بلیط هواپیما

۹ غذای خوشمزه تابستانی که در بلغارستان باید امتحان کنید

غذاهای تابستانی بلغارستان

بلغارستان و به ویژه شهرهای ساحلی مثل وارنا مقصدی محبوب و پرطرفدار برای سفرهای تابستانی هستند. تفریحات ساحلی و آبی، لذت بردن از نور خورشید و آب و هوای مطبوع این کشور را به یکی از انتخاب های اول برای سفر تبدیل کرده است. در مورد غذاهای تابستانی بلغارستان چیزی می دانید؟ امروز می خواهیم سری به این کشور بزنیم و بهترین غذاهای تابستانی بلغارستان را به شما معرفی کنیم. اگر این تابستان قصد سفر به بلغارستان و شهرهایی مثل صوفیه و وارنا را دارید پیشنهاد می کنیم حتما این غذاها را در طول سفرتان امتحان کنید. با الی گشت همراه باشید.

تابستان در بلغارستان

۱- تاراتور | Tarator

مطالب مرتبط:
۸ غذای خوشمزه بلغارستان
راهنمای سفر به بلغارستان
بهترین رستوران های وارنا در بلغارستان

وقتی در بلغارستان هستید اگر در هوای گرم و تابستانی دلتان یک غذای خنک و دلچسب خواست وقت آن است که یک کاسه سوپ تاراتور سفارش بدهید. تاراتور یک نوع سوپ سرد که شبیه به آبدوغ خیار خودمان است و از ماست، خیار، سیر، گردو و شوید تهیه می شود. البته اگر می خواهید مثل یک بلغاری ای تاراتور بخورید به جای کاسه، آن را داخل لیوان بخورید.

تاراتور بلغاری

۲- برف سفید | Snejanka

این میان وعده تابستانی و خنک تقریبا همان تراتور است و ترکیباتش ماست، سیر و خیار است. تفاوتی که این غذا با تراتور دارد در نحوه سرو آن است: برای تهیه این میان وعده ماست چکیده را با خیار و سیر ترکیب می کنند و به صورت توپک های خمیری سرو می کنند و روی آن ها را با زیتون و سبزیجات تازه تزئین می کنند. Snejanka پیش غذایی خوشمزه است و در کنار کباب های بلغاری هم بسیار می چسبد. Snejanka در زبان بلغاری به معنای برف سفید است.

۳- ماهی سرخ شده | Fried tsatsa

یکی از بهترین و مشهورترین غذاهای تابستانی بلغارستان یک بشقاب ماهی  Tsatsa سرخ شده است. این ماهی شبیه به کیلکاست و از دریای سیاه صید می شود. ماهی ها را در حمام روغن سرخ می کنند تا ترد و چیپسی شود بعد آن را همراه با سیب زمینی سرخ کرده، سس و نوشیدنی خنک سرو می کنند. عطر و طعم ماهی سرخ شده در هوای تابستانی بلغارستان واقعا می چسبد.

ماهی سرخ شده

۴- صدف سیاه | Mussels

صدف سیاه یکی از محبوب ترین غذاهای تابستانی بلغارستان است. در فصل تابستان صید این نوع صدف زیاد انجام می شود و می توان این صدف های خوشمزه را به تر و تازه نوش جان کرد. در بلغارستان صدف را همراه با برنج یا جداگانه مصرف می کنند. اگر می خواهید این غذای دریایی را در بهترین و اصیل ترین رستوران امتحان کنید باید به ۵ کیلومتری شهر کاوارنا بروید که بهترین صدف های بلغارستان را به مشتریان عرضه می کند.

۵- جوجه کباب بلغاری | Shishcheta

مطمئنا در فصل تابستان هیچ چیز به اندازه کباب نمی چسبد! یکی از مشهورترین غذاهای تابستانی بلغارستان نوعی کباب به نام شیشچتا است که همان جوجه کباب خودمان است، البته این کباب را با تکه های گوشت هم درست می کنند. تکه های مرغ را ابتدا مزه دار می کنند و بعد همراه با سبزیجات مثل فلفل، گوجه و قارچ به سیخ می کشند و کباب می کنند. هیچ کس نمی تواند در برابر عطر هوس برانگیز این کباب ها در حال و هوای تابستانی بلغارستان مقاومت کند و چند سیخ کباب سفارش ندهد.

کباب بلغاری

۶- سالاد شوپسکا | Shopska salad

سالاد شوپسکا یکی از سالادهای رایج و متداول در بلغارستان است که در تمام طول سال مصرف می شود. اما از آنجا که تابستان بهترین فصل برای گوجه و خیار و فلفل است مطمئنا این سالاد در تابستان طعمی بهتر و بی نظیرتر دارد. این سالاد ساده اما خوشمزه است و از خیار، گوجه و فلفل خرد شده همراه با پنیر رنده شده تهیه می شود. سالاد شوپسکا بیش از یک قرن است که در بلغارستان مصرف می شود و یکی از سلادهای قدیمی و سنتی این کشور محسوب می شود. معمولا روی سالادها را با حجم زیادی پنیر سفید رنده شده می پوشانند و به همین دلیل این سالاد ظاهری سفید پیدا می کند.

سالاد شوپسکا

۷- فلفل کبابی با سس گوجه | Fried peppers with tomato sauce

همان طور که گفتین تابستان در بلغارستان فصل میوه و سبزیجات تازه و خوش طعم است. به همین دلیل بسیاری از غذاهای تابستانی بلغارستان با استفاده از این سبزیجات تهیه می شوند. یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاها و میان وعده هایی که توصیه می کنیم در سفر به بلغارستان امتحان کنید فلفل کبابی با سس گوجه است.

۸- کدو سبز سرخ شده با سس ماست | Fried zucchini with yogurt sauce

خوش طعم ترین و بهترین کدو سبز در فصل تابستان پیدا می شود و یکی از خوشمزه ترین غذاهای تابستانی بلغارستان هم از کدو سبز تهیه می شود. کدوس سبز سرخ شده در بلغارستان بسیار محبوب و پرطرفدار است. در بلغارستان معمولا کدوها را با سس خوشمزه ماست می خورند که ترکیبی بی نظیر و خوش طعم به وجود می آورد.

کدو سبز سرخ شده

۹- دلمه برگ مو | Lozovi sarmi

یکی از خوشمزه ترین غذاهای تابستانی بلغارستان دلمه برگ مو است که شباهت بسیار زیادی به دلمه های خودمان دارد. ترکیب گوشت، برنج و سبزیجات را داخل برگ های بزرگ انگور قرار می دهند و بعد آن را می پیچند. در آخر دلمه ها را می پزند و همراه با ماست نوش جان می کنند. همان طور که احتمالا متوجه شده اید غذاهای سنتی بلغارستان شباهت بسیار زیادی با غذاهای خودمان دارد و به همین دلیل در سفر به بلغارستان مطمئنا از لحاظ غذا مشکلی نخواهید داشت. اکثر غذاهای بلغارستان کاملا با ذائقه و سلیقه ما ایرانی ها هماهنگی دارد و به این ترتیب می توانید یک شگم گردی حسابی در بلغارستان داشته باشید. به ویژه در شهرهای ساحلی مثل وارنا، آب و هوای تابستانی و شنا و تفریحات ساحلی آدم را حسابی گرسنه می کند و می توانید دلی از عزا دربیاورید.

منبع: theculturetrip.com

وارنا سرزمین ماسه های طلایی
وارنا سرزمین ماسه های طلایی
معرفی بهترین سوغاتی های وارنا، پایتخت دریایی بلغارستان
معرفی بهترین سوغاتی های وارنا، پایتخت دریایی بلغارستان
بهترین مراکز خرید وارنا
بهترین مراکز خرید وارنا
معرفی فرودگاه بورگاس
معرفی فرودگاه بورگاس