قلعه زویلن، قلعه ای قرون وسطایی در نزدیکی اوترخت هلند

قلعه زویلن | zuylen castle  در هلند

در بسیاری از کشورها تعداد زیادی قلعه های تاریخی هست که زمانی محل سکونت پادشاهان بودند و گاهی از شهر در برابر حملات دشمنان محافظت می کردند. امروز بیشتر این قلعه ها به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند و حتی در گوشه ای از آن ها موزه ای برپا شده تا آثار تاریخی و ارزشمند را نمایش دهند. در شهرهای هلند هم قلعه های زیادی هست که امروز به سراغ یکی از آن ها می رویم. تا به حال از جاذبه های آمستردام پایتخت هلند زیاد حرف زدیم، امروز سری به شهر اوترخت و قلعه زویلن می زنیم، قلعه ای تماشایی که در کنار رودخانه قرار دارد و با معماری خارق العاده و چشم اندازهای تماشایی گردشگران زیادی دارد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قلعه زویلن بیشتر حرف بزنیم.

قلعه زویلن
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اوترخت در هلند
جاذبه های دیدنی هلند (بخش اول)

تا به حال فکر کرده اید که زندگی در قلعه چه طعمی دارد؟ یک زندگی پر رزق و برق درست مثل پادشاهانی که زمانی ساکن این قلعه ها بودند. اگر همیشه زندگی اشرافی را دوست داشته اید به قلعه زویلن بروید تا چند ساعتی به آرزوی خود برسید. این قلعه به بهترین شکل ممکن سبک زندگی اشرافی و پر زرق و برق بزرگان را به شما نشان می دهد و یادآوری می کند که این افراد در قرون وسطی چه زندگی مجللی داشتند. معمولا خانه ی بزرگان به وسایل پر زرق و برقش معروف است و این قلعه هم یکی از آن ها ست. اینجا پر از نقاشی ها، سرامیک ها و آثار هنری ست که تماشای آن ها ساعت ها سرگرم تان می کند.

جاذبه های اوترخت

برای دیدن این قلعه دیدنی به روستای کوچک اوود- زویلن (Oud-Zuilen) در شمال شهر اوترخت بروید. در کنار رودخانه ای آرام و روان چشمتان به بنایی متفاوت و البته شگفت انگیز می افتد: قلعه زویلن که قدمت بنای اولیه اش به قرن ۱۳ برمی گردد اما دیری نپایید که این قلعه هم به سرنوشت تعداد دیگری از قلعه های مهم تاریخی دچار شد و در سال ۱۴۲۲ و در جریان جنگی خانمانسوز به طور کامل از بین رفت. خوشبختانه بازسازی این بنا در سال ۱۵۱۰ شروع شد تا امروز گردشگران مشتاق آثار تاریخی شانس بازدید از جاذبه ای را داشته باشد که از نظر جذابیت های معماری نمونه ای کم نظیر و دیدنی ست. در سال ۱۷۵۲ آخرین تغییرات بر روی قلعه انجام شد و چیزی که امروز شاهد آن هستیم بنای کامل شده در همان سال است. در واقع در آن سال آخرین نوسازی ها بر روی خانه انجام شد تا عمارتی جذاب و دیدنی در حومه ی شهر اوترخت شکل بگیرد. با اینکه این بنا درست مثل قلعه های قرون وسطایی بود اما در ۱۸ به عمارتی مجلل تبدیل شد.

آثار تاریخی هلند

قلعه در کنار رودخانه قرار دارد و همین ویژگی جذابیت هایش را بیشتر کرده است. این قلعه در ابتدا کاملا در احاطه ی آب بود و برای رسیدن به آن از روی پل عبور می کردند. در نهایت در کنار این قلعه پارکی سرسبز به سبک انگلیسی ساخته شد. این پارک آنقدر باطراوت بود که خانه ای تابستانی در آن درست شد تا ساکنان از آب و هوای پارک و طراوت رودخانه لذت ببرند. امروز همین که به کنار این قلعه می رسید احساس می کنید که در سفری تاریخی به قرن ۱۸ ام رفته اید؛ همه چیز رنگ و بوی صدها سال پیش را می دهد و انگار نه انگار که در قرن ۲۱ هستیم. مطمئنا آنقدر تحت تاثیر فضای خاص و چشم اندازهای آرامش بخش این قلعه قرار می گیرد که دلتان نمی خواهد حالا حالاها از این حال و هوای ناب بیرون بیایید.

بدون شک در قلعه ای که روزگاری محل زندگی ثروتمندان و با نفوذان شهر بوده آثار تاریخی ارزشمندی برای تماشا وجود دارد پس چند ساعتی وقت بگذارید و از این جذابیت ها دیدن کنید. هر چه دقیق تر تماشا کنید اعماق تاریخ را بیشتر کشف می کنید و از جست و جوی گذشته سرشار از احساسی خوشایند می شوید. در داخل قلعه شانس این را دارید تا از مجموعه ای از نقاشی ها، مبلمان عتیقه و پرده های نقش دار دیدن کنید. دکوراسیون بیشتر اتاق های قلعه دست نخورده باقی مانده و وسایل همان وسایلی است که در قرن ۱۸ استفاده می شدند. اتاق چای که مخصوص پذیرایی از مهمانان بود چشم اندازی نفس گیر از باغ دارد و ایوان آن در بهار و  تابستان جایی عالی برای لذت بردن از یک فنجان چای داغ است.

دیدنی های هلند

بعد از تماشای داخل قلعه به محوطه پارک بروید و ساعت ها در میان درختان و فضای سبز این پارک قدم بزنید. باغ های این قلعه جایی عالی برای استراحت و گشت و گذار هستند، حتی در فصل تابستان می توانید گشتن در این باغ ها را به همراه تورهای گردشگری انجام دهید و حرف های راهنما درباره ی قسمت های باغ در قرن های مختلف را بشنوید. بخشی از این باغ ها با همان دیوارهای مارپیچ معروف به سبک انگلیسی ساخته شده اند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه کسانی در این خانه زندگی می کرند، در واقع اینجا محل زندگی خانواده ی بانفوذ و نجیب زاده هلندی بود که رگ و ریشه ای انگلیسی داشتند و به مدت سه قرن در این خانه زندگی کردند تا امروز اینجا به موزه ای برای تماشای مجموعه های هنری و تاریخی آن ها تبدیل شود. از معروف ترین ساکنان این عمارت «بل ون زویلن» نویسنده ی هلندی است که امروز بسیاری از اتاق ها درست مثل همان زمانی دکوراسیون شده که او در این قلعه زندگی می کرد.

قلعه های هلند

از حدود ۶۰ سال پیش درهای این قلعه به روی گردشگران باز و مثل یک موزه به محلی برای تماشای آثار هنری و تاریخی تبدیل شد. با بازدید از این قلعه، گردش در باغ ها و شرکت در کنسرت ها و مراسم ویژه اش انگار گذشته را به زمان حال آورده اید و چند ساعتی را در گذشته های دور سپری می کنید. همین که از این قلعه فاصله گرفتید و به شهر اوترخت برگشتید دوباره خود را در دنیایی مدرن می بینید که دیگر در آن خبری از قلعه های قرون وسطایی نیست!

منبع: holland.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد