سیل بزرگی که افسانه ای را به واقعیت تبدیل کرد!

سیل بزرگ در چین افسانه را به واقعیت تبدیل کرد

در سرزمین چین افسانه های زیادی وجود دارد اما امروز پیشرفت هایی که در زمینه باستان شناسی اتفاق افتاده نشان می دهد که بعضی از آن ها اصلا هم افسانه نیستند و کاملا واقعی اند! دو تا از معروف ترین افسانه های چین یکی «سلسله شیا» و آن دیگری «سیل بزرگ چین» است که سرنوشت آن ها به هم گره خورده است. اخیرا گروهی از دانشمندان در چین موفق به کشف بزرگی شدند و شواهدی را پیدا کردند که خبر از یک سیل بزرگ در چین می داد. این طور که به نظر می آید این سیل در حدود سال ۱۹۲۰ قبل از میلاد در رودخانه زرد و در دره Jishi اتفاق افتاده است. احتمالا می توانید حدس بزنید که این کشف بزرگ یعنی افسانه سیل بزرگ در چین حقیقت دارد و این یعنی سلسله «شیا» هم واقعی است! در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از افسانه ای حرف بزنیم که با اثبات وقوع این سیل، واقعی شده است.

رودخانه زرد چین

افسانه باستانی سیل در چین چیست؟

مطالب مرتبط:
معماری هنرمندانه فرودگاه شنزن چین
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در چین

مکان و شدت این سیل باعث شده تا دانشمندان به این باور برسند که افسانه قدیمی سیل بزرگ چین ممکن است که واقعا در تاریخ اتفاق افتاده باشد. امروز باستان شناسان در تلاش هستند تا افسانه یکی از بزرگ ترین سیل های کشور را از نو تعریف کنند. افسانه باستانی سیل بزرگ چین ما را به هزاران سال قبل می برد یعنی زمانی که سیلی بزرگ در رودخانه زرد چین اتفاق افتاد و کل تمدن آن ناحیه را از بین برد. افسانه می گوید: شخصی به اسم «یو» تنها کسی بود که توانست به کمک یک اژدهای قدرتمند، خاک جادویی و لاک پشت سیاه آب های خروشان رودخانه را آرام کند، البته با ۲۰ سال کار پشت سر هم! اژدهای قدرتمند، آب رودخانه را خشک کرد و کانال هایی را به وجود آورد که بعدها برای آبیاری مورد استفاده قرا گرفتند.  خاک جادویی هم آنقدر گسترش پیدا کرد تا در نهایت توانست جلوی آب های سرکش سیل را بگیرد. اما این خاک جادویی را لاک پشت بر روی پشت خود گذاشته و از بهشت به اینجا آورده بود. «یو» در کنترل سیل بزرگ چین بسیار موفق عمل کرد برای همین به عنوان پاداش به پادشاهی چین رسید و موسس سلسله «شیا» شد.

سیل بزرگ چین

سیل چه چیزی درباره سلسله شیا می گوید؟

سلسله شیا اولین سلسله چین بوده و مثل سیل بزرگ، «افسانه» است. تاریخ و حتی واقعیت این سلسله مورد شک و تردید است و دلیل این ابهام هم این است که تا قبل از قرن ۱۳ میلادی هیچ زبانی برای نوشتن وقایع تاریخی وجود نداشت. منابع مختلف شروع سلسله شیا را بین سال های ۲۲۰۵-۱۹۸۹ قبل از میلاد می دانند. با نشانه های جدیدی که از وجود سیل در این ناحیه به دست آمده باستان شناسان باور کردند که سلسله شیا بعد از این سیل به وجود آمده است.

وقتی یک تمدن باستانی نابود می شود!

این سیل در دره بالای رودخانه زرد اتفاق افتاده و تا اینجای کار هیچ تناقضی با افسانه ها ندارد. دانشمندان حتی بقایای سدهای را پیدا کرده اند که قدمت و ویژگی های رسوبات آن وقوع سیل را ثابت می کند. در سال ۲۰۰۷ وقتی باستان شناسان در حال تحقیق بر روی صخره ای در حوالی رودخانه زرد بودند رسوباتی را کشف کردند که به نظر می آمد از بقایای یک سیل عظیم به جای مانده است. این رسوبات آنقدر لایه های ضخیمی داشتند که مشخص بود باعث و بانی شان نه رودخانه بلکه سیل است.

در سال ۲۰۰۰، باستان شناسان نشانه هایی از یک تمدن باستانی به اسم Lajia را کشف کردند که شهر آن ها به خاطر یک زلزله بزرگ و رانش زمین از بین رفت. قدمت کربن نشان می داد که مرگ افرادی که در این زلزله از بین رفتند دقیقا در همان زمان وقوع سیل بوده است. در محل وقوع زلزله رسوباتی وجود داشت که نشان می داد آب های سیل به این ناحیه هم رسیده و این یعنی سیل و زلزله در یک زمان اتفاق اتفاق افتاده است.

رودخانه زرد

سیل بزرگ چین چگونه اتفاق افتاده است؟

دانشمندان تکه های پازل این معمای پیچیده را در کنار هم قرار دادند و به این نتیجه رسیدند مقصر اصلی این سیل بزرگ چیزی نبوده به جز زلزله! در واقع زلزله باعث ریزش کوه شده و سد را شکست، اینجا بود که آب های خروشان به بالای دره رسیدند و هر چه بر سر راهشان بود را نابود کردند. به نظر یک زمین شناس، سرعت جریان این سیل در حدی بوده که در یک ثانیه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار متر مکعب آب جاری شده و این یعنی این سیل دقیقا معادل بزرگ ترین سیلی بوده که تا به حال در رودخانه آمازون، بزرگ ترین رودخانه دنیا اتفاق افتاده است. این سیل در بین بزرگ ترین سیل هایی قرار دارد که در ۱۰ هزار سال اخیر اتفاق افتاده است.

زمین های پهناور چین

وقتی سیل بزرگ چین باعث خلق تمدن جدید می شود!

سیل بزرگ چین احتمالا نقش زیادی را در رشد تمدن های چینی داشته است. دانشمندان می گویند این سیل دقیقا در همان زمانی اتفاق افتاده که کم کم عصر سنگ در حال تبدیل شدن به عصر برنز بود. دانشمندان این طور تخمین زده اند که احتمالا «یو» در حدود سال ۱۹۱۴ قبل از میلاد، امپراتور چین شده و کسانی که از سیل جان سالم به در بردند از طرفداران او شدند. کارهایی که برای بعد از سیل انجام شد باعث تعامل بیشتر بین قبایل مختلف و پیشرفت های تکنولوژی شد تا لایروبی بعد از سیل بهتر انجام شود دقیقا مثل امروز که مصیبت های بزرگ ملت های مختلف را با هم متحد می کند تا بتوانند هر چه زودتر این مصیبت را پشت سر بگذراند. امروز پیشرفت های باستان شناسی و همینطور تحقیقات علمی باعث شده که افسانه سیل بزرگ چین ناگهان واقعی شود! امروز می دانیم که بعد از زلزله ای ویرانگر و یکی از بزرگ ترین سیل های دنیا تمدنی پیشرفته تر و بزرگ تر به وجود آمده است.

منبع: historicmysteries.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد