زندگی هنوز هم در قدیمی ترین خانه های دنیا جریان دارد!

قدیمی ترین خانه های دنیا

بسیاری از سکونتگاه ها و خانه های باستانی از بین رفته اند و آثاری از آن ها باقی نمانده است. اما در گوشه و کنار دنیا افرادی هم هستند که با دل و جانشان به این خانه ها وفادارند و هنوز هم در آن ها سکونت می کنند. زندگی در این خانه ها حال و هوای دیگری دارد. در این خانه ها خبری از تجملات و مدرنیته نیست و همه چیز به شکل زیبا و سنتی خودش باقی مانده است. مثلا همین کندوان خودمان، که به عنوان بزرگترین سکونتگاه صخره ای دنیا شناخته می شود و حدود ۸۰۰ سال است که مردم در خانه هایش زندگی می کنند. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه شوید تا سری به قدیمی ترین خانه های دنیا که هنوز هم سکنه دارند، بزنیم.

شهر تاریخی ماترا
مطالب مرتبط: 
قدیمی ترین پل جهان که در نزدیکی ما است!
کشف قدیمی ترین پارچه ی جهان!
قدیمی ترین کلیسای جهان در ایران

خانه های باستانی و قدیمی، آثار ارزشمندی هستند که نباید به حال خود رهایشان کرد. در بسیاری از نقاط دنیا، این خانه ها تحت مالکیت دولت در می آیند و این دولت است که وظیفه محافظت از آن ها را بر عهده می گیرد. در برخی نقاط دیگر هم هنوز خود مردم در این خانه ها زندگی می کنند و از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می کنند. مثلا، ماترا (Matera)، یک شهر ایتالیایی بر روی صخره های منطقه باسیلیکاتا (Basilicata) و تنها جایی در دنیاست که مردمش می توانند ادعا کنند هنوز هم در همان خانه هایی زندگی می کنند که اجدادشان حدود ۹۰۰۰ سال قبل زندگی می کردند! چرا جای دور برویم، کندوان روستایی در شمال غرب ایران است که در دنیا آن را به عنوان بزرگترین سکونتگاه غاری (صخره ای) جهان می شناسند. قدمت این روستا حدود ۸۰۰ سال است و امروزه حدود ۱۶۸ خانوار در آن زندگی می کنند.

کمی که در زمان جلوتر بیاییم، به خانه تاریخی آیرون فرانسه بر می خوریم که بر بلندای یک کوه مرتفع قرار دارد و مربوط به قرن ۱۳ میلادی است. در ادامه قدیمی ترین خانه های دنیا که هنوز هم سکنه دارند را برایتان معرفی می کنیم.

قدیمی ترین خانه های دنیا

کندوان | Kandovan

روستای تاریخی کندوان، یکی از روستاهای شمال غربی ایران است که خانه های صخره ای قدیمی اش شهرتی جهانی دارند. این روستا، به عنوان بزرگترین سکونتگاه غار مانند در دنیا شناخته می شود که امروزه نیز حدود ۱۶۸ خانوار در آن زندگی می کنند. قدمت کندوان را که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد، به حدود ۸۰۰ سال قبل نسبت می دهند. صخره های عجیب و غریبی که این خانه ها را در دل آن ها ساخته اند، طی هزاران سال و در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی ایجاد شده اند. شکل عجیب و غریب آن ها نیز به خاطر عوامل طبیعی و فرسایش در طول سال هاست.

یکی دو نمونه مشابه روستای کندوان در دنیا وجود دارد، ولی آن چیزی که کندوان را از دیگر سکونتگاه های صخره ای دنیا متمایز می کند، این است که هنوز هم خانواده های بسیاری در دل خانه های آن زندگی می کنند. امروزه کندوان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران است گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به دیدن آن می روند.

روستای کندوان

خانه باستانی آویرون | Ancient House of Aveyron

خانه ای باستانی در یکی از روستاهای فرانسه به نام آویرون وجود دارد که آن را بر بلندای یک کوه عظیم ساخته اند. از این خانه که در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده، برای دیدبانی اقیانوس استفاده می شده است، چرا که تمامی خانه های این روستا، بر سطح صاف و کف زمین بودند و دیدی به اقیانوس نداشتند.

خانه قدیمی آویرون

کلیسای سنت جورج | St George Orthodox Monastery

کلیسای صخره ای سنت جورج، بناییست متعلق به ۴۸۰ بعد از میلاد مسیح، که در وادی قلت (Wadi Qelt) در کرانه های باختری فلسطین اشغالی قرار دارد. در این کلیسا هنوز هم راهبان ارتودوکس زندگی می کنند و در واقع آن ها هستند که این کلیسای تاریخی را هنوز هم که هنوز است سر پا نگه داشته اند. دسترسی این بنای تاریخی به سایر مناطق روستا، از طریق یک پل باستانی صورت می گیرد که آن نیز ارزش تاریخی بسیاری دارد. گردشگران بسیاری برای بازدید از این بنا، به این روستا سفر می کنند.

صومعه سنت جورج

آکوما پوعبلو | Acoma Pueblo

بر بلندای یک صخره عظیم در نیو مکزیکو، خانه هایی قرار دارند که بر اساس گفته بسیاری از باستان شناسان، قدیمی ترین سکونتگاه آمریکا هستند که هنوز هم دارای سکنه اند. نام این سکونتگاه، آکوما پوعبلو است. این سکونتگاه از سال ۱۱۵۰ میلادی توسط مردم آکوما اشغال شده ولی امروزه فقط حدود ۵۰ نفر سکنه دائمی دارد. آکوما پوعبلو در مکزیک، مجموعه ای از قدیمی ترین خانه های دنیا را دارد. خانه هایی که نه برق دارند، نه آب دارند و نه سیستم دفع فاضلاب. مردم این روستا به ابتدایی ترین شکل ممکن زندگی می کنند. این منطقه یکی از جاذبه های گردشگری معروف مکزیک است که گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

آکوما پوعبلو

روستای میمند

روستای شگفت انگیز میمند در مرکز ایران، حدود سه هزار سال است که سکنه دارد. این روستا به تازگی در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. در آخرین سرشماری که در سال ۲۰۰۶ میلادی در این روستا انجام شد، مشخص شد که ۶۷۳ نفر در آن زندگی می کنند. مردم این ناحیه، در در خانه های سنگی خود با زمستان های سرد و تابستان هایی گرم و خشک دست و پنجه نرم می کنند، ولی با این حال دست از وفاداری به روستای آبا و اجدادی خود بر نمی دارند. این روستای جهانی، در استان کرمان قرار دارد و هر کدام از خانه های آن به یک شکل خاص و به زیبایی هر چه تمام در دل صخره تراشیده شده اند.

میمند

خانه های میمد هم از جمله قدیمی ترین خانه های دنیا که هنوز سکنه دارند، محسوب می شود. میمند یکی از ۲۳ اثر ثبت جهانی شده ایران است که سالانه هزاران گردشگر از اقصا نقاط دنیا از آن بازدید می کنند. توجه بیشتر به این خانه های تاریخی باید در دستور کار دولت های کشورهای مختلف قرار گیرد.

منبع: dailymail.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد