قلعه رودخان، قلعه ای آرمیده در قلب جنگل

یکی از جاذبه های طبیعی ایران که حاصل همکاری بشر و طبیعت با هم است، قلعه رودخان است. این قلعه ی زیبا یکی از نقاط بسیار زیبای شهر فومن است که دیگر تبدیل به یکی از دیدنی های توریستی این شهر شده است. قلعه رودخان در واقع دژی اسرارآمیز است که حالا دیگر به دور از کاربری سابقش و با فضای زیبا و سرسبزش، روح تشنه ی هر کسی را سیراب می کند.

امروز می خواهیم برایتان همه چیز را درباره ی تاریخچه ی قلعه رودخان، ویژگی های طبیعی آن، دیدنی های آن، بازار قلعه رودخان و راه های دسترسی به آن و بهترین زمان برای رفتن به آن را برایتان مورد بررسی قرار دهیم.

معمولا یکی از گزینه هایی که برای رفتن به مسافرت های کوتاه و تورهای مسافرتی ۱ روزه و یا نهایتا ۳ روزه مطرح می شود، رفتن به قلعه رودخان است. برای همین هم ما امروز در الی گشت این منطقه ی خوش آب و هوا و البته تاریخی را برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بیشتر با آن آشنا شوید.

نمایی از طبیعت قلعه رودخان

همه چیز درباره ی قلعه رودخان

قلعه رودخان (Rudkhan Castle) در واقع دژی مستحکم است که در استان گیلان و در ۲۰ کیلومتری شهر فومن قرار گرفته است. برخی می گویند که قدمت این قلعه به دوره ی ساسانیان می رسد و گروهی دیگر تاریخ ساخت آن را منصوب به سلجوقیان می دانند. به خاطر ارزش تاریخی، زیبایی های معماری و موقعیت قرار گیری بسیار جالبش، در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قلعه رودخان دارای مساحتی برابر با ۲٫۶ هکتار است و به این خاطر به آن رودخان می گویند که در بالا دست روستای رودخان قرار گرفته است. اگر تا به حال به قلعه رودخان رفته باشید، حتما دیوار بلند آن را دیده اید. طول این دیوار ۱۵۰۰ متر است و بر روی آن دقیقا ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است. ارتفاع این قلعه از سطح دریا بین ۶۶۵ و نهایتا ۷۱۵ متر است. می توانید در مجله الی گشت با دیدنی های رشت بیشتر آشنا شوید.

درباره ی تاریخچه ی قلعه رودخان همانطور که اشاره کردیم، برخی زمان ساخت آن را در دوره ی ساسانیان آن هم درست در زمانی که و برخی در دوره ی سلجوقیان گفته اند. به نظر می آید که فرضیه ی درست تر این است که این قلعه از قبل بوده و در دوره ی سلجوقیان مجددا احیا شده است و مورد استفاده ی مبارزان این منطقه که به نام اسماعیلیان الموت معروف بوده اند، قرار گرفته بوده است. درباره ی نام قلعه رودخان باید بگوییم که نام محلی آن رُخان و یا رخون است. نام های دیگر این قلعه، سگسار و سگسال است.

در ورودی این قلعه یک کتیبه بوده است هم اکنون در موزه ی گنجینه ی شهر رشت نگهداری می شود. بر روی این کتیبه نوشته شده است که این قلعه برای سلطان حسام الدین در بین سال های ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری مورد بازسازی و یا به اصطلاح تجدید بنا قرار گرفت. البته به جز این بازسازی، شخص دیگری به نام مظفر السلطان نیز این قلعه را زمانی که تصمیم به مقاوت در برابر صفویان گرفت نیز مورد بازسازی قرار داد.

عکس قلعه رودخان

ویژگی های قلعه رودخان

این منطقه دارای ۲ بخش به نام قوزخانه و ارگ در قسمت غربی است. از لحاظ قسمت شرقی و غربی این بنا باید بگوییم که در قسمت شرقی، زندان ها، آبریزگاه، وروری های دوازده گانه و حمام قرار گرفته و در قسمت غربی نیز؛ آب انبار، سردخانه، چشمه، چندین قسمت مسکونی، ۴۰ برج دیده بانی، اتاق های ۸ ضلعی، شاه نشین، ارگ و برخی از نقاط دیگر قرار گرفته است. از ویژگی های دیوار قلعه رودخان این است که دور تمام این برج و باروها، حفره هایی وجود دارد که شیب دار هستند. کاربرد این قسمت ها، برای مواقع جنگی است و برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب بر روی سر دشمنان تعبیه شده بوده اند.

نکته ی جالبی که درباره ی این منطقه وجود دارد این است که این دژ هیچ وقت اجازه ی ورود هیچ مهاجمی را به خود نداده است و تا به حال هیچ کسی نتوانسته است که آن را فتح کند. تعداد پله های این قلعه یکی از سوالاتی است که معمولا کسانی که قصد رفتن به آن را دارند درباره ی آن زیاد می پرسند. بگذارید تا جواب این سوال را اینگونه بدهیم که یکی از نام های قلعه رودخان، قلعه ی هزار پله است! البته تعداد دقیق پله های قلعه رودخان، ۹۳۵ عدد است. درباره ی زمینی که قلعه رودخان در آن قرار گرفته است نیز باید بگوییم که بر اساس نظریه های زمین شناسی در این منطقه، ذخایر بسیار زیادی از آهن وجود دارد.

مسیر قلعه رودخان

راهنمای گشت در قلعه رودخان

وقتی که پله های قلعه رودخان را بالا بروید به یک ورودی با ارتفاع ۳٫۵ متری به همراه یک قوس جناغی خواهید رسید. بعد از آن هم یک دروازه و یک راهرو قرار دارد که در هر دو طرف آن یک سکو قرار دارد و همچون یک بارانداز عمل می کند. بعد از آن هم چند پله ی سنگی وجود دارد که شما را به سمت بالای دروازه و سقف آن می برد.

بهترین زمان برای سفر به قلعه رودخان

این منطقه ی سر سبز و جنگلی است و در منطقه ای با آب و هوای بارانی قرار گرفته است. با این حال اگر دوست دارید تا این منطقه را در بهترین حال و هوا ببینید، به نظر می آید که بهترین زمان براسی بازدید از آن از بهار تا اوائل فصل پاییز و یا به عبارتی دیگر از فروردین تا اوائل آبان است. راشتی! می توانید با بهترین مناطق شمال برای سفر در مجله الی گشت بیشتر آشنا شوید.

یکی از باروهای قلعه رودخان

وسایل مورد نیاز برای رفتن به قلعه رودخان

برای رفتن به این منطقه پیشنهاد می کنیم که کف مناسب پیاده روی و جنگل نوردی، لباس گرم، خوراکی، بطری آب معدنی و وسایل مورد نیاز برای یک گشت و گزار جنگلی را به همراه داشته باشید.

راه های دسترسی به قلعه رودخان

اول از همه که باید بگوییم که فاصله ی ماسوله تا قله رودخلن ۴۵ کیلومتر و تا فومن ۲۵ کیلومتر است. برای رفتن به قلعه رودخان باید از شهر فومن راه بیفتید و بعد از گذشتن از چند روستا، به روستای قلعه رودخان برسید و ۳ کیلومتر بعد از آن، به اراضی پارک جنگلی برسید. در ضمن اگر از سمت تهران می خواهید به این منطقه بروید باید بدانید که؛ فاصله تهران تا قلعه رودخان از یک مسیر ۳۶۰ کیلومتر و از یک مسیر دیگر، ۳۹۰ کیلومتر است. راستی! پیشنهاد می کنیم که برای سفر به این منطقه و رزرو هتل در رشت به وب سایت آنلاین الی گشت مراجعه بفرمایید.

آدرس: استان گیلان، شهرستان فومن، روستای قلعه رودخان

منظره ی طبیعی اطراف قلعه رودخان

همه چیز را درباره ی این قلعه برای شما گفتیم. این که تاریخچه ی آن چیست و چه دیدنی هایی دارد. حتی برایتان گفتیم که چه وقت و چگونه به این محل بروید. حال شوال ما از شما این است که تا به حال به قلعه رودخان رفته اید؟ لطفا تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

راستی برای خرید بلیط قطار رشت می توانید از طریق وب سایت آنلاین الی گشت اقدام نمایید.

با آبشار اسکیلم رود در سوادکوه، تنها بازمانده ی ژوراسیک پارک آشنا شوید!
با آبشار اسکیلم رود در سوادکوه، تنها بازمانده ی ژوراسیک پارک آشنا شوید!
بهشت روز های گرم باغرود نیشابور
بهشت روز های گرم باغرود نیشابور
ماجراجویی در تنگ دار نوشهر، تجربه ای خنک در گرمای تابستان
ماجراجویی در تنگ دار نوشهر، تجربه ای خنک در گرمای تابستان
معرفی بهترین هتل های لوکس و ۵ ستاره تهران
معرفی بهترین هتل های لوکس و ۵ ستاره تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code