بلیط هواپیما

با طبیعت و آب و هوای سوئد آشنا شوید

جاذبه های طبیعی سوئد

شمال سوئد عموماً‌ غیرقابل سکونت است و پر از رودخانه، قله‌های بلند آلپ و پستی و جلگه ها است. ولی جنوب این کشور متفاوت است. شهرها، ییلاق‌ها و سواحل بی کران سوئد در جنوب قرار گرفته اند. در شرق کشور، شهر استکهلم با آن مجمع الجزایر شگفت انگیزش است و در غرب هم خطوط ساحلی سنگی، جزیره ها و دریاچه های بزرگی قرار گرفته اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با طبیعت و آب و هوای سوئد بیشتر آشنا شویم.

طبیعت و آب و هوای سوئد

شمال سوئد

شمال سوئد آب و هوا مناسب سکونت نیست و تجربیات گردشگری خیلی زیادی هم ندارد. ولی، همین تعداد معدود تجربه های طبیعت‌گردی آن قدر جذاب هستد که آن ها را باید انجام دهید. در اینجا فقط به دو مورد از آن ها اشاره می کنیم. مورد اول تماشا شفق‌های قطبی در ماه های نوامبر-آپریل در پارک ملی آبیسکو است. تجربه مهم بعدی، بازدید از پارک ملی سارک (Sarek) است. سارک حدود ۲۰۰۰ متر مربع مساحت و در ارتفاعات آلپ قرار دارد. دره‌ و رودخانه های مختلفی در این منطقه قرار گرفته اند.

طبیعت و آب و هوای سوئد

جنوب سوئد

در جنوب سوئد حتماً باید از پارک ملی Stenshuvud دیدن کنید. این کلمه در انگلیسی به معنای «سر Sten» است. تپه ای در این پارک قرار دارد که حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. بنابراین محوطه این پارک که در جنوب سوئد قرار گرفته، برای پیاده روی و لذت بردن از منظره دریا باتلیک و ساحل عالی است.

طبیعت و آب و هوای سوئد

غرب سوئد

غرب سوئد شاید بهترین قسمت آن برای طبیعت گردی باشد. سواحل غربی و مجمع الجزایر آن به خاطر غذاهای دریایی حلزون، خرچنگ، صدف و میگو های زیبایشان مشهور شده اند. در غرب سوئد و در استان Dalsland می‌توانید از دریاچه ی عظیم Vänern دیدن کنید که بزرگترین دریاچه در اروپا است. در این منطقه می توانید تجربیات ماجراجویی در دل طبیعت داشته باشید. مانند زیپ لاین، کوه پیمایی، قایق سواری در رودخانه، دوچرخه سواری در کوهستان، مسیرهای اسب سواری و اردو زدن در کوه و جنگل. در واقع هیچ بخشی از سوئد به اندازه ی Dalsland دریاچه و راه های آبی ندارد.

در غرب سوئد از سواحل Bohuslän هم حتماً دیدن کنید. این سواحل به طول ۲۸۰ کیلومتر هستند و در کناره های غربی سوئد از گوتنبرگ به سمت نروژ پیش می روند. در امتداد همین سواحل تعداد ۸۰۰۰ جزیره وجود دارد. چندین روستا در این خطوط ساحلی قرار گرفته اند که برای آفتاب گرفتن، لذت بردن از ساحل خلوت و حتی ماهگیری عالی هستند.

طبیعت و آب و هوای سوئد

شرق سوئد

در شرق سوئد حتماً‌ به جمع‌الجزایر بروید. همچنین حتما به استکهلم بروید که در نوع خود خاص است. در شرق سوئد می توانید یک قایق اجاره کنید و از این جزایر مختلف دیدن کنید.

طبیعت و آب و هوای سوئد

آب و هوای سوئد

البته قبل از بازدید از سوئد و طبیعت آن حتماً‌ باید از شرایط آب و هوایی این کشور آگاه باشید. اکثر مردم فکر میکنند سوئد خیلی سرد و باشد و وقتی اسم این کشور را می شنوند، آب و هوایی زمستانی در ذهن آن ها تداعی می شود. اما به خاطر جریان های گلف استریم، آب و هوای این کشور از آنچه تصور میکنید خیلی ملایم تر می تواند باشد. این کشور چهارفصل است و بهار،‌تابستان، پاییز و زمستان،‌هریک ویژگی های خاص خودشان را دارند. بهار از ماه مارس شروع می شود و تا آپریل ادامه دارد. تابستان از ژوئن تا آگوست، پاییز از سپتامبر تا اکتبر و زمستان از نوابر تا فوریه ادامه دارد. البته در سرزمینی به وسعت سوئد، این فصل ها بسته به نقطه ای که در زندگی آن میکنید میتوانند خیلی متفاوت باشند.

طبیعت و آب و هوای سوئد

از نظر آب و هوایی سوئد را می توان به سه بخش تقسیم کرد. بخش اول Götaland  و در جنوب است که شهرهایی مثل گوتنبرگ در آن قرار دارند. زمستان ها در این بخش کوتاه و ملایم تر هستند. و در تابستان ها دما در طول روز بین ۱۵-۲۵ درجه است. هوا در این قسمت تقریباً شرجی است که باعث می شود روزهای گرم، گرمتر از حالت عادی و روزهای سرد، سردترا ز حالت عادی حس شوند. همچنین، در زمستان ها به ندرت در این بخش ها برف می بارد.

بخش دوم، Svealand است که در میانه سوئد قرار میگیرد. این بخش از استکلهم از غرب را شامل می شود و تا نروژ در غرب امتداد می یابد. اب و هوای این بخش کمی خنک تر از بخش Götaland  است. متوسط دما در زمستان ها چند درجه زیر صفر است و بارش برف در این منطقه متداول است.

بخش سوم Norrland  نام دارد که ساکنین خیلی کمی دارد. ولی خیلی ها به اشتباه گمان میکنند که آب و هوای کل سوئد شبیه به آب و هوای این بخش از این کشور است. زمستان ها در این بخش طولانی،‌ سرد و خشک هستند و دمای زیر صفر برای چندین ماه به طول می انجامد. تابستان ها در این بخش کوتاه هستند، اما دمای آن معمولاً‌ بالای ۱۵ درجه است.

طبیعت و آب و هوای سوئد
معرفی فرودگاه بین المللی آرلاندا استکهلم
معرفی فرودگاه بین المللی آرلاندا استکهلم
اپلیکیشن های کاربردی در کشور سوئد
اپلیکیشن های کاربردی در کشور سوئد
با این ۶ روش آسان به زودی به استکهلم بروید!
با این ۶ روش آسان به زودی به استکهلم بروید!
نگاهی به تاریخ کشور سوئد
نگاهی به تاریخ کشور سوئد