«قلعه بلگراد»، نماد تاریخ و فرهنگ صربستان

قلعه بلگراد | Belgrade Fortress

بلگراد پایتخت زیبای کشور صربستان است و در میانه دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است. این شهر بزرگ ترین شهر صربستان نیز محسوب می شود و علاوه بر طبیعت زیبا و نفس گیر، جاذبه های تاریخی فراوانی نیز در خود جای داده است. مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه گردشگری بلگراد قلعه بلگراد و پارک کالمگدان است که به نماد شهر بلگراد تبدیل شده است. قلعه بلگراد بر فراز تپه ای مرتفع در شهر بلگراد واقع شده و از بالای قلعه می توان محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا را تماشا کرد. این قلعه به مدت ۱۶ قرن بارها و بارها ویران شده و مجددا بازسازی شده است و همچنان با شکوهی هرچه تمام تر به عنوان نماد پایتخت صربستان پابرجا مانده است. اگر قصد سفر به بلگراد را دارید بازدید از این قلعه را حتما در اولویت قرار دهید. با بازدید از قلعه بلگراد به تاریخ شهر بلگراد سفر می کنید و از زیباترین چشم انداز طبیعی بلگراد لذت خواهید برد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به قلعه بلگراد در صربستان بزنیم.

کالامگدان در بلگراد

موقعیت مکانی

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان

قلعه بلگراد در ارتفاع ۱۲۵٫۵ متری از سطح دریا و روی صخره ای مرتفع قرار دارد و از آن جا می توان محل تلاقی رودخانه های ساوا و دانوب را تماشا کرد. موقعیت مکانی قلعه و قرارگیری در مجاورت رود باعث شده یکی از زیباترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی بلگراد به وجود بیاید که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. در اطراف قلعه بلگراد سه خیابان قرار داد و از طریق این خیابان ها می توانید به قلعه برسید: بلوار Petar Bojović، Tadeusz Kościuszko و Pariska. ریل راه آهن نیز در امتداد رود قرار دارد.

تاریخچه قلعه بلگراد

قلعه بلگراد قدیمی ترین بخش و قلب شهر بلگراد محسوب می شود. برای قرن های متمادی، ساکنین بلگراد در محدوده حصار قلعه بلگراد زندگی می کرده اند و به همین دلیل، تاریخ قلعه بلگراد به نوعی تاریخ شهر بلگراد است. اولین نشانه ها از شهر بلگراد به قرن سوم قبل از میلاد برمی گردد. در آن زمان قوم سلت با پیروزی بر قوم های رقیب در این منطقه ساکن شدند. قلعه شهر بعدها توسط رومی ها تصرف شد و به بخشی از مرزبندی نظامی امپراتوری رم تبدیل شد. قلعه بلگراد در طول قرن ها بارها فروریخته و مجددا بازسازی شده است. حملاتی که توسط گوت ها و هون ها انجام شد به دفعات باعث ویرانی قلعه شد. طبق افسانه ها محل دفن آتیلا، رهبر مشهور قوم هون، زیر قلعه بلگراد قرار دارد. در سال ۴۷۶ بلگراد دوباره به خط مرزی بین دو امپراتوری آن زمان تبدیل شد: امپراتوری رم شرقی و امپراتوری رم غربی.

قلعه بلگراد

قلعه بلگراد از دژ قدیمی و پارک کالمگدان تشکیل شده است و در محل تلاقی رودخانه ساوا (Sava) و دانوب (Danub) در شهر بلگراد قرار دارد. این مجموعه در لیست میراث فرهنگی صربستان قرار دارد و تحت حفاظت دولت قرار دارد. قلعه بلگراد را به جرات می توان پربازدیدترین و مشهورترین جاذبه گردشگری پایتخت صربستان دانست. این قلعه آنقدر جذاب است که اگر حتی یک نصفه روز را قرار است در بلگراد سپری کنید پیشنهاد ما به شما بازدید از قلعه بلگراد است. نکته حائز اهمیت این است که ورود به قلعه کاملا رایگان است و گردشگران می توانند بدون تهیه بلیت از این قلعه تاریخی بازدید کنند. البته از آنجا که قلعه نیازی به ورودی ندارد آمار دقیقی از بازدیدکنندگان وجود ندارد، اما تخمین زده می شود که سالانه ۲ میلیون مسافر از قلعه بلگراد بازدید می کنند. این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته باز است و پذیرای گردشگران است.

چشم انداز قلعه بلگراد

ویژگی های قلعه بلگراد

قلعه بلگراد به چهار بخش تقسیم می شود. از این چهار بخش، دو بخش خود قلعه هستند (Donji and Gornji Grad) و دو بخش دیگر پارک کالمگدان امروزی را تشکیل می دهد. امروزه قلعه بلگراد از قسمت هایی به نام بالا شهر، پایین شهر و همینطور فضای سرسبز بسیار وسیع جلوی قلعه به نام کالمگدان تشکیل شده است. واژه کالمگدان را ترک ها بر این محوطه گذاشتند: کاله (kale) به معنای شهر و قلعه است و مگدان (megdan) در ترکی معنای زمین را می دهد. پارک کالمگدان که امروزه زیباترین و وسیع ترین پارک در بلگراد است روزگاری محل مبارزه و جنگ با دشمنان بوده است.

مجسمه ویکتور بلگراد

بالا شهر، اصلی ترین بخش و قلب قلعه بلگراد محسوب می شود . این بخش آخرین سد دفاعی بلگراد در برابر دشمنان و محل سکونت فرماندهان بوده است. یکی از دیدنی ترین قسمت های بالا شهر «ویکتور» است که سمبل شهر بلگراد محسوب می شود. ویکتور پیکره بسیار بزرگ یک مرد است که از جنس برنز ساخته شده است. شمشیری در دست راست و کبوتری در دست چپ این مجسمه به چشم می خورد. مجسمه ویکتور ۱۴ متر ارتفاع دارد و روی سکویی سنگی قرار گرفته است.

قلعه بلگراد و پارک کالامگدان

قلعه بلگراد گواهی بر تاریخ پرفراز و نشیب این منطقه است و هر قسمت داستانی شنیدنی از یک دوره تاریخی را بازگو می کند. برج ساعت یا Sahat tower امروزه نیز همچون روزگار گذشته پابرجا و باشکوه باقی مانده است. اگر به تاریخ جنگ علاقه دارید می توانید از موزه نظامی در پایین شهر و برج Nebojša tower بازدید کنید.

چشم اندازی شهر و رودخانه های دانوب و ساوا از فراز قلعه بلگراد بسیار زیبا و نفس گیر است. از آن جا می توان بنای «ویکتور» را بالای دیوارهای شهر ببینید. ویکتور که به معنای پیروزی است نماد شهر بلگراد و پیروزی این شهر در دوره های مختلف بوده است.

جاذبه های گردشگری بلگراد

پارک کالمگدان | Kalemegdan Park

در مجموعه پارک کالمگدان و قلعه بلگراد موزه ها و گالری های مختلفی وجود دارد. همچنین رستوران، زمین بازی و باغ وحش بلگراد نیز در این منطقه قرار دارد. در تابستان این پارک فضایی بسیار مناسب برای پیک نیک و تفریح ایجاد می کند و در زمستان نیز به مکانی ایده آل برای اسکی و اسکیت روی یخ تبدیل می شود. در پارک کالمگدان حیوانات مختلفی زندگی می کنند و اگر خوش شانس باشید می توانید حیواناتی مثل سنجاب را از نزدیک ببینید. پیاده روی در پارک به تنهایی تفریحی لذتبخش است، اما اگر حوصله پیاده روی ندارید می توانید با سوار شدن به قطارهای کوچک تفریحی در پارک گردش کنید.

منبع: wikiwand.com

آشنایی با بهترین مراکز خرید بلگراد در صربستان
آشنایی با بهترین مراکز خرید بلگراد در صربستان
بلگراد زبانتان را بند می آورد!
بلگراد زبانتان را بند می آورد!
راهنمای حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان
راهنمای حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان
ملاقات با موجا، پیرترین تمساح دنیا
ملاقات با موجا، پیرترین تمساح دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code