بلیط هواپیما

غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!

غذاهای تفلیس

اگر دوست دارید به یک شهر خارجی با دیدنی های زیاد سفر کنید که هزینه ی پایینی داشته باشد و ارزان باشد، باید تفلیس را انتخاب کنید. غذاهای تفلیس پایتخت این کشور بسیار خوشمزه هستند به طوری که بسیاری افراد به این کشور سفر می کنند تا بتوانند غذاهای آن را امتحان کنند. شاید بتوانید در خانه ی خودتان این غذاها را درست کنید اما مطمئن باشید که هیچ وقت مثل غذاهایی که در تفلیس هستند، نخواهد شد. برای آشنایی با این غذاها با الی گشت همراه باشید:

تیکیمالی

یکی از غذاهای محبوب گرجستانی و مردم تفلیس، کباب با سس آلو ترش است. تفلیسی ها این سس را با آلوی قرمز درست می کنند و آلو قرمز هم که مزه ی شیرین دارد و بنابراین این سس علیرغم اسمی که دارد، شیرین مزه است. این سس به همراه کباب مزه ی فوق العاده ای به آن می دهد و به تنهایی هم به اندازه ای خوشمزه است که دوست دارید همه ی روز آن را به تنهایی بخورید!

تیکیمالی

سیب زمینی سرخ شده با سس آلو ترش

بله، باز هم سس آلو ترش! به نظر می رسد تفلیسی ها این سس را با همه ی غذاهایشان می خورند! سیب زمینی سرخ شده به همراه این سس، یکی از غذاهای خوشمره و فوری است که تفلیسی ها آن را در وقت هایی که زمان ندارند، درست می کند.

سیب زمینی سرخ شده با سس آلو ترش

لوبیو

لوبیو همان لوبیا و یکی از غذاهای تفلیسی است که معمولا با سبزیجات و پیاز درست می شد. دستور پخت این غذا از خانه ای به خانه ی دیگر متفاوت است، بعضی ها آن را با خامه درست می کنند و تقریبا سفت می شود و بعضی ها هم این غذا را بصورت آبکی درست می کنند که در صورتی که آبکی باشد، در ظر های سفالی خاصی سرو می شود.

لوبیو

چاشوشولی

یکی از غذاهای سنتی تفلیس، چاشوشولی نام دارد. چاشوشولی در واقع نوعی خورشت و یا خوراک گوساله است که در آن این گوشت با پیاز و فلفل و چند نوع ادویه ی مختلف طبخ داده می شود. گرجستانی ها این غذا را بدون چاشنی اضافه سرو می کنند.

غذاهای تفلیس | چاشوشولی

چاکاپولی

چاکاپولی از غذاهای خشمزه و سنتی تفلیس است که شاید کمی با ذائقه ایرانی ها متفاوت باشد اما بسیار خوشمزه است و در صورتی که به تفلیس سفر کنید، باید حتما میل کنید. به چاکاپولی خورشت ترخون هم می گویند، در این غذا، گوشت بره ی پخته شده با گشنیز و ترخون و سس آلو مخلوط می شود و در کنار اسفناج و یا بدو آن سرو می شود. این خورشت عطر بسیار خوبی دارد.

چاکاپولی

کارچو

یکی دیگر از غذاهای سنتی تفلیس که گرجی ها آن را به عنوان پیش غذا بیشتر استفاده می کنند، سوپ کارچو است. سوپ کارچو البته خیلی شبیه به سوپ های آبکی ای که ما می شناسیم، نیست. این سوپ هم با برنج و هم بدون آن سرو می شود و گرجی ها آن را با گوشت مرغ و یا گوساله درست می کنند. اگر گیاهخوار باشید می توانید آن را بدون گوشت و با سبزیجات پخته ی دلخواهتان درست کنید، اما هیچ وقت مثل نسخه ی اصلی آن نمی شود!

کارچو

خینکالی

اگر به دنبال یک غذای خوشمزه و ارزان هستید، باید خینکالی را امتحان کنید. خینکالی، چیزی شبیه به دامپلینگ های معمول چینی و یا ژاپنی است البته با کمی تفاوت. خینکالی از دامپلینگ هایی که با آرد پیچیده شده اند، درست می شوند و طوری پیچیده می شوند که کمی خمیر دسته ای مانند در بالا اضافه بماند. البته که این دسته ها برای خوردن نیستند و در رستوران ها آن ها را به این شیوه درست می کنند و در پایان به تعداد دست هایی که باقی ماند، پول آن را حساب می کنند.

خینکالی
واقعیت هایی جذاب درباره گرجستان که ممکن است ندانید!
واقعیت هایی جذاب درباره گرجستان که ممکن است ندانید!
پرواز مستقیم ایران ایر به مقصد بلگراد و تفلیس
پرواز مستقیم ایران ایر به مقصد بلگراد و تفلیس
بهترین مسیر برای «تور پیاده روی در تفلیس»، گرجستان!
بهترین مسیر برای «تور پیاده روی در تفلیس»، گرجستان!
معرفی ۲ هتل لوکس در تفلیس گرجستان+ تصاویر
معرفی ۲ هتل لوکس در تفلیس گرجستان+ تصاویر