تونسی ها چه غذاهایی می خورند؟

غذاهای تونس | Tunisian Food

شکم گردی و امتحان غذاهای هر کشور یکی از جذابیت های سفر و گردشگری است. خیلی از گردشگران دوست دارند تا با سفر به هر کشوری غذاهای محلی و سنتی آن ناحیه را میل کنند و با سلایق غذایی هر محل آشنا شوند. شکم گردی در کشوری مثل تونس هم جذابیت های زیادی دارد با اینکه همه مردم این کشور را به تاریخ، فرهنگ و آب و هوای گرمش می شناسند اما شاید عده ی کمی بدانند که غذاهای تونس آنقدر خوشمزه اند که حتی می توانند عده ای را دوباره برای سفر به این کشور ترغیب کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از غذاهای تونس را معرفی کنیم.

غذاهای تونسی

بریک |  Brik

مطالب مرتبط:
بولا رجیا، شهری باستانی در تونس
«سیدی بو سعید»، شهری در تونس که الهام بخش نویسندگان است

یک غذای سبک، مناسبتی و خوشمزه که از معروف ترین غذاهای تونس است و در رستوران ها معمولا آن را Breek تلفظ می کنند. مهمترین دلیل محبوبیت این غذا این است که معمولا در ماه رمضان ها و در هنگام افطار درست می شود. برای تهیه این غذا یک خمیر نازک و یکدست آماده و با موادی مثل تخم مرغ، جعفری و ماهی تن پر می شود. البته برای پر کردن خمیر گاهی از مواد متنوع دیگری مثل پنیر هم استفاده می کنند تا همه سلیقه ها را راضی کنند. در آخر، خمیر به شکل یک مثلث بسته و با مقدار زیادی آب لیمو سرخ می شود.

بریک

بلغور تونسی | Tunisian Couscous

شاید تا به حال تعریف بلغورهای خوشمزه عربی را زیاد شنیده باشید اما آن چیزی که در تونس درست می شود تا حدودی خاص و منحصربفرد است. این غذا مثل «بریک» مخصوص مناسبت های خاص نیست برای همین مردم تونس معمولا آن را ماهی چند بار درست می کنند. برای آماده کردن بلغور تونسی از گوشت بره و انواع سبزیجات متنوع مثل کدو تنبل، کنگر فرنگی، سمولینای گندم و گاهی حبوبات استفاده می شود. در این غذا بسته به هر ناحیه، از ادویه های متنوعی به کار می رود مثلا بعضی از نواحی ممکن است گل رز خشک شده را به عنوان چاشنی استفاده کنند و در ناحیه ای دیگر دارچین را ترجیح بدهند.

بلغور تونسی

سالاد Mechouia

یک سالاد تابستانی تند و تیز که از گوجه و فلفل درست می شود و رنگ قرمزش حتما چشمتان را می گیرد! البته اگر چندان مزه تند را دوست ندارید می توانید نوع ملایم آن که فلفل های تندی ندارند را سفارش دهید. در رستوران های تونس این که این سالاد تند باشد یا نه بستگی زیادی به غذایی دارد که در کنار سالاد سرو می شود مثلا اگر خیال دارید ماهی کبابی یا بره بخورید معمولا سالاد تند برایتان آورده می شود و اگر مثلا تن ماهی یا تخم مرغ سفارش دهید سالاد، تندی کمتری دارد.

سالاد Mechouia

سالاد تونسی | Tunesian Salad

سالاد تونسی معمولا از گوجه، خیار و پیاز خرد شده درست می شود اما بعضی از سرآشپزها موادی مثل لوبیا، تن ماهی و تخم مرغ را هم به آن اضافه می کنند تا خوشمزه و متنوع تر شود. در بیشتر سالادهای تونسی از روغن زیتون و آب لیمو به عنوان سس استفاده می شود.

سالاد تونسی

کوفته | Kufte

کوفته یکی از خوشمزه ترین غذاهای گوشتی تونس است و از گوشت چرخ کرده، پیاز خرد شده و انواع ادویه درست می شود. کوفته ها را قبل از سرخ کردن به شکل توپ های کوچک در می آورند و با سس گوجه و سالاد هویج می خورند.

کوفته

هریسا | Harissa

سس غلیظ هریسا با فلفل درست می شود و در بیشتر غذاهای تونسی به کار می رود. مردم تونس گوشت های کبابی و ماهی را با این سس خوشمزه می خورند و یا برای درست کردن خورش و سوپ از این سس به عنوان پایه غذا استفاده می کنند. هریسا مثل رب از قبل آماده و در غذاها استفاده می شود و میزان تندی آن هم بستگی به نوع فلفلی دارد که با آن درست می شود، فلفلی که معمولا دودی می شود تا طعم متفاوت و خوشمزه ای بگیرد.

هریسا

اوجا | Ojja

یک جور املت خوشمزه که با اینکه در ابتدا فقط برای صبحانه درست می شد اما امروز پای خود را به میز ناهار و شام هم باز کرده است. این غذا از تخم مرغ، سوسیس و سس گوجه درست می شود و معمولا با نان تازه خورده می شود. اگر این غذا را در هنگام ناهار بخورید شاید دلتان بخواهد بعد از ناهار یک چرت عصرگاهی هم داشته باشید.

اوجا

یویوس | YoYos

تونسی ها به دسر اهمیت زیادی می دهند و این شیرینی را معمولا همیشه بعد از شام و به همراه چای نعناع می خورند. تعداد دیگری از دسرهای تونسی شامل میوه های تازه فصلی، کیک شیرین، شیرینی بادام و بستنی است اما در میان همه دسرها، دونات خوشمزه ی یویوس یک چیز دیگر است! در این دونات، مزه شیرین عسل با طعم ترش پرتغال ترکیب و شیرینی دلچسبی درست می شود که اگر آن را داغ بخورید خیلی می چسبد.

یویوس

تاجینه تونسی | Tunisian Tajine

مطمئنا اگر غذاهای ایتالیایی را بشناسید با دیدن این غذا یاد فریتاتای ایتالیایی می افتید. ماده اصلی این غذا گوشت است، گوشتی که کاملا ریز و با موادی مثل پیاز و ادویه پخته می شود. حالا برای اینکه این ترکیب سفت شود در آن مواد نشاسته ای مثل آرد سوخاری یا سیب زمینی ریخته می شود. در آخر باید پنیر و تخم مرغ اضافه شود و چند دقیقه ای در فر بپزد. عطر و طعم این غذا و ظاهر خوبی که دارد وادارتان می کند تا چندین تکه از آن  بخورید.

تاجینه تونسی

منبع: smithsonianmag.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد