طبیعت گردی در مهد تمدن ایران، همدان

طبیعت گردی در همدان

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است و استانی است که نخستین دولت حاکم بر فلات ایران، از این منطقه حکم می رانده است. در این استان جاذبه های گردشگری بسیار معروفی نیز غار علیصدر، هگمتانه و بوعلی وجود دارد که همگان آن ها را می شناسند اما این استان بزرگ تنها به همین چند جاذبه ی گردشگری محدود نمی شود و دارای جاذبه های گردشگری طبیعی بسیاری هم نیز می باشد. الی گشت در این مطلب می خواهد درباره طبیعت گردی در همدان خدمتتان شرح دهد، اگر شما هم اهل طبیعت گردی هستید ما را در ادامه ی این مطلب همراهی کنید.

طبیعت گردی در همدان

سراب گیان

مطالب مرتبط:
دشت میشان بهشت کوهنوردان در همدان
۱۰ غذای سنتی همدان

منطقه ای در نهاوند در ۱۸ کیلومتری شهر نهاوند وجود دارد که یکی از زیباترین و بکرترین مناطق استان همدان به شمار می رود. این منطقه به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که دارد در بین گردشگران از محبوبیت حاصی برخوردار است و کسانی که می خواهند یک روز خودشان را در این منطقه بگذرانند می توانند سراب گیان را برای یکروز انتخاب کنند. این منطقه دیدنی به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می شود که در دو سوی آن بقایای ۲۰۰ هکتاری جنگل های قدیم زاگرس چشم انداز و تابلویی فوق العاده زیبا از کوه، جنگل و دشتهای وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است. در بالای این منطقه آب چشمه سرازیر از دل کوه سرازیر است که برای این که بخواهید از نزدیک آن را ببنید باید حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. در انتهای سراب گیان یه مسیر کوهنوردی به قله گاچال وجود دارد و یه جان پناه هم در میانه مسیر می باشد.

در این منطقه تپه ای باستانی در ۲ کیلومتری سراب قرار گرفته که به عقیده ی مورخان حدود ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ سال قبل مردمانی در این منطقه زندگی می کرده اند از بومی ها ایران بوده اند و تمدنی شبیه مردمان بین النهرین داشته اند و بعدها توسط اقوام اروپایی و آسیایی از بین رفته اند.

آدرس: ایران – همدان – نهاوند ۱۸ کیلومتری جنوب غربی نهاوند

سراب-گیان

روستای ورکانه

روستای ورکانه یکی از جذاب ترین روستای همدان است که شهرت بسیاری دارد و به عنوان نگین همدان همه آن را می شناسند. این روستا را با سنگ هایی ساخته اند که در زیر نورهای موقعی به رنگ قهوه ای سوخته در می آیند و حال و هوای دوره رنسانس اروپا را برای اهالی این منطقه پدید می آورد. قدمت این روستا بیش از ۴۰۰ سال است و یکی از توریستی ترین روستاهای همدان به شمار می رود. ورکانه دارای باغ های گردوی بسیار زیاد می باشد که باعث شده بسیار مکان دلپذیری برای اقامت تابستانی باشد.

آدرس: استان همدان، ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان

روستای-ورکانه

علی آباد دمق

این روستا در دهستان المهدی قرار دارد و مطابق با آمار سرشماری که در این روستا در سال ۱۳۸۵ انجام شده حدود ۸۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. این روستا در زمان حمله مغول ها به ایران یک بار به طور کامل نابود شده است ولی مجدد توسط اهالی روستا بازسازی شده است. در حال حاضر علی آباد دهنو در کنار علی آباد دمق بنا شده است. علی آباد دمق سنگ قبرهایی درخود دارد که روی به بیت المقدس دارند و این پیشینه تاریخی و اسلامیت آنان است. می توانید وسایل پیک نیک خودتان را به این روستا ببرید و ساعاتی خوش باشید و با اهالی منطقه گفتمانی داشته باشید تا از گذشته های این روستا برایتان بگوید.

آدرس: ایران – همدان – ملایر

علی آباد دمق

دره مرادبیک

یکی از باصفاترین و زیباترین مناطق طبیعت گردی در همدان دره های استان همدان دره ی مرادبیک است. این دره پوشیده از باغ و درختان بلند است و رودخانه و چشمه های زلال و گوارای دامنه ی الوند از این دره می گذرند. روستایی هم به همین نام در سمت غرب این دره در ۲ کیلومتری آن دیده می شود که یکی از زیباترین روستاهای همدان است  این دره برخلاف سایر دره‌های الوند همچون دره گنج‌ نامه که در مسیر راه‌های باستانی قرار داشته است، در منطقه خاصی واقع شده که تردد در آن بسیار اندک بوده است و تنها راه ارتباطی، راه مالروی انتهای دره است که از طریق دره چشمه فرشه در فصول خشک سال با روستای پشت کوه که در یال غربی الوند قرار دارد، ارتباط می‌یابد.

آدرس: ایران – همدان – همدان در جنوب شهر همدان

دره-مرادبیک

تالاب آبشینه

تالاب بسیار زیبایی هم در لیست طبیعت گردی در همدان وجود دارد که نام آن تالاب آبشینه است. این تالاب در ۱۵ کیلومتری شهر همدان قرار دارد و در واقع دریاچه پست سد آشینه محسوب می شود که بر روی رودخانه ی آبشینه احداث شده است و به آن تالاب سد آبشینه می گویند. در ستا ۱۳۹۰ به مدت ۵ سال شکار در این منطقه نیز ممنوع اعلام شد.  آبشینه زیستگاه پرندگانی همچون چنگر، پلیکان، درنا، کشیم بزرگ و کوچک، فلامینگو، چوب پا، نوک خنجری، اگرت بزرگ، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی، سنقر تالابی، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی می‌باشد. این پرندگان در فصل بهار از کشورهای آفریقایی به این تالاب مهاجرت می‌کنند و تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان‌گذرانی می‌کنند.

پوشش گیاهی غالب اطراف تالاب خانواده‌های آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب‌بو، گاو زبان، گندمیان، فرفیون، بقولات و برخی گونه‌های آبزی می‌باشد. با افزایش بارندگی تیپ‌های گیاهی نیز متنوع‌تر می‌شوند و این سرزمین را تبدیل به ییلاقی باصفا و مفرح می کنند.

تالاب-آبشینه

آبشار اللو

در میان دره های سرسبز در ۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سرکان آبشاری به نام اللو وجود دارد و از جاذبه های طبیعت گردی در همدان به حساب می آید. این آبشار از ارتفاعات سیاه کمر در سلسله جبال الوند سرچشمه می گیرد و سپس به دره ی سرکان سرازیر می گردد. کشاورزان از آب این دره برای مزارع خودشان بهره می برند و از زمین هایشان را آبیاری می نمایند. الته به دلیل زیبایی های بی نظیری که این آبشار با ارتفاع ۱۰ متری دارا هست گردشگران زیادی زمانی که به سمت همدان می روند از آبشار اللو هم دیدن می نمایند. سرکان دارای آب و هوای ییلاقی و بسیار مطبوعی است و وجود انبوه درختان میوه وچشمه‌های پر آب سرکان را به یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان تبدیل کرده‌است. بارز‌ترین جاذبه‌های این شهر باغهای زیبا و کوه‌های بلند آن است. پارک توریستی کمربسته نیز با چنارهایی کهن در این شهر قرار دارد.

آدرس: ایران – همدان – سرکان

آبشار-اللو

منطقه حفاظت شده نشر (شراء) | Nashr protected area

منطقه ی حفاظت شده ی نشر یکی از مناطق جذاب همدان می باشد که دارای پوشش های گیاهی و جانوری بسیاری می باشد و پوشش های گیاهی بسیار مناسبی دارد. بخش کوهستانی منطقه از دو قله اصلی و مجزا از یکدیگر به نام های قافلانته وقزل تشکیل شده است. قله قافلانته با ارتفاع تقریبی ۲۵۵۹ متر از سطح دریا بلندترین بخش این منطقه را تشکیل می دهد. پستانداران گوناگونی در این منطقه زندگی و این منطقه جزء مناطق شکار ممنوع است که البته شکار ممنوع هم نبود برای حفظ محیط زیست سرزمینمان شکار حیوانات در حال انقراض انسانی نیست. علاوه بر پستاندارد خزندگانی نظیر انواع و سوسمار هم در این منطقه زیست می کنند که برای طبیعت گردان ماجراجو و علاقمند به محیط زیست می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد.

آدرس: ایران – همدان – ۲۵ کیلومتری جاده اصلی همدان _ملایر – روستای سیاه کمر به سمت روستای آب هندو

منطقه-حفاظت-شده-نشر

زیستگاه حیات وحش و ارتفاعات بقراطی

در شمال استان همدان در سی کیلومتری غرب شهرستان رزن زیستگاهی از حیوانات وحشی وجود دارد که قله های بزرگ و کوچک به هم پیوسته ی آن از دوردست ها به چشم می خورد، این منطقه در دشتی وسیع قرار گرفته و به بوقاتی یا بقراطی مشهور هست. در این زیستگاه بومی پرندگانی نظیر کبک، تیهو، باقرقره زندگی می کنند و در دامنه های این منطقه حیواناتی نیز قوچ، میش وحشی، گرگ، روباه، شغال، خرگوش و کفتار هم نیز حیات دارند. شکار این حیوانات کم یاب کار پسندیده ای نیست چرا که روزی که این حیوانات نباشند زیستگاه حیات وحش هم معنایی ندارد که بخواهیم در سفر به همدان به بازدید از آن برویم.

منطقه بقراطی برای طبیعت گردی در همدان به دلیل داشتن گیاهان بسیار کم یاب مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و تنوع زیستی و مناظر فوق العاده زیبای گردشگری آن نیز شده است که هر ساله در فصل بهار و بخصوص در اردیبهشت تعداد زیادی از کوهنوردان، گردشگران، خانواده ها و جویندگان داروهای گیاهی را از استان های همجوار و از بسیاری نقاط ایران مانند تهران و کرج به این منطقه بیایند.

آدرس: ایران – همدان – رزن‎ روستای بابا نظر

بقراطی

سراب گاماسیاب

ممکن است بگویید که تیتر این مطلب درمورد طبیعت همدان بود سراب چرا! بله درست می گوییم چرا که کلمه سراب برای مناطقی که کویری هستند به کار برده می شود در این منطقه کاملا برعکس است و سراب گاماسیاب پر از آب و رودخانه ی خروشان است. گاماسیاب بزگترین چشمه ی ایران است و همچنین پارک جنگلی بزرگتری در این منطقه وجود دارد که شامل مجموعه ای از چشمه های اصلی، غار گاماسیاب، دریاچه، کانال های انتقال آب و محدوده جنگلی می باشد. شنا کردن در این دریاچه ممنوع است.کنار دریاچه و در میان جنگل های گامسیاب مکان مناسبی برای برپایی چادر و اقامت میباشد.

آدرس: ایران – همدان – نهاوند ۲۰ کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند به سمت نورآباد

سراب-گاماسیاب

آبشارهای دوزخ دره

در فصل تابستان برای طبیعت گردی در همدان آبشارهای دوزخ دره گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود جذب می کند و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در این منطقه به شمار می رود. وجود بیشه زارها و رودخانه های خروشان در عمق دره های رشته کوه های الوند توانسته اند جلوه ی بی نظیری در این منطقه کوهستان پدید بیاورند. دوزخ دره از دره های صخره ای و ریزشی است و آبشار این دره که حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد بسیار معروف است. در این منطقه پنج دهکده باصفا وجود دارد که آخرین آنها به نام برفه جین(برفین) می باشد. در جوار این دره، بالای تپه ای در دامنه کوه، مقبره امامزاده ای واقع است که کف آن با قالیچه های کوچک مفروش شده و هر کس مرادی داشته باشد چنین قالیچه ای به امامزاده کوه نذر می نماید. پس از دست یافتن به مراد خود باید به عهد خود وفا نماید و قالیچه ای اهدا کند. زیبایی های طبیعت الوند با آداب و رسومی چند هزار ساله در هم آمیخته است.

آدرس: ایران – همدان – همدان

آبشارهای-دوزخ-دره

منطقه شکار ممنوع تجرک

در سمت شمال شرقی استان همدان و شرق شهر فامنین زیستگاهی به نام تجرک در بلندترین نقاط این نواحی جزو مکان های طبیعت گردی در همدان محسوب می شود. سیمای ارتفاع بلندترین نقطه که در بخش مرکزی این زیستگاه قرار گرفته به ۲۳۰۰ متر می رسد. به لحاظ اقلیمی این منطقه جزء اقلیم های نیمه خشک و دارای آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد. این منطقه در تابستان متوسط دمایش به ۲۵ درجه سانتی گراد و در زمستان به منفی ۱۸ درجه سانتی گراد می رسد. این منطقه از مناطق طبیعت گردی در همدان بوده که دارای چند چشمه دائمی است که وجود این چشمه ها خصوصاً در بخش مرکزی منطقه آب مورد نیاز وجوش منطقه را تامین می نماید.

آدرس: ایران – همدان – فامنین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد