس های اسلیپر sleeper نیز وجود دارد که دارای مزایای متعددی از جمله فضای وسیع تر در برابر پاهای مسافران و تعداد کمتر مسافر است. در اتوبوس های وی آی پی بین ۳۰ تا ۴۰ مسافر وجود داشته و به همین دلیل سفر با این اتوبوس ها بسیار راحت تر است. با الی گشت همراه باشید تا با هم از حمل و نقل عمومی در تایلند بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
حیوانات با مزه تایلند
میوه های خارق العاده ی تایلندی
حمل و نقل در تایلند

توک توک Tuk-tuks

توک توک یا سه چرخه های موتوری به عنوان یک وسیله نقلیه شناخته شده در تایلند هستند که بیشتر برای مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله نقلیه تقریبا در همه جای شهر بانکوک وجود داشته و در دسترس قرار دارند. با استفاده از توک توک شما تقریبا می‌توانید به هر مقصدی در شهر بانکوک سفر کنید. بر اساس آمارهای رسمی، بیش از ۳۵ هزار توک توک در تایلند مشغول فعالیت بوده و هر کدام از آنها قادر به حمل ۲ تا ۳ مسافر هستند.

توک توک

راه آهن

اگرچه خطوط راه آهن تایلند تمامی بخش های این کشور را تحت پوشش قرار نمی‌دهد اما ترن های موجود در این شبکه مناسب و خوب بوده و استفاده از قطار، روش مناسبی برای سفر در تایلند به ویژه در مسیرهای طولانی به شمار می‌رود. ترن ها گزینه ای ایده آل و راحت برای کسانی محسوب می‌شود که قصد سفر با هواپیما را نداشته و می خواهند در کشور تایلند تردد کنند. ایستگاه قطار هوا لامفونگ  Hua Lamphong در شهر بانکوک به عنوان ایستگاه مرکزی این کشور جهت سفر با قطار شناخته می‌شود. شبکه ریلی این کشور به چهار بخش مجزا تقسیم می‌شود که عبارتند از:

خطوط شرقی یا  Eastern line: این خطوط تا مرز کامبوج امتداد داشته و ادامه آن در این کشور تا پایتخت کامبوج می‌رسد. فنوم پن Phnom Penh بخش دیگر این خطوط محسوب می‌شود که در مناطق ساحلی امتداد داشته و تا پاتایا می‌رسد اما در این خط به صورت روزانه تنها یک ترن تردد می‌کند.

خطوط شمالی یا Northern line : این خطوط به صورت مستقیم تا چیانگ مای Chiang Mai امتداد دارد.

خطوط جنوبی یا Southern line : این مسیر به سمت مالزی حرکت می‌کند.

خطوط غربی یا Western line : این خطوط به سمت نام توک Nam Tok منتهی می‌شود.

قطارهای تایلند

سفر هوائی

فرودگاه بین المللی Suvarnabhumi در بانکوک برای پروازهای بین المللی و داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خطوط هوائی ملی تایلند Thai Airways نام داشته و بسیاری از پرواز های بین المللی را انجام می‌دهد. یکی دیگر از خطوط هوائی این کشور، Bangkok Airlines نام دارد که دارای پروازهایی به بیشتر کشورهای جنوب شرق آسیا است. خطوط هوایی ایرآسیا Airasia نیز با ارائه پروازهای ارزان قیمت به بیشتر کشورهای جنوب شرقی آسیا و برخی کشورهای اروپایی، گزینه مناسب دیگری است که در سفرهای هوایی به تایلند می‌توان از ان استفاده کرد.

ترن شهری رو گذر یا اسکای ترن Skytrain

یکی از عمده ترین سیستم های حمل و نقل شهری در بانکوک، ترن های شهری رو گذر موسوم به بی تی اس اسکای ترن BTS Skytrain هستند. استفاده و دسترسی به این ترن ها آسان بوده و سرعت بالایی داشته و قیمت آن ها نیز ارزان است. از همه مهم تر این قطارها از ساعت ۶ صبح آغاز به کار کرده و تا نیمه شب به فعالیت خود ادامه می دهند. به این ترتیب شما می توانید از ترافیک دیوانه کننده شهر بانکوک فرار کرده و با سرعت به مقصد برسید. این قطارها در طول روزهای هفته بسیار شلوغ بوده و در روزهای پایان هفته خلوت تر هستند. از این گذشته این سیستم حمل نقل، تمامی بخش های بانکوک را پوشش نمی دهد.

هواپیما

هزینه کرایه ها و میزان قابل اعتماد بودن

در ابتدا باید گفت که هزینه حمل و نقل در تایلند به نسبت کشورهای غربی بسیار ارزان تراست. اما به عنوان یک خارجی برای استفاده از بسیاری از وسایل نقلیه ای که به بلیط نیاز نداشته و باید پول پرداخت کنید؛ چانه زدن اهمیت بسیاری دارد. اگر در شهر بانکوک قصد استفاده از تاکسی را دارید حتما به تاکسیمتر موجود در خودرو توجه کرده و به خاطر داشته باشید راننده باید آن را روشن کند. در صورت فراموش کردن این امر توسط راننده، به وی یادآوری کرده و اگر راننده تاکسی از این کار امتناع نمود، بهتر است از تاکسی پیاده شده و با یک تاکسی دیگر به مسیرتان ادامه دهید. در صورتی که به این موضوع توجه نکنید، احتمال دارد که از شما در مقصد کرایه ای به مراتب بیش از آن چه باید بپردازید مطالبه کنند. برای کرایه خودرو در مسیرهای خارج از شهر بانکوک نیز بهتر است در ابتدا قیمت را تعیین کرده و در مورد آن چانه بزنید. علاوه بر این موارد به یاد داشته باشید که کرایه خود را تنها پس از رسیدن به مقصد پرداخت کرده و از ارائه آن پیش از اتمام مسیر خودداری کنید. هزینه های کرایه تاکسی در سال ۲۰۱۳ میلادی در شهر بانکوک به شرح زیر تعیین شده بود:

۰ تا ۱ کیلومتر ؛ ۳۵ بات

۲ تا ۱۲ کیلومتر؛ ۵ بات به ازای هر کیلومتر

۱۲ تا ۲۰ کیلومتر؛ ۵ و نیم بات به ازای هر کیلومتر

۲۰ تا ۴۰ کیلومتر؛ ۶ بات برای هر کیلومتر

چطور سفری ۳ روزه به بانکوک را برای خرید برنامه ریزی کنیم؟
چطور سفری ۳ روزه به بانکوک را برای خرید برنامه ریزی کنیم؟
سامویی، جزیره کهن تایلندی (بخش اول)
سامویی، جزیره کهن تایلندی (بخش اول)
هزینه های سفر به ویتنام
هزینه های سفر به ویتنام
به کدام یک از شهرهای تایلند سفر کنیم؟
به کدام یک از شهرهای تایلند سفر کنیم؟