هر آنچه که لازم است درباره ی غذاهای گوا بدانید

غذاهای گوا

تورهای محبوب زیادی وجود دارند از تور کشورهای آسیایی گرفته تا تور های کشورای اروپایی با این حال مطمئنا یکی از پر طرفدارترین تورهایی که ایرانی ها چند سالی است از آن استقبال زیادی هم کرده اند تور گوا است. گوا به خاطر داشتن سواحل زیبا، آرام و وسیع و ماجراجویی ها و تفریحاتی که دارد بین توریست ها محبوب شده است و البته غذاهای گوا هم از دلایل اصلی هستند که سفر به این جزیره را هیجانی کرده اند. ازان جا که گوا مستعمره ی پرتغالی ها بوده است و زمانی هم تحت تاثیر مسلمان ها بوده، از فرهنگ همه ی آن ها تاثیر گرفته است.در این جا نگاهی کلی به غذاهای جزیره ی گوا می اندازیم و می بینیم چه چیزی در این غذاها هست که باعث شده تا این غذاها معروف شوند و به طور کلی فرهنگ غذایی مردم گوا را بررسی می کنیم. با الی گشت همراه باشید.

غذاهای گوا

غذاهای گوا: ترکیبی عالی از شرق و غرب

مطالب مرتبط:
۱۰ غذای آتشین هندی!
گران ترین غذاهای دنیا

غذاهای گوا از فرهنگ های مختلفی تاثیر برده اند که در طول این قرن ها با هم تعامل داشته اند: فرهنگ های پرتغالی ها، عرب ها، برزیلی ها، آفریقایی ها، فرانسوی، ها، مالزیایی ها، هندی ها و چینی ها. در سال ۱۴۹۸ وقتی که کاشف پرتغالی وسکو د گاما وارد گوا شد، از همین نقطه تاثیر پرتغالی ها روی غذاهای گوا هم شروع شد. پرتغالی ها وارد داد و ستد مواغذایی با هندی ها شدند و موادی مثل سبزیجات، ادویه ها، انواع فلفل های تند، سیب زمینی، گوجه، میوه ها و دانه های مغذی را از آن ها خریداری کردند. در عوض آن ها هم با خودشان گوشت قرمز، سرکه و انواع مختلفی از نان ها را به گوا آوردند. ترکیبی از این مواد باعث شد تا دستورالعمل های جدید از غذا به وجود بیاید و این موضوع باعث شد تا ذائقه ی هندیها هم تغییر کند. در این کشور مردم غذاهایی را بخورند که تا قبل از آن نمی خوردند مثل غذاهایی که با گوشت قرمز درست می شود.در حال حاضر همه ی بشقاب های غذاهای گوا چهار ماده ی اصلی را در خود دارند که شامل شیرین، ترش، تند و نمکی است.

غذاهای گوایی

مواد اولیه  سبک های غذایی در غذاهای گوا

برنج، شیر نارگیل و ماهی در کنار ادویه های محلی مواد اولیه تشکیل دهنده ی همه ی غذاهای گوایی هستند و به جرات می توان گفت هیچ غذایی در این جزیره وجود ندارد که بدون داشتن یکی از این مواد درست شده باشد. بقیه ی مواد اصلی تشکیل دهنده شامل تمبر هندی، فلفل های قرمز گوایی و بادام هندی است. از غذاهای دریایی مثل خرچنگ ها، لابسترها، ماهی های دریایی و صدف ها معمولا برای درست کردن سوپ ها، ترشی ها و انواع کاری ها استفاده می شود.

مردم گوا همیشه می گویند که یکی از بهترین تفریحات آن ها آشپزی است چرا که آن ها عاشق خوردن خوشمزه هستند و اگر چه در این جزیره متدهای جدید و مدرن آشپزی هم به میان آمده است اما با این حال هنوز هم در بسیاری از خانه های آن ها از روش های سنتی آشپزی مثلا پخت غذا در طرف های گلی در اجاق گازهای چوبی استفاده می شود و استفاده از همین شیوه ای ستی هم باعث می شود تا طعم غذا تغییر کند و عطر و طعم منحصر بفردی بگیرد. اما صرف نظر از اینکه از چه روشی (قدیمی یا جدید) در پخت غذا استفاده می شود، ادویه هایی که در غذاها از آن ها استفاده می شود هم بسیار مهم هستند که حتما تازه باشند و با صبر و تحمل و نه به روش های صتنعتی پودر شده  به دست آمده باشند.

ادویه های گوا

بشقاب های غذایی خاص گوا

همه ی غذاهای گوا به طرز عجیبی خوشمزه و خاص هستند که از میان آن ها می توان به کاری ماهی و برنج اشاره کرد. مرسوم ترین ماهی ای که استفاده می شود شاه ماهی است و بعد از آن هم بیشتر از کوسه و ماهی های خال مخالی استفاده می شود. در ادامه تعدادی از بهترین غذاهای گوا را به شما معرفی می کنیم:

بالچائو: بالچائو یکی از معروف ترین غذاهای گوا است که در واقع از میوه و ماهی ای که در سرکه  ی نمک خوابنده شده است تشکیل شده است. در فرم سنتی آن از خرچنگ استفاده می شود و شکل و شمایل آن بیشتر به ترشی شبیه است تا غذا.

بالچائو

برنج و ماهی کاری: برنج و ماهی کاری یکی از اصلی ترین غذاهای گوایی ها است که به آن کنکاری هم می گویند. کاری معمولا به رنگ زرد مایل به قرمز است که دلیل آن هم وجود فلفل قرمز و زردچوبه در غذا است و همان طور که از اسم غذا مشخص است با غذایی بسیار تند روبرو هستید که البته در کنار برنج سفید سرو می شود و باعث می شودتا ذره ای از تندی آن کاسته شود.

مرغ کارفیل: شاید فکر کنید که اسم این غذا خیلی به غذاهای گوا شباهت ندارد و درست هم فکر کرده اید چرا که در دوران سلطه ی پرتغالی ها به خاطر تاثیری که آمدن آن ها روی گوا گذاشت این غذا هم وارد چرخه ی غذایی گوایی ها شد. در این غذا، ران و یا سینه ی مرغ استفاده می شود، آن ها این تکه های مرغ را در نوعی رب بی نهایت تند که دست ساز و به رنگ سبز است می خوابانند و در آخر با سرکه می پزند تا جنس لطیفی پیدا کند. همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد سرکه را پرتغالی ها وارد فرهنگ غذایی مردم گوا کردند.

مرغ کارفیل

ماهی راوا: یکی دیگر از بهترین غذاهای گوا ماهی راوا نام دارد که اگر تا حالا به گوا سفر کرده باشید  یا از افرادی که به گوا رفته اند بپرسید حتما اسم آن را شنیده اند. گوایی ها در این غذا فیله ی ماهی را با موادی مثل زنجبیل، فلفل و سیر طعم دار می کنند تا ماهی عطر و طعم بگیرد. در آخر این ماهی را در ماهی تابه سرخ می کنند و در زمان سرو هم روی آن پودر گشنیز می ریزند تا مزه ی  آن را به یاد ماندنی کنند!

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد