عطر بهار نارنج های شیراز در باغ دلگشا

باغ دلگشا

شیراز باغ های تاریخی و زیبایی را در دل خود جای داده که با بازدید از آن ها نه فقط در هوایی نشاط بخش چشم اندازهایی زیبا و طبیعتی خیره کننده می بینید بلکه می توانید از دیدن معماری باشکوه تاریخی ایران هم هیجان زده شوید. یکی از باغ های تاریخی شیراز باغ دلگشا است که آوازه نارنجستان های زیبا و فواره های تماشایی اش مدت هاست بهانه ای می شود تا گردشگران به بازدید از این باغ زیبا بروند. برای آشنایی با باغ دلگشا الی گشت را همراهی کنید.

عمارت باغ دلگشا
مطالب مرتبط:
معرفی باغ جنت شیراز
همه چیز درباره نقش رستم شیراز

باغ دلگشا از باغ های تاریخی شیراز است که قدمتش به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار برمی گردد. در اصل این باغ در دوره ساسانیان شکل گرفته اما چیزی که امروز در شیراز از باغ دلگشا می بینید حاصل دوره های مختلف تاریخی است. باغ در دوره تیمور گورکانی آنقدر باشکوه بود که تیمور بعد از دیدنش مثل همین باغ را در سمرقند ساخت. شهرت این باغ در دوره صفویه نام آن را در کتاب جهانگردان اروپایی زیادی آورده است. با این که در اواسط حکومت نادرشاه تا شروع حکومت زندیه به باغ آسیب های فراوانی وارد شد اما کریمخان سریعا باغ را احیا کرد و دوباره آن سرسبزی و زیبایی را به باغ برگرداند، در این باغ بناهایی از دوره قاجاریه هم به چشم می خورد که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

حیاط باغ دلگشا

این باغ ۵/۷ هکتار مساحت دارد و با قدم زدن در آن انبوه درختان نارنج و کمی هم درختان پرتقال نظرتان را جلب می کند اگر در اواسط فروردین تا اردیبهشت به اینجا بروید زیبایی شکوفه های سفید این درختان و عطر خوشبوی آن ها فضایی رویایی را پیش رویتان می گذارد. در وسط باغ عمارتی هست که معماری اش به شیوه کاخ های ساسانی بیشاپور طراحی و در زمان زندیه ساخته شده است. در این عمارت ۴ طبقه یک تالار بزرگ و چهار شاه نشین قرار دارد و دو در ورودی در دو طرف ساختمان امکان ورودتان به ساختمان را فراهم می کند. در طبقه وسط، ایوانی با دو ستون هست که به طرف استخر قرار گرفته و در کناره های آن اشعار زیبایی با خط نستعلیق خوشنویسی شده است.

باغ دلگشا

سرتان را که بالا کنید سقف های چوبی با گچ بری های زیبا چشمانتان را خیره می کند و در هر طرف نقاشی های رنگ روغن و آینه کاری هایی را می بینید که بنایی خیره کننده را به وجود آورده اند. در روبروی این عمارت حوضی سنگی ای وجود دارد که فواره های اطرافش طروات هوا را بیشتر کرده است. آبی که برای آبیاری درختان و گل های این باغ استفاده می شود از چشمه قنات آرامگاه سعدی سرچشمه می گیرد. این باغ سرسبز و باشکوه در سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسید و مالکیت آن با شهرداری شیراز است. باغ در چند قدمی آرامگاه سعدی قرار دارد و می توانید این دو جاذبه معروف شیراز را درکنار هم بازدید کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد