قلعه الموت، جایی برای تماشای تاریخ و طبیعت

قلعه الموت

ایران با داشتن شهرهایی با تمدن چندین هزار ساله دیدنی های تاریخی زیادی را در خود جای داده است. قلعه الموت یکی از این دیدنی های تاریخی است که نام آن با اسماعیلیه پیوند خورده است. گفته می شود که در دوران گذشته از این قلعه به عنوان زندان استفاده می شده است اما طبق تحقیقاتی که شده مشخص شده که الموت در گذشته فقط زندان نبوده است بلکه در آن افرادی هم زندگی می کرده اند، افرادی نه از طبقه ی  مردم عادی بلکه افرادی که جایگاه اجتماعی خاصی داشته اند. می خواهیم این قلعه ی تاریخی را بیشتر به شما معرفی کنیم. با الی گشت همراه باشید:

قلعه الموت
مطالب مرتبط:
ایرانگردی: بهترین جاذبه های دیدنی زنجان
کاخ شهرداری تبریز، شاهکاری به سبک معماری آلمانی

قلعه الموت دژی تاریخی واقع در شمال شرقی روستای گازرخان در استان قزوین و بر بلندای صخره ای مرتفع به ارتفاع ۲۱۶۳ متری است. طبق روایاتی در سال ۴۸۶ هجری شخصی به نام حسن صباح این قلعه را تصرف می کند و به همین دلیل الموت را به نام دژ حسن صباح هم می شناسند. حسن صباح در شهر قم به دنیا آمد و مدتی را هم در نیشابور گذرانده است و با افرادی مانند خواجه نظام الملک طوسی و عمر خیام همکلاسی بوده است. در سال ۴۶۹ هجری به قاهره می رود و ۳ سال درس می خواند و بعد از آن به ایران برمی گردد و به الموت می رود و در آن مستقر می شود. در وصف او  گفته اند که مردی مرموز، خوش فکر و پرهیزکار بوده است.

معماری قلعه الموت

درباره معماری و سبک ساخت قلعه الموت باید گفت که از ۲ قسمت شرقی و غربی ساخته شده است و ۱۲۰ متر ارتفاع دارد. در اطراف این قلعه به هر طرف که نگاه کنید، پرتگاه هست و برای ورود به آن فقط یک راه وجود دارد که از سمت شمال شرقی این دژ است. در بخش جنوبی این قلعه اتاقی کنده شده است که گفته می شود از آن به عنوان بخشی برای نگهبانی استفاده می شده است.

قلعه الموت قزوین

در قسمت شمال غربی این قلعه ۲ اتاق وجود دارد که در داخل اتاق اول یک چاله آب کوچک قرار دارد و هر بار که آب آن را خالی می کنند دوباره پر از آب می شود و این احتمال وجود دارد که با حوض جنوبی مرتبط باشد. دیوار شمالی این قلعه در پای این اتاق قرار دارد. در جنوب غربی این بخش از قلعه هم حوضی به طول ۸ متر وجود دارد که هنوز هم در زمان هایی که باران می بارد پر از آب می شود. احتمال می دهند که این قسمت از قلعه همان جایی بوده که حسن صباح بیشتر از ۳۰ سال در آن زندگی کرده است.

به طور کلی قلعه الموت ۲ بخش قلعه بالا و قلعه پایین دارد که در هر بخشی عرضی متفاوت از بخش دیگر دارد و دلیل آن هم وضعیت قرارگیری آن روی صخره است. در ساخت این قلعه از سنگ، ملات گچ، آجر، کاشی و حتی در بخش هایی از سفال استفاده شده است.

در سال ۶۵۴ هجری قمری قلعه الموت طبق دستور فردی به نام هلاکو تخریب و ویران شد و حتی آن ها این قلعه را آتش زدند و بعد از آن زمان هم به عنوان تبعید گاه و زندان کاربری پیدا کرد. در دوران قاجار هم حفاری های زیادی در این قلعه به امید پیدا کردن گنج انجام شد و همین موضوع باعث شد تا قلعه بیشتر از قبل تخریب شود.

عکس های قلعه الموت
عکس قلعه الموت در قزوین

در اطراف این قلعه صخره های قرمز رنگی وجود دارد و منظره ای که از این قلعه به پرتگاه های اطراف وجود دارد واقعا دیدنی است. همان طور که گفته شد در این قلعه افراد خاصی زندگی می کرده اند و به همین دلیل طبیعتا نیاز به دسترسی به آب داشته اند و به همین دلیل در این قلعه آب انبرهایی ساخته شده است که به هنرمندانه ترین شکل ممکن طراحی شده است. در دل سنگ و صخره ها هم آبراه هایی کنده شده است که آب را داخل این آب انبارها جاری می کرده است. آب را از چشمه ای به نام کلدر به این قلعه ی مستحکم می رسانده اند.

چطور به قلعه الموت برویم؟

قلعه الموت یکی از دیدنی ترین و تاریخی ترین جاذبه های گردشگری ایران است که گردشگران زیادی دارد. برای بازدید از این قلعه باید به استان قزوین بروید. این قلعه از شهر قزوین حدود ۱۰۸ کیلومتر فاصله دارد که برابر زمانی ۲ تا ۳ ساعته است. البته دلیل طولانی شدن این زمان با توجه به مسافتی که دارد، راه و مسیر پر پییچ و خم آن و باریک بودن جاده در بعضی از قسمت ها است. البته در طول مسیر مناظر زیبا و چشم نوازی وجود دارد و به همین دلیل مسیر آن مسیری خسته کننده نخواهد بود.

قلعه الموت در قزوین

علاوه بر این در طول مسیر استراحت گاه ها و محل هایی برای پذیرایی هم وجود دارد که در صورت تمایل می توان در آن ها مدتی را سپری کرد. قلعه الموت به عنوان یکی از آثار پر ارزش تاریخ ایران در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد