alexaa

غار اصحاب کهف کجاست؟+تصویر

غار اصحاب کهف کجاست؟

داستان اصحاب کهف را همه ما شنیدیم، چند جوان و یک سگ که برای سال‌ها در یک غار به خواب رفتند. کسانی که نمی توانستند دین خودشان را به فرمانروای وقت روم باستان اعلام کنند، به این غار می روند و بعد از سال‌ها از خواب بیدار می‌شوند. بعدها بسیاری از باستان شناسان درصدد پیدا کردن غار مذکور برآمدند و گزینه‌های بسیاری هم مطرح شد که ما چند مورد از آنها را بیان می‌کنیم. این گزینه ها حالا به جاذبه های مهم گردشگری تبدیل شدند و افراد زیادی به دیدن آنها می‌روند. با الی گشت در دیدن جاذبه های دیدنی و جذاب غار اصحاب کهف همراه باشید.

غار اصحاب کهف
مطالب مرتبط:
تنها کوهی در جهان که ایدز را درمان می کند در ایران است
مردم این شهر زیر زمین زندگی می‌کنند!

داستان اصحاب کهف جزء داستان هایی اعتقادی است که در کتاب های مقدس از آن یاد شده است. با توجه به شواهدی که وجود دارد اصحاب کهف در غاری که بسیار وسیع بوده به خواب طولانی رفتند و سپس بیدار شدند تا دلیلی باشند بر اصل روز رستاخیز که همه موجودات در محضر حضرت حق بیدار می شوند. تا کنون غارهایی را در برخی از کشورها پیدا کرده اند که درون آنها تعدادی قبر به همراه سنگ نوشت هایی با مضمون اصحاب کهف پیدا شده است، که حاکی از آن هستند اصحاب کهف در آنجا سکونت داشته و خواب رفته اند. با بررسی هایی که انجام شده این داستان به قرن پنجم میلادی بر می گردد.

اصحاب کهف

عمده موضوع داستان اصحاب کهف مربوط به ایمان داشتن به روز رستاخیز است. روزی که تمام این جهان هستی یکپارچه خواهد شد. حال اصحاب کهف که بودند؟ داستان های زیادی از تعداد از این افراد و همچنین محلی که آنان در آنجا به خواب رفتند وجود دارد. شاید بپرسید خواب؟ بله اصحاب کهف به مدت طولانی به خواب رفتند و سپس از خواب بیدار شدند؛ آنان وقتی پس از این خواب طولانی از خواب بیدار شدند و خورشید را مشاهده کردند گفتند: گویی یک روز یا نصف روز خوابیده ایم!!! فلسفه این خواب هم این طور بیان شده است که اصحاب کهف برای مدتی به خواب بروند و سپس بیدار شوند تا با این کار هدف جهان هستی بر همگان ثابت شود. چرا که ما برای هدف والا به این دنیا آمده ایم و تمامی اعمال ما چه مثبت و چه منفی بازخورد خودش را دارد.

اصحاب کهف کجاست

تعداد این افراد با توجه به اسناد موجود در کتاب ها این گونه بیان شده است:

آنها سه جوان بودند که همراشان یک سگ بوده است. عده ای دیگر می گویند که آنها پنج جوان بودند و ششمین آنها سگشان بوده، اما عده ای دیگر هم این طور بیان می کنند که آنان هفت نفر بودند و هشتمین آنها سگشان بود. همچنان از تعداد آنها خبر موثقی وجود ندارد.

داستان اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف در ادبیات قرون وسطی

جان دون از شعرای قرن شانزدهم درباره توصیف شرایط و وضعیت اصحاب کهف در فرهنگ کلیسای پروتستان شعری را سروده است. در دوره ای که در اروپا به عصر روشنگری مشهور بود این داستان کمی مورد بی توجهی قرار گرفت اما با ظهور دوران رومانتیسیزم این داستان مجدد احیا شد و مورد توجهات بسیاری قرار گرفت. اشاره به این داستان در آثاری از تومان دی کوئنسی، شعری از گوته، داستانی از واشنگتن ایروینگ و اچ جی ولز به چشم می خورد.

مختصری کوتاه از داستان اصحاب کهف

در برخی از داستان ها آمده است که زمانی که اصحاب کهف از خواب بیدار شدند، احساس گرسنگی کردند و یک نفر از آنها که نامش تملیخا بود به شهر رفت تا آب و غذا بخرد. او پس از این که به شهر رسید دید که همه چیز به طرز عجیبی تغییر کرده است، زیرا آنها خود از این که سالهاست در غاری  سکونت داشتند به خواب رفتند مطلع نبودند و احساس می کردند که یک روز یا نیم روزی را در خواب بوده اند. از همین وقتی به شهر رسید و خواست که نان بخرد پولی را به نانوا داد باعث شد نانوا به او شک کند که آیا تو گنج پیدا کرده ای؟ تملیخا گفت خیر چه می گویی!!! از همین رو نانوا او را به نزد حاکم شهر برد تا ماجرا را جستجو کند.

داستان اصحاب کهف

وقتی تملیخا نزد حاکم رفت به او گفته شد که تو می توانی خمس گنجی که پیدا کرده ای را بدهی و بروی، اما تملیخا سر حرف خود بود و در نتیجه حاکم شهر مجبور شد تا به خانه تملیخا برود. وقتی آنان به نزدیکی خانه یا همان غاری که اصحاب کهف در آن خفته بودند رسیدند، تملیخا کمی جلوتر رفت تا دوستانش را در غار مطلع سازد اما وقتی ماجرا را برای دوستانش در غار تعریف کرد که مردم شهر آمده اند تا ما ببینند تملیخا به آنان گفت که ما سالهاست که به خواب طولانی رفته ایم. دوستانش وقتی از این ماجرا با خبر شدند به دلیل اینکه در بین جهانیان آشوبی به پا نشود آرزوی خواب ابدی کردند. بلافاصله آرزوی آنها برآورده شد و درب غار پوشیده شد. از همین رو داستان اصحاب کهف برای همیشه به پایان رسید و اطلاع دقیق و کاملی از آنان وجود ندارد.

بازدید از غار اصحاب کهف

برخی از غارهای اصحاب کهف

 • به اعتقاد برخی این غار در شهر افسوس در نزدیکی ازمیر ترکیه قرار دارد. در نزدیکی ویرانه‌های باستانی افسوس کوهی به نام ینایرداغ است که در آن غاری قدیمی را خواهید دید، همان غاری که به گفته بسیاری اصحاب کهف در آن به خواب رفتند. این غار بسیار بزرگ است و در آن صدها قبر وجود دارد.
 • در نزدیکی شهر نخجوان نیز غار معروفی وجود دارد که روی آن نوشته شده غار اصحاب کهف و بسیاری از گردشگران این شهر به دیدن این غار می روند، چرا که معتقدند این غار همان غار اصحاب کهف است.
 • غار دیگری در نزدیکی پایتخت اردن یعنی شهر امان وجود دارد که قدمت آن به قرن پنجم میلادی می رسد، به اعتقاد برخی این مکان همان غار معروف اصحاب کهف است.

این غارها در حال حاضر محافظت می شوند و برای بازدید از آنها بایستی قوانین ورود به آنها را رعایت کنید.

 1. mohsen

  سلام هیچ نوشته ای در این زمینه به اندازه قرآن سندیت ندارد.اصحاب کهف داخل هیچ قبری نیستند.بلکه دوباره مثل قبل به خواب رفتند.و هیچ کس نمی تواندبه قاری که در آن هستند وارد شود.جز اینکه با ترس و وحشت بسیار از آنجا فرار کند.اصحاب کهف هنگام ظهور امام زمان( عج) به آن حضرت می پیوندند.

 2. محمد

  با تشکر از زحمت ارائه این مطلب می خواستم متذکر بشوم تا آنجا که این حقیر می داند داستان مردان غار یا همان اصحاب کهف در هیچ کتاب مقدسی بغییر از کتاب قرآن کریم که کلام وحی است نیامده زیرا جریان اصحاب کهف بعد از حضرت عیسی اتفاق افتاده وپس از کتابهای تورات،انجیل و سایر کتوب آسمانی بوده است.

 3. مجید

  ممنون از اطلاعاتتون.ولی هر چه بود و هست اوج خوشبختی و سعادت است.انسان به درجه ای برسد که از خداوند مرگ بخواهد و خداوند اجابت کند.خوش به سعادت انها و امثالهم.

 4. سید جواد

  فیلادلفیا در آن زمان نام کدام شهر بوده است؟اگر بدانیم مشکل حل می شود.قطعا این غارها که می گویند نخواهد بود چون کسی را یارای ورود به آن نیست

 5. صالحه زرغون

  با تشکر فراوان از مطلب خوب تان مگر من که کوچک بودم در ولسوالی قیصار ولایت میمنه افعانستان نیز یک کوه بود که در ان نوشته بودن غار اصحاب کعف در بین آن غار هفت نفر در کفن سفید بودن و یک سنگ مانند سگ شان در دهن غار اصحاب کعف بود البته با چراغ داخل آن غار شدیم و عکس هم گرفتیم البته در عکس لوحه غار اصحاب کعف دیده میشود

 6. سهرود

  در نقاط مختلف به نام غار اصحاب کهف وجود دارد در دیزج (۵کیلومتری شهرستان شاهرود ) هم یک غار به این نام وجود دارد. و کمتر کسی جرات بازدید از آن را داشته است و گفته میشود هرکس در آن وارد شده یا مجنون بیرون آمده و یا همانجا فوت کرده و کسی هم جرات بیرون آوردن او را نداشته است

 7. کوروش

  با سلام اصحاب کهف در نخجوان هست بنده انجا رفته ام واز نزدیک دیده ام وبقیه جاها را بخاطر گردشگری به غلط معرفی میکنند.با تشکر از شیراز

  • نرگس شیراز

   درود،بله درست است غاراصحاب کهف درنخجوان قرارداردوبه صورت زیارتگاه ویه مکان مقدس برامردم اونجاست که چهارشنبه های هرهفته همه به اونجامیرندو دعامیخونند

 8. نرگس شیراز

  درود،بله درست است غاراصحاب کهف درنخجوان قرارداردوبه صورت زیارتگاه ویه مکان مقدس برامردم اونجاست که چهارشنبه های هرهفته همه به اونجامیرندو دعامیخونند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد