معرفی قطار ۵ ستاره و لوکس نورالرضا

آشنایی با قطارهای نورالرضا

سیستم حمل و نقل قطار یکی از ایمن ترین وسایل نقلیه در سراسر دنیا محسوب می شود، کشورمان ایران بیش از ۱۳ هزار کیلومتر شبکه ریلی استاندارد دارد که می تواند گفت در زمینه حمل و نقل ریلی از جایگاه خوبی برخوردار هست. قطار از ابتدا به گونه ای طراحی شده که مسافر در طول سفر خود دچار خستگی های ناشی از بی حرکتی طولانی مدت نشود و از سفر خود نهایت لذت ببرد. شرکت های ریلی بسیاری در ایران فعالیت دارد که در بین آن ها برخی دارای قطارهایی همچون هتل ۵ ستاره هستند، یکی از این شرکت ها نورالرضا است که کار خود را از سال ۱۳۸۵ شروع کرد و در حال حاضر مسافران را در مسیرهای ریلی مختلف جابه جا می کنند. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا به اختصار درباره قطار نورالرضا صحبت کنیم.

قطار نورالرضا
مطالب مرتبط:
معرفی قطار ۵ ستاره فدک، لوکس‌ ترین قطار ایرانی
معرفی انواع واگن ها و قطارهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران
معرفی شرکت های مسافربری قطار ایران

قطار نورالرضا یکی از معتبرترین شرکت های ریلی ایران است و با ارائه با کیفیت ترین خدمات در بین عموم مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این شرکت از بروزترین فناوری های روز دنیا بهره برداری کرده تا اگرچه جز شرکت های ریلی جوان کشور است اما از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

بنابر قراردادی که بین شرکت ریلی نورالرضا و رجا (راه آهن ایران) صورت گرفت، ۶۴ واگن مسافری لوکس به این شرکت تحویل داده شده که از بین آن ها ۵۴ عدد مسافری بوده، ۵ واگن رستوران و ۵ دستگاه مولد برای این قطارها به کار برده شده است. واگن های شرکت قطار نورالرضا از چین خریداری شده اند، اما تمامی تجهیزات و الگوهای ساخت آن ها از بروزترین فن آوری ها و سیستم های اروپایی استفاده شده است، به طور مثال سیستم ترمز شرکت کنور آلمان، سیستم تهویه شرکت فیولی آلمان، چرخ و محو شرکت لوچینی ایتالیا از جمله تجهیزات فوق حرفه ای هستند، که در این قطار به کار برده شده است.

واگن های قطار نورالرضا

امکانات VIP قطار نورالرضا  

همانطور که در بالا هم گفتیم شرکت قطار نورالرضا در طی قرار دادی که با شرکت ریلی رجا داشته، توانست واگن های لوکسی را از خارج از کشور خریداری نموده تا اگرچه شرکت تازه کاری محسوب می شود اما بتواند خدمات مناسبی را به مسافران خود ارائه دهد. در ادامه می خواهیم به ویژگی های برتر قطار نورالرضا بپردازیم:

سیستم تهویه مطبوع: شرکت قطار نورالرضا از سیستم های تهویه مطبوع شرکت آلمانی FAIVELEY که یکی از برندها معتبر اروپایی محسوب می شود در واگن های قطار خود استفاده کرده است. طراحی این واگن ها بر اساس شرایط محیطی تقریبا بین ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد متغیر هستند و شرایط داخلی هوا در تابستان هم به ۲۲ درجه سانتی گراد می رسد و البته لازم به ذکر است که بگوییم این درجه هوایی قابلیت تنظیم نیز دارند.

سیستم ترمزهای بروز: سیستم های ترمز واگن های قطار نورالرضا از یک شرکت آلمانی به نام KNORR است و با داشتن ۳ دیسک ترمز بر روی هر یک از محورها و سیستم EP یا هماهنگی ترمز واگن ها امکان کنترل سرعت را برای راننده ی قطار در سرعت بالای ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به خوبی فراهم می آورد. ضریب اطمینان ایمنی بالاتری را نسبت به واگن هایی که ۲ دیسک روی هر محور دارند.

عایق صوتی و حرارتی: واگن های قطار نورالرضا دارای دو درب کشویی الکتروپناماتیکی در یک سمت خود می باشند. این درب ها و کلیه مکانیزم های کنترلی آن از کمپانی به نام IFE آلمان تامین می شود و تمامی الزامات موجود در استاندارد UIC_560 برای تولید آن ها نیز رعایت شده است و درب هایی که بین واگن های قطار نورالرضا قرار دارد نیز از نوع الکتروپناماتیکی هستند و قابلیت این را دارند تا در مقابل شیشه های بین درها می باشند.

بوفه قطار نورالرضا

مسیر حرکت قطارهای نورالرضا

مسیرهایی که قطارهای شرکت نورالرضا در آن ها حرکت می کنند، تهران به مشهد و اصفهان به مشهد و بالعکس است.

واگن اختصاصی برای بانواع

شرکت ریلی نورالرضا به منظور رفاه حال تمامی مسافران خود، اقدام به اختصاص دادن یک واگن به طور جداگانه برای بانوان نمود و این موضوع برای اولین بار در کشور رخ داد. هدف از این کار آسایش بیشتر بانوانی بود، که تنها می کنند.

قطارهای نورالرضا

نگاهی کلی به امکانات قطارهای نورالرضا

بسته پذیراییلوازم خوابمجهز به پیجر احضار مهمانداز
چایبروشور اطلاعاتی در مورد قطارارائه هدفون در صورت درخواست مسافر
آب معدنیارائه کتاب جهت مطالعه مسافرانپخش موزیک در صورت تمایل مسافر
روزنامهماکروفر در سالنویلچر
مانیتور در کوپهمجهز به سیستم صوتی اطلاع رسانی توسظ مهماندارتوالت فرنگی در سالن
توالت فرنگی سیارسیستم تهویه مطبوع قابل تنظیم توسط مسافرینعایق بندی مناسب صوتی و حرارتی بدنه واگن ها.

 

دو عدد نمایشگر LCD به عنوان سیستم صوتی و تصویریرخت آویزنردبان

 

سطل زباه

 

سیستم روشنایی عمومیچراغ مطالعه و چراغ خواب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code