بلیط هواپیما

فواره حیرت انگیز ۱۴۰ متری: فواره دریاچه ژنو

فواره دریاچه ژنو

از سال ۱۸۹۱، یک جت آبی عظیم الجثه در ژنو ساخته شد که به عنوان نماد این شهر به کار رفت. این ستون آبی باریکی که به سمت بالا پرتاب می شود، ارتفاعی حدود ۱۴۰ متر دارد و یکی از برترین و شناخته شده ترین جاذبه های شهر ژنو سوییس به شمار می رود. فواره دریاچه ژنو را یکی از بزرگ ترین فواره های دنیا می خوانند که سال های زیادی است برای شهر ژنو نمادی محسوب می شود که گردشگران را به خود جذب می کند. در ادامه با الی گشت چگونگی کار این فواره و توضیحاتی را راجع به آن مطالعه کنید.

فواره دریاچه ژنو
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به ژنو در سوییس
کمتر کسی این جاذبه های سوییس را دیده است!

فواره دریاچه ژنو از آن جاذبه هایی است که هم به خاطر قدمت بیش از ۱۰۰ ساله اش و هم به خاطر نمای حیرت انگیزی که دارد، همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. برخی از آمارها بسیار قابل توجه است: هر ثانیه، پانصد لیتر آب از نازلی با قطر ۱۰ سانتی متر که سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است، خارج می شود. در هر لحظه حدود ۷۰۰۰ لیتر آب در هوا وجود دارد.

این فواره همچنین به نام فرانسوی Jet d’Eau شناخته می شود که معنی آن «جت آبی» است. چشمه در دریاچه ژنو، در آن نقطه که دریاچه به رودخانه ریون می رسد، واقع شده است. یک اسکله سنگی باریکی در این جا وجود دارد، که در سالی که فواره نصب شده، ساخته شد که بازدید کنندگان را از سواحل دریاچه به سمت نازل که در آن فواره شروع می شود، می رساند.

فواره دریاچه ژنو در سوییس

این اثر برجسته و مشهور سوئیس در ابتدا به عنوان یک شیر ایمنی به منظور کاهش فشار بیش از حد شبکه برق هیدرولیکی شهر آغاز شد. یک شبکه برق هیدرولیکی از فشار آب برای انتقال قدرت مکانیکی از یک پمپ مرکزی بزرگ به کارگاه ها و کارخانجات اطراف شهر از طریق شبکه ای از لوله ها استفاده می کند. این دقیقا شبیه به شبکه برقی است که قدرت را از یک ایستگاه تولیدی تا کاربر نهایی انتقال می دهد.

جوزف براما ابتدا ایده یک شبکه برق عمومی هیدرولیک را در اوایل دهه ۱۸۰۰ پیشنهاد کرد و اولین سیستم کم فشار در انگلستان در دهه ۱۸۴۰ شروع به کار کرد اما پیشرفت واقعی در سال ۱۸۵۰ اتفاق افتاد. این پیشرفت با معرفی یک باتری هیدرولیکی، که اجازه استفاده فشار بیشتری را می داد، انجام گرفت. در اواخر قرن نوزدهم، بسیاری از شهرهای سراسر جهان شبکه های نیروی برق هیدرولیکی داشتند. این شهرها شامل لندن، لیورپول، بیرمنگام، منچستر، گلاسکو، آنتورپ، ملبورن، سیدنی، بوینس آیرس و ژنو بودند.

فواره ژنو در سوییس

شبکه انرژی آبی ژنو در سال ۱۸۷۹ توسط یک موتور بخار ۳۰۰ اسب بخاری ساخته شد که آب مورد نیاز هم برای نوشیدن و هم برای تامین آب تحت فشار به کار گرفته شود. افزایش تقاضا شهر را مجبور به نصب یک پمپ جدید در سال ۱۸۸۶ با استفاده از قدرت آب رودخانه رون کرد.

این فشار در بیش از ۱۰۰ کارگاه و کارخانه مورد استفاده قرار گرفت. در انتهای هر روز کاری، به دلیل اینکه کارخانه ها ماشین را خاموش می کردند، فشار بیش از حدی در سیستم ایجاد می شد، بنابراین برای امنیت لازم بود تا کاری در مورد آن صورت گیرد. به هر حال یک شیر برای تخیله فشار وارده ساخته شد که این شیر ایمنی در نهایت به اولین و بزرگ ترین فواره در ژنو تبدیل گشت.

به زودی فواره دریاچه ژنو یک جاذبه توریستی در این شهر شد. مسئولین شهر زمانی که متوجه شدند که این فواره چقدر مورد توجه مردم و گردشگران قرار گرفته تصمیم گرفتند که در سال ۱۸۹۱ آن را به محل کنونی آن به منظور جذب گردشگر بیشتر انتقال دهند.

به مرور انرژی بیشتری به آن اضافه شد که در سال ۱۹۵۱، به قدری فشار به آب زیاد شد که این فواره به ۱۴۰ متر رسید و عنوان ششمین فواره بلند جهان را به خود اختصاص داد.

فواره ژنو

چطور فواره دریاچه ژنو را به طور ببینیم؟

شما می توانید اطراف دریاچه ژنو قدم بزنید، به طوری که فواره را در اطراف آن مشاهده کنید و از شهر نیز لذت ببرید:

  1. مسیر پیشنهادی در Quai du Mont Blanc آغاز می شود، جایی که یک خلیج ۳۰۰ متری در دریاچه پیش می رود و نمای نزدیکی از فواره خواهید داشت. می توانید از ایستگاه اصلی راه آهن در کمتر از ۱۰ دقیقه به Quai du Mont Blanc برسید.
  2. سپس، به سمت کوچه دو مونت بلان (Quai du Mont Blanc) در امتداد دریاچه بروید تا زمانی که به پل “پونت دو مونت بلان” برسید. از پل عبور کنید.
  3. پیاده روی خود را در امتداد دریاچه ادامه دهید، فواره در سمت چپ تان و پارک کوچک “Jardin Anglais” در سمت راست قرار دارد.
  4. در انتهای پارک به سمت چپ ادامه دهید. در امتداد دریاچه در خیابانی به نام «Quai Gustave Ador» به پیش بروید. یک اسکله در سمت چپ به فواره می رسد (برای کسانی که نمی ترسند خیس شوند).
  5. علاوه بر این، به سمت راست بروید و از خیابان عبور کنید تا به بزرگترین پارک ژنو، Parc La Grange برسید.
دریاچه ژنو

این مسیری که به شما معرفی کردیم حدود ۳۰ دقیقه بدون توقف طول می کشد و البته این زمان به جز زمان رسیدن به ایستگاه و عبور از آن است. برای سفری کامل به دور دریاچه، به طور واقعی حداقل دو ساعت برای لذت بردن از فواره، پارک ها و بلوارها نیاز دارید. اگر قایق سواری را نیز در نظر بگیرید، به طور کلی می توانید یک روز کامل را در این محوطه بگذرانید و فواره دریاچه ژنو و جاذبه های اطراف آن لذت ببرید.

زمان بازدید

این دریاچه در بیشتر مواقع فعالیت می کند اما هیچ تضمینی برای این که آیا در زمانی که شما می روید فعال است یا نه وجود ندارد. معمولا فواره در نیمه شب ها خاموش می شود اما زمان هایی هم دیده شده که در طول روز به دلیل تعمیرات، نگه داری، شرایط آب و هوایی و … خاموش بوده است. در زمستان ها دریاچه فواره ژنو معمولا از غروب به بعد خاموش می شود، در نتیجه باید در طول روز به دیدن این جاذبه هیجان انگیز بروید.

منبع: amusingplanet.com

معرفی ۱۰ مورد از بهترین موزه های زوریخ
معرفی ۱۰ مورد از بهترین موزه های زوریخ
چرا به این پل عجیب، پل شیطان می گویند؟!
چرا به این پل عجیب، پل شیطان می گویند؟!
چطور از فرودگاه زوریخ به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه زوریخ به مرکز شهر برویم؟
عکاسی در این شهر زیبای سوییس ممنوع شد!
عکاسی در این شهر زیبای سوییس ممنوع شد!