سفر به تروندهایم سومین شهر بزرگ نروژ

شهر تروندهایم | Trondheim

شهر تروندهایم در کشور نروژ سومین شهر بزرگ این کشور است و یکی از قدیمی ترین ها محسوب می شود. در سال ۹۹۷ بعد از میلاد مسیح وایکینگ ها با اهداف تجاری این شهر را احداث کردند، از آن سال تا سال ۱۲۱۷ میلادی تروندهایم پایتخت نروژ بود. شهر تروندهایم بر روی یک شبه جزیره قرار گرفته است و از انتهای غربی به خشکی های دیگر متصل می شود. تروندهایم شهر اصل منطقه ای است که در آن قرار گرفته است. از اواسط ماه مه تا اواسط ماه جولای خورشید در این شهر غروب نمی کند. آب و هوای این شهر ساحلی مرطوب و متعادل است و امکان اسکی در نواحی اطراف وجود دارد. با الی گشت همراه شوید تا با جاذبه های آن اشنا شوید.

شهر تروندهایم

۱- کلیسای جامع نیادروس | Nidaros Cathedral

مطالب مرتبط:
«هواپیمای برقی» راه حل جدید نروژ برای کاهش آلودگی محیط زیست!
شهری افسانه ای که واقعیت دارد: تروندهایم نروژ!

پادشاه اولاف سوم نروژ که بین سال های ۱۰۶۶ تا ۱۰۹۳ میلادی حکومت می کرد این بنا را ساخت که امروزه کلیسای جامع نیادروس به عنوان باشکوه ترین کلیسای منطقه اسکاندیناوی شناخته می شود. این کلیسای جامع شمالی ترین کلیسای قرون وسطیی جهان است و یکی از جاذبه های مهم شهر تروندهایم محسوب می شود. پادشاهان زیادی در این جا تعمید داده شده و دفن شدند. از سال ۱۸۱۴ قانون اساسی در نروژ تصویب شد که بر طبق آن تمام پادشاهان باید در کلیسای جامع نیادروس تاجگذاری می کردند.

جناح کلیسا به سبک اواخر رومانتیک تحت تأثیر معماری نورمن انگلستان ساخته شده است و در حالی که قسمتی که گروه کر در آن آواز می خوانند بسیار مرتفع است و درهای زیبای در قسمت جنوبی خود دارد. این قسمت در قرن ۱۳، همراه با نوا و برج بزرگ اضافه شده است.

نیادروس

۲- بلکلندت و پل شهر قدیمی | Bakklandet and Gamle Bybro

از رودخانه نیدلوا و میان قوس های قرمز پل شهر قدیمی  عبور کنید تا به نقش و نگارهای زیبا وو خانه های رنگارنگ و قدیمی محله بلکلندت برسید. هنگام رسیدن به خود را در دهکده ای کوچک می  یابید که خانه های چوبی کنار رودخانه آن تبدیل به مغازه های کوچک، گالری، کافی شاپ و رستوران شده اند. در امتداد رودخانه قدم بزنید و بخ خانه های زیبایی که در سمت دیگر آن صف کشیده اند بنگرید. این منظره یکی از تاریخی ترین نمادهای شهر تروندهایم است.

قدیمی

۳-قلعه کریستینسنت | Kristiansten Fortress

قلعه کریستینسنت بین سال های ۱۶۸۱ تا ۱۶۹۵ بر روی تپه ای در شرق شهر ساخته شد تا در برابر حمله بیگانگان از شهر دفاع کند. برای بازدید از این جاذبه نیاز دارید تا مقداری تپه نوردی کنید اما ورود به برج و موزه کوچک آن رایگان است. از آن بالا چشم اندازی دوست داشتنی از شهر در مقابل چشمانتان خواهد بود. بر روی چهره این قلعه یادگاری های خوفناکی از تاریخ قرن بیستم آن به یادگار مانده است، سلول هایی است که نازی  ها طی جنگ جهانی دوم برخی از ساکنان نروژ را در آن نگهداری می کردند و یادبودهایی که برای اعدام شدگان در آن قرار دارد.

قلعه

۴- جهان راک | Rockheim

طرفداران موسیقی پاپ و راک از گردش در این مکان لذت می برند و می توانند برخی از محبوب ترین موسیقی های کشور نروژ گوش دهند.  مجموعه موزه همراه با نمایشگاه های تعاملی، فیلم ها و ضبط ها نمایش داده می شود. نمایشگاه دائمی، The Tunnel Time، تاریخ موسیقی و فرهنگ نروژی مدرن را از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز را از طریق صداها و تصاویر ویدیویی به نمایش می گذارند. در هر بخش از نمایشگاه موضوع اصلی بر روی وجهه خاصی از موسیقی یا رفهنگ تغییر می کند. در این موزه شهر تروندهایم خودتان نیز می توانید در فعالیت ها شرکت کنید. آهنگ های محبوب را پیدا کنید، هنرمند گرافیتی درون خود را رها کنید و یا رمیکس های مختص به خود را بسازید. رستوران موزه نیز چشم انداز خوبی به حومه شهر دارد.

راک

۵- کاخ و موزه اسقف اعظم | Archbishop’s Palace and Museum

کاخ قرون وسطیی اسقف اعظم نه تنها قدیمی ترین ساختمان از این نوع در اسکاندیناوی است بلکه در نوع خود یکی از بهترین نگهداری ها را در کل اروپا داشته است. تاریخ ساخت آن به قرن دوازدهم میلادی بر می گردد در دالان های غربی آن امروزه چندین نمایشگاه آثار تاریخی برگزار می شود که از جمله آن ها می توان به نمایشگاه تاج و لباس های سلطنتی نروژ (همراهه کلسیونی ویژه از تاج های جواهر نشان) اشاره کرد که در آن ها موضوع اصلی تاریخ شهر تروندهایم از زمان وایکینگ ها تا جنگ جهانی دوم است. در دالان های جنوبی کاخ و موزه اسقف اعظم مجسمه ها و عتیقه هایی که اطراف کلیسای جامع نیادروس یافت شدند به نمایش گذاشته شده اند.

اسقف

۶- باغ استیفت | Stiftsgarden

این بنا در سال ۱۷۷۸ به عنوان خانه شخصی توسط یکی از ثروتمندان شهر ساخته شدو خاندان سلطنتی در بازدیدشان از شهر تروندهایم از این مکان به عنوان اقامت گاه خود استفاده می کردند. یکی از بزرگترین ساختمان های چوبی در اروپا این عمارت زرد ۱۴۰ اتاق دارد که خاندان سلطنتی و مهمان آن ها از سال ۱۸۰۰ تاکنون از آن استفاده می کنند. شما می توانید با تورهای دارای راهنما از برخی اتاق های آن دیدن کنید.

۷- موزه رینگو | Ringve Museum

اگر می خواهید از تاریخ موسیقی نروژ و اروپا اطلاعات بیشتری کسب کنید به بازدید از موزه رینگوف موزه ملی موسیقی و آلات موسیقی کشور نروژ بروید. در آن می توانید ابزارهای سنتی که در اروپا برای موسیقی استفاده می شد را در کنار تکنولوژی های مدرن نور و صدا تماشا کنید.

باغ

۸- بندر تروندهایم | Trondheim Harbor

می توانید ساعت ها در محوطه بندر قدیمی شهر و کنار رودخانه نیدلوا گردش کنید بدون این که متوجه گذشت زمان شده باشید. انبارهای قدیمی چوبی رنگارنگ، بسیاری از آنها به بوتیک های درجه یک و خانه های چند طبقه تبدیل شده اند، بر روی ستون های بالای آب ساخته می شوند. بهترین چشم انداز از ساختمان ها از داخل آب است، از بندر تورهای متعددی برای بردن شما به این مناطق و لذت بردن وجود دارد.

منبع: planetware.com

قطار گردشگری شمال و جاذبه هایی که در عمر خود ندیده اید
قطار گردشگری شمال و جاذبه هایی که در عمر خود ندیده اید
باشکوه ترین ساختمان های شهر اسپلیت در کرواسی
باشکوه ترین ساختمان های شهر اسپلیت در کرواسی
معرفی مدرسه دارالفنون، یادگار ارزشمند امیرکبیر
معرفی مدرسه دارالفنون، یادگار ارزشمند امیرکبیر
۴ مکان غیر منتطره دیدنی در آلمان
۴ مکان غیر منتطره دیدنی در آلمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code