بلیط هواپیما

قطار نورالرضا، لوکس ترین قطار ۵ ستاره با امکانات و خدمات رویایی

قطار نورالرضا به عنوان یکی از بهترین قطارهای لوکس ناوگان ریلی کشور در سال های اخیر مطرح شده است! شرکت های ریلی بسیاری در ایران فعالیت دارد که در بین آن ها برخی دارای قطارهایی همچون هتل ۵ ستاره هستند، یکی از این شرکت ها نورالرضا است که کار خود را از سال ۱۳۸۵ شروع کرد و در حال حاضر مسافران را در مسیرهای ریلی مختلف جابه جا می کنند.
سیستم ریلی کشورمان دارای بیش از ۱۳ هزار کیلومتر شبکه ریلی استاندار است، از همین رو می توانیم در زمینه حمل و نقل ریلی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار هستیم. قطار از ابتدا به گونه ای طراحی شده که مسافر در طول سفر خود دچار خستگی های ناشی از بی حرکتی طولانی مدت نشود و از سفر خود نهایت لذت ببرد.
در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا به اختصار درباره قطار نورالرضا صحبت کنیم و این اطمینان را به شما می دهیم، در پایان مقاله تمامی سوالاتتان در خصوص خدمات، امنیت، ساعات حرکت و همچنین نحوه ی رزرو بلیط قطار نورالرضا را بدست آورده اید؛ پس با ما همراه باشید.

قطار نورالرضا

آشنایی با قطار نورالرضا

مطالب مرتبط:
معرفی قطار ۵ ستاره فدک، لوکس‌ ترین قطار ایرانی
معرفی انواع واگن ها و قطارهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران
معرفی شرکت های مسافربری قطار ایران

قطار نورالرضا یکی از معتبرترین شرکت های ریلی ایران است و با ارائه با کیفیت ترین خدمات در بین عموم مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این شرکت از بروزترین فناوری های روز دنیا بهره برداری کرده تا اگرچه جز شرکت های ریلی جوان کشور است اما از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

بنابر قراردادی که بین شرکت ریلی نورالرضا و رجا (راه آهن ایران) صورت گرفت، ۶۴ واگن مسافری لوکس به این شرکت تحویل داده شده که از بین آن ها ۵۴ عدد مسافری بوده، ۵ واگن رستوران و ۵ دستگاه مولد برای این قطارها به کار برده شده است. واگن های شرکت قطار نورالرضا از چین خریداری شده اند، اما تمامی تجهیزات و الگوهای ساخت آن ها از بروزترین فن آوری ها و سیستم های اروپایی استفاده شده است، به طور مثال سیستم ترمز شرکت کنور آلمان، سیستم تهویه شرکت فیولی آلمان، چرخ و محو شرکت لوچینی ایتالیا از جمله تجهیزات فوق حرفه ای هستند، که در این قطار به کار برده شده است.

واگن های قطار نورالرضا

نگاهی کلی به امکانات قطارهای نورالرضا

بسته پذیراییلوازم خوابمجهز به پیجر احضار مهمانداز
چایبروشور اطلاعاتی در مورد قطارارائه هدفون در صورت درخواست مسافر
آب معدنیارائه کتاب جهت مطالعه مسافرانپخش موزیک در صورت تمایل مسافر
روزنامهماکروفر در سالنویلچر
مانیتور در کوپهمجهز به سیستم صوتی اطلاع رسانی توسظ مهماندارتوالت فرنگی در سالن
توالت فرنگی سیارسیستم تهویه مطبوع قابل تنظیم توسط مسافرینعایق بندی مناسب صوتی و حرارتی بدنه واگن ها.

 

دو عدد نمایشگر LCD به عنوان سیستم صوتی و تصویریرخت آویزنردبان

 

سطل زباله

 

سیستم روشنایی عمومیچراغ مطالعه و چراغ خواب

امکانات VIP قطار نورالرضا  

همانطور که در بالا هم گفتیم شرکت قطار نورالرضا در طی قرار دادی که با شرکت ریلی رجا داشته، توانست واگن های لوکسی را از خارج از کشور خریداری نموده تا اگرچه شرکت تازه کاری محسوب می شود اما بتواند خدمات مناسبی را به مسافران خود ارائه دهد. در ادامه می خواهیم به ویژگی های برتر قطار نورالرضا بپردازیم:

 • سیستم تهویه مطبوع: شرکت قطار نورالرضا از سیستم های تهویه مطبوع شرکت آلمانی FAIVELEY که یکی از برندها معتبر اروپایی محسوب می شود در واگن های قطار خود استفاده کرده است. طراحی این واگن ها بر اساس شرایط محیطی تقریبا بین ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد متغیر هستند و شرایط داخلی هوا در تابستان هم به ۲۲ درجه سانتی گراد می رسد و البته لازم به ذکر است که بگوییم این درجه هوایی قابلیت تنظیم نیز دارند.
 • سیستم ترمزهای بروز: سیستم های ترمز واگن های قطار نورالرضا از یک شرکت آلمانی به نام KNORR است و با داشتن ۳ دیسک ترمز بر روی هر یک از محورها و سیستم EP یا هماهنگی ترمز واگن ها امکان کنترل سرعت را برای راننده ی قطار در سرعت بالای ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به خوبی فراهم می آورد. ضریب اطمینان ایمنی بالاتری را نسبت به واگن هایی که ۲ دیسک روی هر محور دارند.
 • عایق صوتی و حرارتی: واگن های قطار نورالرضا دارای دو درب کشویی الکتروپناماتیکی در یک سمت خود می باشند. این درب ها و کلیه مکانیزم های کنترلی آن از کمپانی به نام IFE آلمان تامین می شود و تمامی الزامات موجود در استاندارد UIC_560 برای تولید آن ها نیز رعایت شده است و درب هایی که بین واگن های قطار نورالرضا قرار دارد نیز از نوع الکتروپناماتیکی هستند و قابلیت این را دارند تا در مقابل شیشه های بین درها می باشند.
 •  سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی
 • مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی در هر واگن
 • ارائه میان وعده به مسافران
 • ارائه مجلات و روزنامه به مسافران
 • دارای سیستم صوتی و تصویری برای سرگرمی مسافران
بوفه قطار نورالرضا

مسیر حرکت قطارهای نورالرضا

در بسیاری از مسیرهای مهم ریلی کشور می توانید اقدام رزرو بلیط قطار نورالرضا بمانید، از جمله مهمترین مسیرهایی که قطار نورالرضا در آن فعال است می توان به تهران – مشهد، اصفهان – مشهد، کرج – مشهد و تهران – شیراز اشاره کرد.

 • قطار نورالرضا کرج مشهد

همانند دو مسیر قبل، قطار نورالرضا کرج مشهد هم دارای قطارهای ۴ تخته لوکس بوده و یک روز در میان در این مسیر فعال است.

ساعات حرکتی قطار نورالرضا کرج مشهد از ۲۳:۲۰ دقیقه از کرج حرکت کرده و در ساعت ۱۰:۵۰ دقیقه صبح روز بعد به مشهد می رسد.

برای مسیر برگشت هم قطار در ساعت ۱۸:۰۵ دقیقه ایستگاه را از مشهد به سمت کرج ترک کرده و در ساعت ۵:۴۵ صبح روز بعد به شهر مبدا یعنی کرج می رسد.

 • قطار نورالرضا تهران شیراز

مسیر مهم دیگری که می توانید به رزرو بلیط قطار نورالرضا به سمت آن بروید، تهران – شیراز است. برنامه حرکت قطارهای نورالرضا در مسیر تهران شیراز ساعت ۱۶:۱۰ از تهران حرکت می کند و صبح روز بعد در ساعت ۷:۱۰ دقیقه به شهر شیراز می رسد.

در مسیر برگشت هم این قطار در ساعت ۱۷:۱۰ دقیقه از شیراز حرکت کرده و در ساعت ۸:۱۰ صبح روز بعد به تهران می رسد.

 • قطار نورالرضا تهران مشهد

به منظور رزرو اینترنتی قطار نور الرضا در مسیر تهران – مشهد می توانید از قطارهای ۴ تخته لوکس که در این مسیر فعال هستند استفاده کنید. قطارهای نورالرضا تهران – مشهد هر روز در ساعت ۲۰:۰۵ شب از تهران حرکت می کند و ساعت ۶:۴۰ دقیقه صبح به مشهد می رسد.

به منظور برگشت با قطار نورالرضا مشهد – تهران لازمه بدانید که این قطار در ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه از مشهد حرکت می کند و در ساعت ۶:۰۵ صبح به تهران می رسد.

 • قطار نورالرضا اصفهان مشهد

دیگر مسیر پر اهمیت قطارهای نورالرضا اصفهان مشهد است. برای سفر در این مسیر می توانید اقدام به رزرو بلیط قطار ۴ تخته لوکس نورالرضا بنمایید.

ساعت حرکت قطار نورالرضا برای مسیر اصفهان مشهد از سمت شهر اصفهان ۱۵:۳۰ بوده و در ساعت ۹:۵۰ صبح روز بعد به شهر مشهد می رسد.

در مسیر برگشت قطار نورالرضا مشهد اصفهان هم ساعات حرکت ۱۵:۲۵ از مشهد حرکت کرده و صبح روز بعد ساعت ۹:۴۵ به شهر مبدا یعنی اصفهان می رسد.

قطارهای نورالرضا

واگن اختصاصی برای بانوان

شرکت ریلی نورالرضا به منظور رفاه حال تمامی مسافران خود، اقدام به اختصاص دادن یک واگن به طور جداگانه برای بانوان نمود و این موضوع برای اولین بار در کشور رخ داد. هدف از این کار آسایش بیشتر بانوانی بود، که تنها سفر می کنند. برای رزرو بلیط قطار مخصوص بانوان تنها کافیست که در حین خرید گزینه واگن اختصاصی برای بانوان را تیک بزنید. حتما به این موضوع توجه داشته باشید که اگر دارای فرزند پسر هستید تنها آن هایی که زیر ۶ سال هستند اجازه ورود به واگن را دارند.

قطار نورالرضا بهتر است یا قطار غزال؟

برای پاسخ به این سوال نمی توان جواب قاطع داد؛ چرا که هر دو قطار دارای امکانات خدمات بسیار خوبی برای مسافران خود هستند. اما اگر بخواهیم از لحاظ مسیرهای حرکتی این دو قطار را بررسی کنیم، قطار غزال در مسیرهای بیشتری از کشور فعال است و شاید همین موضوع بتواند نسبت قطارهای نورالرضا برگ برنده ای برایش باشد. برای آشنایی با امکانات قطار غزال می توانید مقاله ای که در این خصوص نوشته ایم را حتما مطالعه نمایید.

قطار پلور سبز بهتر است یا نورالرضا؟

در مورد قطار پلور سبز و نورالرضا هم مشابه پاسخی که در بالا به آن اشاره کردیم، تنها برگ برنده ی قطار پلور سبز شرکت رجا خدمات بیشتری است که در مسیرهای ریلی کشور ارائه می دهد. به طور مثال شما با قطار پلور سبز می توانید در مسیرهای تهران، شیراز، کرج، ساری، همدان و مشهد سفر داشته باشید. قطار ۴ ستاره پلور سبز جز یکی از بهترین قطارهای مسافربری ایران محسوب می شود و اگر قصد رزرو آنلاین بلیط قطار پلور سبز را برای سفرتان دارید می توانید مقاله ای که در این خصوص نوشته ایم را مطالعه نمایید.

آیا قطارهای پلور سبز و غزال از قطارهای نورالرضا بهتر است؟

با توجه به تمام توضیحاتی که در خصوص قطار نورالرضا ارائه شد می توان نتیجه گرفت این شرکت ریلی یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای رزرو بلیط قطار به شمار می رود و می توانید با خیال راحت اقدام به سفر به قطارهای نورالرضا بنمایید.

اگر باز هم برای انتخاب قطار مناسب برای سفرتان دچار تردید بودید می توانید مطلب راهنمای انتخاب قطار مناسب برای سفر را مطالعه کنید تا دستگیرتان شود برای هر سفر چه قطار مناسب حال و شرایط شما خواهد بود.

در پایان جا دارد بگوییم در صورتی که مطالب ارائه شده پاسخگوی سوالات شما بود نظر خودتان را با ما در میان بگذارید، هچنین اگر تجربه ی سفر با قطار نورالرضا را هم داشته اید کمی درباره آن برای ما و دیگر مخاطبان بنویسید. پیشاپیش از تعامل شما با مجله ی گردشگری الی گشت سپاسگزاریم.

معرفی قطار اتوبوسی ماهان به همراه جزئیات کامل
معرفی قطار اتوبوسی ماهان به همراه جزئیات کامل
قطار هزار و یک شب وارد مشهد می شود
قطار هزار و یک شب وارد مشهد می شود
قطار گردشگری شمال و جاذبه هایی که در عمر خود ندیده اید
قطار گردشگری شمال و جاذبه هایی که در عمر خود ندیده اید
چرا با قطار سفر کنیم؟
چرا با قطار سفر کنیم؟