غار گلوی شیطان، اسرارآمیزترین غار در بلغارستان

غار گلوی شیطان | Devil’s Throat Cave

در اعماق دره Trigrad Gorge در رشته کوه های ردوپه کشور بلغارستان، یکی از اسرارآمیزترین و مرموزترین غارهای جهان قرار دارد: غار گلوی شیطان! با این که این غار از لحاظ زمین شناسی نسبتا جوان محسوب می شود حدود ۱۷۵۰۰۰ سال قدمت دارد. اما چیزی که این غار را خاص کرده است سن و سال آن نیست. دلیل اسرارآمیز بودن غار گلوی شیطان موضوع دیگری است که در این مطلب به آن می پردازیم. غار گلوی شیطان علاوه بر نام جالبی که دارد به دلیل ویژگی های خاص و اسرارآمیزش یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار برای توریست ها و همین طور مکانی ایده آل برای عکاسان محسوب می شود. دهانه غار شکلی عجیب و خاص دارد که به اعتقاد بسیاری شبیه به دهان شیطان است و وقتی آرام آرام وارد غار می شوید انگار به سرزمینی مرموز وارد شده اید. روایتی جالب در اسطوره های باستان وجود دارد که ارتباط مستقیمی با این غار دارد! با الی گشت همراه باشید.

راز غار گلوی شیطان در بلغارستان

افسانه ها در مورد این غار چه می گویند؟

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بلغارستان
جاذبه های دیدنی صوفیه در بلغارستان + تصویر

طبق افسانه اورفئوس پس از آنکه همسر محبوبش ائوردیکه فوت کرد به دنبال او به دنیای زیرین رفت تا او را دوباره به دنیا برگرداند. هادس مالک سرزمین مردگان بود و به یک شرط به اورفئوس اجازه داد که همسرش را دوباره به دنیای زندگان برگرداند: اورفئوس در کل مسیر حق ندارد به عقب برگردد و همسرش را نگاه کند! اما همان طور که می توان حدس زد در راه اورفئوس سوگندش را فراموش کرد و از ترس گم شدن ائوردیکه به عقب نگاه کرد. به این ترتیب، اورفئوس نتوانست همسرش را با خود به دنیای زندگان برگرداند و ائوردیکه برای همیشه به دنیای مردگان برگشت. طبق افسانه ها اورفئوس که از این موضوع به شدت غمگین شده بود هفت شبانه روز گریست و از اشک هایش چشمه ای در غار به وجود آمد!

غار بلغارستان

مردم معتقدند که این غار همان غار گلوی شیطان است که در بلغارستان قرار دارد و چشمه ای که در درون این غار جاری است از اشک های اورفئوس به وجود آمده است. طبق باور مردم، این اتفاقات در تالار غران (Booming Hall) غار رخ داده است و نام این بخش از غار به دلیل سرو صدا و غرشی که از آبشار داخل غار ایجاد می شود به این اسم نامگذاری شده است. این بخش دومین تالار بزرگ در بین غارهای بلغارستان است و به حدی بزرگ است که یک ساختمان دو طبقه کاملا در آن جا می شود! چشمه مشهور غار همچنان وجود دارد و بر طبق باورهای عوام، آب این چشمه چون از اشک های اورفئوس عاشق پدید آمده است خاصیت درمان گری و برآورده کردن آرزوها را دارد! بسیاری از افراد با این باور به غار گلوی شیطان می آیند و از این آب می خورند تا آرزوهایشان برآورده شود و به آنچه می خواهند برسند.

آب چشمه غار گلوی شیطان

تصویر شیطان روی دیوار غار!

اما چه چیز این غار را تا این حد اسرارآمیز و مرموز کرده است؟ اگر به این غار بروید در بالای چشمه می توانید چهره یک شیطان را ببینید که نزدیکی ورودی چشمه روی دیوار غار کنده کاری شده است. در کنار چهره شیطان چهره یک مرد نیز نقش بسته است.

علاوه بر این، ورودی طبیعی غار از دور شبیه به سر شیطان است و بر اسرارآمیز بودن این غار اضافه می کند. به همین دلیل به این غار، گلوی شیطان می گویند، چون وقتی وارد این غار می شوید انگار وارد دهان شیطان می شوید!

بلندترین آبشارزیرزمینی بالکان نیز در این غار وجود دارد و این غار را بیش از پیش جذاب کرده است. این آبشار حدود ۴۲ متر ارتفاع دارد و از لحاظ زمین شناسی دلیل اصلی شکل گیری این غار است.

تصویر شیطان روی غار

هزارتوی اسرارآمیز غار

شگفت انگیزترین حقیقت راجع به غار گلوی شیطان این است که هرچیزی که داخل آب بیفتد در تونلی به طول ۱۵۰ متر گم می شود و هرگز پیدا نمی شود. افراد ماجراجو بارها تلاش کرده اند از این هزارتوی طولانی سردربیاورند و ته آن را پیدا کنند اما هیچ یک از این تلاش ها موفق نبوده است. در سال ۱۹۷۰ دو غواص سعی کردند وارد این تونل شوند و راز آن را کشف کنند اما این تلاش به مرگ دو غواص منجر شد و حتی جسد آن ها هم هرگز پیدا نشد!

اما تنها افراد ماجراجو نبوده اند که سعی کرده اند اسرار غار گلوی شیطان را حل کنند. دانشمندان و محققان هم به این غار علاقه خاصی دارند و بارها سعی کرده اند از اسرار آن سردربیاورند. مردم عادی بارها با انداختن اشیائی مثل چوب و مانند آن سعی کرده بودند از ته و توی این غار سردربیاورند اما همان طور که گفتیم اشیائی که داخل آب غار انداخته شود هرگز خارج نمی شود!

دهانه غار گلوی شیطان

دانشمندان به دنبال راه حلی هوشمندانه برای حل راز این غار برآمدند. آن ها با اضافه کردن رنگ به آب سعی کردند متوجه بشوند که رود جاری در غار از کجا خارج می شود. چیزی که بسیار جالب بود این بود که آب رنگ شده از خروجی غار بیرون آمد، اما بعد از یک ساعت! به همین دلیل دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هزارتویی بزرگ و وسیع زیر غار وجود دارد و به همین دلیل اشیاء گمشده در آب (از جمله اجساد) هیچ گاه پیدا نمی شوند و برای همیشه در غار گلوی شیطان باقی می مانند.

برای خارج شدن از غار گلوی شیطان لازم است با احتیاط از صخره کنار آبشار بالا بروید و مراقب باشید پایتان روی سنگ های خیس و لیز سر نخورد. افرادی که بالاخره موفق شده اند از غار خارج شوند احساس می کرده اند از یک ساختمان ۲۲ طبقه بالا آمده اند.

هرگز بدون راهنما از این غار بازدید نکنید!

اگر به بازدید از این غار علاقمند شده اید و می خواهید در سفر به بلغارستان حتما از غار گلوی شیطان هم دیدن کنید به یاد داشته باشید که بازدید از غار بدون راهنما ممنوع است. به دلیل تودرتو بودن غار و احتمال گم شدن توریست ها، تنها با همراهی یک راهنمای تور مجرب و آشنا به غار می توانید از غار گلوی شیطان دیدن کنید. راهنما شما را به سمت وسط غار و آبشار مشهور می برد و در این فاصله می توانید نقاشی های ترسناک روی دیواره غار و همین طور تالار غران را از نزدیک ببینید.

منبع: ancients-bg.com

معرفی هتل هیلتون صوفیه | ۵ ستاره
معرفی هتل هیلتون صوفیه | ۵ ستاره
فرهنگ و غذاهای بلغارستان
فرهنگ و غذاهای بلغارستان
بهترین غذاهای سنتی وارنا
بهترین غذاهای سنتی وارنا
دیدنی هایی تاریخی در قلب وارنا
دیدنی هایی تاریخی در قلب وارنا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code