بلیط هواپیما

قلعه سیتادلا، قلعه ای تاریخی در بوداپست

قلعه سیتادلا | Citadella در بوداپست

بوداپست پایتخت مجارستان یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری ست، شهری که خلیلی ها آن را پاریس اروپای شرقی می دانند و جاذبه های جهانی زیادی را در خود جای داده است. یکی از محبوب ترین جاذبه های این شهر قلعه ای نظامی برروی تپه گلرت است که به قلعه سیتادلا معروف می باشد و گردشگران زیادی برای تماشای چشم اندازهای جذاب از شهر بوداپست راهی این منطقه می شوند. می خواهیم درباره قلعه سیتادلا در بوداپست حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

قلعه سیتادلا
مطالب مرتبط:
کلیسای ماتیاس، قدیمی ترین کلیسای بوداپست
باغ وحش و باغ گیاهشناسی بوداپست ، قدیمی ترین باغ وحش مجارستان
جزیره مارگارت، جزیره ای سرسبز و تماشایی در بوداپست

یکی از جاذبه های بوداپست تپه گلرت است تپه ای مشرف به شهر که در کنار رودخانه دانوب قرار دارد و با آب و هوای مطبوع و جاذبه هایش گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از بناهایی که بر روی این تپه ساخته شده قلعه سیتادلا (Citadella) ست، یک دژ قرن نوزدهمی که به سکوی تماشا تبدیل شده و زیباترین چشم اندازها را از رودخانه دانوب دارد.

این قلعه یکی از محبوب ترین جاذبه های مردم محلی و گردشگران است و از جاذبه های رایگان بوداست به شمار می رود. برای رسیدن به این قلعه باید حدود ۱۵ دقیقه بالا بروید، همانطور که بالا و بالا تر می روید کل زیبایی شهر بوداپست به آرامی در مقابل شما ظاهر شود.

جاذبه های بوداپست

تاریخچه قلعه سیتادلا

در قرن هجدهم، دامنه های تپه گلرت پوشیده از جنگل های سرسبز بود اما در  قرن نوزدهم، موقعیت مکانی خوب این تپه کشف و برای ساخت قلعه ای نظامی در نظر گرفته شد. این قلعه در اواخر قرن نوزدهم توسط اتریشی ها، یا به عبارتی توسط کارگران مجارستانی ساخته شد و جرقه ساخت آن بعد از قیام سال ۱۸۴۸ زده شد، در آن زمان جنگجویان آزادی خواه مجارستان به مدت دو سال موفق به شورش در برابر اتریشی ها شدند. پس از این تلاش ناموفق، بسیاری از آنها اعدام و زندانی شدند و امپراطور تصمیم گرفت تا برای نظارت بیشتر شهر، قلعه ای بر روی تپه گلرت درست کند. این قلعه تا سال ۱۸۹۷ دست اتریشی ها بود و دو سال بعد مردم تصمیم گرفتند تا دیواره های این قلعه را که نمادی از ظلم اتریشی ها بود نابود کنند. با این حال بیشتر قسمت های این قلعه سالم ماند و بعدها توسط نازی ها و شوروی مورد استفاده قرار گرفت. امروز این قلعه با موقعیت استراتژیک خود به یک سکوی تماشای محبوب و محل گردهمایی عکاسان آماتور و حرفه ای تبدیل شده است. تپه در احاطه جنگل های سرسبز دامنه های تپه گلرت است و جایی خوش آب و هوا و با طراوت می باشد.

سفر به مجارستان

درسته که این قلعه شگفت انگیز و استثنایی ست اما چیزی که آن را تا این حد محبوب کرده چشم اندازهای جذابش از شهر است اما همین مناظر و هوای تازه ارزش بالا رفتن و رسیدن به قلعه را دارد. قلعه سیتادل با ۲۲۰ متر طول، ۶۰ متر عرض و ۴ متر ارتفاع به شکل u ساخته شده و ۶۰ توپخانه دارد که کل بخش مسطح تپه گلرت را اشغال کرده اند. در این قلعه همه جاذبه های دوست داشتنی بوداپست را می بینید: پل آزادی، پارلمان مجارستان، کلیسای سنت استفان، پل زنجیر و … . این قلعه در تمام طول سال یک منطقه توریستی است پس اگر می خواهید در آن لحظات آرام تری را بگذرانید شب به آنجا بروید چون در این زمان تعداد گردشگران بسیار کمتر است و می توانید عکس های شبانه زیبایی از شهر بیندازید.

قلعه های بوداپست

جاذبه های دیدنی قلعه سیتادلا

  • مجسمه آزادی | Statue of Liberty

با گشت و گذار در بوداپست، ممکن است چشمتان به مجسمه عظیم بالای تپه گلرت افتاده باشد، مجسمه ای که از کیلومترها آن طرف تر دیده می شود. بر روی تپه گلرت به غیر از قلعه نظامی مجسمه ای زیبا به چشم می خورد که به خاطر آزادی بوداپست از سربازان نازی در این محل نصب شده است. در سال ۱۹۸۹ بعد از انحلال شوروی بسیاری از مجسمه های این تپه به پارک مجسمه برده شد و مجسمه آزادی در این محل باقی ماند.

  • بنای یادبود سنت گلرت | St Gellert Monument

در گوشه ای از تپه گلرت، بنای یادبودی زیبا به چشم می خورد که رو به سمت پل مدرن الیزابت است. سنت گلرت معلم اولین پادشاه مجارستان بود و در نهایت توسط شورشیان از بالای تپه گلرت به پایین پرتاب شد برای همین این تپه به نام او نامگذاری شد و در بالای تپه بنای یادبودی برایش ساخته شد.

  • کلیسای غار | Cave Church

این کلیسا در سال ۱۹۲۶ در داخل غارهای صخره ای تپه گلرت ساخته شده و همچنان فعال است. این کلیسای زیرزمینی در قرن ۲۰ با الگوبرداری از کلیسایی مشابه در فرانسه در داخل غاری طبیعی درست شد. طبق افسانه ها در دوران قرون وسطی، زاهدی بیماران را به کمک آب های معدنی این غار شفا می داد.

کلیسای غار
  • موزه جنگ جهانی دوم در قلعه سیتادلا

در قسمتی از قلعه ۱۴ پوستر بزرگ بر روی دیواره ها می بینید که نمایشگاهی جذاب از تاریخ بوداپست خلق کرده اند. دیدن این نمایشگاه رایگان است اما در کنار آن موزه کوچکی برپا شده که برای ورود به آن باید  ورودی بدهید. با اینکه بازدید از قلعه سیتادلا رایگان است اما در آن یک موزه کوچک مربوط به جنگ جهانی دوم برپا شده که هزینه ورودی دارد. در اینجا یک پناهگاه مخصوص حملات هوایی درست شده که سه طبقه و ۱۷ اتاق دارد و در آن آیتم های مربوط به جنگ جهانی به نمایش در آمده است.

چگونه به قلعه سیتادلا برویم؟

برای رسیدن به دامنه های تپه گلرت باید از میدان گلرت حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید و برای رسیدن به میدان گلرت می توانید در میدان دیک (Deak square) سوار تراموای ۴۷ یا ۴۹ شوید و یا در ایستگاه قطار کلتی (Keleti Train Station) از اتوبوس شماره ۷ استفاده کنید. مسیر قلعه سیتادلا کاملا با تابلوهای بین المللی نشانه گذاری شده پس به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. در داخل این قلعه یک کافه و رستوران هست که از ساعت ۵ عصر تا ۱۱ بازند و چشم انداز جذابی از شهر دارند. یک هتل و موزه هم در آن برپا شده که جذابیت هایش را دوچندان کرده است.

منبع: attractions.topbudapest.org

چطور از فرودگاه بوداپست به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بوداپست به مرکز شهر برویم؟
زیبایی دل انگیز جاذبه‌های تاریخی بوداپست + ویدئو
زیبایی دل انگیز جاذبه‌های تاریخی بوداپست + ویدئو
تماشای تاریخ در میدان قهرمانان بوداپست
تماشای تاریخ در میدان قهرمانان بوداپست
بعد از دیدن این تصاویر، فورا به بوداپست سفر می کنید!
بعد از دیدن این تصاویر، فورا به بوداپست سفر می کنید!