معرفی شگفتی های طبیعی در جهان

شگفتی های طبیعی

تعداد بسیار زیادی از مکان های زیبا و دیدنی در سراسر جهان وجود دارند. شگفتی های طبیعی در جهان آن چنان زیاد بوده که نمی توان آن ها را به راحتی در لیستی کوچک گنجاند و بعید به نظر می رسد افراد مختلف در تهیه این مورد به توافقی کامل دست پیدا کنند. لیستی که از شگفتی های طبیعی در جهان مشاهده خواهید کرد به طور کلی مورد تایید بسیاری از افراد بوده و به نظر بهترین چیزهایی را که طبیعت ارائه می نماید نشان می دهد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این شگفتی های طبیعی در جهان بیشتر بدانیم.

شگفتی های طبیعی

صحرا | Sahara

مطالب مرتبط:
اسرار آمیزترین عجایب ترسناک طبیعی در جهان
باورنکردنی ترین پدیده های طبیعی زمین! + عکس
با برخی از مناظر غیر طبیعی جهان آشنا شوید

صحرا که به عنوان بزرگترین بیابان داغ در جهان شناخته می شود یکی از مهمترین شگفتی های طبیعی به شمار می رود. این بیابان تقریبا تمام شمال قاره آفریقا را پوشش داده و وسعت آن به اندازه ایالات متحده آمریکا می باشد. برخلاف باور عمومی که میان مردم وجود دارد تپه های ماسه ای بزرگ که به آن ها ارگز (ergs) گفته می شود تنها بخش کوچکی از صحرا را تشکیل می دهند. اکثر بخش های صحرا شامل زمین های وسیع، سخت، سنگی با شن و ماسه بسیار کم می باشد. صحرا به طور سالانه مقداری کمتر از ۳ اینچ در سال باران دریافت می نماید. حتی در مرطوب ترین مناطق صحرا ممکن است تنها دوبار در هفته باران باریده و پس از آن برای سال ها بارشی وجود نداشته باشد.

صحرا

خلیج هالانگ | Ha Long Bay

خلیج هالانگ که در طول خط ساحلی ۱۲۰ کیلومتری در شمال ویتنام واقع شده است یکی از شگفتی های طبیعی به شمار رفته و نام آن به معنای واقعی کلمه به خلیج ورود اژدها ترجمه می شود. این خلیج دارای هزاران جزیره بوده که بر روی آن ها را پوشش گیاهی ضخیم و جنگل ها فراگرفته اند و منظره ای دیدنی از ستون های آهکی را به وجود آورده اند. چندین جزیره در این خلیج توخالی بوده و غارهای عظیمی را در خود جای داده است. برخی دیگر از جزایر درون خود دریاچه ای داشته و برخی دیگر محلی برای روستاهای ماهیگیران محلی به شمار می رود.

خلیج هالانگ

کوه اورست | Mount Everest

با ارتفاعی معادل ۸۸۴۸ متر، کوه اورست به عنوان بلندترین کوه در جهان شناخته می شود. این ساختار عظیم که از شگفتی های طبیعی در جهان به شمار می رود در مرز میان نپال و تبت واقع شده است. بلندترین کوهستان در جهان موجب جذب کوهنوردانی از سراسر دنیا به سوی خود می گردد. اگرچه که صعور از دیگر کوه هشت هزار متری جهان به نام K2 بسیار دشوارتر به نظر می رسد اما اورست همچنان دارای بسیاری از خطرات ذاتی مانند بیماری ارتفاع و آب و هوای نامناسب می باشد. افرادی که در طول صعود کشته می شوند معمولا آن ها را همان جا باقی می گذارند بنابراین غیر معمول نیست که در مسیر استاندارد برای صعود شما با اجساد بسیاری مواجه شوید.

کوه اورست

قطب جنوب | Antarctica

قطب جنوب به طور متوسط سردترین، خشک ترین، و بادخیزترین قاره در تمام کره زمین می باشد. قطب جنوب دارای بالاترین ارتفاع متوسط در میان تمام قاره ها می باشد. اگرچه که حدود ۹۸ درصد از قطب جنوب را یخ پوشانده است اما از نظر تکنیکی نوعی بیابان می باشد (که بزرگترین نیز روی زمین است) زیرا بارش در آن بسیار کم می باشد. قطب جنوب از قطب شمال سردتر می باشد زیرا بیشتر مساحت قاره بیش از ۳ کیلومتر از سطح دریا بالاتر بوده و از طرف دیگر اقیانوس شمالی، منطقه قطب شمال را پوشش داده و موجب تعدیل بیشتری در دمای آن می گردد. زندگی جانوران در قطب جنوب خود نیز از شگفتی های طبیعی به شمار رفته و پنگوئن ها، نهنگ های آبی و برخی دیگر از جانوران تنها در آنجا زندگی می کنند.

قاره قطب جنوب

تپه دریایی بزرگ | Great Barrier Reef

تپه دریایی بزرگ بزرگترین سیستم صخره های مرجانی در جهان بوده که در مساحتی به طول بیش از ۳ هزار کیلومتر گسترده شده است. یکی از شگفتی های طبیعی این صخره ها این است که آن ها بزرگترین ساختار ساخته شده در جهان توسط موجودات زنده می باشند و همچنین تنها صخره های مرجانی روی کره زمین هستند که از فضا قابل مشاهده می باشد. این ساختارها از میلیاردها موجود زنده کوچک در کنار هم ساخته شده است. این ساختارها همچنین میزبان برخی از موجودات حیات وحش شامل لاک پشت دریایی سبز، دلفین ها، نهنگ ها، مارماهی ها و دلقک ماهی ها می باشد.

صخره های دریایی بزرگ

گراند کانیون | Grand Canyon

گراند کانیون که در شمال آریزونا قرار دارد یکی از شگفتی های طبیعی در جهان و همچنین یکی از جاذبه های توریستی بزرگ در ایالات متحده می باشد. شکاف های این دره ها طی چندین میلیون سال به وسیله رودخانه کلرادو به وجود آمده به طوری که عمق این دره ها تا ۱٫۶ کیلومتر و همچنین طول آن ها نزدیک به ۴۴۶ کیلومتر می باشد. گراند کانیون عمیق ترین و یا طولانی ترین دره در دنیا نمی باشد اما به اندازه ای چشم اندازهای پیچیده و رنگارنگ دارد که موجب شده تا بازدیدکنندگان از سراسر دنیا به این نقطه بیایند.

گراند کانیون

آبشار ایگوازو | Iguazu Falls

یکی از معجزات و شگفتی های طبیعی در جهان آبشار ایگوازو در مرز بین برزیل و ارژانتین می باشد. ساختار این آبشار از ۲۷۵ سقوط در امتداد رودخانه ایگوازو تشکیل شده است. اکثریت این نقاط سقوط آب در حدود ۶۴ متر ارتفاع دارند. جالبترین بین تمامی این نقاط به گلوگاه شیطان معروف بوده که طرحی U شکل داشته و دارای ۸۲ متر ارتفاع، ۱۵۰ متر پهنا و همچنین ۷۰۰ متر طول دارد.

آیشار ایگوازو

آمازون | Amazon

آمازون بزرگترین رودخانه در جهان می باشد به طوری که حجم آبی که در ان جریان دارد به اندازه یک پنجم میزان آبی است که در تمام رودخانه های جهان جاری است. در این رودخانه بیش از ۳ هزار گونه ماهی شناخته شده و همچنین بسیاری دیگر از گونه های جدیدی زندگی می کنند که هنوز ناشناخته باقی مانده اند. جنگل های بارانی آمازون نیز بیش از نیمی از جنگل های بارانی باقی مانده در کره زمین را شامل می شود. علاوه بر این به عنوان بزرگترین جنگل های بارانی گرمسیری، آمازون دارای تنوع زیستی بی نظیر از موجودات زنده می باشد. یکی از شگفتی های طبیعی در آمازون این است که به ازای هر ۱۰ گونه شناخته شده موجودات در جهان یکی از ان ها در آمازون زندگی می کنند.

آمازون

جزایر گالاپاگوس | Galapagos Islands

جزایر گالاپاگوس یکی از کوچکترین مجمع الجزایر آتشفشانی متعلق به اکوادور بوده که در شرق اقیانوس ارام قرار گرفته است. این جزایر کاملا دور افتاده بوده و به راحتی در دسترس نمی باشند به طوری که در حدود هزار کیلومتر در غرب قاره آمریکای جنوبی واقع شده اند. این مجمع الجزایر که یکی از شگفتی های طبیعی در جهان می باشند شهرت خود را به دلیل اکوسیستم منحصر به فرد جزایر خود بدست آورده اند که الهام بخش نظریه انتخاب طبیعی داروین می باشد. برای دیدن سایت های شگفت انگیز این جزایر و همچنین حیات وحش آن ها بهتر است که به یک تور گردشگری با قایق ملحق شوید. البته که شما می توانید در منزل خود یک کشتی کروز را نیز از یکی از شرکت ها اجاره نمایید اما احتمالا برای شما بسیار گران خواهد بود. از طرف دیگر تورهای بسیاری می باشند که شما می توانید آن ها را برای جزایر گالاپاگوس رزرو نمایید.

جزایر گالاپاگوس

سرنگتی | Serengeti

اکوسیستم سرنگتی در شمال غربی تانزانیا قرار گرفته و تا جنوب غربی کشور کنیا امتداد می یابد. این منطقه که به عنوان یکی از شگفتی های طبیعی در جهان شناخته می شود میزبان بزرگترین مهاجرت دسته ای پستانداران روی کره زمین می باشد. علاوه براین یکی از نفس گیرترین رویدادها در پادشاهی حیوانات نیز در این مکان روی خواهد داد. تورهای طبیعت گردی آفریقایی یک میلیون حیوان وحشی به همراه ۲۰۰ هزار گرخر را در اینجا دنبال می نمایند. این حیوانات سفری ۵۰۰ کیلومتری را از جنوب سرنگتی در تانزانیا آغاز کرده و به سمت خط شمال در پارک ملی ماسایی مارا در کنیا حرکت خواهند کرد. بزرگترین مهاجرت پستانداران احتمالا یکی از استثنایی ترین و همچنین شگفت آورترین رویدادهای طبیعی در جهان می باشد که می توانید به وسیله یک تور و راهنمای محلی از ان دیدن نمایید.

سرنگتی

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد جدا کردن چند مورد به عنوان شگفتی های طبیعی در جهان کاری بسیار سخت می باشد. قطعا اگر با ایده ها و معیارهای مختلفی موارد طبیعی را بررسی نمایید امکان دارد تا گزینه های متفاوتی را بدست آورید اما به نظر می رسد که در صورت تهیه لیستی دیگر با معیارهایی دیگر در بیشتر مواردی که در بالا اشاره شد یک نظر وجود خواهد داشت. فراموش نکنیم که جهان ما و به تنهایی کره خاکی که روی آن زندگی می کنیم سراسر شگفتی های طبیعی و اعجاب انگیز را ارائه می نماید که حتی ممکن است بسیاری از آن ها را نیز هنوز کشف نکرده باشیم.

پاتایا؛ سفر به دیدنی های شهری ساحلی
مشهورترین فانوس های دریایی جهان | بخش اول
دریاچه بامزه و خالدار کانادا! + تصویر
وجود چنین کاخی در رومانی مایه ی شرمساری است!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code