غار اصحاب کهف کجاست؟+تصویر

غار اصحاب کهف کجاست؟

داستان اصحاب کهف را همه ما شنیدیم، چند جوان و یک سگ که برای سال‌ها در یک غار به خواب رفتند. کسانی که نمی توانستند دین خودشان را به فرمانروای وقت روم باستان اعلام کنند، به این غار می روند و بعد از سال‌ها از خواب بیدار می‌شوند. بعدها بسیاری از باستان شناسان درصدد پیدا کردن غار مذکور برآمدند و گزینه‌های بسیاری هم مطرح شد که ما چند مورد از آنها را بیان می‌کنیم. این گزینه ها حالا به جاذبه های مهم گردشگری تبدیل شدند و افراد زیادی به دیدن آنها می‌روند. با الی گشت در دیدن جاذبه های دیدنی و جذاب غار اصحاب کهف همراه باشید.

غار اصحاب کهف
مطالب مرتبط:
مردم این شهر زیر زمین زندگی می‌کنند!

داستان اصحاب کهف جزء داستان هایی اعتقادی است که در کتاب های مقدس از آن یاد شده است. با توجه به شواهدی که وجود دارد اصحاب کهف در غاری که بسیار وسیع بوده به خواب طولانی رفتند و سپس بیدار شدند تا دلیلی باشند بر اصل روز رستاخیز که همه موجودات در محضر حضرت حق بیدار می شوند. تا کنون غارهایی را در برخی از کشورها پیدا کرده اند که درون آنها تعدادی قبر به همراه سنگ نوشت هایی با مضمون اصحاب کهف پیدا شده است، که حاکی از آن هستند اصحاب کهف در آنجا سکونت داشته و خواب رفته اند. با بررسی هایی که انجام شده این داستان به قرن پنجم میلادی بر می گردد.

اصحاب کهف

عمده موضوع داستان اصحاب کهف مربوط به ایمان داشتن به روز رستاخیز است. روزی که تمام این جهان هستی یکپارچه خواهد شد. حال اصحاب کهف که بودند؟ داستان های زیادی از تعداد از این افراد و همچنین محلی که آنان در آنجا به خواب رفتند وجود دارد. شاید بپرسید خواب؟ بله اصحاب کهف به مدت طولانی به خواب رفتند و سپس از خواب بیدار شدند؛ آنان وقتی پس از این خواب طولانی از خواب بیدار شدند و خورشید را مشاهده کردند گفتند: گویی یک روز یا نصف روز خوابیده ایم!!! فلسفه این خواب هم این طور بیان شده است که اصحاب کهف برای مدتی به خواب بروند و سپس بیدار شوند تا با این کار هدف جهان هستی بر همگان ثابت شود. چرا که ما برای هدف والا به این دنیا آمده ایم و تمامی اعمال ما چه مثبت و چه منفی بازخورد خودش را دارد.

اصحاب کهف کجاست

تعداد این افراد با توجه به اسناد موجود در کتاب ها این گونه بیان شده است:

آنها سه جوان بودند که همراشان یک سگ بوده است. عده ای دیگر می گویند که آنها پنج جوان بودند و ششمین آنها سگشان بوده، اما عده ای دیگر هم این طور بیان می کنند که آنان هفت نفر بودند و هشتمین آنها سگشان بود. همچنان از تعداد آنها خبر موثقی وجود ندارد.

داستان اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف در ادبیات قرون وسطی

جان دون از شعرای قرن شانزدهم درباره توصیف شرایط و وضعیت اصحاب کهف در فرهنگ کلیسای پروتستان شعری را سروده است. در دوره ای که در اروپا به عصر روشنگری مشهور بود این داستان کمی مورد بی توجهی قرار گرفت اما با ظهور دوران رومانتیسیزم این داستان مجدد احیا شد و مورد توجهات بسیاری قرار گرفت. اشاره به این داستان در آثاری از تومان دی کوئنسی، شعری از گوته، داستانی از واشنگتن ایروینگ و اچ جی ولز به چشم می خورد.

مختصری کوتاه از داستان اصحاب کهف

در برخی از داستان ها آمده است که زمانی که اصحاب کهف از خواب بیدار شدند، احساس گرسنگی کردند و یک نفر از آنها که نامش تملیخا بود به شهر رفت تا آب و غذا بخرد. او پس از این که به شهر رسید دید که همه چیز به طرز عجیبی تغییر کرده است، زیرا آنها خود از این که سالهاست در غاری  سکونت داشتند به خواب رفتند مطلع نبودند و احساس می کردند که یک روز یا نیم روزی را در خواب بوده اند. از همین وقتی به شهر رسید و خواست که نان بخرد پولی را به نانوا داد باعث شد نانوا به او شک کند که آیا تو گنج پیدا کرده ای؟ تملیخا گفت خیر چه می گویی!!! از همین رو نانوا او را به نزد حاکم شهر برد تا ماجرا را جستجو کند.

داستان اصحاب کهف

وقتی تملیخا نزد حاکم رفت به او گفته شد که تو می توانی خمس گنجی که پیدا کرده ای را بدهی و بروی، اما تملیخا سر حرف خود بود و در نتیجه حاکم شهر مجبور شد تا به خانه تملیخا برود. وقتی آنان به نزدیکی خانه یا همان غاری که اصحاب کهف در آن خفته بودند رسیدند، تملیخا کمی جلوتر رفت تا دوستانش را در غار مطلع سازد اما وقتی ماجرا را برای دوستانش در غار تعریف کرد که مردم شهر آمده اند تا ما ببینند تملیخا به آنان گفت که ما سالهاست که به خواب طولانی رفته ایم. دوستانش وقتی از این ماجرا با خبر شدند به دلیل اینکه در بین جهانیان آشوبی به پا نشود آرزوی خواب ابدی کردند. بلافاصله آرزوی آنها برآورده شد و درب غار پوشیده شد. از همین رو داستان اصحاب کهف برای همیشه به پایان رسید و اطلاع دقیق و کاملی از آنان وجود ندارد.

بازدید از غار اصحاب کهف

برخی از غارهای اصحاب کهف

 • به اعتقاد برخی این غار در شهر افسوس در نزدیکی ازمیر ترکیه قرار دارد. در نزدیکی ویرانه‌های باستانی افسوس کوهی به نام ینایرداغ است که در آن غاری قدیمی را خواهید دید، همان غاری که به گفته بسیاری اصحاب کهف در آن به خواب رفتند. این غار بسیار بزرگ است و در آن صدها قبر وجود دارد.
 • در نزدیکی شهر نخجوان نیز غار معروفی وجود دارد که روی آن نوشته شده غار اصحاب کهف و بسیاری از گردشگران این شهر به دیدن این غار می روند، چرا که معتقدند این غار همان غار اصحاب کهف است.
 • غار دیگری در نزدیکی پایتخت اردن یعنی شهر امان وجود دارد که قدمت آن به قرن پنجم میلادی می رسد، به اعتقاد برخی این مکان همان غار معروف اصحاب کهف است.

این غارها در حال حاضر محافظت می شوند و برای بازدید از آنها بایستی قوانین ورود به آنها را رعایت کنید.

 1. mohsen

  سلام هیچ نوشته ای در این زمینه به اندازه قرآن سندیت ندارد.اصحاب کهف داخل هیچ قبری نیستند.بلکه دوباره مثل قبل به خواب رفتند.و هیچ کس نمی تواندبه قاری که در آن هستند وارد شود.جز اینکه با ترس و وحشت بسیار از آنجا فرار کند.اصحاب کهف هنگام ظهور امام زمان( عج) به آن حضرت می پیوندند.

 2. محمد

  با تشکر از زحمت ارائه این مطلب می خواستم متذکر بشوم تا آنجا که این حقیر می داند داستان مردان غار یا همان اصحاب کهف در هیچ کتاب مقدسی بغییر از کتاب قرآن کریم که کلام وحی است نیامده زیرا جریان اصحاب کهف بعد از حضرت عیسی اتفاق افتاده وپس از کتابهای تورات،انجیل و سایر کتوب آسمانی بوده است.

 3. مجید

  ممنون از اطلاعاتتون.ولی هر چه بود و هست اوج خوشبختی و سعادت است.انسان به درجه ای برسد که از خداوند مرگ بخواهد و خداوند اجابت کند.خوش به سعادت انها و امثالهم.

 4. سید جواد

  فیلادلفیا در آن زمان نام کدام شهر بوده است؟اگر بدانیم مشکل حل می شود.قطعا این غارها که می گویند نخواهد بود چون کسی را یارای ورود به آن نیست

 5. صالحه زرغون

  با تشکر فراوان از مطلب خوب تان مگر من که کوچک بودم در ولسوالی قیصار ولایت میمنه افعانستان نیز یک کوه بود که در ان نوشته بودن غار اصحاب کعف در بین آن غار هفت نفر در کفن سفید بودن و یک سنگ مانند سگ شان در دهن غار اصحاب کعف بود البته با چراغ داخل آن غار شدیم و عکس هم گرفتیم البته در عکس لوحه غار اصحاب کعف دیده میشود

 6. سهرود

  در نقاط مختلف به نام غار اصحاب کهف وجود دارد در دیزج (۵کیلومتری شهرستان شاهرود ) هم یک غار به این نام وجود دارد. و کمتر کسی جرات بازدید از آن را داشته است و گفته میشود هرکس در آن وارد شده یا مجنون بیرون آمده و یا همانجا فوت کرده و کسی هم جرات بیرون آوردن او را نداشته است

 7. کوروش

  با سلام اصحاب کهف در نخجوان هست بنده انجا رفته ام واز نزدیک دیده ام وبقیه جاها را بخاطر گردشگری به غلط معرفی میکنند.با تشکر از شیراز

  • نرگس شیراز

   درود،بله درست است غاراصحاب کهف درنخجوان قرارداردوبه صورت زیارتگاه ویه مکان مقدس برامردم اونجاست که چهارشنبه های هرهفته همه به اونجامیرندو دعامیخونند

  • مهدی از تبریز

   حجتی بالاتر ازقرآن میخواهید؟؟!
   معجزات ریاضی در قرآن رو جستجو بکنید تا قدرت خدا رو ببینید که چطور۱۴۰۰ سال قبل کتابی به این شکل دقیق از طریق پیامبر بزرگوار نازل کرده اند.

 8. نرگس شیراز

  درود،بله درست است غاراصحاب کهف درنخجوان قرارداردوبه صورت زیارتگاه ویه مکان مقدس برامردم اونجاست که چهارشنبه های هرهفته همه به اونجامیرندو دعامیخونند

 9. علی

  هیچ یک از مکان های ادعا شده غار اصحاب کهف نیست فقط یک مورد غار اردن آنهم احتمالا و نمیشه قطعی گفت
  وقتی خدا به پیامبرش میگه زیاد در موردش بحث نکن یعنی این مورد فعلا هم باید مثل رازبقی بماندل

  ولی از نظر من این غار باید روی خط استوا و کشورهایی مثل عربستان اردن فلسطین و امثالهم باید باشه
  زیرا طلوع خورشید باید سمت راست غار و غروبش سمت چپ رو روشن کنه
  از طرفی باید دو حفره یا روزنه یا سوراخ در دو طرف منتهی الیه راست و چپ باشد تا با ایه تطبیق کند
  از طرفی درب ورودی هم میتواند جنوبی هم شمالی باشد ولی مهم قرار گرفتن خورشید هنگام طلوع در راست و هنگام غروب در چپ باشه
  و این غار اقلا باید اندازه دو سه برابر یک اتاق معمولی باشه چون اشاره شده به بزرگ بودنش
  از طرفی نباید دهانه ش ظاهر باشه چون پس از خواب مجدد خدا مسدودش کرد برا حفظ این افراد و اسراسر الهی
  همچنین کسی برایشان قبری نساخته و خود غار قبر و حفاظ آنهاست
  اگر هم قبری ساخته شده بصورت نمادین است- آنان دوباره رجعت خواهند کرد و یکی از معجزات اثبات حضرت مهدی علیه السلام خواهند بود
  @ali_my_lider
  تلگرام من

 10. صادق

  و (نور) خورشید را هنگامی که طلوع کند می بینی که از مقابل غارشان به سمت راست میل می کند و هنگامی که غروب می کند (نورش را) از سمت چب آنان می برد و متمایل می شود و آنها در فضای وسیعی از آن غارند. این از نشانه ها و معجزات خداوند است. (کهف/۱۷)

  به جمله:” این از نشانه ها و معجزات خداوند است” دقت کنید. که بلافاصله بعد از بیان تغییر مسیر نور خورشید بیان شده است. و به روشنی مشخص است که موقعیت (نور) خورشید به هنگام عبور از کنار غار، در آن مقطع خاص(به علت تغییر گرانش در محیط غار، و یا هر عامل دیگر) دارای شرایط خاصی بوده است. و به هیچ وجه بیان موقعیت خورشید برای مشخص کردن موقعیت غار نمی باشد زیرا این روشی مناسب برای تعیین موقعیت غار نمی باشد و از طرف دیگر تابش نور خورشید در شرایط خاص باعث ایجاد تغییر خاصی برای افرادی که در درون غار بوده اند، نمی شود.

  لازم به ذکر است این میدان گرانشی بالا در غار، تنها در کسری از ثانیه وجود داشته است که به همین دلیل تنها بر پرتو نور که دارای سرعت بسیار زیاد می باشد تاثیر گذاشته است. و لحظه اعمال این نیروی گرانشی بالا در زمان طلوع خورشید و در طی زمان بسیار ناچیز(لحظه رفتن به آینده) بوده است و همچنین بعد از گذشت ۳۰۹ سال برای سایر افراد دقیقا در غروب چنان روزی ، زمان حضور دوباره آنها در غار بوده است. و تغییر در شرایط غار به هنگام غروب خورشید، باعث تغییر مسیر نور شده است.

  در آیه هفدهم به نکته جالب دیگری نیز اشاره شده است. ” آنها در فضای وسیعی از آن غارند” اما بودن در یک میدان گرانش بالا باعث کشیدگی می گردد و در میدان گرانشی بالا، ماده به کلی تجزیه و جزئی از آن میدان گرانشی می گردد، که به نوعی در این آیه به آن اشاره شده است.

  در مورد اینکه غاری که اصحاب کهف در آن برهه از زمان در آن قرار داشته اند دارای شرایطی خاص بوده است در آیه زیر مشخص شده است:

  … اگر بر آنها اطلاع یابی (و از نزدیک ببینی) مسلما گریزان به آنها پشت می کنی و همه وجودت از آنان پر از ترس می شود. (کهف/۱۸)

  لازم به ذکر است که: سرعت گریز، حداقل سرعت ممکن برای یک جسم می‌باشد تا بتواند از میدان گرانشی جسمی دیگر فرار کند. آنچه از آیه مشخص است این است که غار در آن مقطع زمانی خاص دارای شرایط خاصی بوده است. همچنین از آیات زیر مشخص می شود که گذر زمان برای اصحاب کهف با افرادی که خارج از غار بوده اند متفاوت بوده است. و این به خوبی نشان می دهد که اینگونه نبوده که آنها هم مانند سایر افراد ۳۰۹ سال بر آنها گذشته و در طی این زمان آنها در خواب بوده اند، (مشکل تعذیه در این مدت) بلکه واقعا آنها تنها یک روز در آن غار به خواب رفته بودند و به علت قرار گرفتن در یک میدان گرانشی بالا، گذر زمان بر آنها کندتر گذشته و بعد از یک روز (معادل ۳۰۹ سال برای افرادی که خارج از غار بوده اند) که از خواب بیدار می شوند، احساس گرسنگی کرده و از میان خودشان، فردی را برای تهیه غذا انتخاب می کنند.

 11. وهاب کرمی پور

  هر انچه در مورد انها گفته شده و نظراتی که بیان شده همه از تفکر شخصی ماست و اگر بخواهیم دریافت درستی داشته باشیم از عمل انها باید کار انها را در ذهن خود انجام دهیم وببینیم که ایا قادر به درک ان هستیم بعد دانستن جای انها خیلی مشکل نیست

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد