بلیط هواپیما

می توانید عجایب هفت گانه جدید جهان را نام ببرید؟

عجایب هفت گانه جدید جهان

حتما عبارت عجایب هفت گانه جهان، را تا به حال شنیده اید و شاید حتی بتوانید آن ها را نام ببرید. در سال ۲۰۰۱ سازمانی به نام بنیاد عجایب هفت گانه جدید از مردم سؤال کرد، کدام یک از عجایب جهان را در لیست جدید قرار می دهید. میلیون ها نفر به این سؤال پاسخ دادند و اغلب پاسخ ها قدیمی تر از آن چه تصور می کنید بود. سرانجام پس از انجام بررسی ها در سال ۲۰۰۷ لیست نهایی اعلام شد. با الی گشت همراه شوید تا به بررسی لیست نهایی جدید بپردازیم.

عجایب هفت گانه جدید

۱- کولوسئوم | The Colosseum

مطالب مرتبط:
چرا تاج محل از عجایب جهان است
از عجایب ۷ گانه جهان بازدید کنید + ویدئو

اسمی که بیش از دیگر گزینه ها همه را متعجب کرد. چرا که قدمت آن تفاوت چندانی با عجایب قدیمی نداشت. اما به هر حال سازه ای باستانی است که در کتاب گینس نیز اسم آن به عنوان بزرگ ترین آمفی تئاتر جهان ثبت شده است. ظرفیت آن بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر بود و ۸۰ در ورودی داشت. ساخت کلوسئوم در سال ۸۰ بعد از میلادی مسیح به اتمام رسید و اولین آمفی تئاتر دائمی رم شد. هر چند امروزه اکثر مردم جهان آن را با تاریخ خونین گلادیاتورها می شناسند. این بنا در شهر رم کشور ایتالیا قرار دارد.

کولوسئوم

۲- ماچو پیچو | Machu Picchu

این بنا در کشور پرو قرار دارد. ماچو پیچو(شهر گمشده اینکاها) در قرن ۱۵ میلادی برای امپراطور اینکاها ساخته شد. پس از گذشت ۱۰۰ سال و در پی شکست اینکاها مقابل اسپانیا متروکه شد. به دلیل ارتفاع زیاد (۲۴۳۰ متر بالاتر از سطح دریا) و فاصله ۸۰ کیلومتری با کوسکو، پایتخت اینکاها از دست حملات جنگ جان سالم به در برد و ویران نشد. سرانجام در سال ۱۹۱۱ یک تاریخ شناس آمریکایی موفق شد آن را به جهان معرفی کند. هر سال بیش از نیم میلیون گردشگر به بازدید از ماچو پیچو می روند.

ماچو پیچو

۳- پترا | Petra

پترا شهر تاریخی جنوب عمان که روزگاری پایتخت نبطی ها بوده است. ساخت این بنا به وسعت ۲۶۴ کیلومتر مربع در سال ۳۱۲ قبل از میلاد مسیح کامل شد. این مورد از عجایب هفت گانه جدید آن قدر قدیمی است که می توانست درلیست قیمی نیز جای بگیرد. حتی اگر خیلی علاقه مند به اثار باستانی و تاریخ نباشید نیز ممکن است پترا را در فیلم آخرین نفرین شده از سری فیلم های اینیانا جونز دیده باشید.

این شهر عظیم کاملا در دل کوه ها قرار گرفته است. معنی نام آن به زبان یونانی صخره است. سنگ هایی که شهر در آن قرار گرفته است، سرخ رنگ یا صورتی رنگ هستند. نام اصی شهر سلع بوده که رومیان نامش را به زبان خود ترجمه کردند. پترا امروزه محبوب ترین نقطه گردشگری در عمان است.

پترا

۴- تاج محل | Taj Mahal

تاج محل موردی بود که همه می توانستند پیش بینی کنند در لیست عجایب هفت گانه جدید جهان قرار می گیرد. آرامگاهی با شکوه و دیدنی که در سال ۱۶۴۷ میلادی ساختش تکمیل شد. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند برای یاد بود همسر ایرانیش، ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۲میلادی در سفری جنگی ‌هنگام وضع حمل فوت کرد ساخته شد. شاه‌ جهان نیز پس از فوتش همان جا دفن شد. جالب آن جاست که از زندگی مشترک ممتاز محل و شاه جهان ۱۸ سال می گذشت و آن ها ۱۴ فرزند داشتند. ۷ فرزند آن ها زنده ماندند. ممتاز محل که در هنگام مرگ تنها ۳۹ سال سن داشت، از همسرش خواست بعد از مرگش ازدواج نکند و این آرامگاه را برایش بسازد.

تاج محل

۵- تندیس حضرت مسیح | Cristo Redentor

این تندیس جوان ترین بنا در لیست عجایب هفت گانه جدید جهان است. ارتفاع این سازه خیلی بزرگ ۳۹٫۶ متر و طول دستانش ۲۸ متر است.  امرزوه به نمادی از شهر ریو در کشور برزیل تبدیل شده است. مجسمه در قله ی ۷۱۰ متری کوه کورکووادو ساخته شده است. این تندیس ۶۳۵ تنی در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شد. ایده‌ ساخت مجسمه بر بالای کوه کوکووادو اولین بار در اواسط دهه‌۱۸۵۰ میلادی مطرح شد.

زمانی که کشیشی به نام پدرو ماریا باس (Pedro Maria Boss) از پرنسس ایزابل خواست تا هزینه‌های ساخت این سازه‌ی مذهبی را تامین کند. پل لندوفسکی (Paul Landowski) مجسمه‌ ساز فرانسوی به همراه یک مهندس برزیلی به نام هیتور داسیلوا کاستا (Heitor da Silva Costa) با همکاری آلبرت کاکو (Albert Caquot) در ساخت این مجسمه مشارکت داشته ‌اند.

تندیس-حضرت-مسیح

۶- دیوار بزرگ چین |  Great Wall of China

همان طور که همه می دانیم و نام آن را بارها شنیده ایم، این دیوار بزرگ ترین و طولانی ترین دیوار جهان است. ساخت دیوار بین قرن های پنجم تا هشتم قبل از میلاد مسیح آغاز شد. هدف از ساخت آن محافظت از مرزهای کشور در مقابل حملات دشمنان بود. در میان این دیوارها برج های آتش و قلعه های مرزی نیز ساخته شده است. در این سال ها دوک های مختلف دیوارهای مختلفی را می ساختند تا این که در سال ۲۲۱ پیش از میلاد امپراطور آن ها را به وحدت رساند و دیوارها به یکدیگر متصل شدند.

امروزه این دیوار ۷۳۰۰ کیلومتر طول دارد. ارتفاع دیوار به ۱۰ متر می رسد. دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است. ادعای اشتباهی که سال هاست بین مردم بیان می شود دیده شدن دیوار چین از کره ماه با چشم غیر مسلح است. که علی رغم این که هیچ گاه موره تایید فضا نوردان واقع نشد همراه بین مردم رایج است.

دیوار بزرگ چین-برنامه سفر 4روزه پکن

۷- چیچن ایتزا | Chichén Itzá

این هرم مایایی چند صد سال قبل از این که کریستف کلمب موفق به کشف قاره آمریکا شود ساخته شده بود. معنی لغوی نام آن در کنار دهانه چاه ایتزا (ایتزا در زبان مایایی یعنی جادویی) است. باستان شناسان معتقد هستند قدمت آن به ۱۰۰۰ سال پیش بر می گردد . شهر چیچن ایتزا در آن زمان پایتخت یکی از پادشاهان مایاها بوده است. این اثر که امروزه در کشور مکزیک قرار دارد توانست در لیست عجایب هفت گانه جدید جهان جای گیرد.

منبع: curiosity.com

مسجد جامع اردبیل، یکی از قدیمی ترین مساجد ایران
مسجد جامع اردبیل، یکی از قدیمی ترین مساجد ایران
تفریحات رایگان در بمبئی که نباید آن ها را از دست داد!
تفریحات رایگان در بمبئی که نباید آن ها را از دست داد!
دریاچه هویز، بزرگ ترین دریاچه آب گرم دنیا در مجارستان
دریاچه هویز، بزرگ ترین دریاچه آب گرم دنیا در مجارستان
درخت کهنسال کیش، از جاذبه های مهم نگین خلیج فارس
درخت کهنسال کیش، از جاذبه های مهم نگین خلیج فارس