قلعه سن پدرو، یکی از قدیمی ترین قلعه های فیلیپین

قلعه سن پدرو | fort san pedro در فیلیپین

با سفر به فیلیپین، تاثیر اسپانیایی ها را در واحد پول، غذا، معماری و حتی زبان فیلیپینی ها به خوبی احساس می کنید اما با بازدید از قلعه سن پدرو این تاثیر بیشتر از هر کجای دیگری نمایان می شود. در ۷ آوریل ۱۵۲۱ اسپانیایی ها به سواحل فیلیپین رسیدند و دوره استعماری خود را شروع کردند، قلعه سن پدرو یادگار همین دوران است، قلعه ای زیبا که حوادث زیادی را از سر گذرانده و یکی از قدیمی ترین قلعه های فیلیپین است. می خواهیم درباره قلعه سن پدرو در فیلیپین حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جاذبه های فیلیپین
مطالب مرتبط:
ویگان، شهری با معماری اسپانیایی در فیلیپین!
پارک اقیانوس مانیل، تماشای بزرگ ترین آکواریوم فیلیپین
آبشار کاواسان، آبشاری فیروزه ای در فیلیپین

سبو (Cebu) یکی از استان های فیلیپین است که از یک جزیره اصلی و ۱۶۷ جزیره کوچک دیگر تشکیل شده و مملوء از معماری های جذاب، غذاهای خوشمزه و چشم اندازهای دیدنی ست. سبو به عنوان مرکز تجاری و توریستی فیلیپین، به دور از تصور نیست که جاذبه های زیادی برای تماشا دارد؛ از جاذبه های تاریخی استعماری تا پارک های زیرآبی باورنکردنی، این مقصد جنوب شرقی آسیا را به جایی عالی برای سفر تبدیل کرده اند. این بار می خواهیم به قلعه ای تاریخی برویم: قلعه سن پدرو، قلعه ای که ظاهری جذاب و زیبا دارد و در و دیوارهایش یادآور تاریخ پرفراز و نصیبش است. قلعه در میان باغی سرسبز قرار گرفته، باغی بهشتی و آرام که در کنار آب جای دارد و با قدم زدن در آن غرق در آرامشی وصف ناپذر می شود.

قلعه ظاهری مستطیلی شکل دارد که دو سمت آن رو به دریا و یک سمت آن رو به خشکی است. آن قسمت هایی که رو به آب است با توپ های جنگی و حفاظ های محکم چوبی محافظت شده اند و سه سنگر آن ۱۴ توپ جنگی دارند که بیشتر آن ها همچنان در این مکان هستند. قلعه مستطیلی شکل مشرف به مارینای شهر قرار دارد و روایتگر داستان هایی شنیدنی ست، به غیر از بازدید از آثار تاریخی، می توانید ساعت ها در باغ سرسبز آن قدم بزنید و منتظر چشم اندازهای جذاب غروب آفتاب بمانید.

قلعه سن پدرو

این قلعه با ۲۰۲۵ متر مربع کوچک ترین و یکی از قدیمی ترین قلعه های فیلیپین است و دروازه آن دو ستون مستطیلی شکل دارد که پرچم فیلیپین در بین آن ها به چشم می خورد. در بالای سردر بر روی لوحی اسم اسپانیایی قلعه و تاریخ ساخت آن مشخص شده است. در هنگام ورود به قلعه عکس هایی را بر روی دیوار می بینید که مراحل رشد تدریجی قلعه را به تصویر کشیده است. امروز قسمتی از این قلعه به موزه تبدیل شده و در آن بخشی از میراث اسپانیایی ها مثل مجسمه و نقاشی به نمایش در آمده است، حتی مجسمه های بزرگ «لیگازپی» و «پیگافتا» از بیرون دیواره های قلعه دیده می شوند. یکی از دیدنی ترین بخش های این موزه عکس ها و طراحی های قدیمی قلعه و مدارکی است که ظاهر قلعه در گذشته و تاسیس سبو را نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم که در حیاط زیبای قلعه که اطرافش با درختان نخل زیبا مزین شده راه بروید و بناهای تاریخی قلعه را تماشا کنید، از سه برج دیده بانی سنگی بالا بروید و چشم اندازهای جذاب از دریا و خیابان ها را ببینید. درختان نخل و ساختار سنگی، ظاهر جذاب و آرامش بخش را به این قلعه داده و گردشگران زیادی را به اینجا می کشاند.

قلعه های فیلیپین

امروز این قلعه ترکیبی از پارک و موزه است، پارکی آرام برای فرار از شلوغی شهر و موزه ای برای درک تاریخ سبو و سال های آغازین حکومت اسپانیایی ها بر فیلیپین. این قلعه در جنوب شرقی شهر و مشرف به بندر قرار دارد و در اطراف آن هم جاذبه های جذابی وجود دارد که می توانید از آن ها هم دیدن کنید. قلعه سن پدرو هر روز از صبح تا شب به روی بازدید کنندگان باز است و می توانید با هزینه ورودی کم، زیبایی های معماری آن را تماشا کنید. فضای سبز گسترده قلعه امروز برای مراسمی مثل عروسی و تولد استفاده می شود.

سفر به فیلیپین

تاریخچه قلعه سن پدرو

قلعه، تاریخی طولانی و جذاب دارد و در زمان حکومت اسپانیایی ها در «سبو» ی فیلیپین ساخته شده است. قدمت این قلعه دفاعی به قرن ۱۶ برمی گردد و از اولین قلعه های دفاعی فیلیپین است که با هدف مقاومت در برابر تهاجم دزدان دریایی مورو ساخته شده است. در اولین روزهای استعمار اسپانیایی ها، این قلعه مرکز نظامی اسپانیایی ها در فیلیپین بود. تاریخ ساخت این قلعه سنگی نامشخص است اما ادعا شده که در سال ۱۶۳۹ توسط «آنتونیو کمپیونی» ساخته شده است . اولین قلعه ای که در این محل ساخته شده بود از جنس چوب بود و این قلعه سنگی در سال ۱۷۳۸ جایگزین قلعه قبلی شد. دیوارهای قلعه مستحکم جدید ۶ متر ارتفاع و ۲٫۵ متر ضخامت دارند و برج های با ارتفاع ۱۰ متر در بین دیواره های آن دیده می شود.

قلعه های زیبای فیلیپین

در سال ۱۸۹۸، با اتمام جنگ اسپانیا – آمریکا، سه قرن استعمارگری اسپانیا بر فیلیپین به پایان رسید و قلعه سن پدرو به دست جنگجویان آزادی خواه سبو افتاد. در سال های آغازی قرن ۲۰ این قلعه به عنوان پایگاه آمریکایی ها و پادگان استفاده می شد و در سال های قبل از جنگ جهانی دوم هم مدرسه بود.

در سال های ۱۹۴۲-۴۳ ژاپن به فیلیپین حمله و این قلعه را تصرف کرد تا از آن به عنوان اردوگاه زندانیان استفاده کند. در پایان جنگ جهانی دوم هم این قلعه مدتی بیمارستان بود تا آزادیخواه های مجروح در آن درمان شوند. در آخرین سال های جنگ این قلعه آسیب زیادی دید اما در سال ۱۹۶۸، نما، ساختمان اصلی، پشت بام و … مورد مرمت قرار گرفت و تعدادی از توپ های جنگی اسپانیایی دوباره در همان محل قبلی خود گذاشته شدند. بعد از جنگ، در دوره ای قلعه به عنوان باغ وحش استفاده می شد. امروز داخل این قلعه به پارک کوچک و جذابی مملوء از گل های استوایی تبدیل شده و افراد زیادی برای فرار از شلوغی شهر به آن پناه می برند. پیشنهاد می کنیم در سفر به فیلیپین بازدید از قلعه سن پدرو را از دست ندهید چون هم جذابیت های تاریخی دارد و هم چشم اندازهای طبیعی.

منبع: inspirock.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد