بلیط هواپیما

سائو جرگه، قلعه تاریخی لیسبون+ تصویر

قلعه سائو جرگه | Castelo de Sao Jorge

در قاره ی اروپا قلعه های سحرآمیز زیادی وجود دارد و قلعه هایی که در کشور پرتغال قرار دارند شاید به اندازه ی قلعه های کشورهای دیگر اروپا جادویی نباشند اما سبک خاصی دارند که همین باعث منحصر بفرد شدن آن ها شده است. اکثر قلعه های پرتغال سنگی هستند و نمایی کرم رنگ دارند. یکی از قلعه های معروف لیسبون، قلعه سائو جرگه نام دارد که در بالای بخش مرکزی این شهر پرتغالی قرار دارد و تا ۴۰۰ سال مرکز قدرت این شهر بوده است. با معرفی بیشتر این قلعه همراه الی گشت باشید.

قلعه سائو جرگه
مطالب مرتبط:
کلیسای استرلا باسیلیکا در لیسبون+ تصویر
آسانسور سانتا ژوستا در لیسبون به هیچ طبقه ای نمی رود!

یکی از دیدنی ترین قلعه های لیسبون قلعه سائو جرگه است که به مدت ۴۰۰ سال مرکز قدرت پرتغال بوده است. بیشتر آن چه که امروزه از این قلعه می بینیم و بر جا مانده است به دهه ی ۱۹۲۰ برمی گردد، در آن زمان بخش بزرگی از این قلعه مرمت شد با این حال این مسئله از جذابیت قلعه کم نکرد.

اگر به بالای برج قلعه بروید می توانید چشم اندازی فوق العاده از منطقه ی باکسیا و ریو تجو داشته باشید. برای رسیدن به سائو جرگه باید مسیری شیبدار را طی کنید با این حال مطمئنا ارزشش را دارد چرا که این قلعه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری لیسبون است که هیچ توریستی در سفر به این شهر دوست داشتنی نباید از دست بدهد. بهای بلیط بازدید از قلعه ۸٫۵۰ یورو است و بچه های زیر ۱۰ سال می توانند رایگان به آن وارد شوند. بهای خرید بلیط های خانوادگی ۲۰ یورو است و با ۲۰ یورو در واقع دو فرد بالغ و دو فرد زیر ۱۸ سال می توانند وارد قلعه شوند.

قلعه سائو جرگه لیسبون

ساعت بازگشایی قلعه سائو جرگه: ماه های مارچ تا اکتبر (۹ صبح تا ۹ شب)- ماه های نوامبر تا فوریه (۹ صبح تا ۶ بعدازظهر) و آخرین ساعتی که فرد می تواند وارد قلعه شود، ۳۰ دقیقه قبل از بسته شدن آن است. یادتان باشد که برای دیدن همه ی قسمت های قلعه باید بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان بگذارید. قلعه سائو جرگه در واقع معروف ترین جاذبه توریستی شهر لیسبون است و به همین خاطر است که همیشه صف طولانی توریست ها برای خرید بلیط را می توان دید. یک نکته که بد نیست بدانید این است که اگر در سفر به لیسبون خواستید قلعه را ببینید حتما در اوایل یا اواخر روز این کار را انجام دهید که خلوت تر است و نیازی به ایستادن های طولانی مدت در صف نیست.

در داخل قلعه یک کافه و چندین کیوسک وجود دارد که نوشیدنی مثل آب و بستنی را می توانید بخرید. وقتی که وارد قلعه شوید بهترین کار این است که از تورهای رایگانی که در داخل قلعه برای معرفی آن برپا می شود استفاده کنید، چرا که آن ها اطلاعات کامل و صحیحی از این بنا دارند، علاوه بر این، این راهنماها به زبان انگلیسی صحبت می کنند و در صورتی که آشنا باشید کاملا متوجه می شوید. افرادی که معلول هستند مسیر سختی برای رسیدن به قلعه را در پیش رو دارند چرا که خیابان به صورت شیبدار و سنگ فرش شده است که باعث چالشی شدن مسیر می شود و ممکن است افراد کم توان را اذیت کند.

قلعه سائو جرگه در لیسبون

حقایقی جالب از قلعه سائوجرگه

این قلعه دو جز متفاوت دارد که یکی بخش مراکشی آن است که تاریخ آن به قبل از قرن دوازدهم برمی گردد و یکی کاخ پادشاهی است که بین قرن های سیزدهم و چهاردهم ساخته شده است. بیشتر قسمت های این قلعه در سال ۱۷۵۵ به خاطر زلزله ای که اتفاق افتاد از بین رفت و تقریبا کاملا ویرانه شد با این حال دوباره از نو مرمت و ساخته شد.

در سائو جرگه دروازه ای وجود دارد که به آن ها دروازه های خائنان گفته می شود و درهای بسیار کوچکی هستند که در مواقع لازم خبرچینان می توانسته اند از آنها فرار کنند. همچنین در این قلعه چاهی مخفی وجود دارد که منبع آب قلعه بوده است.

سائو جرگه برجی به نام سنت لاورنس دارد که در واقع برجی بیرونی است که به یک چاه دسترسی دارد که نه یک چاه معمولی بلکه یک راه فرار بوده است. این قسمت هم در نیمه ی پایینی تپه قرار دارد و از آن جا می توان چشم انداز زیبایی به شهر لیسبون و قلعه داشت با این حال راه شیبداری برای برگشتن به قلعه در پیش رو خواهید داشت!

قلعه سائو جرگه پرتغال

از آن جایی که قلعه سائو جرگه در بالای رودخانه تجو قرار دارد از همان زمان عصر رومی ها، نقطه ای استراتژیک بوده است و به همین خاطر اهمیت زیادی داشته است. قلعه و برج و بارویی که امروزه از آن می توان دید بیشتر به قرن یازدهم برمی گردد. این قلعه تا قبل از سال ۱۱۴۷، لیسبون یکی از نقاط مهم تجاری مراکشی های با شمال آفریقا بوده است.

بعد از اینکه آفونسو هنریکس در ۲۵ اکتبر سال ۱۱۴۷ لیسبون را فتح کرد، به عنوان اولین پادشاه پرتغال انتخاب شد و از همان زمان بود که سائو جرگه دوران طلایی اش شروع شد و به عنوان اقامتگاه پادشاهی شناخته شد. سازه های قدیمی مراکشی که در این منطقه بودند بزرگ و بزرگ تر شدند تا مناسب با خاندان سلطنتی باشند. قلعه ی سائو جرگه در قرن سیزدهم به کاخ پادشاهی تبدیل شد و کم کم به محلی برای برگزاری مراسم های مهم پرتغال مثل مراسم تاج گذاری در قرن های چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم تبدیل شد.

قلعه سائو جرگه در پرتغال

در سال ۱۵۸۰ که پرتغال بخشی از پادشاهی اسپانیا شد، سائو جرگه هم بیشتر به خاطر قدرت های دفاعی اهمیت پیدا کرد و تا قرن بیستم هم به همین منوال بود. بعضی از قسمت های این کاخ کاملا عوض شدند و بخش های جدید به آن اضافه شد تا این که در سال ۱۷۵۵ آن زلزله اتفاق افتاد و مرمت و بازسازی این قلعه هم شروع شد و ساختمان های قدیمی تخریب شده جایشان را به ساختمان های جدیدتر دادند.

بدون شک سائو جرگه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری لیسبون است و بازدید کننده ها و توریست ها با بازدید از قلعه سائو جرگه می توانند اطلاعات زیادی از تاریخ آن به دست بیاورند.

منبع: lisbon-portugal-guide.com

گیم آو ترونز در این مناطق ساخته شد + تصویر
گیم آو ترونز در این مناطق ساخته شد + تصویر
زیباترین کلیساهای بلغارستان، تاریخ مذهبی این کشور
زیباترین کلیساهای بلغارستان، تاریخ مذهبی این کشور
توریست ها هنوز این کشورها را کشف نکرده اند
توریست ها هنوز این کشورها را کشف نکرده اند
معرفی معروفترین قلعه های ایتالیا
معرفی معروفترین قلعه های ایتالیا