قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند

بنای هوا محل

آشنایی با قصر هوا محل در شهر جیپور

هند سرزمین جاذبه هاست. شهر به شهر این کشور را که بگردید جاذبه جدیدی می بینید که از گذشته های دور این کشور حرف می زنند. یکی از این جاذبه ها قصر هوا محل در شهر جیپور هندوستان است.  اما جیپور کجاست؟ این شهر در شمال غربی هند قرار دارد. شهری که قدمت ساخت آن به قرن ۱۸ بازمی گردد و عنوان اولین شهر هندوستان را یدک می کشد که با اصول و قوانین شهرسازی ساخته شده است. با آوردن نام جیپور برای آنهایی که به این شهر سفر کردند، شهری به رنگ صورتی در یادها زنده می شود چرا که بیشتر ساختمان ها و بناهای شهر با ورود ولیعهد انگلیس به رنگ صورتی روشن رنگ آمیزی شد. همین دلیلی برای محبوبیت جیپور در ذهن گردشگران خارجی است. در سفر به جیپور می توانید به تماشای کاخ ها و بناهای قدیمی بروید که مهمترین آنها جل محل، قلعه های ناهارگر، جایگر و مجموعه ستاره شناسی جنتر منتر است. اما در این مطلب با الی گشت همراه باشید تا با یکی از معروف ترین جاذبه های جیپور، قصر دیدنی هوا محل آشنا شویم.

مطالب مرتبط:
دیدنی های هندوستان برای گردشگران
سفر چند دقیقه ای به هند
قصر هوا محل

هوا محل، قصر بادهاست. یکی از کاخ های دیدنی شهر جیپور که با نمای خاص و متفاوت خود یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. این بنای بزرگ که یکی از نمادهای معروف هند است از شن های ریز سرخ و صورتی رنگ ساخته شده است؛ به همین دلیل ظاهر آن به رنگ صورتی روشن است. اگر به تماشای این بنا رفتید انتظار دیدن پنجره های کوچک و بسیاری را داشته باشید. هوا محل دارای ۹۵۳ پنجره است که برای محافظت از حریم شخصی شاه و خاندان او ساخته شده اند. اما هدف اصلی از ساخت این بنا با این تعداد پنجره آشنایی زنان حرمسرا و خاندان پادشاه با زندگی روزمره مردم کوچه و خیابان بوده است، به شکلی که آنها بدون مزاحمت کسی می توانستند از پنجره های کوچک قصر بیرون را ببیند. تاریخ ساخت این بنا به سال ۱۷۹۹ بازمی گردد، زمانی که استادی به نام لال چاند شروع به پی ریزی هوا محل کرد و فردی به اسم مهاراجه ساوای سین با سبک معماری هندوها و کریشنا در ۵ طبقه آن را ساخت.
اگر بخواهیم این بنا را ازلحاظ معماری بررسی کنیم باید بگوئیم هوا محل به شکل هرمی در ارتفاع ۱۵ ساخته شده است. پنجره های متعدد آن به عنوان نوعی سیستم طبیعی تهویه نیز کاربرد داشتند؛ کاخ هوا محل شامل چند ساختمان و یک موزه است. معماری این بنا به شکلی است که تنها از ۳ طبقه ی آن می توانستند استفاده کنند چرا که سقف دو طبقه دیگر کوتاه بوده است و بایستی به شکل خمیده در آنها قدم گذاشت. معماری زیبای آن و وجود سیستم تهویه طبیعی همواره این بنا را برای حاکمان محبوب ساخته بوده است. در سفر به هند برای تماشای این شاهکار معماری به جنوب شهر جیپور بروید.

تصاویر باورنکردنی از زندگی انسان ها در سردترین نقطه زمین
تصاویر باورنکردنی از زندگی انسان ها در سردترین نقطه زمین
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید
این ۸ جای عجیب در یونسکو هم ثبت شده اند!
این ۸ جای عجیب در یونسکو هم ثبت شده اند!
به این ۶ دلیل از مسقط دیدن می کنید!
به این ۶ دلیل از مسقط دیدن می کنید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code