بلیط هواپیما

طبیعت اثری سورئال خلق کرده: قله آراگاتس ارمنستان

قله آراگاتس ارمنستان | Mount Aragats

طبیعت، در هر نقطه‌ی جهان برای ما شگفتی های خاصی دارد. این بار برای دیدن یکی از این زیبایی ها به ارمنستان می رویم. کشوری که کوه های قفقاز را در خود دارد و پر از نقاط طبیعی جذاب و فراموش نشدنی است. به سمت استان آراگاتسوتن در شمال غربی ایروان که حرکت کنیم، کوهی را می بینیم که بلندترین قله ارمنستان است. قله آراگاتس ارمنستان از آن مقصدهای محبوبی است که کوهنوردان و همه طبیعت دوستان را به خود جذب می کند. در ادامه همراه با الی گشت باشید تا قله آراگاتس را معرفی کرده و از حس و حال خوب آن با هم صحبت کنیم.

قله آراگاتس ارمنستان
مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعتگردی در ارمنستان
چگونه سفر کم هزینه به ارمنستان داشته باشیم؟

همه مردم، قله آراگاتس ارمنستان را به چهار قله آتشفشانی اش می شناسند که شکل خاصی به آن داده است. این کوه را نمی توان تنها یک حضور فیزیکی دانست، بلکه آن را یک نماد معنوی می دانند. این قله با ارتفاع ۴۰۹۱ متر بلندترین قله جنوب قفقاز می باشد و همیشه میزبان کوهنوردانی بوده که دوست داشتند کوه های قفقاز را زندگی کنند.

با توجه به ماهیت منحصر به فرد آراگاتس، این کوه دارای مناطق آلپاینی و نیمه آلپاینی (کوهی و دامنه ای) و همچنین چهار قله و یکی از بزرگترین دهانه های آتشفشانی جهان می باشد که توسط فوران آتشفشان در گذشته دور شکل گرفته است. دهانه کوه آراگاتس را می توان یک ناحیه نیمه قطبی دانست که ۷۵۰ متر پایین تر از کوه قرار دارد. در داخل دهانه هیچ دریاچه ای وجود ندارد، گرچه در تابستان، زمانی که هوا گرم شده و برف های کوه آب می شوند، حوضچه های کم عمقی را در آن می بینید.

قله آراگاتس

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، دامنه کوه با دید قله بسیار جذاب است و اگر هم که کوهنوردی ورزش محبوب شماست، حتما باید صعود به قله آراگاتس ارمنستان را در برنامه خود بگذارید. این کوه برای همه شمایی که بخواهید چهار قله آتشفشانی اش را کشف کنید، در دسترس است. از بالای آن چشم انداز خوبی از منطقه ای که به نام ارمنستان کوچک (Lesser) شناخته می شود و رشته کوه های قفقاز بزرگ (Great Caucasus Range) خواهید داشت. البته علاوه بر آن، اگر هوا مناسب باشد می توانید کوه البروس، بلندترین کوه اروپا به ارتفاع ۵۶۴۲ متر را نیز بینید و از این منظره لذت ببرید.

در اطراف کوه دارای چندین بناهای مذهبی و کلیساهای کوچکی است که به جالب شدن فضای آن کمک می کنند. گردشگران ارمنستانی و خارجی علاقه زیادی به گشت و گذار در اطراف این منطقه در فصل های گرم تر دارند.

قله آراگاتس در ارمنستان

حکاکی و هنرهای باستانی

حکاکی های متعددی در اطراف آتشفشان های قله آراگاتس ارمنستان دیده شده که از جمله آن ها می توان نقاشی های سنگی از حیوانات و چهره هایی شبیه به انسان را نام برد که در دره رودخانه کاساق (Kasagh) قرار گرفته اند. این نقاشی های سنگی احتمالا از اوایل عصر هولوسن (آخرین دوره زمین شناسی) باقی مانده اند.

در آقاوناتون (Aghavnatun) در سمت جنوبی آتشفشان نیز سنگ نگاره هایی از حیوانات دیده می شوند. کارشناسان تخمین زده اند که این سنگ نگاره های هنری، احتمالا به تاریخ بین هزاره ۴ تا ۱ قبل از میلاد برمی گردد.

کوهنوردی در قله آراگاتس ارمنستان

افسانه های قله آراگاتس

شگفتی های طبیعی معمولا در تمام دنیا با افسانه هایی همراه هستند. قله آراگاتس نیز در میان داستان های کهن ارمنستان همیشه به چشم می خورد که معروف ترین افسانه این بوده است:

قله آراگاتس و کوه آرارات* دو خواهر بودند. آن ها با اینکه خیلی همدیگر را دوست داشتند، اما دعوایی بین‌شان رخ می دهد که تصمیم می گیرند برای همیشه از هم جدا شوند.

* کوه آرارات که در مرز ترکیه و ارمنستان قرار گرفته است، از قله آراگاتس ارمنستان بلندتر است اما از لحاظ تقسیمات کشوری جزو کشور ترکیه محسوب می شود.

نمایی از قله آراگاتس ارمنستان

آب و هوای کوه آراگاتس

آب و هوا در آراگاتس بستگی به ارتفاع دارد. از پایه کوه تا قله، حرارت از -۳ درجه سانتیگراد تا ۱۰ درجه سانتی گراد تغییر می کند، بارش باران نیز بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ میلی متر می رسد. در تابستان هوا ملایم و گرم است و همانطور که انتظار می رود، زمستان های سردی را در اینجا تجربه خواهید کرد. پوشش های گیاهی خوبی در این منطقه دیده می شود و حیات وحش نیز در مواقعی قابل دیدن هستند.

در مورد کوه آراگاتس یک باور بسیار عام وجود دارد. در گرگ و میش غروب، زمانی که آخرین تابش خورشید در تاریکی ناپدید می شود، یک پرتو نور بین چهار قله آتشفشانی آن دیده می شود که آن را نماد امید در ارمنستان می دانند.

غروب قله آراگاتس ارمنستان

دریاچه کاری | Lake Kari

یکی از جاذبه هایی که در کوه آراگاتس دیده می شود، دریاچه کاری است. ارتفاع این دریاچه حدود ۳ هزار متر بالاتر از سطح دریاست و مساحت آن ۰٫۱۲ کیلومتر مربع و عمق آن هم به ۹ متر می رسد. زیبایی این دریاچه در فصل های سرد که تکه های یخی در آن دیده می شوند، چند برابر می شود، اما خب اگر تحمل سرما ندارید، بهتر است در ماه های تابستانی به تماشای این دریاچه بیایید.

گویا این دریاچه از سازه های یخی ایجاد شده است که اغلب اوقات از برف احاطه شده و به همین دلیل است که آب سردی آن هوای شنا را از سرتان بیرون می کند. رودخانه آرکاشن ارمنستان (Arkashen) از دریاچه کاری نشأت می گیرد.

برای دسترسی به این دریاچه، باید به روستان بیوراکان (Byurakan village) بروید. این روستا یک جاده آسفالت خوب دارد که به دریاچه کاری می رسد.

دریاچه کاری ارمنستان

جاذبه های اطراف

از نظر تاریخی نیز مناطق اطراف قله آراگاتس ارمنستان نقش مهمی را در تاریخ و فرهنگ این کشور ایفا می کنند.

  • مقبره آرشاکونی (mausoleum of the Arsacid) در روستای Aghtsk
  • قلعه قرون وسطایی امبرد و کلیسایی از قرن ۱۱ به نام واهراماشن (Vahramashen)
  • رصدخانه بیوراکان (Byurakan) که در قرن ۲۰ یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی نجوم در جهان محسوب می شد.
  • پارک الفبا در نزدیکی روستان آرتاشاوان: در سال ۲۰۰۵ به منظور گرامیداشت ۱۶ هزارمین سال ابداع الفبای ارمنی، تاسیس شد. در این پارک مجسمه های ۳۹ حرف الفبای ارمنی را در کنار مجسمه مبدع آن ها یعنیMesrop Mashtots خواهید دید.

برای صعود به قله آراگاتس ارمنستان پیشنهاد می شود که با یکی از تیم های کوهنوردی در ایروان، پایتخت این کشور، همراه شوید. البته اگر خودتان هم تجهیزات و هم دانش کافی کوهنوردی را دارید، می توانید برای یک صعود دلچسب، به این منطقه آمده و در زیبایی های بی نهایت آن غرق شوید.

منبع: atb.am

گشت و گذار در ایروان
گشت و گذار در ایروان
گردشی ۶ دقیقه ای در ارمنستان
گردشی ۶ دقیقه ای در ارمنستان
میدان جمهوری، دیدنی ترین میدان کشور ارمنستان!
میدان جمهوری، دیدنی ترین میدان کشور ارمنستان!
اقامت در هتل های لوکس و ۵ ستاره ارمنستان
اقامت در هتل های لوکس و ۵ ستاره ارمنستان