بلیط هواپیما

حقایقی شگفت انگیز و عجیب از گرجستان!

عجایب گرجستان

هر شخصی می تواند از عجایب گرجستان برای شما حرف بزند اگر به این کشور سفر کرده باشد. در تورهای گرجستان شما به بازدید بسیاری از جاذبه های شگفت انگیز این کشور می روید. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره ی آسیا و اروپا، در منطقه ی قفقاز اوراسیا قرار دارد. این کشور در مرز دریای سیاه و دریای خزر واقع شده است. به علت شرایط جغرافیایی و موقعیت مکانی، گرجستان کشوری چهار فصل محسوب می گردد و شرایط آب و هوای آن در هر یک از مناطق تمایز دارد. تفلیس بزرگترین شهر و پایتخت گرجستان می باشد. جالب است بدانید که تمام قوانین کشور گرجستان مطابق قوانین اتحادیه اروپا است. از آنجایی که هزینه های سفر به گرجستان برای ایرانی ها ارزان است، تور گرجستان طرفداران زیادی دارد. هر ساله گرجستان میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران ایرانی است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با حقایقی جالب درباره ی گرجستان آشنا شوید.

گرجستان

حقایقی جالب درباره ی گرجستان

مطالب مرتبط:
۱۵ جاذبه ی معروف باتومی
در تفلیس به کدام رستوران ها برویم؟
راهنمای سفر به تفلیس

با وجود اینکه گرجستان در میان ایرانی ها خیلی شناخته شده است و از مقاصد سفر محبوب ما محسوب می شود، اما جالب است بدانید که این کشور زیبا هنوز برای مردم خیلی از کشورهای دنیا ناشناخته باقی مانده یا کم تر شناخته شده است. افرادی که به گرجستان سفر کرده اند می دانند گرجستان یاد آور زیبایی طبیعت بکر و مهمان نوازی مردم خونگرم گرجی است؛ با این حال عجایب گرجستان همچنان بسیار است.

گرجستان زیبا در دو قاره ی آسیا و اروپا قرار گرفته و این موقعیت عالی باعث ایجاد تلفیقی از فرهنگ ها و زیبایی های طبیعی آسیایی اروپایی شده گردیده. این کشور بر خلاف کوچک بودنش، از سایت های تاریخی، اماکن ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، جاذبه های طبیعی سرسبز خیره کننده و تفریحات زیادی برای هر نوع گردشگر و بازدید کننده ای برخوردار می باشد.

کشور گرجستان همانند جواهری در قفقاز می درخشد و اگر هنوز به این نقطه ی زیبای آسیایی اروپایی سفر نکرده اید توصیه می کنیم حتما تور گرجستان را در فهرست برنامه های سفرتان قرار دهید.

حقایق گرجستان

مردم گرجستان این کشور را گرجستان خطاب نمی کنند

گرجی ها کشورشان را با نام ساکارتولو (Sakartvelo) می خوانند. این نام متشکل از دو بخش است:

  • کارتولو که به سکونت منطقه ی مرکزی اصلی گرجستانی کارلی ایبریا (Karli-Iberia) اشاره دارد؛
  • و به پیراوند سا-اُ (sa-o) که جغرافیایی معمولی برای شناخت سرزمینی است که کارتولی در آن زندگی می کند.

کسی نمی داند که نام انگلیسی گرجستان از کجا و چگونه برای این کشور اتخاذ گردیده است. اما نظریه ای وجود دارد که بر اساس آن گفته می شود در قرون وسطی اصلاح طلبان مسیحی نام سنت جورج، که از حامیان گرجی ها بوده، را روی این کشور گذاشته اند.

عجایب گرجستان

گرجستان سرزمین ساکنان اولیه ی اروپا

تحقیقات باستان شناسی دیمانیسی قدیمی ترین جمجمه ی انسان را در قفقاز یافته است. بر اساس این تحقیقات، انسان برای سفر از آفریقا به اروپا، از گرجستان عبور نموده است. این دو جمجمه ی ۱٫۸ میلیون ساله، بقایایی از یک زوج گرجی با نام ززوا و اِمزیا هستند. از این حیث یکی از عجایب گرجستان این است که این کشور سرزمین مردم اولیه ی اروپا می باشد.

هیچ کس به جز گرجی ها به زبان گرجی سخن نمی گوید

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد گرجستان این است که زبان گرجی در میان ۱۴ زبان منحصر به فرد دنیا قرار می گیرد. زبان گرجی حروف الفبای مختص به خودش را دارد. متون گرجی از بدو ایجاد متشکل از سه زبان مختلف بود:

  • نوسخوری
  • آسومتارولی
  • مخدرولی

حروف الفبایی که امروزه گرجی ها استفاده می کنند در مجموع ۳۳ حرف هستند.

الفبای گرجستان

گرجستان یکی متنوع ترین گونه های زیست محیطی دنیا را دارد

مقصد محبوب گردشگری گرجستان از ۱۲ نقطه ی مختلف آب و هوایی برخوردار است. آب و هوای این منطقه از نیمه گرمسیری گرفته تا نیمه بیابانی با ۴۹ نوع خاک مختلف می باشد. به همین دلیل است که از عجایب گرجستان می توان به متنوع ترین گونه های زیست محیطی آن در روی کره ی زمین اشاره کرد. علاوه بر این اغلب حیوانات هیجان انگیز مانند خرس ها، پلنگ ها و سیاهگوش ها در اینجا یافت می شوند.

گرجستان

مرتفع ترین منطقه ی مسکونی اروپا از عجایب گرجستان

روستاهای بوچورنا و اوشغولی از مرتفع ترین مناطق مسکونی اروپا هستند که حدود ۲ هزار و ۳۴۵ متر و ۲ هزار و ۱۰۰ متر بالای سطح دریا ارتفاع دارند. فصل تابستان در این مناطق کوهستانی کوتاه و فصل زمستان برفی با سرمای شدید است.

دو شهر تاریخی اروپایی در گرجستان

متسختا و کوتایسی هر دو در گذشته پایتخت گرجستان بودند و در میان ۱۶ شهر قدیمی اروپا قرار دارند. کوتایسی واقع در غرب گرجستان است. این منطقه پایتخت پادشاهی کلچیه و منطقه ی باستانی قفقاز جنوبی بود، که مردم پیش از اوایل هزاره دوم قبل از میلاد در آنجا زندگی می کردند. در مقایسه با کوتایسی، متسختا به اندازه ی کوتایسی قدمت ندارد و ۳ هزار سال پیش تاسیس شده و از عجایب گرجستان در بین شهرهایش است.

 

نام تفلیس از کلمه ای گرجی به معنای “گرم” گرفته شده

تفلیس پایتخت گرجستان و از مقاصد پر طرفدار گردشگران می باشد. وجه تسمیه ی تفلیس بر گرفته از چشمه های آب گرم طبیعی این منطقه است. تفلیس معنای محل گرم می دهد.

گرجستان تفلیس

گرجستان مقصدی کشف نشده برای هلی اسکی

فراوانی برف، چشم اندازهای شگفت انگیز و دامنه های گسترده ی باز، گوادوری گرجستان را به محلی عالی برای اسکی و هِلی اِسکی بدل ساخته است. گوادوری گرجستان مقصدی خلوت و بی نظیر برای اسکی بازها و اسنوبردرها محسوب می گردد که می تواند از عجایب گرجستان باشد.

گرجستان هلی اسکی

موزیک محلی گرجی شهرتی جهانی دارد

گرجی ها موزیک محلی جالبی دارند که در دنیا شناخته شده است. موسیقی محلی گرجی ها از عجایب گرجستان بوده که حتی توجه سازمان جهانی یونسکو را نیز به خود جلب کرده و در فهرست میراث فرهنگی ناملموس انسانی به رسید. این موسیقی محلی در ۳ نوع مختلف می باشد.

مقصد آسیایی اروپایی گرجستان با وجود اینکه کشوری کوچک است، اما از جاذبه های تاریخی، طبیعی و تفریحی متعددی برخوردار می باشد. این تنوع باعث شده نیاز هر نوع گردشگری در سفر به این کشور زیبا برطرف گردد. جاذبه های تاریخی فراوان که قدمت آن ها به هزاران سال قبل باز می گردد، غذاهای لذیذ و خوش آب و رنگ، طبیعت بکر و بی نظیر، مردم خونگرم گرجی و مهم تر از همه هزینه های ارزان، همگی خاطره ی سفری فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می زنند. برای سفر به هر یک از شهرهای این کشور و دیدن عجایب گرجستان می توانید بلیط هواپیما و هتل های گرجستان را از سایت الی گشت رزو نمایید.

منبع: theculturetrip

کافه گردی در گرجستان؛ تجربه ای متفاوت
کافه گردی در گرجستان؛ تجربه ای متفاوت
غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
گشتی در مراکز خرید تفلیس
گشتی در مراکز خرید تفلیس
در تفلیس از کجا خرید کنیم؟
در تفلیس از کجا خرید کنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code